עיבוי :מה זה ואיך מטפלים בבעיה
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

עיבוי בקירות הבית

יש סימני רטיבות ועובש על הקיר? אל תזדרזו לטפל באיטום הבית כי ייתכן שמדובר בבעיית עיבוי. לפניכם המידע על הבעיה ודרכים למניעה ולטיפול

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-20 באפריל, 2016 (עדכון אחרון: 03/09/19)

ודאי לא נתקלתם במושג עיבוי, אלא אם אובחנה בעיה אצלכם בבית הנובעת מהתופעה. יכול גם להיות שאתם חושבים שיש לכם בבית בעיה של רטיבות, כאשר מדובר בכלל בבעיית עיבוי. כדאי להכיר קצת את התופעה כדי להבין איך מאבחנים אותה, איך מונעים ואיך פותרים אותה.

מה זה עיבוי בכלל?

עיבוי היא תופעה המתרחשת בעיקר בחורף ובה לחות הנמצאת באוויר הופכת לנוזל, כתוצאה ממפגש עם אוויר קר. מכירים את הרטיבות הנוצרת על גבי משטחי השיש עם הרתחת מים בסיר שבמטבח? או את טיפות המים הנקוות על המראה באמבטיה? אלה תופעות של עיבוי, שניתן להבחין בהן בקלות בחללים הרטובים. התופעה מתרחשת בעיקר בחורף מכיוון שאז ישנם הפרשים גדולים של טמפרטורות בין חדרים מחוממים לבין קירות או חדרים קרים. אותה רטיבות הנוצרת כתוצאה מהמפגש עלולה לחדור לקירות וליצור שם נזקים דוגמת כתמים, עובש ופטריות. תוצאות העיבוי יבואו לידי ביטוי באזורים הקרים יותר בבית: בקירות פנימיים בחדרים לא מוסקים, בקירות חיצוניים, חלונות ותקרות.  

רטיבות

מתי יגרום העיבוי לנזק?

תופעת העיבוי תהיה בעייתית כאשר בקירות אין את האמצעים המתאימים לאיטום. כך למשל בקירות עם צבע על בסיס צמנט או סיד, חומרים הסופגים לחות. התוצאה של המפגש בין הקיר הסופג לאדים ההופכים לנוזל היא ספיגת הנוזלים בקירות ונזקים הנובעים מרטיבות.

איך נדע אם יש לנו בעיה של עיבוי?

כאן החלק המעט טריקי של התופעה מכיוון שהיא למעשה תופעה של רטיבות, ולכן קשה לדעת, כאשר מופיעים כתמי רטיבות ועובש בקיר, אם מדובר בבעיה של רטיבות המגיעה מן החוץ (ולכן נובעת מכשל באיטום החיצוני) או בבעיה של עיבוי.  גם אם נתקלתם בתופעה של רטיבות בדיוק יום לאחר ירידת גשם – עדיין יכול להיות שמדובר בבעיה של עיבוי שנוצר מהירידה בטמפרטורות.

איך מוודאים שאכן מדובר בבעיית עיבוי ולא בבעיית רטיבות?

אם מופיעים אצלכם כתמי רטיבות על הקיר, מובן שכדאי להיעזר בבעל מקצוע לצורך האבחון. ישנה גם שיטה לאבחון ביתי של התופעה שיכולה לסייע בשלב הראשוני לפני ההתייעצות המקצועית. ראשית, ממליצים המומחים לנגב את האזור ולייבש אותו היטב (ניתן לעשות זאת בעזרת מייבש שיער). לאחר מכן יש להדביק יריעת ניילון על הקיר באופן הצמוד אליו ככל האפשר (בעזרת נייר דבק). לאחר מכן יש להמתין מספר ימים כאשר בהם אין לחרוג משיטות החימום-קירור הרגילות של הבית. כדאי לוודא שעברו מספר ימים קרים לפני שבודקים את מצב היריעה, בהם עשויים להצטבר אדים. לאחר מספר ימים כאלה צפויים להיווצר כתמי רטיבות באחד מצידי היריעה. במידה והרטיבות נוצרת בצד הצמוד לקיר, מדובר בבעיית רטיבות שנובעת מכשל באיטום. במידה ומצטברת רטיבות בצד הפונה לחדר זוהי בעיית עיבוי.  

אם אכן מדובר בעיבוי, איך פותרים את הבעיה?

ישנן שיטות למניעת הבעיה, אותן נפרט בהמשך. השיטה העיקרית לטיפול היא ייבוש הרטיבות, סילוק הפטריות או העובש ושיפור הבידוד התרמי. בעל מקצוע שאמור לטפל בבעיה הוא שיפוצניק המתמחה בעבודות איטום. לפני שאתם בוחרים באחד כזה כדאי לוודא שהוא מגיע עם המלצות של לקוחות אחרים, שהוא מקצועי ואמין, וכן בעל ניסיון רב בפיתרון בעיות כאלה. הדרך לשיפור הבידוד התרמי בקיר תיעשה על ידי בעל מקצוע אך אם נוצרה בעיה של עובש או פטריות, זהו חלק בו תוכלו לטפל בעצמכם. עובש יכול לרדת מהקיר פשוט באמצעות שפשוף בסמרטוט, או בשפשוף בנייר זכוכית. בעלי ניסיון מציעים דרך פשוטה: להשתמש בשפריצר עם אקונומיקה ולנגב עם סמרטוט - שיטה קלה לביצוע שאינה פוגעת בקיר. כדי למנוע הישנות של הופעת פטריות ניתן למרוח את הקיר בחומר אנטיפונגוס (במחיר של כ-50 ש"ח), המונע היווצרות פיטריות. ישנם גם צבעים נגד עובש, בהם ניתן לצבוע את הקיר.  

איך נמנע בעיית עיבוי?

איוורור - חשוב מאוד לדאוג לאיוורור של חללים רטובים, באמבטיה ובמטבח. לאחר מקלחת או בישול רצוי לפתוח את החלונות כדי למנוע מאדים להצטבר ולהפוך לנוזלים.

בידוד – כדי שלא תיווצר בעייה של עיבוי יש לדאוג לשכבת בידוד בקיר של צמר זכוכית או צמר סלעים. מעל שכבת הבידוד יש להשתמש ביריעות פוליאתלן המונעות חדירתם של אדים. גם מעל התקרה יש ליישם שכבת בידוד ומעליה שכבת איטום.

סוג חימום – חימום בחשמל היא הצורה העדיפה לחימום המצמצמת את תופעת העיבוי, זאת בשל העובדה שאינה מייצרת אדים תוך כדי התהליך.

לסיכום העניין, כדאי לומר שהקפדה על בידוד ואיטום טובים בתהליך הבנייה או השיפוצים הם הכרחיים, ויגנו עליכם מתופעות כמו רטיבות או עיבוי. אם אתם עומדים לפני שיפוצים וישנן בעיות מן הסוגים הללו בבית, חשוב להקדיש זמן למחשבה כיצד אתם משפרים את האלמנטים הללו, כדי שבעיות כאלה לא יחזרו על עצמן בעתיד.

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר להתייעצות עם נציג