בית

>

חברות מטבחים

>

מאמרים

>

פירוק מטבח - איך מפרקים וכמה זה עולה?

פירוק מטבח - איך מפרקים וכמה זה עולה?

שיפוץ מטבח כולל שלבי הכנה מורכבים, המעשי ביניהם הוא פירוק המטבח הישן. נשמע לכם כמו משימה פשוטה? זה לא בדיוק המצב. למעשה, כאשר מפרקים מטבח ישן יש לא מעט גורמים שצריך לקחת בחשבון, ביניהם תשתיות מים חשמל וגז, הגנה על חלקי המטבח שמיועדים לשוב לשימוש בתום השיפוץ, או במהלכו, פינוי הפסולת באופן חוקי ומסודר ועוד. אז מהם השלבים פירוק מטבח לקראת שיפוץ וכמה יעלה לכם לקחת אנשי מקצוע שיעשו עבורכם את העבודה?

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-27/07/2020 5 דק' קריאה

פירוק מטבח לפני שיפוץ - מה זה אומר?

קיימים שני סוגים של שיפוץ מטבחים - אחד מהם נקרא חידוש מטבח והוא כולל בעיר החלפה של חזיתות דלתות הארונות, צביעת קירות והחלפה של מכשירי חשמל.

לעומת זאת, שיפוץ מטבח הוא תהליך מורכב הרבה יותר והוא עשוי לכלול אחד או יותר מבין המרכיבים הבאים:

 • פירוק ארונות מטבח
 • פירוק שקעי חשמל
 • פירוק נקודת גז
 • פירוק נקודת מים
 • פירוק הרצפה
 • שבירת קירות
 • הסרת משטחי עבודה
 • הסרת חיפויי קירות
 • פינוי פסולת באופן חוקי ומסודר במכולת אשפה

לצורך ביצוע השלבים הללו, יש ליישם תהליך הכולל תכנון יסודי וביצוע זהיר, שישאיר לכם את החלקים הרצויים מהמטבח הישן, שלא יפגע בתשתיות וכל זה תוך שמירה על בטיחות כל הנוגעים בדבר.

יחיאל לסרי

ציון 9.82 7 חוות דעת

שלבים בתהליך פירוק מטבח

כמו כל תהליך מסודר, גם את פירוק המטבח יש לבצע בשלבים, כדי להבטיח תהליך מוצלח ויעיל.

פינוי פסולת

סוף מעשה במחשבה תחילה - פירוק מטבח צפוי לייצר הרבה פסולת גולה וכבדה, אותה יש לפנות לפי חוקי העזר המקובלים ברשות המקומית שלכם. לכן, לפני הכל, יש לשכור מכולת אשפה, שתמתין קרוב לבית, אליה יש לפנות את כל הפסולת שנוצרת בתהליך הפירוק - מרצפות, חלקי ארונות, חיפויים ועוד.

פינוי חפצים ואביזרים לשימוש חוזר

מן הסתם, לא כל תכולת המטבח שלכם תיזרק ותוחלף. לכן כדאי לפני תחילת הפירוק לשמור בצד את כל מה שאתם רוצים לחזור ולהשתמש בו לאורך תהליך השיפוץ ובסופו - מכשירי חשמל, גאדג'טים, אפילו כיור וברז יכולים לפעמים לצלוח את התהליך ולחזור לשימוש.

הורדת השלטר

פירוק המטבח עשוי להיות תהליך אגרסיבי הכולל שבירת קירות וארונות ולכן חשוב לנתק את המטבח מזרם החשמל לפני תחילת העבודה, כדי להגן על העובדים ועל התשתית.

ניתוק המים

כאן אין הרבה חכמות - כדי שלא יהיה לכם פיצוץ מים אדיר שיציף לכם את הבית, תצטרכו לנתק את זרם המים הביתי, בעיקר אם אתם מתכננים להחליף חלקי צנרת, ברזים וכדומה.

ניתוק זרם הגז

פעולה חשובה מאין כמותה לשמירה על הבטיחות של כל מי שנמצא בבית. ניתוק זרם הגז, פינוי בלוני גז וכל דבר אחר שיכול לגרום לדליפת גז וחלילה לפיצוץ.

אם אתם לא בטוחים כדאי שתתקשרו לחברת הגז שלכם ותבקשו שינתקו אתכם באופן זמני - עד תום השיפוץ. גם ככה לא תוכלו לבשל בכיריים בזמן הקרוב.

פינוי מכשירי חשמל

אם אתם מתכננים להחליף את כל מכשירי החשמל במטבח לדגמים חדשים ויפים יותר ,תוכלו לתרום או לזרוק את מה שאתם כבר לא צריכים, אבל קחו בחשבון שתהליך השיפוץ עשוי להיות ארוך ואולי תזדקקו להם בינתיים.

אם אתם מתכננים להשתמש בהם לאחר השיפוץ - חשוב לאחסן אותם במקום מוגן, כדי שלא יפגעו מעבודות ההריסה.

מחפשים חברת מטבחים ולא מצאתם ?

או

עכשיו לעבודה - החלק המעשי של פירוק מטבח

משטחי העבודה הם הפריטים הראשונים אות יש להסיר. בעזרת כלי עבודה מתאימים מנתקים את המשטחים מעל הארונות, חותכים את חומרי הדבק מסביב לכיורים ומשטחים, ומרימים אותם ממקומם. בשלב זה יש צורך בשני אנשים לפחות לביצוע המשימה כי מדובר על משטחים כבדים מאוד בדרך כלל.

בחלק מהמקרים תצטרכו גם לפרק ברגים שמחזקים את הכיור, או המשטחים במקומם.

בשלב הבא יש להסיר את ארונות הבסיס - אלה העומדים על הרצפה.

יש להסיר את כל חומרי הדבק המחברים את הארונות לרצפה ולקיר בעזרת כלי מתאים ולהבריג החוצה את הברגים המקבעים את הארון לקיר ולרצפה.

חשוב לוודא שכל הברגים והמסמרים הוצאו ממקומם לפני שניגשים לנתק את הארון ממקומו.

יש לפנות את הארונות ברגע שמסיימים לנתק אותם ממקומם כדי לפנות מקום לביצוע יתר חלקי העבודה.

הסרת ארונות תלויים

שלב זה יש לבצע עם עזרה בלבד, כדי להימנע מסיכונים מיותרים.

 1. ראשית יש להסיר את הדלתות של כל הארונות.
 2. לאחר מכן יש לאתר את כל הברגים שמחברים את הארונות לקיר ולהבריג אותם החוצה לפי הסדר, כאשר מתמקדים כל פעם בארון אחד עד להסרה מלאה שלו ורק אח"כ עוברים לארון הבא.
 3. יש להבריג קודם את הברגים המחברים את החלק העליון של הארון לקיר ורק אז אפשר להסיר את הברגים מהחלק התחתון.
 4. את כל החלקים שהוסרו יש לפנות בהקדם מהשטח כדי לאפשר המשך עבודה נוח ובטוח.

הסרת חיפויים ואריחים מהקיר

בין אם יש לכם חיפוי זכוכית, קרמיקה או נירוסטה - זה הזמן להסיר אותו בזהירות.

חיפוי חרסינה קשה יותר להסרה מפני שהוא מורכב מחלקים קטנים, שכל אחד מהם צריך להסיר בפני עצמו, אבל לעומת זאת, חיפוי אחד גדול כמו זכוכית, או נירוסטה, יש להסיר בזהירות רבה, כי מדובר על משטח גדול וכבד, שקשה להסיר בלי להפיל אותו לרצפה, מה שעלול כמובן לגרום לנזקים.

לקראת ביצוע החלק הזה של פירוק מטבח, כדאי להניח מתחת לחיפוי שמיכות עבות שיקלטו את הנפילה, אם תהיה.

הסרת ריצוף

אם הרצפה שלכם תקינה ויפה, תוכלו להתקין עליה ריצוף חדש בלי להסיר אותה, רק קחו בחשבון שזה עלול להפחית מגובה המטבח כמה סנטימטרים.

בכל אופן, אם תחליטו להסיר את הריצוך הקיים לקראת התקנה של ריצוף חדש, תצטרכו לפרק אותה לפי סוג הרצפה בעזרת אמצעים מתאימים והרבה סבלנות. רצוי בשלב זה להחזיק לידכם שואב אבק ולנקות מדי פעם.

כמובן שגם בתום שלב זה יש לפנות את כל הפסולת החוצה בהקדם.

לאחר פירוק מטבח - מה חשוב לבדוק

אם לקחתם איש מקצוע לביצוע העבודה, בדקו איתו שהוא מטפל גם בפינוי כל הפסולת, דיווח לרשויות על המכולה, או תשלום לרשויות על פינוי המכולה. בדקו איתו את פרטי הצעת המחיר לפני חתימה על החוזה כדי שלא תופתעו בהמשך אם הוא החליט להשאיר לכם את עבודת הפינוי.

לסיכום

פירוק מטבח דורש תכנון וגישה מקצועית, שתבטיח ביצוע בטיחותי של העבודה, הגנה על תשתיות חיוניות ועל ציוד שצפוי לחזור לשימוש לאחר השיפוץ.

כדאי להעסיק חברה מקצועית עם ניסיון בתחום, אך אם תבחרו לבצע בעצמכם את העבודה, תוכלו לעשות זאת בהצלחה, לאחר שתפנו לעצמכם מספיק שמן ותתכננו היטב את התהליך.

פירוק מטבח מלא (קומפלט + הובלה) על ידי בעל מקצוע צפוי לעלות לכם (בהתאם לגודל המטבח ומצבו) בין 1,500 ל- 2,500 ₪.

מחפשים חברת מטבחים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה