בית

>

מעצבי פנים

>

מאמרים

>

בחירת צבעים

תוכן עניינים

בחירת צבעים

אנחנו עטופים בצבע בכל פינה, בפריחה של פרחים ועצים, ברהיטים שנמצאים אצלנו בבית, בבגדים שאנו בוחרים ללבוש. בשבילי צבעים הם גם כלי עבודה. בעזרתם אני יכולה ליצור חלל רגוע ושליו או עליז וצוהל, סביבה שמאפשרת ריכוז ושלווה או התפרצות של אנרגיה תוססת.

מאמר מאת יעל אפרתי

פורסם ב-16/05/2013 3 דק' קריאה

פעמים רבות אני פוגשת אנשים שנמנעים משימוש בצבע בבית, בגלל חוסר ידע או שהם חוששים להגזים ופשוט בוחרים במעט צבעים "בטוחים". היות וצבע יכול להוסיף עניין ושמחה וחבל שלא לעשות בו שימוש, אפרט כיצד אפשר להכניס צבע הביתה.

מספר רעיונות כיצד אפשר לעשות שימוש בצבע

קודם כל עלינו להחליט מהי התחושה שאנחנו רוצים לייצר בסביבת המגורים שלנו ובהתאם לה (ולהעדפות שלנו כמובן) נבחר את הצבעים בהם נשתמש. כדאי גם לזכור, כשם שיש לנו צבעים חמים וצבעים קרים, כך גם יש לנו שני אזורים בבית: האזור הציבורי – סלון, מטבח, פינת אוכל ופינת משפחה ואזור פרטי – חדרי השינה, חדרי האמבטיה וחדרי העבודה (שיכולים להיות ציבוריים או פרטיים). וכדאי לבחור צבעים בהתאם לאזורים השונים ולפונקציות השונות. 

  • אם אנחנו רוצים ליצור דרמה בסלון – נבחר צבעים כהים על גבי אלמנטים גדולים או קירות גדולים שנמצאים במיקום מרכזי. גם בחירה בכמה צבעים בוהקים בשילוב יכול ליצור אפקט דרמטי.
  • עוד דרך הפוכה ליצור אפקט מרשים הוא שימוש בצבע לבן – חלל מאוד בהיר ושוב במשטחים גדולים, ייצור מראה מרשים.
  • אם אנחנו רוצים אוירה רגועה ורכה בחלל הציבורי, כדאי לבחור בצבעים רגועים מאותה משפחה של צבעים ועם דגשים של צבע בצורה מרומזת ומדודה, ע"י שימוש בתמונות, אביזרים, כריות וכד'.

לילה צ'ולפא

ציון 10 4 חוות דעת

אלכסיי וסרגיי מולוצ'ניק

ציון 9.96 7 חוות דעת

דנה מורן

ציון 9.75 9 חוות דעת

אמיר גרגיר

ציון 10 6 חוות דעת

דלי צבע

תמונה: FreeDigitalPhotos.net/posterize

את הצבעים בוחרים בהתאם לגודל החלל ולאווירה ששואפים לייצר

יש כמובן חשיבות לגודל החלל בבחירת הצבע. בחללים קטנים לא נעמיס עם צבעים כהים ואילו חללים קטנים, ע"י שימוש בצבע בהיר נוכל "להגדיל". כנ"ל לגבי תקרות: בתקרה נמוכה אפשר ליצור תחושה של גובה ע"י צביעתה בצבעים בהירים ואילו "הנמכת" תקרה גבוהה תיעשה ע"י צביעת התקרה בצבעים יותר כהים מהקירות.

כאשר אנחנו מעצבים חדרי ילדים צריך לזכור שחדרי ילדים משמשים לפעילויות רבות: שינה, אירוח ועבודה. לכן עלינו לבחור בקפידה את הצבעים בהם נשתמש. אם אנחנו רוצים להשתמש בצבעים מעוררים כדי ליצור אווירה דינמית נשתמש במינון מצומצם בצבעים אלה או במיקומים ספציפיים והפוך. מאוד מומלץ בכל מקרה להתחשב בהעדפותיו של הילד ולערב אותו בהחלטות ככל שניתן כמובן.

בחדר השינה של ההורים אני ממליצה על אוירה רגועה ושקטה, היות וזה המקום אליו אנחנו פורשים כדי להירגע בסוף היום. עם זאת, גם לאווירה רגועה כדאי להוסיף מעט צבע ושוב במינון. אנחנו יכולים לבחור קיר אחד ולצבוע אותו בצבע מעט שונה מהסקלה שבחרנו לחדר השינה או לחפות אותו עם טפט. כדאי להיזהר בדוגמא של הטפט על מנת לא ליצור תזזיתיות בעין.

שינוי צבע בקלות יחסית

אם אנו חוששים להפריז בשימוש בצבע, הייתי ממליצה להכניס צבע במקומות שניתנים לשינוי יחסית בקלות ובעלות סבירה. צביעת קיר דומיננטי, אביזרים, כריות וכדומה יותר פשוט להחליף מאשר מערכת ישיבה ושולחן. כאשר אנו בוחרים צבע בחנות אנו עושים זאת על סמך הדוגמית הקטנה במניפה. קשה לשפוט צבע על סמך ריבוע קטן ובנוסף תנאי התאורה בבית אינם זהים לתנאי התאורה בחנות. המלצתי היא לקנות מיכל קטן של צבע ולבחון אותו בבית במקום המיועד לצביעה בתנאי השטח האמיתיים.

לסיכום, צבעים מהווים חלק משמעותי בעיצוב הבית, וצריך לזכור שכל רהיט ואביזר הוא סוג של "סוכן" צבע. לכן בתכנון חלל כדאי להתייחס לכל האלמנטים ולו הקטנים ביותר כדי להבין את אופן השפעתם על התמונה הכללית.

יעל אפרתי
תכנון ועיצוב פנים

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה