בית

>

אינסטלטורים

>

מאמרים

>

איתור נזילת מים - איך מאתרים ומטפלים במהירות לפי שייגרם נזק?

איתור נזילת מים - איך מאתרים ומטפלים במהירות לפי שייגרם נזק?

נזילות מים יכולות להתרחש בתוך המבנה או בחוץ, הן יכולות להגיע מצנרת המים, הביוב, או הניקוז, הן יכולות להיות נסתרות, או גלויות, אבל דבר אחד משותף לכולן - נזילות מים ממושכות אשר אינן מטופלות במהירות יכולות לגרום נזקים כבדים לתשתיות ולמבנה ולהביא אתכם להוצאות כבדות מאוד, על תיקון נזקים משניים בלבד. אילו שיטות קיימות לאיתור נזילת מים? מי מורשה לבצע אותן וכמה זה עולה?

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-30/12/2020 5 דק' קריאה

איתור נזילה בצנרת, אבל איזו צנרת?

המבנים בהם אתם גרים, עובדים, לומדים ואפילו הרחובות בהם אתם הולכים ונוסעים, מרושתים בתשתיות רבות של צנרת מים. חלקן מובילות מים נקיים לשתייה ורחצה, חלקן מובילות את הניקוז וחלק מיועדות לשנע מי ביוב.

כך או כך, רוב התשתיות הללו נסתרות ואינן מושכות כל תשומת לב, עד אשר חלק בהן תקלה כלשהי.

 זו יכולה להיות סתימה, אשר עוצרת את זרימת המים התקינה וזו יכולה גם להיות נזילה, אשר יכולה לפגוע בתשתיות אחרות, לעצור את זרימת המים החיונית כל כך לשגרת החיים ואף לגרום לבעיות תברואה קשות - אם היא מגיעה מהביוב.

משום כך, כאשר מנסים לאתר נזילה בצנרת, הדבר הראשון שיש לעשות הוא להבחין על איזה סוג של צנרת מדובר, כדי להשתמש באמצעים המתאימים לאיתור הנזילה ולטפל בה על הצד הטוב ביותר.

בועז פלד

ציון 9.38 32 חוות דעת

דוד טרגן

ציון 10 4 חוות דעת

בן בן שושן

ציון 9.57 17 חוות דעת

נרי פרויקטים

ציון 8.92 54 חוות דעת

עבודה של מאתר נזילות מים

מאתר נזילות מים עושה שימוש בציוד מתקדם מסוגים שונים, כדי לאתר את מקור הנזילה במדויק ולהציע את שיטת הטיפול המתאימה ביותר לבעיה.

חלק מהציוד העומד לרשות המאתר כולל מצלמות מיוחדות, חיישנים מסוגים שונים ועוד.

מצלמת סיב אופטי

משמשת לאיתור נזילות במערכת ביוב ומערכות מים תת קרקעיות. מחדירים אותה לתוך הצנרת ודוחפים אותה פנימה (לכן היא נקראת גם מצלמת דחיפה) לאורך הצנרת, עד לאיתור של מקור הבעיה. המצלמה משדרת בזמן אמת את התמונה מתוך הצנרת למסך שנמצא בידיו של מאתר נזילות.

חיישן גז

מתאים לאיתור נזילת מים בעיקר מחוץ למבנים, בסביבה חיצונית, כאשר הנזילה יכולה להגיע ממקומות שונים. כדי להשתמש בחיישן גז ממלאים את הצנרת בגז ידידותי לסביבה, שאינו רעיל וסוגרים את פתחי הצנרת היטב.

כאשר מפעילים את חיישן הגז, הוא מאתר את הגז הדולף החוצה במקום בו יש ליקוי בצנרת, הגורם כנראה גם לנזילה. כך ניתן לאתר את הנזילה.

בלוני הצפה

מתאימים גם הם לזיהוי נזילות בצנרת תת קרקעית, בעיקר צנרת ביוב. משמשים בעיקר כדי לאשר אם קיימת נזילה ולא מסוגלים לסייע באיתור של המיקום המדויק.

איתור נזילה במצלמה טרמית

שיטה מוכרת ונפוצה לאיתור נזילות. מצלמה טרמית היא מצלמה שיכולה לספק תמונה של מפת החום והקור על משטחים מסוימים, כמו קירות, תקרה ורצפה למשל.

כאשר יש נזילה בצנרת נסתרת הנמצאת בקיר, אפשר למלא את הצנרת במים חמים ולצלם את הקיר, כדי לראות היכן נמצאים הפרשי טמפרטורות משמעותיים, המרמזים על המיקום המדויק של הנזילה.

חשוב לציין כי שיטה זו אינה מתאימה לסוגים רבים של צנרת, שכן המצלמה יכולה לספק תמונה אמינה רק אם הנזילה נמצאת בעומק של עד 20 ס"מ.

משום כך, אם הנזילה נמצאת בעומק רב מתחת לאדמה למשל, נהוג להשתמש באמצעים אחרים.

בדיקת נזילת מים

בדיקת נזילת מים משמשת את בעלי המקצוע כאשר יש חשד לנזילה, אך מקור הרטיבות אינו ודאי. למעשה, רטיבות במבנה יכולה להיגרם גם בגלל בעיות איטום למשל ולא רק בגלל נזילה.

כמו כן, ייתכן שיש לכם חשד לנזילה מצנרת המים במקלחת ,אבל מקור הנזילה הוא בכלל מהדירה של השכנים. במקרים כאלה, יש לבצע קודם לאיתור הנזילה, בדיקת נזילה, כדי לאשר אם יש בכלל נזילה, או שהבעיה מגיעה ממקור אחר.

מחפשים אינסטלטור ולא מצאתם ?

או

מומחה לאיתור נזילות

בניגוד למה שנהוג לחשוב, איתור נזילות לא מבוצע על ידי כל אחד. לצורך איתור נזילות יש להזמין מומחה, אשר יש לו את הידע והניסיון המתאימים, כלים מתאימים וציוד מתקדם מסוגים שונים ,המאפשר לו לבצע איתור מדויק של מקור הנזילה, לבצע הערכת מצב ואף לתת הצעה לתיקון, הכוללת הערכת מחיר של התיקון.

כמו כן, כדי לבצע איתור נזילות מים דרושה מיומנות גבוהה בפיענוח של התוצאות המתקבלות מהמצלמות והחיישנים השונים, כמו גם היכרות טובה עם סוגים שונים של צנרת, יכולת זיהוי בעיות שונות ונקיטת אמצעי זהירות, אשר יסייעו לו להימנע מפגיעה נוספת בצנרת, או בתשתיות אחרות.

כך למשל, ביצוע של איתור נזילה עם מצלמה טרמית, יכול להתבצע רק לאחר שנבדק מצב הצנרת ולאחר שניתן לקבוע בוודאות כי לצנרת לא ייגרם נזק בעקבות מילוי מים חמים. בדומה לכך, גם בדיקה באמצעות חיישן גז עלולה לגרום נזק לצנרת ישנה מאוד, או צנרת פגועה ולכן יש לבצע אותה רק לאחר בדיקה, שתבטיח כי אין סכנה.

בנוסף, חשוב להבין כי העבודה מתבצעת באמצעות ציוד מתקדם וכלי עבודה יקרים מאוד, אשר לצורך הפעלה שלהם דרושה מיומנות גבוהה והבנה, ידע וניסיון. משום כך, מומחה לאיתור נזילות הוא האדם שאתם מחפשים, אם אתם צריכים לאתר נזילה.

דו"ח ליקויים בסוף הבדיקה

מומחה לאיתור נזילות יכול לספק לכם בתום הבדיקה דו"ח ליקויים, הכולל את כל הליקויים שהתגלו בבדיקה, המלצות לתיקון, הערכות מחיר עבור התיקונים, הצעת מחיר עבור תיקון על ידי הצוות של המומחה, או של החברה בה הוא עובד ואולי חשוב יותר מכל אלה -

חוות דעת מומחה, אותה ניתן להציג כמסמך קביל בבית המשפט במקרה הצורך.

אם המומחה שלכם יקבע כי הנזילה הגיעה מהשכנים, הם יצטרכו לשאת בעלויות הנזקים והתיקון ואם יש לכם חוות דעת מומחה, יש לכם כלי שימושי מאוד לצורך ניהול עימות בבית המשפט.

מחיר איתור נזילת מים

מחיר איתור נזילת מים, כמו מחיר שירותים מקצועיים רבים אחרים, נקבע לפי מספר פרמטרים:

מספר הנזילות

בין אם יש לכם נזילה אחת לאתר, או מספר נזילות לאתר, מחיר העבודה ישתנה בהתאם.

מיקום הנזילה

איתור נזילה בחוץ נחשב יקר יותר מאשר איתור נזילה בתוך המבנה, פשוט כי בחוץ קיימים מקורות אפשריים רבים יותר לנזילה וכן בגלל הקושי לאתר את מקור הנזילה בשטח פתוח לעומת איתור במבנה סגור.

רמת הקושי להגיע למקום הנזילה

משפיעה גם היא על המחיר

אורך הצנרת

ככל שהצנרת ארוכה ומסועפת יותר, תהליך האיתור עשוי להיות מורכב וארוך יותר ולכן נתון זה עשוי גם הוא לייקר את המחיר.

תיקון הנזילה

במרבית המקרים תוכלו להזמין תיקון של הנזילה מאותו בעל מקצוע אשר ביצע עבורכם את האיתור. כמובן שאתם לא חייבים, אך קחו בחשבון שמדובר בעלות נוספת, אשר אינה כלולה במחיר האיתור.

בשורה התחתונה, מחיר איתור נזילות ינוע בין 1,300-21,000 ש"ח בהתאם לכל השיקולים שהוזכרו כאן למעלה.

לסיכום

איתור נזילות הוא תחום מורכב, רחב ומעניין, המצריך ידע, ניסיון ומיומנות, לצד כלי עבודה ייחודיים ומתקדמים.

חשוב לבצע את העבודה בהקדם האפשרי בעזרת מומחה איתור נזילות בלבד, להשגת תוצאות מיטביות, להגנה על הנכס שלכם מפני נזקים כבדים ואף על השוהים בנכס.

מחפשים אינסטלטור ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה