בית

>

רצפים

>

מאמרים

>

ריצוף טרצו לבית

ריצוף טרצו לבית

ריצוף הטרצו שנדחק בעבר מהפסגה על ידי הגרניט פורצלן חוזר להיות פופולרי לאחרונה. לפניכם מידע על האריח האיטלקי: מחירים ודגשים לשימור האריח לאורך זמן

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-08/03/2016 6 דק' קריאה

אותן בלטות הזכורות לנו מדירות ישנות שנחשבו בשנות התשעים לחסרות חן חוזרות לתמונה בשנים האחרונות, ובגדול. על גל הוינטג' והחזרה לטרנדים ישנים כמו רצפות מצויירות חוזר אלינו ריצוף הטרצו, עם יוקרה מחודשת וסטייל איטלקי. אריחי הטרצו נולדו כמובן באיטליה, והן מורכבות מבטון ומאגריגטים (אבנים קטנות). המרצפות משוייפות כך שהאגריגטים נראים לעין. מרצפות הטרצו מיוצרות בטכנולוגיה ירוקה, והן נחשבות לעמידות במיוחד וקלות לתחזוקה. רוב אריחי הטרצו מגיעים במידות של 30*30 ס"מ, וישנם גם אריחי 20*20 שניתן להזמין במיוחד. אחד המשווקים העיקריים בארץ של המרצפות הם איטונג, אשר רכשו את תשלובת אלוני, והם מייצרים את המרצפות בארץ. משווק נוסף של המרצפות הוא מרצפות סלע. אין משווקים רבים של המרצפות בארץ, לעומת הגרניט פורצלן הנפוץ יותר.

תהליך הייצור של האבן

בחברת איטונג מספרים כי תהליך הייצור של אבן הטרצו מתחיל בשימוש של אגרגטים - אבנים גרוסות לפי צורה מסויימת, להם מוסיפים צמנט לבן או אפור, פיגמנטים (אם מעוניינים בצבעים שונים) ומים. התערובת מתערבבת במערבל הדומה לזה של עוגה, ומשם מועברת למכונה שממננת את החומר לתוך תבניות עם תערובת נוזלית של מוזאיקה. לאחר מכן מכבש של 400 טון כובש ודוחס את המרצפת. לאחר מכן המרצפות עוברות תהליך של אשפרה, כלומר הוספת נוזלים לאריח, ליטוש וגימור.  

דגשים מיוחדים ביישום מרצפות טרצו

ישנן מספר נקודות בתהליך יישום מרצפות הטרצו השונות מיישום אריחים מסוגים אחרים: באיטונג מסבירים כי ריצוף טרצו חייב להיות ריצוף חדש ולא בהדבקה מעל ריצוף קיים. בשלב היישום יש להשתמש בשומשום בעובי של לפחות 25 מ"מ,  ולא בחול. כאשר מיישמים מרצפות טרצו מומלץ שלא להשתמש ברובה אלא לרצף את האריחים במרווח של מ"מ אחד. לאחר השימוש בפטיש גומי על האריחים הטיט יעלה בין המרצפות ויתמקם בחריצים ביניהם.

רפאל צרויה

ציון 9.92 3 חוות דעת

רם אסא

ציון 8.97 18 חוות דעת

נרי פרויקטים

ציון 8.92 54 חוות דעת

בנצי מסיקה

ציון 9.4 17 חוות דעת

טרצו

אריח טרצו. באדיבות חברת איטונג

יציקות טרצו

בעבר היה נהוג לעשות יציקות של טרצו שנקראות היום יציקות מוזאיקה, והן חוזרות היום לאופנה ליצירת מראה בסגנון רטרו. הדבר נעשה באמצעות יציקת החומר ממנו עשויה המרצפת באתר עצמו בתוך משטחים גדולים של כ-2 מטר. המחיר לעבודה כזו מתחיל מ-450 ש"ח למטר.

מחירים של טרצו

האריחים עצמם אינם יקרים, ומחיר הרצפות נע בדרך כלל בטווח שבין 50 ל-100 ש"ח למ"ר. עבודות הריצוף עצמה תהיה יקרה יותר מריצוף סטנדרטי בשל העובדה שאת האבנים יש לחתוך באמצעות מסור או דיסק ייעודי לכך והאבנים עצמן מעט כבדות יותר. מחיר עבודות ריצוף בטרצו יעלו כ-200 - 250 ש"ח למ"ר (לעומת כ-150 - 190 ש"ח לריצוף רגיל).

תחזוקה של ריצוף טרצו

אם החלטתם על ריצוף טרצו בבית, ישנם מספר עקרונות שחשוב לדעת לגבי תחזוקה ושימור האריחים. חשוב להגן על הריצוף בהמשך הליך השיפוצים לאחר היישום, ולמנוע שימוש בחומרים העלולים להכתימו. לאחר יישום הריצוף, יש לטאטא את הרצפה בשלב הראשוני ולאחר מכן לקרצף במכונת ניקוי בה מים נקיים. לפי ההסבר של חברת איטונג המייצרת אריחי טרצו בישראל, האריחים מגיעים במצב בו הם רוויים מים ולאחר שלב הניקיון עוברות האבני שלב של ייבוש עצמי שנמשך כחודש-חודש וחצי מהריצוף. בתקופה זו יש להימנע מביצוע פוליש וקס או מריחת סילר (חומר המגן על המרצפות ומונע מחומרים לחדור אליהן). על אריחי טרצו אסור להשתמש בדטרגנטים חריפים דוגמת חומרי הלבנה למיניהם ואסור להשאיר מים על הרצפה או כתמים מסוגים שונים, למשל, אם נשפך קפה על הרצפה יש לנקות מיד כדי שלא ייספג באריח.

סוגי מרצפות טרצו

ניתן למצוא אריחי טרצו בסדרות וסוגים שונים, כאשר מה שמבדיל ביניהן יכול להיות האגריגטים - גודל או חומר הגלם שנעשה בו שימוש, והצבעים שונים של האריחים. ניתן להזמין את האריחים בשבע רמות שונות של ליטוש, לפי רצון הלקוח.  

מחפשים רצף ולא מצאתם ?

או
טרצו אדום

אריח טרצו עם פיגמנטים לקבלת צבע אדום. באדיבות חברת איטונג

טרצו שחור

אריח טרצו עם אגריגטים מבזלת. באדיבות חברת איטונג

יתרונות וחסרונות

רצפות הטרצו הן רצפות עמידות לאורך שנים ופרקטיות. מדובר באריח חזק וסלחני, גם ליישום פחות מדוייק. כאשר מדובר באריחי גרניט פורצלן, למשל, אם בעל המקצוע לא כיסה את כל חלקה התחתון של המרצפת בטיט ונוצר כיס אוויר יכול בקלות להיווצר שם שבר. כאשר מדובר בטרצו הבסיס של המרצפת הוא בטון ולכן השברים לא יווצרו בקלות. אלה גם רצפות בהם הלכלוך פחות ניכר בשל "נמשי" האגרגיטים. מדובר באריח עם רמת ההתנגדות גבוהה להחלקה ולכן הוא נמצא בשימוש נרחב במעונות יום ובבתי ספר. מבחינת ניקיון המשטח, אין צורך בשימוש בחומצות למיניהן וניתן לנקות בחומרים פשוטים. ישנה אפשרות לבצע ליטוש של אריחי טרצו בכל שלב, כאשר לאחריו המשטח נראה אחיד ולא ניתן לראות את המרווחים בין האריחים. אחד החסרונות של הטרצו הוא שמדובר באריח שיש להגן עליו מפני ספיגה של כתמים או מים מכיוון שהוא אריח "נושם", שכתמי נוזלים שונים עלולים להיתפס בו זאת למשל בהשוואה לגרניט פורצלן, אריח שאינו סופג. כמו ריצוף שיש, גם על ריצוף טרצו יש להגן ולמרוח בסילר, חומר ש"אוטם" את האריח ואינו מאפשר לכתמים להיספג. חסרון נוסף של אריחי טרצו הוא שתמיד הם יחייבו ריצוף מאפס, ולא ניתן לרצף בטרצו מעל משטח קיים ("ריצוף בהדבקה").

חלופות

האריחים המתחרים של הטרצו בשוק הם סוגי האריחים הנפוצים האחרים: גרניט פורצלן, קרמיקה ושיש. בבחירה בין סוגי הריצוף ישנו במידה רבה עניין של טעם אישי אך גם יש להתחשב ביתרונות והחסרונות של האריחים האחרים: הקרמיקה והגרניט פורצלן הם שמות כוללים לרוב סוגי הריצוף בישראל כאשר מדובר באריח המיוצר באופן מלאכותי. הקרמיקה הוא אריח שאינו סופג אך מועד יותר לשברים. גרניט פורצלן הוא סוג של קרמיקה, פופולארי מאוד בישראל, שיתרונותיו הבולטים הוא היכולת להדביק אותו על ריצוף קיים והעובדה כי הוא אריח המגיע באינספור דגמים (יותר מכל הסוגים האחרים ואף מסוגל לדמות מראה של שיש או פרקט). מדובר באריח שאינו סופג, עמיד יותר מהקרמיקה הרגילה לשבר אך פחות מהטרצו והשיש. היתרון הבולט של השיש הוא מראה יוקרתי ואחיד שמתקבל אחרי ליטוש שמטשטש את החיבורים בין המרצפות. עם זאת מדובר בחומר בעל רמת ספיגה גבוהה, הדורש תחזוקה גבוהה. בנוסף, לא ניתן להדביקו על ריצוף קיים והוא חומר יקר מאוד.

מי מבצע את העבודות?

החלפת ריצוף מתבצעת במסגרת שיפוץ כללי של כל הבית, או כשיפוץ נקודתי של הריצוף בלבד. מי שמבצע את העבודות הוא קבלן שיפוצים או שיפוצניק המעסיק רצפים, המבצעים את העבודה בפועל. כאשר מדובר בשיפוץ כללי לבית יהיה זה קבלן שיפוצים, ואם זו עבודת ריצוף בלבד כדאי לפנות לשיפוצניק. את בחירת הקבלן או השיפוצניק מומלץ לעשות בקפידה, לקבל עליו חוות דעת מלקוחות קודמים ולראות עבודות עבר שלו. לאחר בחירת איש המקצוע כמובן שכדאי גם לסגור חוזה מפורט שייגן עליכם. נציין כי ישנם אנשים הפונים ישירות לרצפים הכפופים לקבלני שיפוצים או שיפוצניקים כדי לסגור מולם את העבודה ישירות. הדבר חוסך כסף  אך אינו מומלץ כי מדובר באנשי מקצוע שקשה לערוב לאיכות עבודתם ולכך שלא ייעלמו במהלך העבודות.  

נסכם כי בתוך בחירה של אריח מסויים יש במידה רבה עניין של טעם אישי והעדפה פרטית אך כדאי גם להכיר את את סוגי האריחים על יתרונותיהם וחסרונותיהם כדי לעשות את הבחירה המושכלת, שתאהבו לאורך זמן ושתחזיק מעמד לשנים רבות. לטרצו מעלות לא מעטות אך כמו כל אריח ישנם גם דגשים שחשוב להיות מודעים אליהם, כדי לבצע את הבחירה הנכונה.


 

מחפשים רצף ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה