בית

>

רצפים

>

מאמרים

>

מהו קבלן ריצוף ואיך נבדוק את איכות העבודה לאחר ביצוע?

תוכן עניינים

מהו קבלן ריצוף ואיך נבדוק את איכות העבודה לאחר ביצוע?

מתי נזדקק לשירותיו של קבלן ריצוף? מי מבצע עבודות ריצוף במסגרת שיפוץ כללי ומי מרצף בפרויקטים גדולים? והכי חשוב - כיצד נקפיד על איכות העבודה? התשובות במאמר

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-03/06/2018 6 דק' קריאה

ישנם לא מעט מושגים מבלבלים בתוך עולם השיפוצים, ומגוון בעלי מקצוע שונים בענף, כך שכאשר אנו עומדים בפני פרויקט של שיפוץ בבית, אנחנו לא תמיד יודעים איזה בעל מקצוע אנחנו בעצם צריכים לחפש… כאשר מדובר בעולם הריצוף, המושג "קבלן ריצוף" יוצר לא מעט בלבול בקרב לקוחות: האם מדובר ברצף? האם זהו קבלן שיפוצים? האם רלוונטי לנו לשיפוץ או לעבודות נקודתיות? אנחנו כאן כדי לעשות לכם קצת סדר בבלגן:

ריצוף כחלק מפרויקט שיפוצים או בניה פרטית

פרויקט שיפוץ כללי או בניה כולל בדרך כלל עבודת ריצוף. במקרים אלה, השיפוץ או הבניה יהיו באחריות כוללת של קבלן שיפוצים או קבלן בניה שיבצע את הפרויקט. לקבלן הבניה או השיפוץ ישנם פועלים העובדים תחתיו, ביניהם גם רצפים. במקרים כאלה, ביצוע עבודות הריצוף תיעשה על ידם ולא על ידי בעל מקצוע המוגדר כקבלן ריצוף. נדגיש כי העבודה תתבצע באמצעות רצף אך האחריות על האיכות וטיב העבודה היא על קבלן השיפוצים והבניה מולו אתם חתומים על החוזה. ישנם מקרים בהם לקוחות מפקדים בעצמם כקבלנים ולוקחים עצמאית בעלי מקצוע בתחום השיפוצים בנפרד לביצוע הפרויקט: הם שוכרים אינסטלטור, רצפים, צבעים, חשמלאים אנשי גבס ועוד. הדבר אינו מומלץ מכיוון שקשה מאוד לדעת לנהל צוות פועלים ללא ניסיון מקצועי והרצון לחסוך מוביל פעמים רבות דווקא להפסד כספי על תיקונים.  

כאשר מדובר בעבודות ריצוף במסגרת שיפוץ, הריצוף יכול להיות בהדבקה מעל הקיים או ריצוף מאפס לאחר עבודות פירוק ופינוי של הריצוף הקיים. בדרך כלל, אם השיפוץ הוא מקיף הוא יכלול גם עבודות תשתית: החלפת מערכת החשמל והאינסטלציה ואיטום חדש בחללים הרטובים. במסגרת זו חייבים לפרק את הריצוף הקיים מכיוון שתשתיות אלה נכנסות מתחת לריצוף. לכן, שיפוץ הכולל החלפה של תשתיות יכלול בדרך כלל גם עבודת ריצוף חדשה. כאשר מדובר בשיפוץ חלקי יותר ללא החלפת תשתיות ישנה אפשרות להדבקה, כמובן אם הנתונים של הדירה והריצוף הקיים מתאימים לכך (גובה תקרה, מצב הריצוף ועוד). ריצוף בית חדש ייעשה מן הסתם רק בשיטה של ריצוף מאפס.

רפאל צרויה

ציון 9.92 3 חוות דעת

רם אסא

ציון 8.97 18 חוות דעת

נרי פרויקטים

ציון 8.92 54 חוות דעת

בנצי מסיקה

ציון 9.4 17 חוות דעת

ריצוף המבוצע על ידי קבלן ריצוף

ריצוף כחלק מבניה נרחבת

בפרויקטים גדולים של בניה כמו בנייני מגורים, בנייני משרדים או בניה ציבורית כמו בתי חולים נעשות עבודות ריצוף נרחבות מאוד. אלה המקרים בהם נכנס לתמונה קבלן ריצוף. קבלן הריצוף הוא קבלן, כלומר אדם המעסיק עובדים תחתיו ונותן שירות מקצועי בתחומו אך גם מתמחה בתחום הריצוף (אך שונה במהותו מרצף). קבלן ריצוף מעסיק רצפים ומועסק בפרויקטים גדולים של בניה לביצוע עבודות ריצוף נרחבות. בפרויקטים כאלה מקובל לקחת קבלנים שונים המתמחים בתחומים מסוימים לביצוע כלל העבודות באותו התחום בפרויקט. בנוסף לקבלני ריצוף ניתן יהיה למצוא למשל קבלני גבס שיהיו אחראים על כלל עבודות הגבס בפרויקט, וכן הלאה.

ריצוף כחלק מתיקונים נקודתיים או עבודות ריצוף פרטיות

מרצפות שנשברו, החלפת אריח רופף, הדבקת ריצוף בחדר אחד או שניים – כל אלה דוגמאות לעבודות ריצוף קטנות הנכנסות לקטגוריות של עבודות שיפוץ, אך אינן מקיפות ואין צורך עבורן בקבלן שיפוצים או קבלן ריצוף אלא בשיפוצניק או תיקונצ'יק המבצע עבודות שיפוצים קטנות. עבודות כאלה מתבצעות תוך מספר שעות בדרך כלל, ועלותן נמוכה בהרבה מפרויקטים מקיפים של ריצוף. כאשר נרצה להחליף את כל הריצוף בבית או בחדר מסוים, אז ניתן יהיה לקחת לעבודה קבלן ריצוף המתמחה בתחום.

מחפשים רצף ולא מצאתם ?

או
קבלן ריצוף מבצע ריצוף מעל ריצוף קיים

איך מגיעים לקבלן ריצוף איכותי

ראשית, חשוב להגדיר בדיוק מה סוג העבודה אותה אתם מעוניינים לבצע, כדי לכוון לבעל המקצוע המתאים. כדאי להסתמך על כמה שיותר חוות דעת מפורטות מלקוחות עבר של קבלן הריצוף ולראות עבודות עבר שלו. לא מזיק גם להגיע לשטח ולראות איך הוא עובד, במיוחד כשמדובר בעבודות גדולות יותר. כדאי לקחת כמה הצעות מחיר ולהתרשם בפגישה מהעמידה בזמנים ומהמקצועיות של המועמד לביצוע העבודה. תנו מקום גם לתחושת הבטן שלכם ולכימיה האישית. בכל מקרה, חתמו על חוזה מפורט ומקיף עם קבלן הריצוף המבטיח לכם אחריות ועגנו בו גם את נושא הסדר התשלומים כך שהתגמול על העבודה יהיה לפי ההתקדמות.

ריצוף בהדבק השבוצע על ידי קבלן ריצוף

מי אחראי על רכישת הריצוף?

כאשר מדובר בעבודות שיפוץ כללי, רכישת המרצפות היא חלק ממה שמוגדר כ"חומר הלבן" אותו רוכש הלקוח. כל החומרים הנדרשים ליישום הריצוף כמו הדבק, השומשום והטיט הם באחריות קבלן השיפוצים. גם כאשר מדובר בתיקונים קטנים או בעבודות ריצוף אותן מבצע קבלן ריצוף לרוב החלוקה תהיה דומה. טווח מחירי מרצפות הוא רחב מאוד ונע בין 50 ש"ח למ"ר עבור קרמיקה פשוטה או אריחי טראצו ועד מאות שקלים לאריחים בעלי עיצובים מיוחדים או מחומרים כמו אבן טבעית. איך בוחרים סוג ריצוף? קודם כל חשוב לדעת שישנן תכונות מסוימות לאריחים שעלולות לא להתאים לכם. לכן, כדאי קודם להגדיר את הצרכים בבית: האם מתגוררים בבית ילדים קטנים וחיות מחמד? באיזו תדירות אתם מנקים? עד כמה חשובה לכם העמידות? לאחר מכן, כמובן, לראות איזה סוג ריצוף משתלב בקו העיצובי שבחרתם לבית שלכם. בנוסף, אתם יכולים להיעזר בקבלן הריצוף, במדריך שלנו לבחירת ריצוף, או להתייעץ בפורום שלנו.

ריצוף מוגמר שבוצע על ידי קבלן ריצוף

דגשים לעבודות ריצוף:

איך נדע אם עבודות הריצוף שנעשות אצלנו נעשות על פי התקן ובאופן מקצועי? ראשית, ובעיקר אם העבודה היא נרחבת, כדאי לדרוש מהקבלן עבודה על פי התקן ושימוש בחומרים בעלי תו תקן ולהגדיר זאת בחוזה שלכם. בנוסף, ישנן כמה נקודות משמעותיות שאתם יכולים לשים לב אליהן בעצמכם:

ריצוף ישר ללא סטיות - אלמנטרי. שימו לב שהרצף מנח את האריחים בצור הישרה ואין סטייה של אריח כלשהו מעל או מתחת לשאר. אפשר לבדוק זאת בקלות באמצעו סרגל ולבקש תיקון אם יש בעיה. שימו לב, אגב, שהריצוף בחדרים רטובים הוא בשיפוע כדי שהמים יוכלו לזרום.

שמירה על מרווחים (פוגות) - על פי התקן יש צורך בשמירה על מרווחים (המכונים פוגות) של 3 מ"מ בין האריחים. ברווחים הללו נכנסת הרובה. נציין כי ישנן בעלי מקצוע הממליצים בכל זאת על רווח של 2 מ"מ. אם קבלן הריצוף שלכם ממליץ על רווח קטן יותר כדאי להבין מדוע ולדרוש בכל זאת רווח של 3 אם ההסבר אינו משכנע אתכם. בכל מקרה, כדאי לבדוק זאת מראש ולוודא שהדבר מתקיים בשטח.

מריחת טיט או דבק על כל גב המרצפת - אחד הגורמים לסדקים באריחים הוא מריחה לא מלאה של טיט או דבק (תלוי באופן בו מתבצעת עבודת הריצוף) על גבי האריח. אם אתם נמצאים בשטח, שימו לב שאכן נמרח חומר על גבי האריח כולו.

רובה דלילה - רובה הוא החומר אותו יש ליישם בפוגות שבין המרצפות רובה דלילה עשויה להתפורר והמשמעות אינה טובה עבור הריצוף שלכם. איך תדעו אם עורבבו יותר מדי מים עם הרובה? אם אתם רואים את הרצף מפזר את הרובה עם מגב, יש פה עבודה לא תקנית בעליל. 

מחפשים רצף ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה