בית

>

מעצבי פנים

>

מאמרים

>

ספריות - כיצד הפכו מרהיט פונקציונלי לאלמנט מרכזי בעיצוב

ספריות - כיצד הפכו מרהיט פונקציונלי לאלמנט מרכזי בעיצוב

איך ספריות מפיחות חיים בחלל, מה השימוש העיצובי בהן וכיצד ספריה מרכזית אחת יכולה להוות מקור השראה לשיפוץ שלם

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-11/12/2017 10 דק' קריאה

הספרייה הביתית, שייעודה המקורי היה פונקציונלי בלבד, הפכה עם הזמן לאלמנט עיצובי בעל נוכחות לא מבוטלת, שלעתים אף מכתיבה מראה של חדר מסוים או יוצרת השראה לחללים שלמים. הספרייה הביתית יכולה לתפקד גם כרהיט בעל פונקציה כפולה, ומעבר לאחסון היא יכולה לשמש אותנו גם להפרדה פונקציונלית בין חללים שונים.   אחד המעצבים הבולטים שראו בספריה אלמנט עיצובי לכל דבר, ושברו את הקונבנציה הקבועה המזוהה איתו היה המעצב רון ארד, אשר יצר את העיצוב העל זמני של ספריית "תולעת הספרים". ספריה זו שברה את הצורה המרובעת המסורתית של הרהיט עם עיצוב מעגלי המזכיר ספירלה. מאז עיצובי ספריות מקוריים ושוברי מוסכמות חדרו למוזיאוני עיצוב בעולם, ובמקביל גם לעיצובים מתוחכמים יותר בבתים פרטיים.

השימוש בספריות מעוצבות בחדרים השונים

אמנם תפקידה של הספריה כאמצעי להצגת ספרים נשמר, אך בשל הפונקציות המשניות שהיא מתחילה למלא והעיצובים המקוריים שיכולים להיות לה, יכול להיות לספריה תפקיד שונה לחלוטין, בהתאם לחדר שבו היא ממוקמת. הדגשים לבחירת הספריה בכל חדר בבית משתנים גם בהתאם לעיצוב החדר, בהתאם לנתונים טכניים (כמו גודל, כמות אור וכו') ובהתאם לתפקידה הפונקציונלי. הספריה יכולה להכיל לא רק ספרים אלא גם חפצי נוי, ולהיות פריט הריהוט המשמעותי ביותר בחלל בו היא ממוקמת.

ספריות לילדים

הספריה בחדר הילדים חייבת להיות נגישה לילדים, ולכן לרוב תהיה נמוכה יותר או צמודה לרצפה. כיום ישנו טרנד בחדרי ילדים של הנחת ספרי ילדים לתצוגה כך שהכריכה שלהם מוצגת לגמרי. באופן הזה ניתן להציג כמו קטנה יותר של ספרים מאשר בספריה רגילה, אך אז הם מקבלים תפקיד עיצובי של ממש בחדר עצמו. יש המעזים ומקדישים לכך קיר שלם. עוד מגמה נפוצה כיום היא חלוקת הספריה לכמה מדפים נפרדים בצורות גיאומטריות כמו משושה או משולש. כך למעשה הספריה מפורקת, וניתן לחלק את הספרים המאורגנים בה לפי נושאים. ניתן גם לשלב בחלק מהמדפים חפצי נוי, בובות, כריות או צעצועים שמשתלבים בעיצוב הכללי של חדר הילדים. סולמות מדפים הם גם טרנד חזק כיום בעיצוב הבית, והוא יכול להשתלב מצוין בחדר הילדים, כאשר הספרים מסודרים על המדפים ובתחתית הסולם ניתן לסדר את הצעצועים בארגזי איחסון מעוצבים.

עוד מגמה חמודה בעיצוב ספריות לחדר ילדים היא הפיכת בית בובות לספריה. כך ישנו גג קטן מעל הספריה שיוצר מראה מתוק ומיוחד. סידור הספרים לפי צבע יכול להוסיף אלגנטיות לחדר, ואם תצבעו גם את המדפים באותם הצבעים, התוצאה תהיה מאוד אסתטית ונעימה לעין ולילדים יהיה קל יותר לסדר את הספרים בחזרה במקום אחרי הקריאה. חשוב לשים לב לנושא הבטיחות כאשר בוחרים ספריה לחדר ילדים. אם מדובר במדפים חשוב לשים לב שהם מעוגנים כהלכה לקיר. כדי לעודד את הילדים לקרוא, אפשר לסדר שטיח רך ונעים לצד הספריה ולשים לידו ספה קטנה או כריות. אפשר לסדר שם גם תאורה נפרדת כדי ליצור פינה חמימה ואינטימית.

לילה צ'ולפא

ציון 10 4 חוות דעת

אלכסיי וסרגיי מולוצ'ניק

ציון 9.96 7 חוות דעת

דנה מורן

ציון 9.75 9 חוות דעת

רינת סלע ישראלי

ציון 9.91 19 חוות דעת

ספריה ירוקה

ספריות לסלון

ספריה בסלון יכולה לתת את הטון לכל החלל. כיום, ניתן לראות בתים רבים בהם הספריה היא ה-vocal point בחלל. ואליה מותאמים כל שאר הפריטים. ניתן לבחור למשל בספריה המשלבת חומרים שונים כמו ברזל ועץ כאשר שאר עיצוב הסלון יכלול את אותם חומרים במינון נמוך יותר. הספריה יכולה להיות אלמנט המוטמע כבר בתוך הקיר, כאשר כך נוצר מראה ייחודי לחלל. הספריה יכולה להיות עשויה מחומרים בעלי גוף ולתת אווירה כבדת משקל לחדר והיא יכולה להיות עשויה מאלמנטים דקיקים וקלילים ודווקא להקליל את החלל. ספריה בסלון יכולה להשתרע על יותר מקיר אחד, ולשלב בה גם פריטי נוי, מגירות ואפילו ניתן לשלב בה את הטלוויזיה. כיום, ישנן ספריות עם מדפים מודולאריים, היכולים להיות מותקנים בכמה מצבים שונים, לפי רצון הלקוח.

כיום, ברוב הבתים מקובל שהמטבח והסלון הם למעשה חלל אחד, והם מופרדים פעמים רבות על ידי פריט ריהוט. פריט כזה יכול להיות הספריה. ניתן ליצור ספריה שפתוחה משני הכיוונים, כך שגם במטבח ובפינת האוכל קיימת ספריה שיכולה להכיל את ספרי הבישול ואת החפצים המתאימים. ספריה יכולה להוות גם פיתרון לא רע כשיש לנו בעיה של עמוד קונסטרוקטיבי שנרצה לנצוא דרך אלגנטית לשלב אותו בעיצוב. ניתן לתחום אותו מן הצד השני וליישם מדפים באמצע וכך נוצרת ספריה שסוגרת לכם את הפינה.

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או
ספריה בסלון

ספרייה של דומיסיל. קרדיט: שוטרס

ספריות לחדר עבודה

חדר העבודה הוא המקום המסורתי בו תמיד ניתן היה למצוא ספריות מאז ומתמיד. עם זאת, חדר עבודה עם ספריה יכול להיות מעוצב בצורה מקורית ומפתיעה, ולא כמו משרד רגיל ומשמים. אחת הדרכים הטובות לעשות זאת היא באמצעות בחירת ספריה בעיצוב מעניין. אפשר למשל להתקין על הקיר מדפים "מרחפים" בצורות מעניינות, ביצירת נישות מגבס המשלבות חומרים נוספים כמו עץ או זכוכית, בבחירת מדפים אלכסוניים ועוד.

חדר עבודה הוא חלל קלאסי לרהיטים משולבים - ניתן ליצור אצל נגר או מגבס ספריה הכוללת מדפים עם פינת ישיבה או עם מקום איחסון נוסף לניירת. עד אופציה היא שולחן כתיבה עם מדפים מעל, כאשר הכל חלק מאותו הרהיט.

ספריה בחדר עבודה

פרויקט של הלל אדריכלות. צילום: עודד סמדר


ספריות לחדר שינה

בחדרי שינה הספריה אינה פריט שהוא מאסט, אך גם כאן הספריה היא יכולה לתפקד כפריט ריהוט שמייצר עניין בחלל. בחדרי שינה לרוב לא נראה ספריות גדולות אלא פריטים מינימליסטים יותר, שנועדו להכיל כמות לא גדולה של ספרים, לקריאה לפני השינה. אופציה נחמדה לעשות זאת היא ליצור שתי מיני ספריות בכל צד של המיטה. הפריה יכולה להתחבר עם השידה, והיא יכולה להיות פריט ריהוט "מרחף" מעליה. למרות שלכאורה הספריה אינה הפריט ההכרחי הראשון שעולה לראש כשחושבים על חדרי שינה, אפשר לבחור דווקא ללכת על ספריית עץ גדולה שתשתלט על קיר שלם ותיתן אפקט מרשים ומפתיע לחדר כולו.

ספרייה מברזל

ספריות - אילו סוגים אתם חייבים להכיר

לכולנו יש הרבה מאוד ספרים שאספנו במהלך השנים, וכשאנחנו מעצבים בית מחדש, כבר לא נרצה סתם לדחוף אותם על מדפים באיזו פינה, אלא לתת להם מקום של כבוד. לכן, כאשר אנחנו מתכננים את המראה של הבית בתהליך של שיפוצים או בניה כדאי להשקיע מחשבה בבחירת הפריט הנכון לספריה. אילו ספריות קיימות כיום בשוק, ומה יכול להתאים לכם? אולי משהו מהאופציות הבאות:

ספריות מעוצבות

מעצבת הפנים עדי חמיצר ממשרד האדריכלים "לוי חמיצר" מסבירה כי הצבת ספריה בחלל היא דרך מהירה לאפיין את החדר ולהוסיף בו חיים, אופי וצבע. לדבריה המגזר הדתי בישראל הבליט מאז ומתמיד את הספרייה כסמל סטטוס של ממש (המעידה על הדיירים בבית). עם הזמן, הפכה זו לפופולרית גם במקרב המגזר החילוני עם ההבנה של הפוטנציאל העיצובי הטמון בה.

ניתן למצוא היום ספריות בעיצובים מקוריים ומעניינים ששוברים את החשיבה המסורתית על ספריות. למשל, ניתן למצוא ספריות מעוצבות מפרופילי אלומיניום דקים שיוצרים מראה קליל מצד אחד אך גם תעשייתי ומעניין.

עוד מגמה חשובה בספריות מעוצבות היא שילוב חומרים. ניתן לראות כיום הרבה ספריות המשלבות עץ עם זכוכית או עם מתכת. עץ נחשב לחומר חם שיוצר תחושה ביתית. שילובו עם מתכת, זכוכית ואפילו עור מייצר שילוב מקורי ומעניין. שבירת המבנה המסורתי של ספריה באמצעות קווים אלכסוניים או אפילו מעוגלים, היא עוד מגמה מעניינת שבאה לידי ביטוי בספריות מעוצבות כיום, וספריה כזו המוצבת בחדר נותנת לו מיד מראה יוצא דופן.

ספריה מעוצבת

ספריה של THE BUTCHERS FURNITURE. צילום: גלעד רדט

ספריות פינתיות

הצבת הספירה בפינה לאו דווקא גורמת לה להיות בולטת פחות. ספריה בפינה יכולה להיות לא רק פריט ריהוט אלא להיות אלמנט דומיננטי למדי. ספריה כזו יכולה להיות בנויה ממדפים המוטמעים בקיר, וכך נוצר גם ניצול אופטימלי של אזורים שיכולים להיות פחות מנוצלים למטרות שימשיות. אפשר לבחור בגוונים פחות שגרתיים לספריה וכך ליצור פינה מעניינת בחדר.

ספרייה פינתית

ספריה של דומיסיל. עיצוב: אור כוכב. צילום: רומן שבצ'וק

ספריות וינטג' וספריות עתיקות

שילוב פריטי וינטג' בעיצוב הם טרנד שנמשך כבר כמה שנים, כאשר ספריות שמובאות מהבית של סבא וסבתא או סתם נמצאות ברחוב, יכולות לעבור שיפוץ קל ולתפקד כפריט נוסטלגי ודקורטיבי כאחד. יש לכך יתרון כפול ואפילו משולש - חיסכון בכסף, ערך סנטימנטלי ושמירה על הסביבה. איך מחיים פריט עץ ישן ונותנים לו חיים חדשים? ישנן אפשרויות סגנוניות רבות בחידוש רהיטים באמצעות צביעה, והן לרוב מתקבלות בעזרת טקסטורות צביעה מיוחדות.

  • יישון כפרי/ דיסטרסינג - מדובר בטכניקה שמשלבת צבע מתחת לצבע. ניתן למשל לשלב צבע תחתון כחול וצבע עליון ירוק. כאשר הצבע הירוק משופשף ניתן לראות את הצבע הכחול שמתחת. ניתן גם לשלב מספר צבעים תחתונים ולהביא לגימור עדין יותר - רק בפינות או בפיתוחים, או גס.
  • צביעה כזו מתקבלת טוב מאוד על רהיטי עץ. טקסטורת העץ עוזרת לעיתים לייצר את הטכניקה. ככל שהטקסטורה של המשטח מעניינת יותר, הצבע ייתפס בצורה טובה יותר.
  • צביעה שקופה - סגנון צביעה שנראה כמו "ווש", שמאפשרת לראות את טקסטורת החומר שמתחת. סוג הצביעה הזה מקובל מאוד על עץ חשוף, כדי לראות היטב את הטקסטורה שלו.
  • גלייז - גלייז הוא חומר דומה לצבע בעל מרקם סמיך המתייבש לאט ומאפשר יצירת טקסטורות שונות. יש מיני טכניקות של צביעה שניתן לעשות בעזרתו. ניתן ליצור גוון של ברונזה על ידי צביעה של שכבה תחתונה בצבע חום-אדום ומעל גלייז בצבע שהב שייתן גוון עמוק. ניתן למשל, לצבוע שכבה תחתונה בלבן ולקחת גלייז בגוון פנינה ולהטביע עליה שקית ניילון, אותה מוציאים כאשר החומר עדיין רטוב. הדבר יוצר טקסטורה מיוחדת של צבע.

מדף וינטאג'

מדף וינטג' משופץ - בוצע על ידי אמנון ארד

ספריות - מהם החומרים הבולטים ביותר?

רוב הספריות עשויות מעץ או סיבית. ניתן כמובן למצוא רהיטים מוכנים בחנויות או להזמין מנגר ספריה לפי הצרכים שלכם. כפי שציינו, היום מקובל לשלב עם העץ חומרים נוספים כמו ברזל וזכוכית, שמוסיפים עניין למראה הספריה. בשוק ניתן למצוא גם ספריות עשויות ברזל. כמובן שישנה גם אופציה ליצירת ספריה מגבס. כאשר זו עבודה אותה מבצע איש מקצוע בתחום הגבס או שיפוצניק.

ספריות גבס

בניית ספריה מגבס נעשית באמצעות בניית קונסטרוקציה מתאימה ממתכת, אליה מחוברים באמצעות ברגים לוחות גבס שנחתכו בהתאם לגדלים המתאימים. החיבורים מוחלקים בשפכטל והגבס עובר צביעה. הגבס מאפשר יצירת ספריה עם מדפים או נישות בגדלים שונים בעיצובים שונים לפי רצון הלקוח. אפשר לשלב את הספריה עם גופי תאורה שקועים בתוך הגבס וניתן גם לשלב בו חומרים אחרים כמו מדפי עץ או דלתות זכוכית. ניתן לייצר ספריית גבס שכוללת גם נישה מתאימה לטלוויזיה עבור הסלון בבית, מה שמגן על המכשיר. היתרון של הגבס הוא האפשרות ליצירת אין-סוף עיצובים כיד הדמיון. בנוסף, מכיוון שהספריה הופכת להיות ביל אין בקיר היא יכולה להכיל אלמנטים כבדים ללא סכנת נפילה. החיסרון הוא כמובן שמדובר באלמנט שפחות פשוט להיפטר ממנו או לשנות אם נמאס לכם.

ספריית גבס

ספריות ברזל

ספרייה מברזל נתנת לחלל מראה תעשייתי מעודכן ושיקי. רוב ספריות הברזל הנמכרות כיום הן שחורות. ניתן לראות ספריות ברזל ללא גב המוצבות במרכז החלל ולצד המראה התעשייתי נותנת גם אפקט קליל. גם כאן ניתן לראות שילובי חומרים כמו ברזל עם עץ או זכוכית. אגב, לא רק ברזל - ניתן למצוא ספריות מפליז וממתכות אחרות יקרות פחות. גם ספריות אלומיניום יכולות לתת מענה עיצובי דומה. שילוב ספריה כזו תתאים לסגנונות עיצוב מודרניים או תעשייתיים בעיקר.

ספרייה מברזל

ספריית LEXSINTON, אליתה ליוינג

ספריות עץ

החומר העיקרי ממנו מיוצרות ספריות. ישנן סוגי עץ שונים ממנו מיוצרות הספריות: החל מעץ מלא מסוגים שונים, סנדוויץ' (שכבות עץ מודבקות בכיוונים מנוגדים), MDF (נסורת דקה המחוברת בלחץ) וסיבית (סוגי עץ מודבקים). ניתן לרכוש ספריות מוכנות וניתן גם כמובן להזמין מנגר, מה שיהיה יקר יותר. כאשר מזמינים ריהוט מנגר חשוב להגדיר את חלוקת התשלומים ואת לוח הזמנים. לרוב תשולם מקדמה של שליש מהתשלום לפחות ואת השאר במועד האספקה. ספריות עץ מתאימות מאוד לבתים בסגנון כפרי, אך גם בבתים רבים בסגנון מודרני או אקלקטי יכולה להשתלב ספריית עץ מרשימה.

ספרייה בחדר עבודה

עיצוב חלל של רחל ורשבסקי

אז איך בוחרים ספריה? חשוב להגדיר מראש מה הצרכים שלכם מן הספריה, והיכן תרצו למקם אותה. חשוב כמובן להתאים את החומר והסגנון לכלל העיצוב בבית כדי לשמור על השפה והטון העיצובי הכללי שבחרתם. כדאי לפתוח את הראש ולא לפחד ללכת על עיצוב מיוחד. מדובר בפריט ריהוט מאסיבי וכזה שיילך אתכם שנים רבות, ולכן אל תחששו להשקיע בו זמן ומחשבה.

גולשים שואלים

ספריה מגבס - לא יעמיס יותר מדי?

עובי דופן ספריית גבס

ספריית קודש מגבס

האם ניתן לבנות ספרית גבס על קיר גבס במילוי צמר סלעים?

איזה צבע מתאים לספרייה מעץ?

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה