שיפוץ של דירה חדשה מקבלן - שאלות לגבי עבודה מול קבלן שיפוצים - שיפוצים פלוס
שיפוצים פלוס

שיפוץ דירה חדשה מקבלן - מספר שאלות

נשאל על ידי ארגוט בתאריך 30/04/13

שאלו שאלה
חדשה בפורום

אנו מתכננים שיפוץ בדירה חדשה מקבלן, בין השאר:

 • ביטול חדר שירותים והרחבת חדרים אחרים על חשבונו.
 • הגבהת ריצפת חדר השירות לשם הרחבתו.
 • הוספת נקודות חשמל, מים וגז.
 • החלפת אמבטיה.
 • הזזת אסלות.
 • התקנת ארונות וכיורים.
 • הוספת מפסקים
 • שינויים בהנמכות הגבס ועוד.

שאלות:

 1. האם למישהו יש דוגמת חוזה עבודה?
 2. האם בנוסף לחוזה יש צורך בכתב כמויות?
  במידה וכן, לא עדיף במקומו פשוט בנוסף לפירוט כל העבודה בחוזה, להוסיף סעיף שקובע שהמחיר כולל הכל, גם את כל החומרים הנדרשים לעבודה?
 3. האם ההבדל בין שיפוצניק לקבלן שיפוצים הוא רק בנתון האם האדם רשום בקבלן השיפוצים (בסיווג המתאים - 131) וזה הכל, או שיש הבדלים מהותיים? בנוסף, מה עדיף?
 4. אנו מניחים שהשיפוץ יעלה למעלה מ 32,000 ש"ח. האם נתון זה מחייב לעבוד עם קבלן שיפוצים ולא שיפוצניק?
 5. אין שום סיכוי שאנו נשלם את כל הסכום לפני סיום העבודה. לפחות 25% מהמחיר ישולם בסיום העבודה, אבל לא ביום העבודה האחרון, אלא רק לאחר שהכל הסתיים סופית ובדקנו שהתוצאה הסופית לשביעות רצונינו.האם אין סיכוי למצוא מישהו שיהיה מוכן לתנאי זה, או שזו שיטה טובה לסינון רציניים?
 6. לא הצלחנו לקבל המלצות לשיפוצניק/קבלן שיפוצים ונראה שלבחור מישהו דרך אתרי האינטרנט השונים זה לא רעיון מבריק. למרות שבכל מקרה נרצה לקבל 2-3 הצעות מחיר והתרשמויות של אנשים שונים. האם יש אלטרנטיבה?

תודה רבה.

5 תשובות של בעלי מקצוע מהתחום:
 • 01/05/13

  לשאלתך

  ארגוט ערב טוב
  אני אשמח לקבוע פגישה, וללבן את כל רצונותייך.

  ההמלצות באתר זה הן מאד אותנטיות ואמיתות. תוכלי גם לדבר ישירות עם הממליצים, גם הם חשבו כמוך פעם.

  דר

  דר לפיד
  קבלן שיפוצים
  053-9374608
 • 01/05/13

  אתם מוזמנים להתרשם

  מעבודה שנגמרת עכשיו ומעבודות מהעבר. לתחקר לקוחות ולישאול שאלות - יש לכם פה באתר רשימה של חוות דעת על כל קבלן כולל מספרי טלפון של לקוחות.

  מאיר אלישר
  שיפוצניק
  053-6110203
 • 02/05/13

  הדימיון שלכם הוא המציאות שלנו

  צור עמנו קשר בטלפון ונשמח לעזור.

  דניאל אלחזוב
  קבלן שיפוצים
  053-6110203
 • 02/05/13

  תשובות לשאלותיך

  קודם כל: ברכות על הדירה החדשה!

  1. חוזי עבודה לשיפוצים הם לא משהו מוסדר או קבוע, כמו חוזים אחרים. לכל קבלן החוזה שלו ואנחנו מציעים לא ליפול לתבנית מוכנה.
   כתבו לכם על דף את הנקודות החשובות לכם ואח"כ וודאו שיש להם התייחסות הולמת בחוזה שהקבלן יציע. תקנו את החוזה עם הקבלן עד שתגיעו למשהו שמקובל על שני הצדדים.
  2. החוזה מסדיר את תנאי ההתקשרות ביניכם כולל לוח תשלומים, אחריות וכיו"ב. כתב הכמויות מגדיר את מפרט השיפוץ לפרטי פרטים.
   זה טרמינולוגיה: אפשר להוסיף את מפרט השיפוץ בתוך החוזה, או בנפרד כנספח לחוזה עם הקבלן.
  3. "קבלן שיפוצים" ו"שיפוצניק" - שניהם שמות למישהו שעוסק בשיפוצים. בתעכלס יש כאלה שרשומים על פי חוק בפנקס הקבלנים, והרוב המוחלט והגורף - דווקא לא. וזה מטעמים של תנאים קשוחים לרישום ופוליטיקה של הענף. לסיבור האוזן: בארץ כ-15,000 שיפוצניקים (או "קבלני שיפוצים" אם תרצו), ובפנקס הקבלנים רשומים רק כ-1500 קבלני שיפוצים. רוב העבודות בארץ נעשות ע"י בעלי מקצוע שאינם רשומים אצל הרשם.
   כדאי לקרוא את המאמר על קבלני שיפוצים רשומים וגם מאמר שמסביר על ה"הבדל" בין שיפוצניק לקבלן שיפוצים.
  4. על פי התקנות היבשות מאוד: כן, בפועל - ממש לא. ממוצע עלות שיפוץ בארץ הוא 40,000 ש"ח - ורוב העבוודת מתבצעות, כאמור, ע"י קבלנים לא רשומים. תעשו את החשבון.
  5. יש סיכוי, אבל זה אינדיבידואלי. לכל קבלן יש את מערך השיקולים שלו ואת הניסיון שלו בעבודה עם לקוחות. כמו בכל עסקה, עושים משא ומתן ומציגים את הצד שלך בפני הצד השני ובסוף מגיעים לקונסטלציה שמקובלת ומוסכמת על שני הצדדים.
  6. נעלבנו מעומק ליבנו! סתם - לא באמת ;)
   לא יודע אם הגעתם ישירות לפורום או שגם הצצתם על רשימת קבלני השיפוצים באתר - ואם לא, אז כדאי שתיכנסו.
   אנחנו בשיפוצים פלוס בודקים את קבלני השיפוצים טרם כניסתם לאתר: אנו נפגשים עם כל קבלן שרוצה להצטרף וגם מבקשים רשימה של טלפונים של לקוחותיו מהעבר כדי לקבל חוות דעת עליו. גם אחרי שהקבלן באתר, אנחנו אוספים כל הזמן חוות דעת וציונים מלקוחות שהוא משפץ אצלם. כל חוות הדעת, חיוביות כשליליות, מופיעות באתר בפרופיל של הקבלן - חלק מהלקוחות אפילו מצרפים את הטלפון שלהם לחוות הדעת כך שאפשר להתקשר ולשמוע מהם איך הייתה העבודה עם אותו קבלן. גם הציון שהלקוחות נותנים לו, משפיע על המיקום שלו ברשימה באתר כך שהוא מחוייב לעבודה טובה.
   ובכלל באתר יש מידע רב על כל קבלן שכולל, מלבד חוות הדעת, את ההסמכות וההכשרות שלו, תמונות מפרוייקטים שהוא ביצע, מידע על העסק ועל הצוות ועוד.

   זה נכון שהרבה אתרי אינטרנט מציעים בעלי מקצוע מבלי לבדוק אותם, אבל זה לא המצב אצלנו. אני מציע לכם לחקור קצת את הקבלנים אצלנו באתר ולקרוא את חוות הדעת, להתקשר ולדבר איתם ולהתרשם בעצמכם.

  אם תרצו לשמוע קצת יותר על האתר ועל תהליך הסינון שלנו, אשמח לספר לכם בטלפון: 054-4420820.
  ובכל מקרה, אם תבחרו בקבלן מהאתר, אנחנו עוד נהיה בקשר כשנתקשר אליכם לאסוף חוות דעת.

  מקווה שהצלחנו לעשות לכם קצת סדר בראש ומאחלים לכם שיפוץ מוצלח!

  מערכת שיפוצים פלוסמערכת האתר
  שיפוצים פלוס
  053-6110203
 • 02/05/13

  מספר הבהרות

  תודה רבה לכל המגיבים, אשמח מאוד למספר הבהרות המשך. מעט ארוך, אך חשוב לדעתי.

  אקח כמובן בעלי מקצוע בתשלום גם עבור ייעוץ, אך בשלב זה, כשיש זמן עד לתחילת העבודה, אשמח לחוכמת ההמונים, תודה מראש!

  1. אשמח אם מישהו יכול לצרף דוגמא לחוזה עבודה + כתב כמויות (אפשר גם כקישור באינטרנט). לא לשימוש כמובן, צריך לבצע חוזה מותאם אישית, אלא רק כדי לסבר את האוזן.
  2. חלק מהתגובות כללו נתונים מעניינים, להלן שתי דוגמאות:
   "אתה מציין בפשטות הזזת אסלה, זה כרוך בבדיקה של מיקום קולטנים ולאן יכולה להתחבר לקולטן קיים או חדש, שמיים וארץ מבחינת התמחור"
   "החלפת אמבטיה, ומה עם האיטום? ואיזה סוג? זה עולה כסף, לא תכתוב אז לא יהיה, די קריטי"

   א. הבעיה שאני רואה כאן היא שאינני יודע מה עלי לדעת. כלומר, אם נניח אני מעוניין להזיז את האסלה ממקום X למקום Y, אני רוצה שהצעת המחיר תכלול את כל מה שקשור בהזזת האסלה, מאיפה אני אמור לדעת אילו פרמטרים הזזת האסלה עלולה להכיל, כדי לכלול אותם בחוזה?

   ואם התשובה היא שלא אני אמור לדעת אלא השיפוצניק, אז האין זה מצב שהחתול שומר על השמנת? השיפוצניק יכול שלא לכלול (במכוון או שלא) את כל האפשרויות (כמו בדוגמת הקולטנים), ורק באמצע השיפוץ לומר לי שגילה משהו חדש שמעלה את המחיר.

   ב. בדוגמת האיטום, ברור שהעתקת אמבטיה צריכה לכלול איטום, האם צריך לציין זאת? האם לא מספיק לציין שיש להעתיק את האמבטיה כך שבמבחן התוצאה כי תפעל כראוי וללא תקלות? וגם אם צריך וכדאי לפרט, אינני מכיר סוגי איטום, כאן אולי השיפוצניק יכול וצריך לפרט, אבל אין לי מושג האם מה שהוא בחר איכותי או שלא. כלומר, גם עבור החומרים והפרטים המצויינים בחוזה, כיצד ביכולתי לדעת בנוגע לאיכות ולכדאיות? (אלא אם הכוונה ללכת עם המפרט המלא לאנשי מקצוע נוספים)
  3. האם שיפוץ מבטל אחריות קבלן (תקופת הבדק/תקופת האחריות)?
  4. במעמד מסירת הדירה יהיה עלינו לבדוק אותה ולחתום שהכל תקין ע"מ לקבלה, אני שוקל האם כדאי לצרף בעל מקצוע (או חברה שעוסקת בתחום) לבדיקה ודו"ח יסודי. עקרונית אני מעדיף גורם מקצועי, אבל השאלה היא מה המשמעות של הליקויים שימצאו.

   במידה והקבלן מחוייב לתקן רק ליקויים מהותיים שלא מאפשרים כניסה למגורים, כגון מים זורמים, חשמל עובד וכו' - אלו דברים שאני יכול לבדוק לבד, כך שאם חברה מקצועית תגלה שהקיר מעט עקום, ומשקוף האלומיניום מעט עקום, אבל הליקויים הללו חסרי משמעות - במה יועיל לי למצוא אותם?

   א. האם לצורך החתימה על הדירה לקבלתה, הקבלן מחוייב לתקן את כל הליקויים שאעלה, או רק ליקויים שלא מאפשרים כניסה לדירה?
   ב. במידה והתשובה היא רק ליקויים מהותיים, אני אוכל לחתום ולקבל את הדירה, ולהשתמש בדו"ח הליקויים המפורט ע"מ לדרוש את תיקונם בתקופת הבדק/אחריות - אמת?
   ג. במידה ואין מבחינתי לחץ להכנס לדירה, ואין לי בעיה לעכב את כניסתי גם בעוד שלושה חודשים, האם אני יכול לסרב לחתום ע"מ לקבל את הדירה, ולעמוד על כך שראשית יתוקנו כל הליקויים, ולא רק הליקויים המהותיים, או שכל עוד לא מדובר בליקויים מהותיים, אין לי זכות שכזו? השאלה הינה מתוך ההבנה שתיקון הליקויים ע"י הקבלן לפני החתימה היא הרבה יותר יעילה, מאשר לרדוף אחרי הקבלן במשך חודשים ארוכים לאחר קבלת הדירה.
  5. אני מעדיף מזגן מיני מרכזי לאיזור הסלון (גדול, כולל חצי חדר שבוטל) והמטבח, ועוד 4 מגזנים עיליים, אחד לכל חדר. במידה ומסיבה כזו או אחרת טכנית זה לא יתאפשר (מקום למדחסים, מרחק צנרת וכו'), האם הכיוון המומלץ הוא במקום כל המזגנים העיליים, להשתמש ברב מאייד, או מיני מרכזי אחד לכל הדירה, ואז ארצה מיני מרכזי ברמה טובה, המאפשר שליטה ובקרה אקלים אמיתית בכל חדר בנפרד ולא הפעלת כל המזגן ביחידה אחת, בטח לא שליטה ע"י שינוי פיזי של תריסים, הבנתי שגם דמפרים זה לא הפתרון הטוב ביותר (מישהו הזכיר אולי VRF). לא משנה אינוורטר או לא, יש חסידים שמוכנים להשבע לאינוורטר באמת חוסך משמעותית, ויש כאלו שלא, מקריאה הבנתי שזה ממש לא חד משמעי.
   מה עדיף? רב מאייד או מיני מרכזי לכל הדירה?
  ארגוט
  (שואל\ת השאלה)
בעלי מקצוע מומלצים שאל מומחים בפורום
צרו קשר