בית

>

קבלני שיפוצים

>

מאמרים

>

אחת ולתמיד: האם יש הבדל בין קבלני שיפוצים לשיפוצניקים?

תוכן עניינים

אחת ולתמיד: האם יש הבדל בין קבלני שיפוצים לשיפוצניקים?

מתכננים עבודות שיפוץ בבית? אם כן, ודאי הבחנתם בכך שחיפוש של קבלני שיפוצים או שיפוצניקים יביא לתוצאות דומות. האם מדובר באותם בעלי מקצוע? המאמר הבא יעשה לכם סוף סוף סדר

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-30/03/2011 5 דק' קריאה

אם אתם זקוקים לבעל מקצוע בתחום חידוש ועיצוב הבית, יש סיכוי טוב שהרגע הזה לא זר לכם: נסגרתם על מה אתם זקוקים לבצע בדיוק ואתם יושבים מול המחשב לחיפוש התחלתי. בשיטוט קצר באינטרנט אתם נתקלים בביטוי "קבלן שיפוצים" ו"שיפוצניק" ולרגע מתבלבלים. בעצם, מה ההבדל?.. ומה בעצם אני צריך? אנחנו כאן כדי לעשות לכם קצת סדר.

מהן ההגדרות של שיפוצניק ושל קבלן שיפוצים? 

במילוני רשת ניתן למצוא הגדרה למילה "שיפוץ". משמעות אחת היא תיקון וחידוש או שיפור. אפשרות אחרת היא תכנון ובניה מחדש והגדרה נוספת היא לעבודות בניה ותיקון בבית או בניין קיים. הביטוי "שיפוצניק" מוסבר כ:"אדם העוסק בתיקוני בניין שונים, כגון: טיח, סתימת חורים וכד'". בהגדרה של "קבלן שיפוצים" נכתב "מי שעיסוקו בשיפוץ מבנים קיימים וחידושם. עבודה זו כוללת כל מה שכרוך בדירה, כולל צנרת, צבע, הזזת קירות, החלפת דלתות וכיוצ"ב… קבלן שיפוצים מכונה בפי העם: שיפוצניק".

מההגדרות הללו ניתן להבין ששני הביטויים די חופפים וההבדלים ביניהם בעיקר קשורים לסמנטיקה. רוב האנשים יכנו את מי שמבצע עבודות תיקון ושיפוץ אצלם בבית בשם "שיפוצניק", גם כאשר מדובר בקבלן שיפוצים המעסיק עובדים תחתיו.

תרוות עבד אלקאדר

ציון 9.58 28 חוות דעת

שחר רוטרמן

ציון 9.74 49 חוות דעת

דר לפיד

ציון 9.53 54 חוות דעת

יעקב גולן

ציון 9.29 47 חוות דעת

בית במהלך שיפוץ

קבלן שיפוצים או שיפוצניק בעיני החוק

אין הגדרה חוקית המתייחסת לשיפוצניקים. לעומת זאת, החוק מגדיר מהו"קבלן שיפוצים רשום". מדובר בבעל מקצוע בתחום השיפוץ העומד בכמה תנאים הכרחיים: הוא בעל ניסיון של 5 שנים בעבודות שיפוצים ועבר הכשרות מתאימות ובסופן עמד במבחן שהקנה לו את האפשרות להיות רשום בפנקס הקבלנים, בסיווג 131 א'. התייחסות להיקף העבודה וההגדרה כ"קבלן" מרמזת על כך שמדובר בבעל מקצוע בתחום השיפוצים שיש לו פועלים והוא מבצע עבודות גדולות יחסית. נציין עם זאת, כי 90 אחוז מהקבלנים בענף אינם רשומים, וזאת בשל הליך הרשמה מסובך. בענף השיפוצים רוב קבלני השיפוצים אינם רשומים והדבר אינו מעיד על טיב העבודה שלהם. עם זאת, ניתן לדעת כי מי שמוגדר כקבלן שיפוצים רשום הוא בהכרח בעל מקצוע המבצע עבודות שיפוץ גדולות ומעסיק תחתיו עובדים. כל בעל מקצוע יכול להגדיר את עצמו כקבלן שיפוצים אך לא כקבלן שיפוצים רשום.

קבלן שיפוצים או שיפוצניק באתר "שיפוצים פלוס"

כפי שהגדרנו לעיל, ברוב המקרים אין ממש הבדל בין "שיפוצניק" ו"קבלן שיפוצים". עם זאת, בשל מגוון סוגי עבודות השיפוץ האפשריות ובעיקר - היקפן, עשינו באתר שיפוצים פלוס הפרדה בין שיפוצניקים לקבלני שיפוצים. אצלנו באתר, קבלני שיפוצים מוגדרים כבעלי מקצוע המבצעים עבודות שיפוצים גדולות כמו שיפוץ כללי או תוספות בניה, עבודות בהיקף כספי המתחיל מ-20 אלף ש"ח ומעלה. בשל העובדה שמדובר בעבודות גדולות, לקבלני שיפוצים יהיה צוות עובדים שיבצע את העבודות.

לעומת זאת, שיפוצניקים מוגדרים כבעלי מקצוע המבצעים עבודות קטנות כמו תיקונים נקודתיים, עבודות גבס קטנות, צבע ועד שיפוץ אמבטיה. מדובר בעבודות בהיקף כספי המגיע עד 20 אלף ש"ח. שיפוצניקים לרוב יהיו פועלים של קבלן שיפוצים שהחלו לעבוד עצמאית.

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או
עבודות שיפוצים לפי תכניות

סוגי עבודות המתבצעות על ידי קבלן שיפוצים

שיפוץ כללי - שיפוץ כללי (הכולל גם שינוי בחלוקת החללים) יכלול בדרך כלל עבודות הריסה ופינוי, עבודות תשתית הכוללות חשמל, אינסטלציה ואיטום בחדרים הרטובים, בניית קירות גבס או בלוקים, ריצוף וצבע. לקבלן השיפוצים יהיו פועלים המתמחים בתחומים שונים שיבצעו את העבודות.

שיפוץ חלקי - תהליך של שיפוצים בתקציב יחסית גבוה שכולל כמה סוגי עבודות שונים, אך לא חייב להיות מקיף בדומה לשיפוץ הכללי. לדוגמה, עבודת שיפוץ הכולל בניית קירות, ריצוף וצבע; שיפוץ כולל של כמה חדרים בבית ולא בבית כולו ועוד.

שיפוץ משרד - הדגשים המשמעותיים בתהליך של שיפוץ משרד יהיו בדרך כלל עבודות גבס לשינוי חלוקת חללים ולשיפור האקוסטיקה, צבע, ריצוף והחלפת מערכות התקשורת.  

סוגי עבודות המתבצעות על ידי שיפוצניק

עבודות גבס - עבודות הגבס אותן יכולות להיות בניית קיר אחד או שניים, תיקונים בקירות גבס, חיפוי קיר קיים בגבס, הוספת אלמנטים מעוצבים בגבס כמו קרניזים ונישות לחלל ועוד.

עבודות צבע - עבודות צבע כוללות בדרך כלל תיקוני סדקים, יישום חומר מקשר וצביעה של כמה שכבות לפי הצורך. צביעה הכוללת שפכטל אמריקאי לרמת גימור מושלמת גם היא כלל בסוגי העבודה שמבצעים שיפוצניקים. ישנם היום גם אפקטים שונים בצבע שניתן ליישם על הקירות כמו אפקט יוטה או ספארי ולחילופין שליכט צבעוני בקירות פנים - כל אלה מתבצעים על ידי שיפוצניקים.

תיקוני רצפות - החלפת רצפות שנשברו או ריצוף מחדש של חדר ואפילו בית כולו היא עבודה שיכולה להתבצע ע ידי שיפוצניק. ריצוף חדש יכול להתבצע בהדבקה על גבי הריצוף הקיים או לכלול הוצאה של הריצוף, יישום חול או שומשום ואז טיט.  

שיפוץ אמבטיה - שיפוץ אמבטיה כולל הוא תהליך הכולל המתחיל מהוצאת הריצוף והקרמיקה הקיימת והגעה עד לבטון החשוף, עבודות אינסטלציה (אם יש בכך צורך) ואיטום ואז ריצוף מחודש, יישום קרמיקה חדשה והחלפת כלים סניטריים.

קבלן שיפוצים בעבודה

איך בוחרים שיפוצניק או קבלן שיפוצים?

בין אם ההפרדה המלאכותית בין קבלן שיפוצים לשיפוצניק רלוונטית לכם ובין אם לא - בכל מקרה חשוב לדעת איך לבחור את בעל המקצוע המתאים בתחום השיפוצים. קודם כל, ולעניין ההפרדה בין המושגים - אם אתם זקוקים לעבודות שיפוץ קטנה, בכל מקרה אין טעם לפנות לבעל מקצוע המגדיר עצמו כ"קבלן שיפוצים" מכיוון שסביר להניח שהוא כבר לא מבצע עבודות בסדר גודל כזה.

כדי למצוא מועמדים מתאימים לעבודה שאתם מעוניינים לבצע, חשוב להסתמך על כמה שיותר חוות דעת מלקוחות קודמים של השיפוצניק/קבלן. מומלץ להגיע אליהם דרך פנקס הקבלות של בעל המקצוע (כך אנו מגיעים לממליצים אצלנו באתר). אחרי שיש לכם כמה שיותר כדאי להיפגש עם בעלי המקצוע ולראות איזה רושם הם משאירים עליכם - אם הגיעו בזמן, אם היו מקצועיים ואם הייתה כימיה. בהמשך קבלן כמה הצעות מחיר והשוו ביניהם. קחו בחשבון גם את האופן בו הוגשה הצעת המחיר ואם הייתה מפורטת ורצינית די הצורך. אל תלכו על הצעת מחיר נמוכה מדי. כמובן שאחרי שבחרתם את הקבלן/שיפוצניק כדאי לחתום איתו על חוזה מפורט ולקבוע איתו לוח זמנים מסודר לעבודה (בעיקר כאשר מדובר בעבודות גדולות יחסית).

עולם השיפוצים הוא עולם מורכב הכולל הרבה מידע מקצועי, הרבה בעלי מקצוע והרבה בלבול, אנחנו מקווים שהמאמר הזה עשה לכם סדר בחלק מהנושאים, ואתם מוזמנים לקרוא עוד מאמרים מקצועיים בתחומים הקשוקים בשיפוצים כדי להעשיר את הידע שלכם ולהבין מה אמור בעל המקצוע לבצע אצלכם בשיפוץ. 

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה