בית

>

קבלני גבס

>

מאמרים

>

נישות גבס: פיתרון אחסון יעיל וגמישות עיצובית

נישות גבס: פיתרון אחסון יעיל וגמישות עיצובית

לנישות הגבס יתרונות עיצוביים ופרקטיים לצד מחיר נוח: לפניכם כל המידע על סוגי נישות, אפשרויות עיצוב ושדרוג, מחירים ובעלי מקצוע

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-30/03/2011 6 דק' קריאה

נישות (גומחות) גבס הם מעין מדפים או גופי גבס היוצרים שקע בקיר, תוחמים חלל מסוים או יוצרים מדפים שבולטים מהקיר החוצה. הנישות מהוות פתרון אחסון יעיל ובעל גמישות עיצובית. הוא מאפשר לנו חופש רב בעיצוב לפי דרישתנו ומהווה מעין רהיט שחוסך מקום ולא מעמיס על החלל, אך מהווה חלק בלתי נפרד מהמעטפת של החדר ומגדיל את ניצולת המרחב הפנימי. ישנו מגוון רחב מאוד של אפשרויות ליצירת נישות גבס, בהתאם לרצון הלקוחות, לחזון המעצב וליכולת קבלן השיפוצים או הגבס.

בניית נישות גבס

טכניקת הבנייה של נישות גבס דומה מאוד לבניית קירות גבס: תחילה יש לבנות קונסטרוקציה מפרופילי מתכת על פי העיצוב המבוקש, ולאחר מכן מחברים אליה בהברגה לוחות גבס עד לקבלת הצורה המתאימה. לאחר השלמת המבנה יש לבצע עבודות גמר, להחליק את נקודות המפגש והחיבור בעזרת שפכטל, ולבסוף לצבוע. עבודה מדויקת ונכונה תגרום לכך שהנישה תראה כחלק אינטגרלי מהקיר  אליו היא צמודה ותשתלב היטב בחלל הפנימי.

עבדאללה ותד

ציון 9.74 21 חוות דעת

שחר חדד

ציון 9.3 15 חוות דעת

קובי חכם

ציון 9.52 43 חוות דעת

אלכסנדר בייס

ציון 9.72 29 חוות דעת

קיר גבס

סוגי נישות גבס

מדפים מגבס

מדפים מגבס יכולים להוות ממש תחליף לריהוט בבית ולתת מענה עיצובי מרשים בחלל. ניתן גם לייצר מעין פינת ישיבה מגבס, וכל אלמנט כזה אפשר גם לצבע או לחפות בחומרים כמו עץ או קרמיקה. אז אמנם התקנה של מדף היא די פשוטה אך לפעמים היא לא אסתטית מספיק או פשוט לא מתאימה בחלל. התקנת נישת גבס שתשמש אותנו כמדפים לחפצי נוי, לדיסקים, לסרטים וספרים עשויה להיות פיתרון חליפי.

מחפשים קבלן גבס ולא מצאתם ?

או
נישת גבס מתחת מדרגות

נישת גבס א-סימטרית בשילוב עם ארון. פרזול: דומיסיל. צילום: סיוון לב

ספרייה

במקום לרכוש ספריית עץ כבדה ויקרה ניתן ליצור נישת גבס שתשמש לנו לאותו הייעוד. גמשות החומר מאפשרת ליצור צורות שונות של ספריות, בגודל המתאים לנו ביותר. בנוסף, ניתן לגוון את רוחב וגובה כל אחד מהמדפים וליצור מראה לא-סימטרי ששובר את המראה החד-גוני של הספרייה הקלאסית. נישת גבס לספריה במקום רכישת ספריה יכולה לסייע גם בחללים קטנים הזקוקים לפתרון איחסון מותאם במיוחד.

נישת לטלוויזיה מגבס

גם כאן יש יתרון רב לגמישות הגבס המאפשרת לתכנן מזנון גבס בהתאם למערכות המולטימדיה שברשותנו. ניתן למשל לקבוע גומחה מיוחדת עבור מסך טלוויזיה שטוח כך שהוא יהווה ממש חלק אינטגרלי ממזנון הגבס, להטמיע רמקולים וכן לבנות מדפים וגומחות שיתאימו לגודלו של כל מכשיר. בעבר הטלוויזיות היו כבדות משקל והיו דורשות רכישה של מזנון או ארונית כלשהי להנחתה. כיום, רוב המסכים הם שטוחים וקטנים ומספיקה נישת גבס חזקה בשביל להעמיד אותם. ניתן להקים נישת גבס מיוחדת לטלוויזיה שתכלול רובריקה מיוחדת למסך ולצידה או מתחתיה רובריקה לDVD, לממיר והשלטים.

קיר טלוויזיה מגבס

קיר טלוויזיה. תכנון אדריכלות ועיצוב: דורית ויינבורן. צילום: עודד סמדר

פינות ישיבה ליד החלון

אחד הטרנדים החמים ביותר בתחום נישות הגבס הוא יצירת פינות ישיבה מגבס ליד החלון. נהוג לעשות נישה זו ליד חלונות גדולים שהשמש חודרת דרכם לפנים הבית ומאירה את החלל. תוכלו לשים על גבי הנישה כריות ושמיכות וליצור את הפינה המושלמת לקרוא ספר בחורף או לתפוס קצת שמש בקיץ.

נישת גבס במסדרון

אם יש לכם בבית מסדרון ארוך ניתן לשלב בו תמונות ופריטי נוי, אך אלה עשויים ליצור עומס בחלל וליצור תחושה של חלל קטן יותר. פתרון טוב במקום הוא יצירת נישות גבס במסדרון, צרות וארוכות או רחבות שממשיכות לאורך כל הקיר, ויוצרות לחלל המסדרון עניין עיצובי. נוכל לשים על גבי נישת הגבס במסדרון מראה שתגדיל את החלל הצר, פריטי נוי ותמונות.

נישה מגבס

נישות גבס בשילוב תאורה. עיצוב: אירית הראל

מזנון גבס

לשילוב מזנון גבס בסלון יש יתרונות רבים בהשוואה למזנון עץ, בין היתר: עמידות לאורך זמן, גמישות בעיצוב ואפשרות לביצוע שינויים, אפשרות להתקנת גופי תאורה מובנים לעיצוב אוירה ובנוסף, מחירו זול בהשוואה למזנון עץ איכותי בהזמנה.

נישות גבס - עלויות

טווח המחירים בתחום נישות הגבס הוא רחב למדי בשל העובדה שישנו מגוון רחב של אלמנטים שניתן לבצע, וכל עיצוב יהיה שונה מהאחר. המחיר יכול להתחיל מכמה מאות שקלים ויכול להגיע גם לכמה אלפים. מדף או נישה פשוטה ללא תוספות מיוחדות יעלו כמה מאות. לעומת זאת, ארון גבס שלם או קיר טלוויזיה המשלב נישות נוספות יגיע לכ-3,000 - 5,000 ש"ח. המחיר יעלה אם יהיה שילוב של תאורה, צבע או חומרים אחרים.

שימושים וייעודים של נישות גבס

נישות גבס בסלון - נישות גבס בסלון יכולות נישות הגבס לשמש לאחסון ספרים, קלטות ודיסקים או לחלופין ולהצגת חפצי נוי ואמנות. במקרה האחרון יש יתרון לשימוש בתאורה נסתרת שתותקן בתוך הנישות ותדגיש את המוצגים שעליה.בנוסף,  ניתן לתלות תמונה אמנותית בתוך נישת הגבס, תוך הכוונת ספוט השקוע בנישה להדגשת התמונה.

נישות גבס במטבח - השימוש בנישות גבס יהיה פרקטי בעיקר, והן יכולות לשמש לתצוגת כלים, צנצנות וספרי בישול תוך ניצול מרבי של השטח וחסכון במדפים וארונות. יש שיבחרו במטבח בגבס ירוק חסין למים, בעיקר עם הנישה ממוקמת בקרבת הכיור.

נישות גבס בחדר הרחצה - יכולות הנישות לשמש במקום אחסון ייחודי למוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה, מגבות וכו'.. בחדר הרחצה חובה להשתמש בגבס חסין למים כדי להבטיח את עמידותו בתנאי הלחות והרטיבות. לרוב הוא גם יחופה בקרמיקה. 

נישת גבס בסלון

עיצוב פנים: לילך לוויט. צילום: סוזי לוינסון

איך נשדרג את נישת הגבס?

היצירתיות לא מסתיימת בנישה עצמה, וישנם מגוון אלמנטים שיכולים לסייע בשדרוג הנישה ויצירת עיצוב מעניין:

מאירים את הנישה

תאורה זה ללא ספק שם המשחק. התאורה מהווה חלק חשוב ומהותי בעיצוב פנים הבית וגם בנישות הגבס היא יכולה לתפוס חלק נכבד. הארה של נישות הגבס בצורה מקורית וחדשנית תהפוך אותה מעוד נישה סטנדרטית לאלמנט עיצובי בולט בבית. ההמלצה הרווחת בתאורת נישות גבס היא ליצור תאורה שקועה בתוך הנישה עצמה במדפים שונים בכדי ליצור תאורת ספוט על אלמנטים בולטים ועיקריים בתוכה. נוכל להדגיש פסלים מיוחדים, פינות ספרים וכו' באמצעות תאורת ספוט נכונה. כאשר עושים תאורה שקועת קיר חשוב לזכור כי יש לקחת את המידות לפני ולבדוק את עובי נישת הגבס בכדי להתאים את גוף התאורה אליה.

מכניסים קצת צבע

יתרון נוסף של הגבס הוא שפשוט מאוד לצבוע אותו. יש המסתפקים בצבע הלבן הקלאסי של הגבס אך כשזה נוגע ללוחות גבס ירוקים (חסיני מים) או ורודים (חסיני אש) לרוב נרצה לצבוע. ניתן למרוח שכבת צבע רגילה המתאימה לגבס על גבי הנישה או אפילו לחפות אותו בקרמיקה השימוש בקרמיקה נפוץ בעיקר בנישות גבס שבמטבח אך, שימוש בצבע יכול להתאים לכל חדר שהוא. תוכלו לצבוע חלקים שונים בנישה בצבעים אחרים וליצור מראה יחודי ומודרני.

שילוב חומרי גלם בנישה

אם אתם באמת רוצים ליצור נישת גבס מיוחדת תוכלו לשלב בה חומרי גלם שונים מעבר לגבס עצמו. שילוב של מדפי זכוכית, פרזולים מאלומיניום או הוספת עץ לנישה יכולים ליצור עיצוב מיוחד שיתאים ספציפית לעיצוב הבית שלכם.

גבס עם עץ

נישה בשילוב עץ. עיצוב: יוליה לגקוב. צילום: טטיאנה פאוטוב

נישות גבס - בעלי מקצוע

מי מבצע עבודות של נישות גבס בבית? אם נעשות בבית עבודות שיפוץ כללי נרחבות, לרוב קבלן השיפוצים יהיה אחראי על תחום הגבס ובעלי המקצוע שלו הם שיבצעו את העבודה. כאשר עבודות בניית הנישה נעשות בנפרד ניתן לקחת קבלני גבס המתמחים בעבודות מן הסוג הזה. כדאי בשני המקרים לבחור בבעל מקצוע על סמך המלצו של לקוחות קודמים, ואחרי שראיתם עבודות עבר שביצעו והתרשמתם לטובה. 

מחפשים קבלן גבס ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה