בית

>

מעצבי פנים

>

מאמרים

>

השפעת הצבעים על עיצוב פנים הבית (מאמר שער תחת צבע)

תוכן עניינים

השפעת הצבעים על עיצוב פנים הבית (מאמר שער תחת צבע)

לצבעים יש השפעה גדולה מאוד על עיצוב פנים הבית, על האווירה הנוצרת ועל אופי מסוים שאנו משדרים לאורחים שלנו. כל חדר שצבוע אחרת ישדר משהו אחר. תורת צבעים ותיאוריות עוסקות בנושא ללא הרף ומדגישות את האלמנטים הפסיכולוגים של הצבע על חיינו

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-14/05/2012 4 דק' קריאה

תיאוריות רבות נוסדו על השפעתו של הצבע לחיינו. צבע שנקלט בעין אנושית יכול לגרום לתחושות והרגשות שונות שחולפות במחשבתנו ובלבנו ועל כך מבוסס עולם עיצוב הפנים. לצבע חלק משמעותי בעיצוב פנים הבית והוא מהווה חלק בלתי נפרד ממלאכה זו. בחירת הצבעים על ידי מעצב פנים נעשית במישורים רבים - בריהוט, בצבעי המטבח, הארונות, תאורה ברחבי הבית, יצירות אומנות, דלתות, חלונות, משקופים ועוד. אך הבסיס לבחירת כל אלו הוא צבע הקירות. צבע הקירות יכול להשתנות מחדר אחד לשני בבית בהתאם לאופי דייריו ודרישותיהם ממעצב הפנים וכן על ידי עצתו המקצועית של והעין האומנותית של מעצב הפנים.

מה היא ההשפעה הפסיכולוגית של צבע על חיינו?

לא מעט מחקרים נעשו בתחום של השפעות פסיכולוגיות של צבע על נפש האדם. לצבע יש תגובה ראשונית ואינסנקטיבית על מחשבתו של אדם. אם תשים אדם בחדר חשוך שכל קירותיו שחורים הוא יכול להרגיש סגירה וקלסטרופוביה, אם יועמד אדם בחדר צבעוני בטוב טעם שנעים לעין הוא ירגיש נינוח ושליו. לכל צבע יש תורה שלמה שעומדת מאחוריו וכיצד הוא מתפרש במוח האנושי. תורות כגון פאנג שוואי גם הן שמות דגש על חשיבות הצבעים והשפעתם, אך בסופו של יום נראה כי המסקנות לגבי סוג הצבעים והשפעתם מאוד דומות בין מחקר אחד לאחר. תורות רבות נוהגות לחלק אנשים על פי צבעים: הצבע האדום מסמל מנהיגות, השפעה וכוח ומצוינות. הצבע הכחול מסמל ידידותיות, הקשבה, אמפטיה וגמישות. הצבע הירוק מסמן אדם בעל חשיבה לוגית, קבלת החלטות, מימוש עצמי ושיקול דעת.

תורת הצבעים בעיצוב פנים

על פי האמור לעיל מעצב פנים צריך לקרוא את האופי של הלקוח שלו בכדי לדעת איזה סוג של בית לעצב לו וכיצד לקבוע את צבעו הבסיסי של הקירות שישפיע על עיצוב הפנים כולו. בכך מעצב הפנים הופך למעין פסיכולוג מעבר לעבודתו להפוך את הבית לאסתטי, פונקציונאלי ונעים. בחירת צבע בעיצוב פנים הבית תלויה באנרגיות שרוצים לשדר בכל חדר. גם למשל אנרגיית אדמה, על פי תורת הפאנג שוואי, תבוא לידי ביטוי בצבעים צהובים וחומים, צבעים אדומים, כתומים וורודים יתחברו לאנרגיית האש, גווני כחול לאנרגיית מים, גווני ירוק לאנרגית עץ וכן הלאה.

איך בוחר מעצב פנים צבע לבית?

מעצב הפנים מסתמך על תורות הפאנג שוואי והצבעים למיניהם, על אופי הלקוח והחזון העיצובי - כל אלו מתערבבים בקערה אחת ויוצרים את צבע הקירות הסופי שמהווה חלק חשוב ומהותי בעיצוב פנים הבית כולו. לכל צבע השפעה שונה על אווירת הבית, להלן מס’ דוגמאות:

  • גווני לבן -  הלבן הוא צבע בסיסי מאוד אך הוא יכול לסייע מאוד בעיצוב פנים. צבע לבן מסייע ליצור אשלייה של חלל גדול יותר, הניטרליות שלו יוצרת אווירה של רוגע, שלווה וניקיון. מכיוון שמדובר בצבע דיי בסיסי לא נהוג להשתמש בצבע לבן בחלל כולו אלא לשלב אותו עם צבעים נוספים.
  • גווני אדום - צבע אדום הוא חזק מאוד ועל כן יש להשתמש בו במידה. הוא נותן מראה דרמטי על כל גווניו. כך למשל לא רצוי להשתמש בגווני אדום בוהק לחדר השינה אך הוא כן יכול להתאים למשרדים שעוסקים בתחומים מסוימים התואמים לצבע חזק זה.
  • שחור - השחור הוא צבע מלווה. כאשר צובעים חלל שלם בצבע שחור הוא יוצר תחושה של ניכור וקלסטרופוביה. שחור יכול ליצור רגשות של עצב ודכדוך אם לא נעשה בו שימוש נכון.
  • גווני כחול - למרות שגווני כחול אינם חמים כמו אנרגיות האש הם עדיין משרים אווירה של שלוה ורוגע מתוך אסוציאציה לשמיים ,ים ואלמנטים מעין אלו. בעיצוב הבית רצוי להשתמש בגוונים בהירים של כחול ולא לסטות לגוונים הכהים שיכולים לתת את אותה התחושה של גווני שחור.
  • גווני ירוק - ירוק הוא צבע שמזכיר את הטבע ועל כן הוא מסייע ליצירת אווירה שקטה שיוצרת למשל סביבת עבודה טובה ועל כן נהוג להשתמש בו במשרדים למיניהם. כמו כן, בכל הנוגע לעיצוב פנים הבית, הוא תואם למגוון חדרים - מטבח, חדרי שינה, חדרי רחצה ועוד.
  • גווני כתום - כתום יכול להיות צבע חינני מאוד עבור חדרי ילדים כיוון והוא צעקני, מושך תשומת לב ומלא אנרגטיות. עם זאת הוא יכול להיות בהיר ובולט מדי על כל צבעי החדר ועל כן יש הנוהגים לצבוע אך ורק קיר אחד בכתום. יש לקחת בחשבון שהוא מגביל גם מבחינת עיצוב שאר פריטי הריהוט לאותו החדר.
לילה צ'ולפא

ציון 10 4 חוות דעת

אלכסיי וסרגיי מולוצ'ניק

ציון 9.96 7 חוות דעת

דנה מורן

ציון 9.75 9 חוות דעת

רינת סלע ישראלי

ציון 9.91 19 חוות דעת

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה