בית

>

שיפוצניקים

>

מאמרים

>

בניית קיר בלוקים - איך בונים וכמה זה עולה?

בניית קיר בלוקים - איך בונים וכמה זה עולה?

בניית קיר בלוקים בישראל, כמו גם כל קיר אחר, צריכה להיעשות לפי התקן. הקיר צריך להיות ישר ויציב, הוא צריך להיות בעובי הנכון, מחוזק בעזרת דבק וחומרים מתאימים אחרים וכן להבנות לפי שלבים תקניים. אז איך עושים את זה וכמה זה עולה?

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-28/10/2020 5 דק' קריאה

בניית קיר בלוקים - איך בונים וכמה זה עולה?

בניית קיר בלוקים בישראל, כמו גם כל קיר אחר, צריכה להיעשות לפי התקן. הקיר צריך להיות ישר ויציב, הוא צריך להיות בעובי הנכון, מחוזק בעזרת דבק וחומרים מתאימים אחרים וכן להבנות לפי שלבים תקניים. אז איך עושים את זה וכמה זה עולה?

בניית קיר בלוקים פנימי - לפי התקן

בניית קיר בלוקים בישראל צריכה להיעשות בהתאם לתקנים הקבועים בחוק, לצורך שמירה על בטיחות ועמידות הקיר. אחד מן התקנים הללו מתייחס לנושא "חגורת בטון", שהיא מרכיב פנימי בקיר, המעניק לו יציבות.

נוסף על כך, קיימים תקנים הנוגעים לזווית הסטיה המקסימלית ביחס לתקרה ולרצפה, המותרת בחוק  וכן התייחסות מיוחדת לקיר תומך.

עלות בניית קיר בלוקים

עלויות בניית קיר בלוקים יכולות להשתנות בהתאם לחומרי הגלם, סוג הבנייה, נוחות הגישה למקום העבודה, סוג השלד ועוד. יחד עם זאת, המחיר הממוצע הנהוג עומד על  500 ש"ח למטר, אם כי ניתן למצוא שיפוצניקים שגובים גם מחירים נמוכים יותר.

יש לציין כי עבודה בתנאים קשים, כמו תנאי חוץ המצריכים הרכבה מיוחדת, תנאים פיזיים קשים, מזג אוויר בעייתי, מיקום לא נוח וכן הלאה - יכולים לייקר את המחיר בכמה עשרות, או אפילו כמה מאות שקלים למטר.

בניית קיר בלוקים חיצוני

אחד ההבדלים העיקריים בין בניית קיר בלוקים חיצוני לבין בניית קיר בלוקים פנימי הוא ההתייחסות לתמיכה שהקיר מקבל מאלמנטים נוספים, כמו התקרה, כאשר מדובר על קיר פנימי.

זהו אלמנט שלא קיים בקיר חיצוני והוא משפיע על שיקולים רבים, ביניהם הזווית בין הרצפה לקיר, עמידות של הקיר בזכות עצמו, שכן אין לו תמיכה כמו קיר פנימי למשל.

לצורך כך, נהוג ליצור תוספת ששמה "חגורת בטון", אותה יוצרים באמצעות הוספה של יציקת בטון לחלקים הפנימיים של הבלוקים בשכבה התחתונה של הקיר. פעולה זו מאפשרת תוספת חיזוק משמעותי לקיר, ביסוס שלו וחיזוק היציבות שלו.

שלב זה מבוצע לאחר הנחת הבלוקים הראשונים על הקרקע.

לאחר מכן מכינים תערובת מיוחדת של מלט, מותאמת במיוחד לתנאי חוץ. את כל אחד מהבלוקים מורחים בתערובת מכל צדדיו, כדי להבטיח עמידות ויציבות מקסימלית ולאחר מכן אפשר למלא את כל הבלוקים בטון, שכבה אחר שכבה. מומלץ גם לחזק את השכבות התחתונות באמצעות מוטות ברזל לתמיכה נוספת.

בנוסף, לפי החוק, קיר חיצוני צריך להיות בעובי 20 ס"מ לפחות, עם בידוד תרמי (נגד חום וקור).

בניית קיר בלוקים חיצוני מחיר

בניית קיר בלוקים חיצוני, כולל אטימה, מתחיל במחיר של 350 ש"ח למטר, אך עשוי לעלות אם קיימים תנאים מורכבים בשטח, אם יש דרישות מיוחדות וכן הלאה (כמפורט מעלה).

בניית קיר בלוקים פנימי

בניית קיר בלוקים פנימי עשויה להיראות פשוטה יותר, בשל העובדה כי יש תמיכה טובה יותר לקיר שיש מעליו תקרה. יחד עם זאת, דווקא בחללים פנימיים, בניית קיר בלוקים עשויה להיות מורכבת יותר בשל הצורך להתחשב בסוג הריצוף הקיים, להיזהר שלא לפגוע באלמנטים קיימים ועוד.

משום כך, חשוב למצוא שיפוצניק איכותי ואמין, כדי להתייעץ איתו לבחירת חומרי גלם מתאימים וסוג הבניה הנכון ביותר עבורכם.

שיקולים לקראת בניית קיר בלוקים פנימי

בניית קיר בלוקים פנימי נעשית בדרך כלל כדי ליצור מחיצה בין חללים שונים בבית ולכן קיימות אפשרויות רבות ושיקולים שונים:

  • בחירת החומר לבניית הקיר
  • התאמת הקיר לתפקיד המיועד לו
  • התחשבות בבעיות רטיבות
  • מחירים
  • רמת הקושי בביצוע העבודה
  • דרישות בידוד אקוסטי ותרמי
  • תשתיות חשמל, מים ועוד.

כדאי לזכור כי קירות שונים מתאימים לצרכים שונים, כמו קיר למקלחת, או קיר חדר שינה, קיר למטבח, קיר לפינת האוכל ועוד.

חשוב לבחור לפי מכלול השיקולים ולא להסתמך רק על שיקול אחד, כמו מחיר למשל.

למאמר מפורט בנושא בניית קיר בלוקים פנימי, כנסו לקישור.

יתרונות קיר בלוקים

קיר בלוקים הוא קיר נפוץ יחסית. אפשר לבנות אותו מבלוקים בעובי 10 ס"מ, או פחות - אם זהו קיר פנימי כמובן. משקלו הגבוה יחסית, מעניק לו יציבות רבה, אך הוא לא מתאים לבנייה על גבי ריצוף קיים, אלא רק על רצפת בטון.

משום כך, לפני בניית קיר בלוקים פנימי יש להסיר את המרצפות ולהשאיר חלק חשוף של רצפה, עליו יבנה הקיר. ניתן לחצוב בו בקלות יחסית, בלי לפגוע ביציבות שלו ולכן נוח ליצור בו פתחים לחלונות, תעלות לצנרת ועוד.

את החיבור בין הבלוקים נהוג לבצע באמצעות טיט, מלבד השכבות הראשונות, אותם כאמור, כדאי לחבר עם בטון ומלט (חגורת בטון).

בניית קיר בלוקים איטונג

בלוקים איטונג הם בלוקים קלים יותר מבלוקים רגילים - במידה משמעותית. זהו גם היתרון העיקרי של קיר בלוקים כזה על פני קיר בלוקים רגיל.

משקלו הקל מאפשר לבנות אותו גם מעל ריצוף קיים, ללא צורך בהסרה של מרצפות, על גבי מסילה מפח מגולוון, אותה מייצרים במיוחד למטרה זו והיא גם מאפשרת להזיז את הקיר למקום אחר, אם מחליטים לעשות זאת בהמשך.

כאשר בונים קיר בלוקים איטונג, משתמשים בבלוק איטונג בעובי 9 ס"מ ומחברים ביניהם באמצעות דבק אקרילי מיוחד. לבסוף, יש לצפות את הקיר בשכבה של שליכט בעובי 2 מ"מ.

בניית קיר בלוקים בחדר רטוב

חדר רטוב, כמו חדר רחצה למשל, מצריך בנייה מיוחדת, של קירות עמידים בפני רטיבות. קיר במקלחת צריך גם להיות קל לניקוי, ללא שוליים חדים ולכן נהוג לצפות אותו בקרמיקה, לאחר תהליך הבנייה.

בניית קיר בלוקים למטבח

ייחודיות של קירות מטבחים נובעת מהצורך לבנות קירות שיהיו עמידים בפני השומן, הלחות והלכלוך השורים שם דרך קבע באוויר.

משום כך, לאחר בניית הקיר, יש לצפות אותו באריחי קרמיקה, או סוג אחר של חיפוי (כמו למשל זכוכית, שיש, ויניל ועוד), כדי להבטיח שהקיר יהיה קל לניקוי ועמיד בפני חומרי ניקוי.

בניית קיר בלוקים לחדר ילדים

חדרים של ילדים קטנים נתונים באופן קבוע לשימוש פרוע ובלתי מבוקר של ילדים - כתמים, פוסטרים, דבק, צבעים, סימני טביעות ידיים, סימני טביעות רגליים ועוד.

משום כך, קירות חדרי ילדים סובלים מבלאי גבוה במיוחד ולכן כדאי לצפות אותם בחומר פלסטי, או צבע מיוחד, אותו אפשר לרחוץ ללא הגבלה.

בניית קיר בלוקים במשרד

קיר בלוקים במשרד משמש בדרך כלל למחיצה ולכן לעיתים קרובות ניתן לבנות קיר שאינו עשוי בלוקים רגילים, כמו קיר גבס, מתכת, עץ ואפילו פלסטיק.

לסיכום

בניית קיר בלוקים מצריכה ידע בסיס בבנייה, כדי להצליח לבנות קיר ישר, יציב ועמיד, עם חגורת בטון תקנית, בטיחותי ושימושי. הדרך הפשוטה והזולה ביותר לבנות קיר כזה היא בעזרתו האדיבה של שיפוצניק מקצועי, שיספק לכם עבודה מקצועית, בליווי מיומנויות וניסיון שיש רק לבעלי מקצוע.

המחיר אינו גבוה במיוחד והתמורה שווה את העלויות. אז כל שנותר לכם לעשות הוא להיכנס למאגר בעלי המקצוע שלנו ולמצוא את השיפוצניק המומלץ והמתאים ביותר לצורך בניית קיר בלוקים, אצלכם בבית.

באסל זלבאני

ציון 9.38 14 חוות דעת

עבד אבו זיד

ציון 9.27 22 חוות דעת

עבדאללה ותד

ציון 9.77 24 חוות דעת

בן בן שושן

ציון 9.57 17 חוות דעת

מחפשים שיפוצניק ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה