עבודות גבס: יתרונות וחסרונות
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

עבודות גבס: יתרונות וחסרונות

מה הופך את הגבס לחומר שנמצא בשימוש נפוץ מאוד, ומדוע עדיין יש שיעדיפו עבודות בלוקים? לפניכם כל היתרונות והחסרונות של עבודות הגבס

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-3 בפברואר, 2016 (עדכון אחרון: 06/03/16)

הגבס הוא חומר פופולארי מאוד לשימוש על ידי קבלני שיפוצים בארץ ובעולם. מדובר בחומר קליל, גמיש ונוח מאוד לעבודה, אך יש לו גם חסרונות. חושבים לבצע עבודות גבס בשיפוץ שלכם? לפניכם רשימת היתרונות והחסרונות:

יתרונות

  • פשטות העבודה - אחד היתרונות הבולטים של שימוש בגבס הוא הפשטות והקלות של הבניה. הגבס מגיע בלוחות מוכנים, קלים ופשוטים מאוד להקמה. הבניה כוללת הקמת קונסטרוקציה ויישום פשוט של הלוחות עליה באמצעות ברגים. בקטלוגים של חברות הגבס השונות מופיעות גם בדרך כלל הוראות לבניה, הכוללות פירוט של אופן בניית הקונסטרוקצייה השימוש בברגים הנכונים וכו'. גם מי שאינו איש מקצוע אך בעל ידיים טובות יוכל לבנות מחיצת גבס בסיסית בעזרת ההוראות.
  • מהירות - הקמת מחיצה בגבס תהירה מהירה הרבה יותר מהקמת קיר בלוקים וטיח, ותיקח מחצית מהזמן. מהירות העבודה הופכת את הגבס לבחירה הראשונה עבור מי שמחפש פתרון מיידי, למשל, לבעיה אסתטית על הקיר אותה יכול לפתור חיפוי גבס.
  • מחיר - העבודה בגבס תהיה לרוב זולה יותר מעבודה עם בלוקים וטיח. הסיבה לכך היא פשטות ומהירות העבודה אותם הזכרנו, ההופכת את מחיר העבודה לנמוך יחסית. החומרים עצמם דווקא אינם זולים יותר, אלא העבודה עצמה. חשוב לציין כי כאשר מדובר בעיצובים ועיטורים בגבס, הסיפור הוא שונה לגמרי, ואז המחיר יעלה. לקריאה נוספת על מחירי עבודות גבס הקליקו כאן.
  • ניתן לשינוי - נולד לכם תינוק ואתם רוצים לחלק חדר גדול לשניים? אין בעיה! הילד הגדול יצא מהבית ואתם רוצים להגדיל את החלל ולהפוך שני חדרים לחדר אחד? קלי קלות! גם אם יש בעיה בצנרת בקיר אפשר לפתוח ולסגור את הקיר בלי כאב ראש, זאת הודות לקלות בה ניתן לבצע שינויים בגבס. עם זאת, קבלני שיפוצים המעדיפים בניה בבלוקים יאמרו כי כאשר מחדשים את הקירות בשיפוץ כולל, הכוונה היא לדאוג לכך שיישארו קבועים. לכן ביצוע תשתיות החשמל והאינסטלציה נעשה במקצועיות, כך שאין צורך בגמישות לשינויים. 
  • רמת גמר - עבודה בגבס מאפשרת רמת גמר מושלמת, אותה קשה מאוד להשיג בבניית קיר רגיל. הגבס משמש פעמים רבות להסתרת פגמים, ושימושו לחיפוי קירות או תקרות נועד הרבה פעמים כדי ליצור מראה חלק ככל האפשר.
  • ידידותי לסביבה - הגבס הוא חומר ירוק וידידותי לסביבה. אם נושא הקיימות חשוב לכם, עם שימוש בגבס תוכלו לדעת שאינכם פוגעים בסביבה בעקבות הבניה או השיפוץ שלכם, לפחות באספקט הספציפי הזה. 


צביעת קיר גבס

מחפשים קבלן גבס ולא מצאתם?
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם:

חסרונות

  • פחות מתאים לחללים רטובים - גבס מאפשר עבודות מהירות, נוחות ואסתטיות אך הוא אינו עמיד למים. יש לכך פתרון ייעודי - לוח הגבס הירוק. הלוחות הירוקים עוברים תהליך של אימפרגנציה - החדרת חומרים שהופכים את הלוחות הללו לבלתי חדירים לרטיבות. עם זאת, הגבס עדיין נחשב כמתמודד פחות טוב עם רטיבות ויש שיחששו להשתמש בו בשל כך.
  • פחות חזק - קבלני שיפוצים רבים שמבצעים שיפוץ כולל בדירה יעדיפו קירות מבלוקים על פני קירות גבס. "כשמעמידים קיר גבס רגיל ונותנים מכה בקיר, הוא יישמע כמו קיר גבס, קל ולא מספיק חזק", זו אמירה שששמענו מקבלן שיפוצים החסיד של בניה בבלוקים, ורבים מקבלני השיפוצים יסכימו עימה. לא בטוח שבצדק, אך העובדה היא שגם עם הוספת חומר בידוד בתוך קיר הגבס, עדיין הוא יראה וירגיש קל יותר. 
  • פחות מתאים לתלייה - בשל העובדה שלוחות הגבס הם פחות מאסיביים מקירות העשויים בלוקים, בעייתי יותר לתלות עליהם אלמנטים שונים. נסייג ונאמר שתלייה על לוחות גבס היא כן אפשרית ואפילו ניתן לתלות על הקיר אלמנטים כבדים, אך יש צורך בהכנה מוקדמת ותשומת לב מיוחדת. חברות הגבס מוכרות מוצרי תליה ייעודים המתאימים לתלייה של אביזרים כבדים כמו טלוויזיות, כיורים וכו'. את התלייה יש לבצע על החלק של קיר הגבס בו נמצאים הניצבים של הקונסטרוקציה אותם ניתן לאתר עם מגנט, ולבצע את התליה עם דיבלים מיוחדים לגבס.


חיפוי קיר בגבס

לסיכום, חברות הגבס יוכלו להסביר לכם מדוע הגבס הוא החומר הנוח והמומלץ כמעט בכל מצב. כפי שניתן לראות, לרבים מחסרונות הגבס ניתן למצוא פתרונות. עם זאת, ישנם קבלני שיפוצים שעדיין יעדיפו את הבנייה המסורתית בבלוקים. מצדכם, ידיעה של היתרונות והחסרונות של הגבס יכולה לסייע בבחירה הפרטית שלכם, בדרך לשיפוץ המושלם. 

שאלות נוספות? שאלו וקבלו תשובות של מומחים:

שאלו את המומחים בפורום

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר