הצנרת הביתית - מידע שימושי ומפורט על הצנרת בבית לבניה ושיפוצים
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

הצנרת הביתית - מידע חיוני לפני שיפוץ

חשוב מאוד להקפיד שהצנרת הביתית מותקנת כמו שצריך, אך לרובנו אין את המידע הדרוש לגבי סוגי הצנרות, ההבדלים והדגשים החשובים. המאמר הבא יעשה לכם סדר בבלגן

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-15 בדצמבר, 2016 (עדכון אחרון: 17/12/18)

צנרת אספקת המים היא המערכת היחידה בבית שעומדת בפני לחץ מתמיד של מים וטמפרטורה גבוהה. לכן, כל פגיעה בה - בין אם בעקבות ציוד לקוי, התקנה לקויה או פגיעה חיצונית  - עלולה לגרום לנזקי רטיבות והצפה כבדים ביותר. מערכת האינסטלציה היא אחת מהמערכות הבסיסיות בשיפוץ שלכם שאתם ממש לא רוצים לזלזל בה, לצד החשמל ומערכת האיטום. לכן, כדאי מאוד להכיר את סוגי הצנרות הקיימות בשוק, ולהבין מה כדאי ליישם אצלכם בבית. ראשית, רגע של היסטוריה - עד לשנות ה-90 הצנרות הביתיות היו עשויות מפלדה, מה שהוביל ללא מעט בעיות של חלודה ופיצוצים. לפני כ-20 שנה החל השימוש בצינורות פלסטיק, במטרה למנוע את הבעיות הללו. צנרת הפלסטיק הראשונה בשוק הייתה צנרת פקסגול, צנרת המתחברת בשיטה של השחלה. כלומר, צנרת המושחלת בתור צינור תעלה ומחוברת באמצעות מרכזייה.

בהמשך, נולדה צנרת ה-SP, המשווקת על ידי חברת מצרפלס. צנרת ה-SP היא בעלת שלוש שכבות - שתי שכבות פלסטיק ובאמצע שכבת אלומיניום, שמטרתו לתת לצנרת חוזק נוסף. מעבר לכך, הצנרת החדשה אפשרה התקנה בצורה אחרת, כאשר הצינורות מתחברים זה לזה בשיטה של לחיצה הנעשית באמצעות מכשיר מיוחד, המבטיחה שלא יהיו נזילות בנקודות התרופה - החיבורים בין הצינורות.

לצנרת SP הצטרפה צנרת המולטיגול, גם היא צנרת רב שכבתית, המיוצרת על ידי חברת גולן מוצרי פלסטיק (המייצרת את צנרת הפקסגול). כיום, הפקסגול, ה-SP והמולטיגול הן שלוש הצנרות העיקריות בעלות תו תקן הנמצאות בשימוש הרווח ביותר לצנרת המים בבניה ושיפוצים פרטיים.

אם אתם עומדים בפני שיפוץ הכולל החלפת צנרת האינסטלציה, המאמר שלפניכם יעשה סדר בשאלות שוודאי מטרידות אתכם כמו מה ההבדלים העיקריים בין סוגי הצנרות הנמצאות בשוק, כיצד בוחרים בסוג צנרת מתאים והכי חשוב - מהם האמצעים שאנחנו יכולים לנקוט כדי להבטיח שהעבודה נעשית כראוי.

הצנרת הביתית - סוגי צינורות ושיטות התקנה

הנחת צנרת הפקסגול עובדת כך שהצנרת נמצאת בתוך מתעל (צינור תעלה). לכל נקודת מים מגיע צינור נפרד הרץ ממרכזיית המים אל נקודת המים. צנרת הפקסגול אינה מאפשרת חיבורים בין הצינורות לבין עצמם, אלא הנחת צינורות נפרדים. במידה וישנה בעיה בצנרת, הגישה אליה תהיה דרך המרכזיה, ממנה ניתן לשלוף את הצינור הבעייתי ולהחליפו. שיטת הנחת צנרת זו נקראת השיטה המקבילית.  

צנרת SP וצנרת מולטיגול אינן מחייבות מרכזייה, האלומיניום בצינור מעניק לו גמישות ומאפשר לו להתכופף בזווית של 75 מעלות, ומערכת הצינורות מתחברת בינה לבין עצמה באמצעות מכשירי לחיצה מיוחדים. הדבר מאפשר חיבור בין הצינורות ומייתר את המרכזייה. שיטת התקנה כזו נקראת השיטה הטורית. חשוב לציין כי כדי להבטיח שחיבור הצינורות נעשו כמו שצריך חשוב להשתמש באביזרי החיבור המתאימים לכל סוג צנרת, ולא לערבב בין המוצרים של החברות השונות.

נציין כי עלולים להיות מצבים בהם קבלני שיפוצים ישתמשו בסוגי הצנרות של SP או מולטיגול, אך בשיטה המקבילית. אין לכך כל יתרון אך הדבר גם אינו בעייתי. צורת עבודה כזו נובעת בדרך כלל מהעדפה של הקבלן, הרגיל לשיטה מסוימת.

קוטרי צינורות - ישנה חלוקה ברורה לפי הוראות למתקני תברואה, הקובעת כמה נקודות מים יכול להזין כל קוטר של צינור:  

צינור בקוטר 16 מ"מ יכול להזין נקודה אחת בלבד.

צינור בקוטר 20 מ"מ יכול להזין בין 2 ל-3 נקודות.

צינור בקוטר 25 מ"מ יכול להזין 4-9 נקודות.

צינור בקוטר  32 מ"מ יכול להזין מ-10 ועד 16 נקודות.

בהתאם לכך, מותקנת הצנרת הביתית. כך למשל, אם לבית יהיו 9 נקודות מים, הצינור הראשי של הבית יהיה בקוטר של 25, ואז אם מדובר בבית שמותקנת בו מערכת בשיטה המקבילית, ייכנס צינור בקוטר 25 למרכזיה, וממנה כל צינור לכל נקודת מים בקוטר של 16.

במערכת טורית ההתקנה תהיה שונה מכיוון שיש צינורות המתחברים זה לזה. הצינור הראשי שייכנס לבית יהיה בקוטר של 25 מ"מ, אם במטבח יש 2 נקודות מים, יחובר צינור של 20 מ"מ וממנו צינורות של 16 מ"מ לכל נקודה, וכן הלאה.

כלים סניטריים מיוחדים - לעתים נרצה לבחור בכלים סניטריים מיוחדים, שידרשו צינורות עבים יותר מה-16 הסטנדרטי המשמש לנקודת מים רגילה. כך למשל, אם בוחרים בג'טים באמבטיה, מפלים, ג'קוזי או ראש גשם.

במקרים כאלה לכל חברה המשווקת את המוצר יש הוראות התקנה משלה, והיא מציינת מה עובי הצינור בו יהיה צורך.

צבעי הצינורות - צבעי הצינורות המרכיבים את מערכת הצנרת הביתית הם שחור, לבן, אדום וכחול. הצינורות השחורים מיועדים לחוץ, והם מוגנים מקרינת UV. הצינורות האדומים מיועדים למים החמים והצינורות הכחולים למים הקרים. צינור המים החמים חייב להיות מבודד, וישנם קבלנים המשתמשים בצינורות הלבנים כדי לסמן את הצינורות אשר צריכים להיות מבודדים.

הסיבה העיקרית לצבעי הצינורות השונים היא כדי שיהיה ניתן בקלות יותר לזהות את הצינור הרלוונטי במקרה של תקלה. אין באמת הבדלים בין הצינורות עצמם. כל הצינורות מתאימים למים החמים, אך ההפרדה נעשית כדי להקל על התהליך.

למה כדאי לשים לב עם התקנת הצנרת הביתית?

לפני העבודות: כדאי לוודא שכלי העבודה לחיבור הצנרת מגיעים מאותה חברה ממנה הגיעה הצנרת, לציין זאת בהסכם מול הקבלן ולוודא זאת בזמן העבודה (באמצעות האדריכל/ מפקח אם יש, או בעצמכם). אם הקבלן לא עובד עם הכלים הנכונים, אתם מסתכנים בנזילות במערכת. כדאי גם להבטיח שהקבלן שבחרתם הוא בעל הכשרה מתאימה ויודע לעבוד עם המערכת שאתם מעדיפים. בנוסף, חשוב להבטיח שלא מדובר בחיקויים אלא במוצרים מקוריים של החברה שנבחרה.

כאשר מחליפים צנרת בחדר אמבטיה מומלץ להחליף את הכל, כולל צנרת הביוב. יש לא מעט פעמים בהן מוחלפת רק צנרת המים, אך אם צנרת הביוב היא ישנה כדאי להחליפה כדי למנוע סיבוכים ותקלות.

מערכת מקבילית: אם בוחרים במערכת מקבילית חשוב לשים לב שהמרכזיה נמצאת במקום נגיש ונוח. הגישה לתיקונים במקרה של מערכת כזו היא דרך המרכזיה ולכן חשוב שיהיה קל לגשת לשם.

מערכת טורית: אם בחרנו במערכת טורית, חשוב לשים לב שהצינורות עוברים בקווים ישרים ולא באלכסון. הסיבה: במידה וישנה נזילה יש צורך לפתוח את הריצוף, והאלכסון יגרום לכך שיהיה צורך בפירוק יותר נרחב.

בשיטה הטורית יש שימוש באביזרי פיצול כדי ליצור חיבורים בצורה T. כדי שלא לפגוע באיטום בחדרים הרטובים ההתפצלויות חייבות להיות בהם או על הקיר או על הריצוף מחוץ לחדר האמבטיה. הסיבה היא שבמקרה של תקלה וחפירה לצורך חשיפת הצינור, לא תיפגע מערכת האיטום.

עוד עיקרון הוא שצינור מהמערכת הטורית לא יכול לעבור מתחת לנקודות קבועות כמו אמבטיה או ארון קיר, או כל מה שבעייתי לפרק במקרה של תקלה, וחשוב להקפיד על כך.  

אחרי ההתקנה: כאשר המערכת מותקנת וכל הצינורות חשופים כדאי לצלם את מערכת האינסטלציה - בעיקר במקרה של התקנה טורית. כך, אם ישנה נזילה ניתן יהיה לראות היכן נקודות הפיצול והחיבורים והיכן הנקודות הרלוונטיות.

לאחר התקנת הצנרת כדאי קודם כל לוודא שהצינורות והאביזרים לא ניזוקו בזמן העבודות. לאחר מכן לבצע בדיקת אספקה ולוודא כי מים חמים וקרים מגיעים בלחץ הנדרש לנקודות האספקה. השלב הבא הוא ביצוע בדיקת לחץ על ידי משאבת לחץ, בלחץ של 15 בר למשך לפחות שעה. אם הנחת הצנרת הייתה חלקית וישנם חלקי מערכת ישנים שלחץ גבוה עשוי לפגוע בהם, יש לבודד את הצנרת החדשה ולבדוק בנפרד.

אחרי ביצוע הבדיקה יש לחבר את הצנרת לרשת העירונית כדי שתהיה תמיד תחת לחץ וכך ניתן יהיה לגלות דליפות. יש לסגור היטב את התושבות להתקנת הברזים והסוללות בפקקים עד להרכבת הכלים הסניטריים.

מערכת אינסטלציה

אחריות

בעיקרון, חשוב לדעת ששתי החברות המרכזיות בתחום, מצרפלס (SP) וגולן מוצרי פלסטיק (פקסגול ומולטיגול) מאפשרות להזמין נציג מטעמן שיגיע לאתר, יבדוק את הצנרת וייתן אחריות לעשר שנים מטעם החברה. עם זאת, חשוב לשים לב למספר דגשים בעניין:

השלב בו יש להזמין את החברות הוא כשהצנרת הונחה ובוטנה חלקית.

אם נעשה שיפוץ נקודתי של מוצרי החברה (למשל, רק בחדר האמבטיה) האחריות שתינתן היא חלקית רק לחלקים החדשים שהוחלפו.

במקרה של מצרפלס (צנרת SP) האחריות תינתן לעבודה של אינסטלטור שקיבל הכשרה של החברה להנחת  צנרת SP ונציג החברה ביקר באתר בעת ההתקנה.

סקירה השוואתית של סוגי הצנרות השונים

אחת ההתלבטויות של לקוחות בתהליך של שיפוץ היא בחירת סוג הצנרת. נפרוש בפניכם חלק מהמאפיינים של כל סוג כדי להקל על הבחירה:

סוג צנרת  יתרונות  חסרונות 

צנרת פקסגול

מדובר בטכנולוגיה ישנה יותר מהSP והמולטיגול, ולכן יש הסוברים שפחות איכותית. עם זאת, ישנם קבלנים רבים שעדיין מעדיפים שימוש בצנרת הזו, הסיבות הבאות:

שליפת הצינור במקרה של תקלה דרך המרכזיה אמורה להיות פשוטה יותר מפתיחת ריצוף או קרמיקה. כאן יש מחלוקת קלה בין קבלנים הטוענים כי הדבר לא כל כך פשוט, לבין כאלה שנשבעים שכן. התשובה טמונה כנראה באיכות ההתקנה, וכאן אנו חוזרים על ההמלצה לקחת קבלן בעל ניסיון רב בהתקנת הצנרת מהסוג שבחרתם.

מחיר הצנרת הוא זול יותר מצנרת SP או מולטיגול.

ישנם בתים בהם יהיה נוח יותר להתקין מרכזייה, למשל אם ישנו ריצוף יוקרתי של שיש שיהיה קשה ומסובך לפתוח אותו במקרה של בעיות בצנרת (במקרה כזה, אם עדיין מעוניינים בצנרת תלת שכבתית, ניתן לקחת SP או מוטלטיגול ולהתקין בשיטה המקבילית).

שימו לב: קיימות בשוק צנרות פקסגול מסוג A, B ו-C. הצנרות מסוג ה-A ו-C הן הצנרות האיכותיות. צנרת מסוג פקסגול B היא איכותית פחות, ומומלץ שלא לבחור אותה. בגולן מוצרי פלסטיק משווקים רק פקסגול מסוגי A ו-C

לא מתחברת לצינורות קיימים ומחייבת חיבור למרכזיה.

יש בעלי מקצוע הטוענים שעמיד פחות לבלאי מהצנרת המתקדמת יותר (אם כי שתי הצנרות, במידה ומותקנות כשורה, אמורה להחזיק מעמד עשרות שנים).

צנרת מולטיגול

צנרת המולטיגול דומה לצנרת SP, ומיוצרת על ידי יצרן אחר, כדי לתת מענה דומה לצנרת מתקדמת. בגולן מוצרי פלסטיק מסבירים ששלושת השכבות של המולטיגול מרותכות יחדיו בשונה מיצרנים אחרים, מה שמייצר צינור חזק יותר.

היתרונות דומים ליתרונות ה-SP מכיוון שגם כאן מדובר בצינור תלת שכבתי:

העובדה שמדובר בצינורות המתחברים זה לזה מאפשרת חיבור לצינורות קיימים.

צינור הנתפס ומוצג כחזק ועמיד יותר.

מאפשרת התקנה גם בשיטה טורית וגם בשיטה מקבילית.

התקנה מהירה בזכות הצינורות הקצרים יותר.

התקנה ללא צינור מתעל. כך ניתן להשתמש בצינורות בקטרים גדולים גם במקומות צרים, כדוגמת  קירות גבס, קירות דקים, רצפות עם שכבת מילוי דקה וכד'.

ניתנת לשינויים ותוספות תוך כדי הביצוע, כך שניתן בכל עת להתאים את מערכת המים לשינויים בתכנון  הדירה.

מחייבת מיומנות רבה יותר בהתקנה מצנרת הפקסגול.

במקרה של תקלה מחייבת פתיחה של הריצוף או הקיר לצורך תיקון.

צנרת יקרה יותר מצנרת פקסגול.

צנרת SP

זוהי צנרת פופולרית למדי, מהסיבות הבאות:

העובדה שמדובר בצינורות המתחברים זה לזה מאפשרת חיבור לצינורות קיימים.

היצרנים מבטיחים שמבנה הצנרת מאפשר עמידות גבוהה יותר ללחצים (אם כי יצרני הפקסגול מבטיחים כי סוגי הצינורות עומדים באותה טמפרטורה ובאותם לחצים).

צנרת עמידה לחמצן ובלאי ומאפשרת כיפוף (החמצן חדיר לפלסטיק בניגוד לאלומיניום ולכן ישנו חשש לבלאי).

מאפשרת התקנה גם בשיטה טורית וגם בשיטה מקבילית.

התקנה מהירה בזכות הצינורות הקצרים יותר.

התקנה ללא צינור מתעל. כך ניתן להשתמש בצינורות בקטרים גדולים גם במקומות צרים, כדוגמת  קירות גבס, קירות דקים, רצפות עם שכבת מילוי דקה וכד'.

ניתנת לשינויים ותוספות תוך כדי הביצוע, כך שניתן בכל עת להתאים את מערכת המים לשינויים בתכנון  הדירה.

מחייבת מיומנות רבה יותר בהתקנה מצנרת הפקסגול.

במקרה של תקלה מחייבת פתיחה של הריצוף או הקיר לצורך תיקון.

צנרת יקרה יותר מצנרת פקסגול.

מערכת אינסטלציה

איך בוחרים צנרת? החברות המובילות המשווקות את הצנרות הביתיות ממליצות להתייעץ עם האדריכל ועם החברות עצמן כדי להבין מה מתאים יותר למבנה הדירה. כדאי שלא להיות נעולים על סוג צנרת מסוים, מכיוון שמה שיקבע יותר מכל את הבחירה הוא הנתונים בשטח כמו החלפת צנרת מלאה או חלקית (וסוג הצנרת הקיים במידה וההחלפה היא חלקית), סוג הבית (דירה, שני מפלסים, צמוד קרקע וכו') ועוד.  

מחירי עבודות אינסטלציה

בדרך כלל קבלני שיפוצים יגבו סדר גודל של 1,300-1,800 ש"ח לנקודת מים הכוללת מים חמים/קרים וניקוז.

עלות נקודת מים קרים בלבד תעלה כ-700-800 ש"ח.

התקנת כלים סניטריים:

התקנת אינטרפוץ 3 דרך תעלה כ-650 ש"ח. אינטרפוץ 4 דרך יעלה 850 ש"ח (האינטרפוץ הוא למעשה הידית לפתיחה או סגירה של המים. ישנה אפשרות לידית אחת שפותחת את זרם המים הראשי וכפתור נוסף עבור מזלף צד, כלומר כדי שהמים ייצאו ממקור שני. זהו מה שמכונה אינטרפוץ 4 דרך. ניתן לבחור במקום כפתור ב-2 ידיות נפרדות, מה שמכונה אינטרפוץ 3 דרך).

התקנת אסלה רגילה תעלה כ-250 ש"ח.

במידה ויש אסלה עם מיכל הדחה סמוי המחיר יהיה כ-1,200 ש"ח, כולל ביטון והתחברות לצינור שופכין 4 צול.

התקנת אמבטיה תעלה 900-1,200 ש"ח.

חיבור כיור יעלה 120-180 ש"ח.

השוני במחירי הצינורות לא תמיד יבוא לידי ביטוי בעבודת הקבלן. צינור הפקס יהיה זול ב-30 אחוז מהצינורות האחרים, אך ביחס לכלל מחירי העבודות הסכום אינו משמעותי ולכן יש קבלנים שלא יתמחרו אחרת כל סוג של צינור.

לשימושכם: צ'ק ליסט מתומצת של כל מה שחשוב לשים לב אליו בעבודות אינסטלציה במסגרת שיפוץ כללי

שמירה על מערכת האינסטלציה ביום-יום

קיימות פעולות בסיסיות ביום יום שאנו יכולים לעשות בשביל לשמור על תקינות מערכת האינסטלציה שלנו. הפעולות הללו אינן דורשות מאמץ רב אלא חשיבה קדימה בלבד והקפדה. כך למשל השלכה לאסלה של ניירות לחים ותחבושות עשויה לגרום נזק, והיא הגורם הגדול ביותר לסתימות. פשוט מאוד להימנע מכך. המסננת הקטנה שקיימת בכל כיור וכל אמבטיה היא חשובה, שימוש בה יסייע לסנן לכלוכים כמו שערות ושאריות אוכל שגם הם מגבירים את ההסתברות לסתימות. טיפ פשוט וקל לשמירה על מערכת האינסטלציה הינו שפיכת מים חמים לכיורי הבית - אלו מסייעים לנקות את הצנרת ולהפחית את הסיכויים לסתימה. ואם אתם מתכוונים להיעדר מהבית לאורך זמן רצוי לסגור את הברז הראשי ובכך למנוע פיצוץ של צינור המים ונזילות.

לטיפול מונע נגד סתימות ניתן להתקין מסנן מים בכיורים ואמבטיות המסייעות במניעת אבנית ומפחיתות את הסיכויים לסתימות. המצאותה של פומפה פרימיטיבית בבית יכולה לעשות את ההבדל בין סתימה קשה מאוד לסתימה פתירה. כמו כן קיימים חומרים מסוימים שנועדו לפתיחת סתימות אך יש להשתמש בהם בשיקול דעת וזהירות תוך קריאת כל ההוראות מא’ ועד ת’.

איך להתמודד עם בעיות אינסטלציה בבית? מערכות האינסטלציה הן שבריריות, לא משנה עד כמה נשמור עליהם. אם שמרתם על מערכת האינסטלציה שלכם ועדיין נתקלתם בבעיות כדאי הקפיד על התנהלות נכונה כדי לא לגרום נזקים נוספים. קומות עליונות בבניינים לא סובלות מסתימות קשות, ואם זה אכן המקרה, כנראה שקיימת בעיה בצנרת שנובעת מקומות נמוכות יותר - דבר שחשוב ליידע את ועד את הבית ולתקן במהרה. אם הבחנתם בתקלה כלשהי במערכת האינסטלציה רצוי לסגור את ברז המים הראשי ובכך למנוע התפוצצות של צינור או נזילה. אם נתקלתם בנזילה וברצונכם לנסות לפתור אותה לבד או להפחית את הנזק עד להגעת האינסטלטור ניתן לפתוח את נקודת החיבור לקיר, להשתמש בסיליקון ולסגור את הנזילה.

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר להתייעצות עם נציג