שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

בידוד אקוסטי ותרמי: המידע המלא למשפץ

אילו דרכים קיימות לשיפור בידוד אקוסטי ותרמי של קירות הבית? כל הפרטים על סוגי הבידוד השונים, החומרים והיישום

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-19 באפריל, 2021

בבואנו לבדוק את נושא הבידוד בשיפוצים או בבניה, ישנם שני נושאים עיקריים בהם ניגע: הראשון הוא הבידוד האקוסטי - כלומר, עד כמה הבית חשוף לרעשים. השני הוא הבידוד התרמי - עד כמה הבית חשוף לקור או לחום. כשלים בבידוד בשני האספקטים הללו יכולים לפגוע מאוד באיכות החיים שלנו. מפגעי רעש שמונעים שינה בלילות או פעילות שגרתית מקשים מאוד על חיי היום-יום. בית שקשה מאוד לחמם אותו בחורף ולקרר בקיץ דורש הרבה הפעלה של מוצרי חשמל, גורר הוצאות ופוגע בסביבה.

מחפשים קבלן גבס ולא מצאתם?
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם:

בידוד תרמי

בחינת יכולת בידוד תרמי של חומר נמדדת על ידי ערך הנקרא "מקדם ההתנגדות התרמית" (מסומן ב-R). ככל שההתנגדות התרמית גדולה יותר החומר יהיה בעל כושר בידוד טוב יותר. ישנו תחום ממוצע הנחשב כתחום הנוחות התרמית הנדרשת לאדם. בתחום זה, טמפרטורת הגוף נעה בין 36.5°C ל- 37.5°C , וטמפרטורת העור נעה בין 33°C ל- 35°C. שינוי בתנאים הללו פוגע בנוחות התרמית.

כדי לשמור על תנאי נוחות בחורף ובקיץ יש צורך במיזוג או חימום וכמות האנרגיה המושקעת בהפיכת התנאים לנוחים נגזרת מיכולת המבנה לבודד בצורה המיטבית. כך שמעבר לעניין הנוחות, ישנה סוגיה של חיסכון באנרגיה. באופן מפתיע, דווקא לאוויר יש יכולת בידוד גבוהה, וככל שחומר כולא בתוכו יותר אוויר, כך מקדם ההתנגדות התרמית שלו גבוה יותר. רוב חומרי הבידוד הם כאלה שבהם ישנה כליאה של אוויר, המגדיל את מקדם ההתנגדות התרמית. הבידוד התרמי של הבית חשוב במיוחד בקירות החיצוניים, המפרידים בין הבית לבין מזג האוויר שבחוץ. כאשר אנו עוסקים בבידוד תרמי בהקשר של גבס, רלוונטי לדבר גם על הקירות הפנימיים וגם על קירות חיצוניים, המשמשים בעיקר בבניה קלה. בחברת רוטנברג מסבירים כי במקרה של בידוד תרמי עובי חומר הבידוד יקבע את איכות הבידוד שהוא יספק. רמת ה-R שעלינו להגיע אליה כדי שהמבנה יבודד היטב מהבחינה התרמית הוא 1.5 ומעלה.

חומר לבידוד אקוסטי ותרמי

חומרי בידוד

ישנם חומרים שונים המשמשים לבידוד אקוסטי ותרמי. חלקם משמשים בעיקר בבניה קלה ובבניה בגבס כמו צמר סלעים וצמר זכוכית, חלקם משמשים בבניה קונבנציונלית כמו יריעות אלומיניום ופוליסטרן.  

חומר

תכונות

מחיר

יתרונות

חסרונות

צמר סלעים

חומר בידוד הרלוונטי גם לבידוד תרמי וגם לבידוד אקוסטי. צמר הסלעים עשוי מסלע שנטחן, מוקצף ומודבק באמצעות עמילן. החומר מגיע במזרונים או לוחות בעוביים ורמות דחיסות שונות. החומר משמש בעיקר לקירות גבס או לבניה קלה.

21 – 38 ש"ח למזרון באורך מטר ורוחב 60 ס"מ.

עמיד לריקבון ובפני מזיקים, לא מצטמק עם הזמן.

חומר פריך וקשיח ביחס לצמר זכוכית.

צמר זכוכית

חומר המתאים לבידוד אקוסטי ותרמי. משמש למחיצות גבס, תקרות וגגות. צמר הזכוכית עשוי מזכוכית או זכוכית ממוחזרת. מגיע בצורה של מזרונים או גלילים  בעוביים ורמות דחיסות שונות.

 כ-145 ש"ח לגליל ברוחב 1.20 מטר באורך 20 מטר.

לא סופג לחות ולא שוקע. עמיד לעובד ומזיקים.

עלול להשתלשל כלפי מטה אם לא מקובע היטב.

יריעות אלומיניום

יריעות אלומיניום המגיעות בעוביים שונים. החומר משמש בעיקר לבידוד תרמי אבל גם בעל תכונות אקוסטיות. משמש בעיקר בבניה יבשה לגגות ולקירות.

כ-11 ש"ח למ"ר.

 עמיד ללחות ולבעירה.

נעשה בו לרוב שימוש בשילוב עם חומרים אחרים כמו מפוח להוצאת אוויר חם מהגג או חומרים המכילים בועות אוויר מה שמייקר את המחיר.

פוליסטירן מוקצף (קלקר)

חומר בידוד בסיסי המגיע בלוחות בגדלים שונים וברמות דחיסות שונות. 

 5 – 18 ש"ח ללוח בהתאם לעובי.

חומר זול.

אינו עמיד בפני מכרסמים.

צמר אדמה מינרלי

חומר בידוד מתקדם המשמש לבידוד תרמי ואקוסטי. משמש כמו צמר סלעים וצמר זכוכית לבידוד תרמי ואקוסטי בקירות גבס ובבניה קלה. 

 גליל באורך 20 מטר ורוחב 1.20 מטר יעלה 138 – 252 ש"ח תלוי ברמת הדחיסות.

גמיש, חומר ללא ריח, רמה נמוכה מאוד של אבק תוך כדי ולאחר התקנה.

מחיר יקר יותר יחסית.


בידוד תרמי בקירות פנימיים

החשיבות של הבידוד התרמי בקירות הפנימיים קריטית פחות מהקירות החיצוניים, אך עדיין חשובה כדי לשמר את הטמפרטורה בכל חדר וחדר. כיום יש נטייה לפזר מזגנים קטנים בחדרים ולא לבחור במזגן מרכזי ולכן אם הבידוד התרמי הוא טוב, ישנו חיסכון בחשמל. קיר גבס רגיל למחיצת פנים ייבנה מקוסטרוקציית מתכת, חומר בידוד בפנים ולוחות גבס משני הצדדים. כדי ליצור קיר עם בידוד תרמי טוב משופר יש להשתמש בחומר בידוד כמו צמר זכוכית או צמר סלעים, כאשר העובי המומלץ על ידי חברות הגבס הוא של 24 ק"ג למטר קוב. שימוש בכמות כזו אמורה לבודד בצורה מספקת את המחיצה הפנימית מבחינה תרמית.

בידוד תרמי בקירות חיצוניים

כאשר בונים חתך קיר חיצוני בבניה הקונבנציונלית, יש להקפיד על נושא גשרי הקור. הכוונה היא ליציקת הבטון סביב חלונות, חגורות ועמודים המהווים נקודת תורפה מבחינת הבידוד, לכן נהוג לצפות אותם בקלקר בעובי של ב-3 ס"מ. בגבס נעשה שימוש בקירות חיצוניים בעיקר בתחום הבניה הקלה. קיר רב שכבתי הנבנה בשיטה של בניה קלה יהיה בנוי מקונסטרוקציה של פלדה מגולוונת המחופה מצד אחד (פנים הבית) בלוח גבס ומבחוץ מלוח ייעודי לקיר חיצוני. קיר רב שכבתי ניתן גם לעשות בעוביים שונים, כאשר בדרך כלל הוא בעובי של 13 ס"מ. בין הלוחות נכנס חומר הבידוד, כאשר נהוג לבחור בצמר סלעים או צמר זכוכית בעובי של לפחות 24 צול. 

עוד נושא שיש להקפיד עליו בבניית קיר חיצוני הוא העיבוי, הנגרם ממפגש של אוויר קר מבחוץ הפוגש את האוויר החם מבפנים ומייצר טיפות מים. בקירות רגילים מונעים את הבעיה על ידי שכבת החיץ של הבידוד בגשרי הקור. תופעה זו אינה קיימת בקירות גבס. בנוסף, בעייה של חדירת רטיבות לקיר גבס יכולה להיפתר באופן מיידי על ידי חיתוך של הקיר ותיקון הבעיה, מה שפשוט יותר מבניה קונבנציונלית.

בידוד אקוסטי ותרמי בקיר בלוקים

בידוד אקוסטי

ישנם שני מושגים עיקריים אתם כדאי להכיר כאשר אנו עוסקים בנושא האקוסטיקה. האחד הוא הנחתת הקול המסומן בדציבלים (DB) והוא מתייחס למעבר הקול בין חדרים או לכמה נרצה להפחית בעוצמת הקול בין החללים. הערך השני הרלוונטי הוא ספיגה אקוסטית, המתייחס לאיכות הקול בחלל. כדי שלא יישמע הדהוד נרצה לספוג חלק מהקול, וערך זה מצוין ב-NRC. 

בחברת רוטנברג מסבירים כי כדי להבטיח בידוד מיטבי הקיר צריך להיות אטום בדומה לאופן בו נאטום כנגד חדירה של מים. כדי למנוע הדהוד חייבת היות חציצה בין חומרים קשיחים בבניית הקיר של חומרי בידוד כמו פס איטום וחומרי בידוד. לפי המלצותיהם, ככל שהקיר עבה יותר ובנוי מחומרים שונים בעלי תכונות שונות של מרקם ועובי כך יותר רעשים ייבלמו.

אם ישנה בעיה של אקוסטיקה לרוב מומלץ לבדוק כמה דציבלים אנו מעוניינים לחסום (ניתן לעשות זאת באמצעות מד דציבלים) ולבדוק מה הגובה בדציבלים של הרעש. סף הרעש המקובל הוא כ-40 דציבלים, כך שעלינו לרכוש חומרים מבודדים שיתנו לנו את המענה המתאים ויפחיתו את כמות הדציבלים כך שנגיע שוב ל-40.

בידוד אקוסטי ותרמי בקירות גבס

בידוד אקוסטי בקירות בלוקים

בקיר בלוקים שנבנה לפי התקן לא אמורות להיות בעיות אקוסטיות, אלא אם יש מפגעי רעש רציניים. עם זאת, במידה ונעשית עבודה לא תקנית בבנייה, עלולים להיווצר כשלים שישפיע גם על הנושא האקוסטי. חשוב שלא יהיו חריצים בשום מקום בקיר, כאשר אחת מנקודות התרופה היא החלק העליון שבין הקיר לתקרה. עוד דבר העלול להשפיע על רמת הבידוד האקוסטי של הקיר הוא התקנת צינורות חשמל או אינסטלציה בקיר ללא סגירה כמו שצריך, כך שנותרים חריצים. אפשרות לבניית קיר בלוקים פנימי עם בידוד אקוסטי משופר היא בניית קיר כפול מבלוק 7, ובין שני הקירות ליישם חומר בידוד אקוסטי. אך זהו פתרון שנדיר שמשתמשים בו.

נתוני מעבר הקול של קירות בלוקים

בלוק 7 עם טיח 1.5 ס"מ משני הצדדים מבודד אקוסטית ברמת מניעת רעש של 38 DB (מפחית עד 38 דציבלים).

בלוק חלול בעובי של 10 ס"מ עם טיח 1.5 ס"מ בשני הצדדים מבודד אקוסטית ברמת מניעת רעש של 42 DB.

בלוק חלול בעובי 15 ס"מ עם טיח של 1.5 משני הצדדים מבודד אקוסטית ברמה של 47 DB.

בלוק חלול בעובי של 20 ס"מ עם טיח 1.5 ס"מ בשני הצדדים מבודד אקוסטית ברמה של 50 DB.

בידוד אקוסטי בקירות גבס

קיר גבס רגיל ייבנה מקוסטרוקציית מתכת, עם חומר בידוד בפנים ולוחות גבס משני הצדדים. כדי ליצור קיר עם בידוד משופר ישנה אפשרות לבנות מחיצה דו קרומית, עם 4 לוחות, 2 מכל צד. כך היה נהוג גם בבניה קלה, וגם בבניית מחיצות פנים. לאחרונה ייצרו בטמבור לוח אקוסטי - לוח גבס שהוצא ממנו האוויר הופך לדחוס במיוחד (מה שהופך אותו גם לעמיד יותר לנגיפה). מחיר של לוח כזה הוא 1.5 מהלוח גבס הרגיל. על פי בדיקות שנעשו בטמבור, שימוש בלוח כזה מכל צד של המחיצה עם צמר זכוכית בעובי של 24 ק"ג למטר קוב בפנים, נותנת ערך של 50 DB, כלומר, הוא חוסם קול של 50 דציבלים. לשם השוואה, קיר מבלוקים בעובי 10 ס"מ, עם טיח בעובי של 1.5 ס"מ, ייתן לנו ערך הנחתה של 38 דציבלים (DB).

אם יש בעיה של מעברי קול מהקומה למעלה ואנו מעוניינים לחסום אותם, ניתן לבנות תקרת גבס (יכולה להיות מלוח אקוסטי) עם שכבת בידוד של צמר זכוכית ופס איטום בכל מקום בו נוגעת הקונסטרוקציה. עוד מקרה בו ייעשה שימוש בחומרי בידוד בתקרה הוא שימוש בספוגים שנועדו לשפר את איכות הקול בחלל, אך הדבר לא מיושם בבתים פרטיים מכיוון שהספוג לרוב יהיה חשוף כדי שיספוג את הקולות, ולכן לא אסתטי. במקומות כמו ברים ובתי עסק הזקוקים לפתרונות של בעיות הדהוד נעשה לעיתים שימוש בספוגים כאלה הצבועים שחור. בתחום המוסדי נעשה שימוש הרבה פעמים באריחי תקרה מתפרקים של גבס מחורר, עם שימוש נוסף בחומרי בידוד כמו צמר זכוכית.

בעיות אקוסטיות בקירות גבס יכולות להיווצר כאשר לא יושם פס איטום בין הקונסטרוקציה לשלד הנושא, כאשר לא יושם חומר בידוד כלל או כאשר חומר הבידוד החליק בשל קיבוע לא נכון. היתרון בקירות גבס הוא שקל יחסית לפתוח את הקיר כדי לפתור את הבעיה. במקרה של אי יישום של פס איטום יהיה צורך להזמין שיפוצניקים  לבנות את הקיר כולו מחדש. במקרה של בעיה עם חומר הבידוד עצמו של אי יישום או חומר שהחליק ניתן לפתוח רק פלטה אחת, ליישם חומר חדש או לקבע בצורה תקנית את החומר הקיים. בניית קיר גבס בבית בגובה סטנדרטי (כ-2.60 מ' גובה), כולל קונסטרוקציה ובידוד של צמר זכוכית בדחיסות של 14 ק"ג למטר קוב, ללא הצבע והשפכטל, תעלה כ-250-350 ש"ח למ"ר. כאשר משפרים את רמת הבידוד ובוחרים בחומר דחוס יותר, המחיר יישאר אותו הדבר ותתווסף עלות חומר הבידוד. כאשר מדובר למשל בצמר זכוכית ברמת דחיסות של 24 ק"ג למטר קוב המחיר שיתווסף יהיה כ-20-30 ש"ח למ"ר. קיר גבס כפול עם שתי פלטות מכל צד יעלה כבר יותר, בסביבות 450 ש"ח למ"ר.

ספיגה אקוסטית

הספיגה האקוסטית חשובה לנושא לאיכות הצליל בחלל. הפתרון לבעיות הדהוד לספיגת רעש בחלל היא לוחות או פנאלים מגבס מחורר, כאשר ישנם כאלה עם חורים עגולים, מרובעים ומשולשים. על גבי הפאנלים הללו ניתן ליישם חיפוי בד גיזה המגבירה את הספיגה. כדי להבין מה שקורה כתוצאה מכך, ניתן לדמות את עוצמת הקול לכדורי טניס, אשר חלקם נבלעים בחורים ולא חוזרים חזרה לחלל, וכך נפתרות בעיות ההדהוד. בדרך כלל הפאנלים המחוררים מיושמים בתקרה. במקרים מסוימים הם מיושמים בקירות, ואז מומלץ ליישם אותם מעל לגובה של 1.20 או 1.40, כדי שילדים לא יזיקו להם. ערך הספיגה של הלוח תלוי באחוז החירור, וכל לוח מתאים למצבים מסוימים. כדי לדעת מה מתאים לחלל כדאי להתייעץ עם המשווקים מכיוון שכל מקרה הוא שונה. בכל מקרה ניתן לקבל את מפרט הערכים האקוסטיים של המוצר מהחברה המשווקת.

שאלות נוספות? שאלו וקבלו תשובות של מומחים:

שאלו את המומחים בפורום

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר