בית

>

קבלני גבס

>

מאמרים

>

עיצובים בגבס - כל מה שצריך לדעת

עיצובים בגבס - כל מה שצריך לדעת

אין כמעט סוף לעולם העיצובים בגבס. שוקלים שילוב אלמנט מעוצב מגבס בשיפוץ? תוכלו להיעזר במידע שלפניכם. כאן תמצאו את האפשרויות השונות, המחירים, היתרונות והחסרונות

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-31/01/2016 9 דק' קריאה

הגבס הוא חומר פשוט לעבודה, וקל לשינוע, לחיתוך ולהרכבה. לכן הוא משמש בשיפוצים ובבנייה רבות לבניית קירות ותקרות בפנים הבית. בנוסף לכך, בשל היותו חומר קל וגמיש הוא גם מתאים מאוד ליצירת אלמנטים עיצוביים שונים ומשונים. יש מגוון עצום של אפשרויות ואלמנטים מיוחדים שניתן לעשות בבית בעזרתו, פעמים רבות גם בשילוב עם תאורה, כאשר המראה המתקבל הוא בדרך כלל נקי ומודרני מאוד, עם קווים ישרים, נקיים ואלגנטיים. אספנו עבורכם את הדוגמאות העיקריות לאפשרויות העיצוב בגבס:

עיצובים בגבס - אלמנטים אפשריים

קרניז גבס

הקרניז הוא אלמנט פופולארי לעיצוב בגבס. למעשה זוהי סוג של קורה הממוקמת בין הקיר לתקרה. הקרניז יכול להגיע במגוון של צורות: קרניז מעוגל, קרניז מדרגה, מספר מדרגות ועוד. מלבד הסיבה עיצובית, לקרניז יש כמה שימושים פרקטיים: האחד הוא ליצור עיצוב שאפשר לשתול בו גופי תאורה והשני הוא הסתרת חוטי חשמל. הקרניזים יכולים גם לתפקד כמעין מסגרות. ניתן, למשל, לתלות תמונה ולבנות קרניז גבס מסביבה. אפשרות נוספת המשתלבת עם עיצוב הגבס במטבח היא בניית קרניז מעל האי במטבח, ותליית גוף התאורה בתוכו. כדי לבנות את הקרניזים חותכים בדרך כלל את פלטות הגבס בשטח, באמצעות מסור גבס או סכין יפנית. את הסימונים על גבי הפלטה עושים בצ'וק ליין, שהוא חוט סימון. ניתן לעשות זאת גם באמצעות סרגל או להשתמש בקונסטרוקציה של הפלטה. העבודה על קרניז גבס צריכה להיות מאוד מדויקת, מכיוון שכל סטייה קטנה כבר תיצור מראה מרושל. בחברת הגבס אורבונד ישנה גם אפשרות להזמנת קרניזים מוכנים. היתרון של קרניזים מוכנים הם רמת גימור גבוהה, עם פינות ישרות המייתרות את הצורך בשפכטל. מה שנותר לבעלי המקצוע בשטח לעשות הוא לצבוע את הקרניז ולמרק את החיבורים. ניתן לייצר בשיטה זו קרניזים מעוגלים ברדיוסים של 3 ס"מ ומעלה, שקשה מאוד לייצר אותם ידנית בשטח. עם זאת, ברוב המקרים קבלנים יעדיפו בניית של קרניזים בשטח על פני הזמנה מראש.

קרניז גבס - עלויות

המחיר המינימלי של קרניזים מגבס מתחיל ב-250 ש"ח למטר רץ. באשר לקרניז גבס מוכן, המחיר מתחיל ב- 37.80 ש"ח לקרניז מדרגה אחת בפריסה עד 40 ס"מ, ומגיע עד מחיר של 130 ש"ח לקרניז מדרגה באורך 3 מ'.

עבדאללה ותד

ציון 9.74 21 חוות דעת

שחר חדד

ציון 9.3 15 חוות דעת

קובי חכם

ציון 9.52 43 חוות דעת

אלכסנדר בייס

ציון 9.72 29 חוות דעת

סלון עם קרניזים

עיצוב סלון עם קרניזים מגבס ותאורה שקועה. עיצוב: אירית הראל

מחפשים קבלן גבס ולא מצאתם ?

או
מטבח עם קרניזים

עיצוב גבס במטבח: שילוב קרניזים ותאורה שקועה; עיצוב תאורה: נועה חיים. עיצוב פנים: אנני זגורי. צילום: נדב פקט

תקרות גבס מעוצבות

הסוג השכיח ביותר של תקרת גבס מעוצבת הוא הנמכת תקרה, אשר תתבצע במקרים שיש צורך מובהק בחיפוי התקרה הקיימת או ביצירת אווירה אינטימית יותר בחדרים מסוימים בבית, שתתקבל בעזרת התאורה שתתווסף להנמכה. ההנמכה תהיה בדרך כלל בגובה שבין 8 ל-15 ס"מ. הנמכת תקרה נותנת פתרון מושלם לתקרה שאינה מושלמת, וכמעט אף תקרה אינה כזו, אפילו עם מריחת שכבות על שכבות של שפכטל. קבלני שיפוצים מספרים כי בתוך סלון בגודל של 8 מ"ר יכולים להיות הבדלים של בין 5 מ"מ עד 2 ס"מ בתקרה בגובה התקרה. מריחת שפכטל רק תיצור אפקט של "חמאה על בגט" כאשר המרקם יישאר מחוספס. בניית תקרת גבס נעשית על ידי הרכבת קונסטרוקציה לגבס על התקרה הקיימת וחיבור לוח גבס חדש עליה.

תוספת שכיחה להנמכת תקרה היא תאורה שקועה. והסיבה לכך ברורה - הרי מובן שעדיף ליצור הנמכת תקרת גבס ובה להכניס נורות לד, מאשר לחצוב 20 מנורות תקרה רגילה. כדי ליצור את התאורה השקועה מסמנים על התקרה במקומות שרוצים את מיקומי הנורות וקודחים חורים. כאשר מדובר בגוף עגול יש מכשירים מיוחדים שעושים זאת. אם מדובר בגודל מרובע נעשה חיתוך ידני. בנוסף, ישנם גופי תאורה העשויים גבס, המתחברים לתקרה באמצעות חומרים על בסיס גבס כמו טיח גבס או קלסימו. ניתן גם ליצור הנמכת תקרה צפה, זאת כאשר לוח גבס שמורכב על התקרה ונראה כאילו הוא "צף" מעליה. לפני ביצוע הנמכת תקרה, חשוב לוודא כי על התקרה הקיימת אין סימני רטיבות. כאן מדובר באלמנט עיצובי יקר יותר, מכיוון שיש צורך בשתי שכבות של קונסטרוקציה. גם כאן ניתן להוסיף אלמנטים של תאורה, כמו תאורה נסתרת - גופי תאורה הממוקמים מאחורי התקרה, כאשר האור בוקע מצידיה. 

תקרות גבס מעוצבות - עלויות 

מחיר הנמכת תקרת גבס מתחיל ב-350 ש"ח למ"ר. אם היא משולבת עם תאורה, התשלום עליה יהיה בנפרד.

תקרה צפה תעלה כ-2,500 - 3,500 ש"ח, תלוי בגודל. גם כאן יש להוסיף את מחיר גופי התאורה.

עיצוב גבס במטבח 

במסגרת של עבודות גבס במטבח נעשה לעתים קרובות שימוש בלוח גבס ורוד - לוח גבס חסין אש המכיל בו חומרים מעכבי בערה. כשמדובר בעיצוב גבס למטבח האלמנטים הפופולאריים הם בעיקר הנמכות תקרה המשולבות עם ספוטים. לוח הגבס המשמש להנמכת תקרה הוא לוח בעובי 12.7 מ"מ, וההנמכה תיעשה עם פרופיל בעובי של 5 או 7 ס"מ. עבודות עיצוב גבס במטבח שכוללות תאורה שקועה יבוצעו במקביל על ידי איש גבס וחשמלאי. עבודות החשמל יחלו לאחר התקנת הקונסטרוקציה. אחרי עבודות ההכנה של החשמלאי מותקנים לוחות הגבס ולאחר מכן גופי התאורה.

גוון התאורה המומלץ במטבח הוא לבן, מכיוון שמדובר לרוב בחלל המיועד לעבודה. הספוטים המכילים נורות המאירות בגוון לבן משתלבות היטב עם תקרות הגבס הלבנות. כיום מקובל לבחור גם גוף תאורה בולט ומאסיבי מעל האי או מעל פינת האוכל, המאיר בגוון צהוב רוגע יותר.

עיצוב גבס במטבח - עלויות

בנייה עם לוח גבס ורוד תעלה כ-180-330 ₪ למ"ר. הנמכת תקרה מתחילה במחיר של 350 ש"ח למ"ר.

תקרה צפה

עיצוב גבס במטבח: תקרה צפה עם תאורה נסתרת. בוצע על ידי הקבלן אבי

מטבח עם תקרת גבס

עיצוב גבס במטבח. עיצוב: מריאנה רידל. צילום: יאנה דודלר

עיצוב גבס בסלון

אלמנטים שכיחים בתחום העיצובים בגבס מלבד תקרות הגבס המעוצבות יהיו נישות, כוורות ומדפים מגבס מסוגים שונים, וכמובן נישה לטלוויזיה. כל אלה יכולים להשתלב גם עם אלמנטים מעוצבים נוספים כמו קרניז גבס, תקרה צפה ועוד. האלמנטים הללו פופולריים במיוחד בתחום עיצוב הגבס בסלון.

נישות גבס

במקום לקנות ולהרכיב כוורת מאיקאה, היה בתחילת שנות ה-2000 טרנד של יצירת כוורת מגבס המובנית בתוך הקיר. היתרון של יצירות מדפים כאלה מגבס היה גמישותו הרבה והעובדה שניתן ליצור צורות א-סימטריות, מדפים בגדלים שונים וצבעים שונים שיכולים לאחסן גם פיצ'יפקעס שהצטברו לאורך השנים. הטרנד של כוורות כבר די חלף, וכיום רוב האנשים מעדיפים עיצובים בגבס בעלי מראה מעודן יותר (כוורת מגבס חייבת להיות לפחות בעובי של 5 ס"מ ולכן יוצרת מראה מאסיבי). 

נישות מגבס עדיין ניתן לראות בלא מעט בתים, ויש עדיין קהל שיהיה מעוניין ליצור נישה שתתאים בדיוק לארון, או כתחליף למדף (מה שיכול להשתלב יפה גם עם תאורה). מדפים מגבס יכולים להוות ממש תחליף לריהוט בבית ולתת מענה עיצובי מרשים בחלל. ניתן גם לייצר מעין פינת ישיבה מגבס, וכל אלמנו כזה אפשר גם לצבע או לחפות בחומרים כמו עץ או קרמיקה.

נישות גבס

עיצוב גבס בסלון: נישות גבס בשילוב תאורה. עיצוב: אירית הראל


קיר גבס לטלוויזיה

עם כניסתם של המסכים השטוחים החליפו נישות הגבס את מקום של הכונניות. עבודה נכונה של הקמת נישת גבס לטלוויזיה תמקם אותם בריבוע בקיר שיבטיח את עמידותה וכן נהוג להקים נישה גם לכבלים ולמוצרים הנלווים לטלוויזיה, מתחתיה או לצידה. חשוב לבדוק כי יש דרך להסתיר את החוטים והכבלים בנישות הגבס וליצור מראה נקי ואסתטי. יש שהולכים רחוק עם עיצוב קיר גבס בשילוב עם הטלוויזיה ויבנו קיר כפול מגבס ובו שקע כך שהטלוויזיה תתלבש בדיוק בתוכו, ותהווה חלק בלתי נפרד מהקיר. אחד היתרונות של נישות גבס לפלזמה וLCD  היא האפשרות לשלב מערכות קולנוע ביתי ומערכות חשמל חכם (פלזמה עולה ויורדת, סיבוב בלחיצת כפתור ועוד) כחלק מן הנישה. חשוב לוודא שהקבלן שעושה את הנישה יעבוד בשיתוף פעולה מלא עם החשמלאי על מנת לוודא שלא ייווצר עומס על מערכות החשמל בקרבת הנישה ושהעבודה נעשית באופן בטיחותי.

עיצוב גבס בסלון - עלויות

נישות גבס: אין תמחור למטר רץ אלא בדרך כלל מחיר קומפלט בהתאם לדרישות. עיקר המחיר אינו בחומרים אלא בעבודה, העשויה להיות מסובכת. בנוסף, המחירים כוללים גם שפכטלים, צבע ושיוף.

קיר גבס לטלוויזיה: בשונה מנישות אחרות, יצירת נישה לטלוויזיה תהיה קלה יותר ליישום עבור איש המקצוע, מכיוון שיש כאן פחות מקום למשחק ולשוני בין מקרה למקרה. מחיר בניית נישה לטלוויזיה יהיה בדרך כלל כ-3,000 עד 5,000 ש"ח.

קיר טלווזיה צבעוני בשילוב עם נישות

עיצוב גבס בסלון: קיר טלוויזיה מגבס כולל נישות ומזנון. באדיבות טמבור

תאורה בגבס

ישנן דרכים רבות ליצירת תאורה בגבס. זהו תחום נפוץ למדי כיום, ואלמנטים עיצוביים רבים בגבס יכללו גם תאורה. 

תאורה נסתרת בגבס

הביטוי "תאורה נסתרת" מתייחס למצב שבו הגבס מסתיר את מקור האור, וכך התאורה נראית כאילו היא יוצאת ישירות מהתקרה או מהקיר. תאורה נסתרת יוצרת אפקט של תאורה רכה יותר, ועוד חדשות טובות - היא גם חסכונית יותר. התאורה יכולה להתחבא בתוך קרניז הצמוד לקיר או בתוך תקרה מונמכת. כדי ליצור תאורה נסתרת יוצר איש הגבס מראש את הקונסטרוקציה של הגבס ועובד במקביל לחשמלאי.

תאורה שקועה בגבס

 עוד אפקט תאורה פופולרי המשלב תאורה הוא תאורה שקועה בגבס. האפקט של תאורה שקועה לתקרת גבס מתקבל באמצעות ספוטים לגבס, השקועים בתוך התקרה, ונראים כחלק בלתי נפרד ממנה.

תאורה נסתרת בגבס - עלויות

ספוטים שקועים בקיר יעלו כ-70 ש"ח למטר, אך המחיר תלוי מאוד בסוג התאורה ובאלמנטים שנבנים בהתאם.

ספוטים שקועים וקרניזים

הנמכת גבס עם תאורה שקועה 

עיצוב קיר גבס 

קיר גבס עגול - מכיוון שהגבס הוא חומר נוח מאוד לעבודה, ניתן ליצור באמצעותו קירות עגולים או להניחו על פינת חדר כך שתיווצר האשליה של קיר עגול. עיצוב קיר גבס שכזה נבנה על בסיס קונסטרקוציה רגילה שנשלחת לעירגול, לפי רדיוס שבוחר הלקוח. על הקונסטרוקציה המעוגלת מיישמים את לוחות הגבס הדקים שבשל גמישותם מקבלים את הצורה המעוגלת של הקונסטרוקציה. עוד אפשרות היא להזמין פלטה עם חריצים בכל 2 או 5 ס”מ, ואז יש צורך רק לקפל אותה בשטח ונוצר עיגול. מדובר באלמנט יקר למדי והוא מתומחר לא לפי מטר אלא לפי פרט.

עיצובים בגבס - אלמנטים נוספים

אלה אלמנטים מעט שכיחים פחות בבתים פרטיים. ניתן להשיג אותם בחברת אורבונד, לפי הזמנה: 

הדפסה על לוחות אקוסטיים - לוחות גבס אקוסטיים משמשים לחללים בהם יש צורך למנוע מגלי הקול לשוב אל חלל החדר כמו למשל בתי קולנוע, אולמות הרצאות, בתי קפה ועוד. לוחות או אריחים אקוסטיים הם מחוררים, כך שגלי הקול נספגים בהם ואינם חוזרים אל החלל. תכונות הלוחות האקוסטיים נקבעים לפי תצורת החורים, כמותם ואופן הפיזור שלהם. ישנה אפשרות ליצור הדפסה לפי הזמנה על הלוחות האקוסטיים, כך שיתווסף להם מימד דקורטיבי.

הדפסה על לוחות מחוררים

לוחות אקוסטיים מעוצבים של אורבונד

 Adit - מדובר בערכה מיוחדת שמשווקת חברת אורבונד ליצירת פתרון אקוסטי על קירות באמצעות שני לוחות מחוררים המיושמים על גבי הקיר הקיים. אותם לוחות מגיעים בהדפסים שונים, עם אפשרות לבחירת הדפסים חדשים על ידי הלקוח, כך שמדובר בפתרון פרקטי לצד אלמנט עיצובי.

פספרטו - הפספרטו הוא עיצוב בגבס דמוי תחרה העשוי מתחריט, כאשר ניתן ליצור קרניזים או אריחים עם תחריטים מיוחדים מגבס באין סוף דוגמאות שונות. האריחים המחורצים יכולים להגיע גם לפי תכנון ובחירת הלקוח, ואותם ניתן לשלב גם עם תאורה נסתרת שתעצים את האפקט.

אנשי מקצוע בתחום הגבס - מי מבצע את העבודות?

כאשר העיצובים בגבס נעשים במסגרת שיפוץ כללי, לקבלן השיפוצים יהיו פועלים בעלי ניסיון בעבודות גבס, והם ייצרו את האלמנטים המעוצבים. אם מדובר בעבודות גבס בלבד, ישנם קבלני גבס ובעלי מקצוע המתמחים בעבודות גבס, אותם ניתן לשכור רק לצורך כך. 

מהם היתרונות והחסרונות?

כפי שאתם בטח כבר יכולים לנחש מהאמור לעיל, יתרון בולט של עיצוב בגבס הוא יתרון אסתטי, מראה נקי, מעוצב ו"פיין". הגבס יוכל לתת קווים ישרים ומדוייקים ולהוות בסיס עיצובי מדהים לכל הבית, בעיקר בשילוב עם תאורה מתאימה. החיסרון הוא בדרך כלל המחיר. עבודות עיצוביות בגבס לרוב אינן זולות. כדאי לשקול את האפשרויות ולהתייעץ עם האדריכל או קבלן השיפוצים כדי לראות אם ניתן לשלב את יתרונות הגבס עם תקציב שיפוץ הבית שלכם.

מחפשים קבלן גבס ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה