בית

>

קבלני בניה קלה

>

מאמרים

>

צמר סלעים: יתרונותיו וחסרונותיו, ובאילו מקרים נשתמש בו

צמר סלעים: יתרונותיו וחסרונותיו, ובאילו מקרים נשתמש בו

צמר סלעים הוא חומר מלאכותי המשמש בעיקר לבידוד. הוא עשוי מסיבים מינרליים המופקים באמצעות התכה של סלעי בזלת וסלעים אחרים. תהליך הייצור דומה לזה של צמר גפן מתוק, אבל כאן למעשה נגמר הדמיון, כי זהו חומר שעשוי לגרום לגירויים ולכן לא מומלץ לבוא איתו במגע ישיר. אז מה כל כך מיוחד בצמר סלעים? האם יש לו תחליפים ראויים?

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-30/11/2020 4 דק' קריאה

צמר סלעים - שימושים

צמר סלעים הוא חומר גלם מוכר בענף הבנייה משום שהוא משמש בעיקר ליצירת בידוד תרמי (בפני הפרשי טמפרטורות) וכן בידוד אקוסטי (בפני רעשים). כך שימוש נכון בצמר סלעים מסייע לשמור על טמפרטורה קבועה בתוך המבנה, כמו גם על בידוד מפני רעשים המגיעים מבחוץ ומבפנים.

השימוש בחומרי בידוד הולך והופך לנפוץ יותר בתחום הבנייה, שכן מבנה מבודד היטב הוא גם מבנה חסכוני באנרגיה ובהוצאות כספיות, בשל צמצום הצורך במיזוג אוויר מלאכותי.

משום כך, נהוג לשלב צמר סלעים בבניית קירות ותקרות של מבנים כדי לסייע לדיירים לחסוך בהוצאות החשמל. צמר סלעים הוא גם אחד החומרים המשמשים לייצור פנלים מבודדים, כאשר מתקינים אותו בין שני לוחות מתכת כדי ליצור פנל מבודד.

רני ספיר

ציון 9.83 9 חוות דעת

באסל זלבאני

ציון 9.33 13 חוות דעת

מור חג'אג

ציון 9.3 14 חוות דעת

קובי חכם

ציון 9.52 43 חוות דעת

אופן השימוש בצמר סלעים

צמר סלעים לרוב מיוצר בצורת לוחות, או מזרנים דחוסים. ככל שרמת הדחיסות גבוהה יותר, כך הוא מספק בידוד טוב יותר. כאשר הוא פחות דחוס, הוא מספק גמישות ואווריריות, מתאימות לשימושים שונים.

ניתן לעצב צמר סלעים בצורות שונות, הודות לגמישות החומר. ניתן אף לכרוך אותו מסביב לצינורות, או אלמנטים אחרים, אשר אינם ישרים.

צמר סלעים נחשב לחומר מסוכן

קיימים סוגים שונים של צמר סלעים, חלקם יוצרים גירוי בעור ובעיניים במגע ישיר וחלקם אף מסרטנים. משום כך, מקובל לבצע עבודות עם צמר סלעים רק על ידי קבלני בניה קלה מיומנים בתחום.

יחד עם זאת, חשוב לדעת גם כי צמר הסלעים המשמש לבידוד ולשימושים נפוצים אחרים אינו שייך לסוג המסרטן, המסוכן, אלא לסוג אחר שאין בו סכנה בריאותית.

יתרונות לשימוש בצמר סלעים

עמיד מאוד

נוסף על היותו מבודד תרמי ואקוסטי יעיל מאוד, צמר סלעים הוא גם חומר עמיד מאוד - בפני מזיקים, בפני מים ואף בפני שריפות.

העמידות הגבוהה שלו יעילה לטווח ארוך מאוד ומשום כך הוא משמש לבידוד קירות של מבנים שונים לעיתים קרובות, כדי להעניק למבנים עמידות בפני נזקים שונים, בראשם נזקי האש.

משקל נמוך במיוחד

כמו חומרי בידוד אחרים, גם צמר סלעים ניחן במשקל נמוך במיוחד, תכונה שמעניקה לו יתרון חשב בשימושים שונים. זהו גם חומר עמיד מאוד ולכן הוא צפוי לשרת את מטרתו במשך שנים ארוכות.

ללא פליטת חומרים וריחות

צמר סלעים אינו פולט חומרים וריחות לא נעימים ולכן הוא מתאים במיוחד לשימוש עבור אנשים הסובלים מרגישות לריחות, אלרגיים ועוד.

נחשב חומר אקולוגי

צמר סלעים נחשב חומר אקולוגי ולכן הוא הבחירה המובילה אצל אנשים שמעדיפים פתרונות בידוד ברי קיימא.

מחפשים קבלן בניה קלה ולא מצאתם ?

או

צמר סלעים - חסרונות

אינו ניתן לשינוי מבני

צמר סלעים אינו ניתן לשינוי מבני. הוא אמנם גמיש, אבל אינו ניתן למעיכה, או להדבקה לצורך העניין.

אינו עמיד בפני מים

צמר סלעים אינו עמיד בפני מים ולכן כאשר מתקינים אותו בתור חומר מבודד, יש להוסיף לעיתים קרובות חומר נוסף, כמו פוליאוריטן מוקצף, כדי להגן על הצמר מפני חשיפה ללחות ורטיבות.

צמר זכוכית וצמר סלעים - מה ההבדל?

צמר זכוכית מיוצר באופן דומה לזה של ייצור צמר סלעים והוא אף מחזיק בתכונות דומות מאוד, אלא שהוא עשוי מסיבי פיברגלס.

זהו חומר חסין בפני אש, מזיקים ונזקי מזג האוויר וגם פיברגלס, כמו צמר סלעים, נחשב מסוכן לבריאות במידה מסוימת ולכן מתאים ליישום רק על ידי בעלי מקצוע.

מחיר צמר סלעים

צמר סלעים נחשב אחד החומרים הזולים ביותר לבידוד, בהשוואה לקלקר למשל וכן פוליאוריטן מוקצף. זהו יתרון נוסף שלו, שהופך אותו מתאים למגוון שימושים, כאשר קיימת מגבלה תקציבית.

יחד עם זאת, יש לו חסרונות שונים, אשר אינם קיימים בחומרים האחרים ולכן יש לקחת בחשבון את כל השיקולים לפני שמחליטים במה להשתמש ורצוי כמובן להתייעץ עם בעל מקצוע.

בידוד גגות עם צמר סלעים

בבתים פרטיים עם גגות משופעים נהוג להשתמש בצמר סלעים למטרות בידוד תרמי בעיקר. אופן ההתקנה של החומר הוא מורכב ודורש יסודיות רבה, דייקנות ומיומנות גבוהה.

בכל דרך אחר, הבידוד לא יהיה כה אפקטיבי ותצטרכו לבצע תיקונים ושיפורים שיעלו לכם זמן וכסף. משום כך לא מומלץ לנסות לבצע את העבודה בעצמכם אלא להיעזר בבעלי מקצוע מיומנים בעלי מומחיות רלוונטית בתחום.

לסיכום

צמר סלעים הוא חומר מבודד מוכר ונפוץ, בעל יתרונות רבים וחשובים. יחד עם זאת, חשוב להכיר גם את החסרונות של החומר כדי לשקול בצורה נכונה את הבחירה.

כמו כן, חשוב להכיר היטב את כללי השימוש והזהירות בעת השימוש בחומר, כדי לקבל תוצאה אופטימלית ומוצלחת.

מחפשים קבלן בניה קלה ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה