בית

>

מעצבי פנים

>

מאמרים

>

עיצוב משרד - המדריך המלא

השפעתן של חברות ענק כמו פייסבוק וגוגל על חיינו מגיעה לאזורים רבים ביום-יום, גם כאלה שלא ממש חשבנו עליהם. מלבד המהפכה הטכנולוגית לה הן אחראיות, ישנם נדבכים צנועים אך משמעותיים לא פחות, כמו למשל עיצוב הפנים במשרד אליו אנו מגיעים מדי יום. אותן חברות שהקפידו על עיצוב מתוקתק ומעורר קנאה במשרדיהן עוד לפני עשור הובילו מגמה של הקפדה על עיצוב חדשני במקומות העבודה, מתוך אמונה שמשרד אסתטי ועדכני משפיע לטובה על המוטיבציה של העובדים, נותן פוש חיובי לתפוקותיהם ומהווה מעין סמל סטטוס. העיצוב המשרדים משמש גם ככלי מיתוגי לחברות (אותן חברות ענק שהזכרנו בתחילה, למשל, זכו ליחסי ציבור חיוביים בזכות מראה המשרדים שלהם) ומשרתת גם במיצוב החברה אל מול לקוחותיה הקיימים ומול לקוחות פוטנציאלים.

לילה צ'ולפא

ציון 10 4 חוות דעת

אלכסיי וסרגיי מולוצ'ניק

ציון 9.96 7 חוות דעת

דנה מורן

ציון 9.75 9 חוות דעת

רינת סלע ישראלי

ציון 9.91 19 חוות דעת

מראה של משרד מעוצב בצבעי לבן עם רצפת פרקט.

באדיבות חברת דומיסיל. עיצוב: ליאורה ניב; צילום: עמית גרון

סגנונות עיצוב משרדים

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

כשאנו מדברים על בתים פרטיים לרוב נדבר על סגנונות עיצוב דוגמת עיצוב כפרי, מודרני, וינטג', תעשייתי וכדומה. עיצוב משרדים שואב השראה ואלמנטים מרכזיים מן הסגנונות הללו, אך כאשר אנו עוסקים במשרד ניתן לדבר על כמה סגנונות כלליים עיקריים:

עיצוב לחברות צעירות

לקטגוריה זו ייכנסו משרדים העוסקים בתחומים יצירתיים כמו פירסום, יח"צ, משרדי עיצוב גראפי, חללי עבודה משותפים להשכרה ועוד. אלה חברות שירצו לפנות ללקוחות המעוניינים בקו צעיר וחדשני, וכן למשוך אליהם עובדים צעירים ונמרצים. החברות הללו ירצו לשדר רעננות וראש פתוח. העיצוב יהיה בדרך כלל צבעוני וישלב אלמנטים תעשייתיים כמו רהיטים ממתכת או זכוכית ובטון מוחלק. גם סגנון הפופ הכולל צבעים עזים משתלב היטב במשרדים כאלה. בדרך כלל כל חלל יהיה בעל קו מאפיין משלו, כאשר חללים בהם יתארחו מבקרים מן החוץ יהיו לרוב מעט מתונים יותר. באזורים משותפים כמו פינת האוכל יהיה המקום בו ניתן להתפרע עם הסגנון הפופי והצעיר.

עיצוב פנים שמרני למשרדים

לעומת החברות שהזכרנו לעיל, חברת ביטוח או ייעוץ פנסיוני תרצה דווקא לשדר מראה שקול, מחושב ושמרני. חברות כאלה ירצו לשדר ללקוחות ולעובדים כי הן מעריכות יציבות, השקעה ומחויבות. עיצוב כזה ישלב פעמים רבות עץ כבד ומלא שמשווה לחלל מראה קלאסי, ומשתלב גם עם נגיעות עדכניות וצעירות יותר. גם ספות וכורסאות מעור או קטיפה יתאימו. ריצוף פרקט המתאים כמעט לכל סגנון יתאים מאוד גם כאן ושילוב של מחיצות זכוכית יקלילו את המראה הכללי.

עיצוב משרד יוקרתי

הסגנון היוקרתי הוא מדרגה אחת מעל העיצוב השמרני. מתאים למשרדי עורכי דין שפונים ללקוחות מבוססים, חברות נדל"ן וכל מי שרוצה לפנות ללקוחות אמידים. מובן שכאשר מעצבים בסגנון יוקרתי התקציב הוא בדרך כלל גבוה, וההנחיה העיקרית היא לבחור בחומרים איכותיים מאוד ולעצב ברמת גימור גבוה ומדויקת - אך לא לבחור באלמנטים מצועצעים ומנקרי עיניים.

עיצוב חדשני

משרדים המבקשים לשדר חדשנות ועדכניות הם כאלה הנדרשים להיות בחזית הטכנולוגיה והחדשנות כמו חברות הייטק מבוססות, העוסקות בטכנולוגיות מתקדמות. כאן ריהוט מעוצב ומתוחכם יוכל לעשות חלק מן העבודה לצד חלוקה מעניינת של החללים, שיטות איחסון ועיצוב חכמות ושילוב מרקמים לא צפויים יחדיו.


אזור קבלה בחברה עם לוגו על הדלפק.

באדיבות קמחי תאורה. תכנון ועיצוב שגית הנדלר מרק. צילום: מושי גיטליס

מגמות עיקריות בעיצוב פנים למשרדים

מעצבי משרדים מסבירים כי הקונספט התכנוני משפיע פעמים רבות על אופי העבודה, ועיצוב פנים למשרד כיום שונה מאוד מהאופן בו נראו לפני כעשור. מרבית היזמים מציעים לרכוש או לשכור חללים פתוחים מתוכננים מודולרית, המתאימים לתרחישי עבודה מגוונים. בעבר היה נהוג להקצות לכל עובד אזור נפרד משלו, כיום המגמה היא ליצור כמה שיותר חללים משותפים שמתחברים לעקרונות של חשיבה משותפת ושל דינאמיות הבאה לידי ביטוי לעתים גם בוויתור על מיקומים קבועים לעובדים.

תרבות ה-collaboration בארגונים הביאה לתכנון משרדים כל שנוצרים יצירת חללי עבודה פנימיים המוגדרים בחלק מהמקרים בקירות זכוכית אקוסטיים. אלה מאפשרים סביבת עבודה שקטה, עם זאת הם מאפשרים לכל עובד להיות עם האצבע על הדופק לגבי המתרחש באזורים אחרים ולנוע ממקום למקום לפי הצורך. בחברות רבות כיום אין לעובדים פינה קבועה ורבים מהם נעים בין שולחן העבודה, לחדר הישיבות, לפינות אינטימיות וכמובן גם למטבח שהפך מסטריפ קטן וצר לממלכה של ממש בה נהנים העובדים מפינוקים לאורך כל שעות היום.

המגמה של ויתור על הפרדה בין חללים באמצעות קירות רגילים באה לידי ביטוי גם בסוג של הפרדה קונספטואלית - תיחום בין חללים על ידי בחירת תמות וסגנונות עיצוב שונים לכל חלל בנפרד, ובכך ליצור הפרדה והגדרה של כל חלל באופן שאינו סוגר ומצמצם אותו.

פינת ישיבה בצבע אדום. משרד מעוצב עם בטון תעשייתי.

THE BTCHERS FURNITURES צילום: גלעד רדט 

עיצוב משרד קטן - איך לעשות את זה נכון?

חללים קטנים תמיד מהווים אתגר עיצובי. שלב התכנון חייב להיות מדויק למדי. כל שלב בתהליך העיצוב חייב להיות מותאם באופן מולם לתנאי השטח ולצורכי הדיירים. כאשר מדובר בעיצוב משרד קטן, הדבר מאגר עוד יותר מכיוון שלחלל יש מגוון של פונקציות שונות המתרכזות באזורים מצומצמים והעיצוב חייב להחמיא למבנה הקטן ולא להכביד עליו ולהעמיס. קודם כל, שננו - המשרד לא קטן, זהו משרד בוטיק. ככל שתראו את הגודל, או יור נכון - את הקוטן לא כבעיה אלא דווקא כנקודת חוזק, כך תוכלו לגבור עליה בקלות רבה יותר.

אחת האופציות הפשוטות למקסם את המצב הקיים הוא שילוב מראות - אפקט ההשתקפות הוא אפקט ידוע בעזרתו ניתן לגרום לחדר להיראות מרווח וגדול יותר. גם כאשר מעצבים משרד, יש הדוגלים בהוספת מראות במקומות אסטרטגיים, כך שייראה גדול יותר לבאים. פלוסים נוספים: העובדים והעובדות לא יצטרכו לצאת לשירותים כדי לתקן את האיפור או לרענן את מראה השיער. בנוסף, הצצה בראי יכולה לתת למנהל מושג מה עושים העובדים ברגע נתון..

רצוי להימנע מבחירה של רהיטים גדולים וכבדים. עדיף לבחור בפריטים קלילים ודקים, כאלה שלא יגרמו לתחושה מעיקה במשרד הקטן. המינימליזם יכול לבוא לידי ביטוי גם בבחירת מכשירי החשמל למשרד. כל משרד זקוק להרבה ארונות ופתרונות אחסון לאחסן קלסרים, ניירת, ציוד משרדי ועוד. הציוד המשרדי נראה רע מאוד כאשר הוא מפוזר ואינו מאורגן בצורה סיסטמטית והגיונית בארונות ייעודיים. עם זאת, הארונות הללו תופסים מקום רב בחלל ובחירה במדפים פתוחים רק מחמירה את המצב. לכן, בשלב התכנון כדאי לחשוב על פתרונות אחסון חכמים. כאלה שמנצלים אזור שאינו מנוצל ממילא - עבור אחסון. כמו למשל מתחת לגרם המדרגות, בארונות עליונים או בנישות בקירות.

אחד הטיפים השימושיים לפתרונות חכמים בעיצוב דירות קטנות הוא שילוב שימושים: מטבח שהוא גם פינת אוכל, סלון שהוא גם פינת עבודה - אלה דוגמאות לשילובים נפוצים שניתן לראות בדירות קטנות המאפשרים ניצול מקסימלי של גודל החדרים. כאשר מדובר במשרדים קטנים, אפשר להיות יצירתיים. משרד המנהל, למשל, יכול לשמש גם כחדר ישיבות. אפילו גלריה שיכולה לשמש כפינת אוכל או כאזור חשיבה או מנוחה לעובדים יכולה להיות רעיון נחמד ומקורי.

קירות עשויים זכוכית במשרד.

ישראלביץ אדריכלים. צילום: איתי סיקולסקי

יצירת תחושת מרחב באמצעות עיצוב פנים למשרד

כאשר העיצוב המחודש נעשה במסגרת של שיפוץ המשרד, כדאי מאוד לבחון אפשרות לחלוקה מחודשת של החללים. יחד עם מעצבי המשרדים ניתן להרוס את הקירות הפנימיים של המשרד ולבנותם מחדש באופן שיגרום למשרדים להיראות מרווחים יותר. למשל, מתחם משרדים הכולל כמה משרדים קטנטנים יכול להפוך לחלל משותף ועדכני. במסגרת חלוקת החללים ניתן ליצור הפרדה חלקית בין חדרים באמצעות מחיצות גבס שאינן מגיעות לתקרה או באמצעות זכוכית היוצרת גם היא תחושה מרווחת.  

איך לבחור תאורה בעיצוב משרד?

משרד קטן חייב להיות מואר כדי לתת תחושה מרווחת ונעימה. לכן, בשלב התכנון, יחד עם האדריכל או המעצב, מומלץ לשים דגש מיוחד על תאורה ולבחור בכזו שתשטוף את החדר כולו. רצוי שהתאורה תהיה כמה שיותר טבעית בשעות האור, ולכן גם אם המשרד אינו משופע בחלונות, כדאי לפתוח כמה שיותר כאלה, אם הדבר אפשרי. אם לא, מומלץ לבחור בשילוב של כמה גופי תאורה בחלל. שילוב של הנמכות גבס עם תאורה שקועה יכול מאוד להתאים מכיוון שהוא נותן מראה אלגנטי ונקי, ומאפשר להאיר את המשרד בכמה אופנים שונים.

חלל משותף עם כיסאות צהובים.

THE BTCHERS FURNITURES צילום: גלעד רדט 

איך לבחור צבעים למשרד?

כאשר מדובר בעיצוב משרד קטן, מומלץ לבחור דווקא בצבעים בהירים לריהוט, לצבע הקירות ולריצוף. צבעים בהירים מקנים תחושת קלילות לחלל וגורמים לו להרגיש מרווח יותר מכפי שהוא באמת. יתרון נוסף של ריצוף וריהוט בהיר הוא השתקפות של אור מהתאורה או מהחלון, המוסיף לתחושה של חדר גדול מכפי שהוא באמת.

משרד צבעוני.

באדיבות קמחי תאורה. תכנון ועיצוב שגית הנדלר מרק. צילום: מושי גיטליס

חלל משותף תעשייתי.

ישראלביץ אדריכלים. צילום: איתי סיקולסקי

עיצוב למשרד הייטק

עיצוב משרד הייטק נכון הוא כזה המביא לידי ביטוי ויזואלי בצורה טובה את אופי החברה. הסגנון העיצובי בחברות הייטק לרוב יהיה כזה שיצליח לבטא חדשנות וטכנולוגיה מתקדמת. עוד מרכיב החוזר על עצמו בעיצוב פנים של חברות כאלה הוא דגש על המיתוג בעיצוב עצמו. כמו למשל שימוש בצבעי הלוגו, במוטיבים או בצבעוניות המוטמעים ברצפה, בקירות ואפילו בתקרה. זאת לצד שימוש באלמנטים מובילים המזוהים עם החברה כמוטיב מרכזי בחלל. הקונספט העיצובי הנבחר עבור החברה משקף לרוב את הדי.אן.איי של המותג ומשפיע לא רק על המראה של המשרדים אלא גם על החלטות תכנוניות כמו חלוקת החדרים או אפילו המיקום.עם זאת, עיצוב משרד הייטק הוא תחום מגוון מאוד, וישנם דגשים שונים שניתן לשים בעיצוב הקשורים לאופי החברה:

עיצוב משרד לחברות צעירות

חברות צעירות וסטארטאפים ירצו פעמים רבות לשדר רעננות, חדשנות, צמיחה, ראש פתוח וקבלה. כדי ליצור  הרגשה זו גם בעיצוב הפנים של המשרד ניתן לבחור בליין קליל ומודרני שיכלול ריהוט מאלומיניום, מתכות וזכוכית ולא רהיטי עץ כבדים. פינות מפגש מרכזיות כמו חדר הדיונים, פינת הקפה או המטבחון יעוצבו באופן ססגוני ונועז משאר החללים.

עיצוב משרד יוקרתי

עיצוב משרדים יוקרתי לא חייב לכלול זהב ויהלומים משובצים בקירות, להפך. ריהוט זועק וראוותני דווקא משדר חוסר טעם. במקום זאת מומלץ להשתמש בחומרי גלם איכותיים מאוד ברמת גימור מדויקת שתעשה את העבודה, ותשדר יוקרה וסטייל.

עיצוב חדשני

שימוש בריהוט בצורות מעניינות ומרקמים מיוחדים יכול לשדר קדמה וחדשנות, למשרדים המעוניינים להדגיש זאת. שימוש בחומרי גלם חדשים, בשיטות אחסון חכמות, בעיצובים עכשווים ואלמנטים טכנולוגיים מתקדמים יעידו רבות על החברה.

עיצוב משרדים מחיר

לצד הבחירה בין סגנונות עיצוב שונים, התאמת העיצוב לצרכים הייחודיים של בעלי העסק, בחירה של פלטת צבעים אופטימלית ליצירת אווירה של עבודה ועשייה לצד אווירה מסבירת פנים, אך פורמלית, מעצבי פנים העוסקים בעיצוב משרדים צריכים לקחת בחשבון עוד מספר גדול של פרטים ולספק ללקוחותיהם עוד שירותים רבים.

בין היתר, הצעות מחיר מבעלי מקצוע, שרטוטים והדמיות, איתור רהיטים ופריטי עיצוב מתאימים ועוד. כל אלה הופכים את תחום עיצוב משרדים למורכב ומעניין במיוחד, עבור מעצבים שמתמחים בתחום.

יש לציין כי עלויות של עיצוב משרד יכולות לנוע בין טווחים רחבים מאוד של מחירים, בהתאם לגודל המשרד, פונקציות מיוחדות לבקשת הלקוח ועוד.

אך באופן כללי, מחיר עיצוב משרד יהיה בין 5,000 ₪ ל- 35,000 ₪ עבור משרד קטן (בגודל של 10 מ"ר ועד 50 מ"ר). כאשר עבור משרד גדול (בגודל של 100 מ"ר ועד 300 מ"ר) בין 30,000 ₪ ל- 85,000 ₪ בממוצע.

לסיכום

חשוב לזכור שמשרד הוא אינו רק רצפה, קירות וריהוט אלא בעיקר סך בני האדם העובדים בו. בעיצוב פנים למשרד מושם דגש רב על משתנים אנושיים: התאורה מתוכננת היטב כך שתתן מענה מדויק לעובדים בכל שעות היממה, כאשר כידוע כיום שעות העבודה הולכות ומתאחרות. לצד זאת, פריטי הריהוט המשרדיים מותאמים טוב יותר לישיבה ממושכת בהתאמה למבני גוף שונים, כדי ליצור לכל העובדים סביבת עבודה מותאמת אישית. הכרה בצורכי העובדים והרצון ליצור סביבת עבודה אטרקטיבית ונוחה ככל האפשר, מובילה לעיצובים מקוריים וחדשניים שאינם דומים במאום למשרדים שנהגנו להכיר בעבר.

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה