בית

>

מעצבי פנים

>

מאמרים

>

עמוד תומך: 10 רעיונות להתמודדות

עמוד תומך: 10 רעיונות להתמודדות

הגישה עם עמוד תומך היא: אם אי אפשר לנצח אותו, הצטרפו אליו. כלומר: אם אי אפשר להוריד אותו מטעמים קונסטרוקטיביים, לפחות נוציא את המקסימום ממנו באמצעות שילובו בעיצוב החלל. איך? קראו.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-12/09/2016 4 דק' קריאה

עמוד תומך - הבעיה

הכנתם כבר את התכנית לשיפוץ שלכם, מצאתם כבר קבלן שיפוצים מומלץ ומקצועי, אולי אפילו התחלתם לרכוש את חומרי הגמר ואפילו להתפקס על צבע הווילונות. יכול להיות שכבר החלו העבודות. ואז אתם מגלים שהעמוד שנמצא באמצע הדירה הוא עמוד תומך, עמוד שלא ניתן להזיז אותו מסיבות בטיחותיות. הוא שם כדי לחזק את המבנה. אז כל הכבוד לו שהוא עושה את עבודתו נאמנה, אבל מה עם תכנון החלל שרצינו? איך מוצאים פתרונות יצירתיים לשילוב העמוד במראה הכללי של הבית?

הפתרונות לעמוד התומך בבית - ובכן, מסתבר שדווקא יש לא מעט פתרונות שהגו אנשים שנתקלו באותה בעיה בדיוק. אולי אחד מהם, יכול להתאים גם לכם:

הפיכת עמוד תומך מרובע לעגול

אחד הפתרונות הוא לקחת את העמוד ולתת לו מראה מיוחד, כזה שייראה כאילו הוא נמצא שם בכוונה, ויותר מכך: לתת תחושה שאין מקום אחר בו הוא יתאים יותר. אם יש לנו עמוד תומך מרובע תקוע לנו באמצע החלל, ניתן להפוך אותו למעוגל וכך לרכך את המראה שלו ולתת לו אמירה עיצובית. אחד האילוצים לכך הוא שהעמוד צריך להיות לא גדול מדי, אחר יהיה עמוד מעוגל מאסיבי שיתפוס מקום רב מדי במרחב.

 

"להמשיך" את העמוד עם קשתות

פתרון שהוא מעט מרחיק לכת אבל הולך עד הסוף עם העמוד הוא האפשרות לתת המשך לעמוד עם קורות מעוגלות בתקרה, וליצור קשתות משני צידי העמוד התומך. הדבר יוצר מעין הפרדה סמלית בין חללים ויכול להתאים במקרה שהעמוד נמצא במיקום מרכזי בבית. כמובן שעל הקו הזה להשתלב עם הסגנון העיצובי הכולל של הבית.

 

הפיכת העמוד לעמוד תאורה

אפשר להתקין על העמוד התומך גופי תאורה, כאלה הצמודים אליו או שבולטים החוצה אל החלל. פתרון מסוג כזה הוא גם אסתטי וגם פרקטי. הוא מייצר תכלית פונקציונלי עבור העמוד אך לא מושך אליו את מלוא תשומת הלב.

 

חיפוי בבריקים

אחד הפתרונות השכיחים והאהובים הם חיפוי העמוד כולו בלבנים. מדובר במראה שיוצר אמירה עיצובית ספיציפית לעמוד ויכולה ממש להשפיע על העיצוב הכולל של הבית. זהו פתרון שמפנה תשומת לב רבה לעמוד. בעיקר, יש כאן עניין של טעם - לחובבי הבריקים זהו פתרון נהדר. הפתרון מתאים במיוחד לבתים המעוצבים בסגנון אורבני אך יכול גם להשתלב בבית בסגנון כפרי.

 

שילוב עם מדפים ופרטי נגרות

במקרה הזה ממש יכולה להתבצע מעין הסתרה של העמוד, כמו למשל יצירת ארון גדול המסתיר את העמוד התומך ומשתלב עימו בצורה כזו שהוא פחות נראה לעין. ניתן גם לחבר אל הארון מדפים ולהפוך אותו למעין ארון פתוח.

 

תליית טלוויזיה

אחד הפתרונות הנראים מובנים מאליהם, ואפשריים במידה והעמוד נמצא במיקום מתאים הוא תליית הטלוויזיה עליו. כמובן שגודל הטלווזיה צריך להתאים ולא לבלוט מדי בצדדים. ניתן גם להרחיב את העמוד התומך לצורך העניין.

 

הצמדת העמוד לאי

גם כאן העמוד צריך להיות ממוקם באזור המתאים אך במידה והוא אכן באזור המטבח, ניתן להצמיד אותו לאי שבמרכזו. אם עושים זאת ניתן גם להשתמש בעמוד התומך לתליה של מחבתות וסירים.

 

חשיפת אבן הסיליקט או הבטון המקורי

של העמוד דווקא כדי לתת באמצעותו אפקט גולמי וגס לעיצוב הבית. הדבר יכול להתאים ללופטים או לדירות שזו השפה העיצובית שלהן, בשילוב עם אלמנטים רכים שמאזנים את המראה הקשוח.

 

הוספת עוד "עמוד תומך" (שלא באמת תומך) ויצירת נישה מגבס

במקרה הזה זו גישה של ללכת עם סוג של חלוקת חלל שמכתיב העמוד, אך בד בבד להסתירו לחלוטין ולהפוך אותו לחלק מנישה שיוצרת הפרדה בחלל. הנישה יכולה לשמש לטלוויזיה או לדברים אחרים, ולתרום לעיצוב נקי ומודרני.

 

פינת קריאה

כורסא שתוצב ליד העמוד, יחד עם מדף ספרים קטן ומנורה חמודה יכולים להפוך את העמוד לייעודי לפינת קריאה שתשתלב במראה הכללי של הסלון. במקרה הזה העמוד לא מושך יותר מדי תשומת לב ויש לו ייעוד מאוד פרקטי.

 

ישנן לא מעט דרכים להתמודד עם עמוד תומך, באופן שיהיה פרקטי וגם אסתטי. חשוב כמובן להתייעץ עם קונסטרוקטור, לוודא שאכן לא ניתן להזיז את העמוד, ושמה שאתם מתכוונים לעשות לא יפגע בו. בסופו של דבר, בדרכים לא מסובכות ניתן תמיד להפוך את הלימון הזה ללימונדה.

לילה צ'ולפא

ציון 10 4 חוות דעת

אלכסיי וסרגיי מולוצ'ניק

ציון 9.96 7 חוות דעת

דנה מורן

ציון 9.75 9 חוות דעת

רינת סלע ישראלי

ציון 9.91 19 חוות דעת

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה