בית

>

קבלני גבס

>

מאמרים

>

הנמכת תקרה - איך עושים את זה נכון, והאם חייבים בעל מקצוע?

הנמכת תקרה - איך עושים את זה נכון, והאם חייבים בעל מקצוע?

הנמכת תקרה משמשת למטרות שונות ומגוונות, בתוכן גיוון אפשרויות העיצוב של החלל עם מגוון צבעים וחומרי גלם לעיצוב תקרה אלגנטית ומרשימה, המשתלבת עם הסגנון העיצובי של שאר חלקי החלל, התקנה של תקרה אקוסטית בחלל שיש בו אקוסטיקה לא טובה, הסתרה של מערכות מיזוג ותשתיות חשמל ועוד.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-31/12/2020 6 דק' קריאה

אבל מה חשוב שתדעו - רגע לפני שאתם מבצעים הנמכת תקרה?

סוגי הנמכות תקרה

הנמכת תקרה הפכה לאלמנט נפוץ ומקובל בתחום העיצוב, השיפוצים והבנייה, המאפשרת בחירה מתוך מגוון של חומרי גלם ומצריכה איזון מושלם בין עיצוב, פונקציונליות ובטיחות.

קיימים כמה חומרי גלם עיקריים, המשמשים לביצוע הנמכת תקרה:

גבס

החומר הנפוץ ביותר בתחום, מאפשר גמישות עיצובית רבה, אך רגיש ללחות ורטיבות.

עץ

לרוב הכוונה היא לאריחים, או קורות של תערובת סיבי עץ דחוסים עם דבק. מתאים לצרכי אקוסטיקה, בידוד תרמי ועיצוב.

תקרה מינרלית

צמר סלעים דחוס משולב עם עמילן וחרסית יוצר אריחים קלים, מבודדים ועמידים בפני אש, ניתנים לעיצוב מגוון.

תקרה מתוחה

בנויה משילוב של פרופיל אלומיניום עם יריעת PVC, נחשבת קלה, מהירה להתקנה, עמידה וחזקה.

הנמכת גבס

קיימים סוגים שונים של תקרות גבס, חלקם מתאימים לשימוש בחדרים רטובים, כמו חדר רחצה, חלקם מתאימים לצרכים מיוחדים אחרים, אבל כדי לבחור את הסוג המתאים, צריך קודם כל לקבוע לאיזה שימוש מיועדת התקרה.

תקרות גבס להסתרת מערכת מיזוג למשל, לרוב בנויות בצורה של תקרה פריקה, אותה אפשר לפרק כדי לבצע תיקונים שונים במידת הצורך.

תקרות גבס לתאורה, נקראות גם תקרות תלויות, מתאימות לשילוב גופי תאורה בתוך החומר, תוך הנחה של תאורה נסתרת בחלל הנוצר בין ההנמכה לבין התקרה המקורית.

תקרות גבס משמשות גם להסתרה של מערכות שמע וסאונד,לעיצוב מחדש של החדר, או להדגשה של חללים מסוימים בחלל, באופן יעיל, מהיר, נוח וזול יחסית.

עבדאללה ותד

ציון 9.74 21 חוות דעת

שחר חדד

ציון 9.3 15 חוות דעת

קובי חכם

ציון 9.52 43 חוות דעת

אלכסנדר בייס

ציון 9.72 29 חוות דעת

הנמכת תקרה למזגן

הנמכת תקרה למזגן מבוצעת כמעט בכל בית בישראל כיום. בעיקר כאשר מדובר במזגן מיני מרכזי, או כל סוג אחר של מזגן שמשמש את כל חדרי הבית.

סוג זה של מזגן מצריך העברה של צינורות וכבלי חשמל ברחבי הבית ולכן הנמכת תקרה היא הדרך האידיאלית להתמודד עם הפגיעה באסתטיקה של החלל.

הנמכת תקרה במטבח

הנמכת תקרה במטבח עשויה להיות פחות נפוצה מאשר בחדרים אחרים בבית, אבל יש לה כמה שימושים מאוד פרקטיים והם הופכים להיות קלים ליישום בזכות סוגים שונים של לוחות גבס, המתאימים להתקנה בחדרים עם תנאים מיוחדים, כמו אש, חום גבוה, לחות גבוהה ועוד:

 • תוספת תאורה על תקרה צפה, התקנת ספוטים, או פסי תאורה להגברת התאורה במטבח, בלי לפגוע באסתטיקה של החדר.
 • שיפור האסתטיקה של החלל - קילופים בקיר, סדקים, תקרה לא ישרה, תקרה גבוהה מדי ועוד - את הכל אפשר לתקן באמצעות הנמכת תקרה.
 • יצירת אווירה אינטימית וחמימה - כאשר התקרה גבוהה מאוד, הנמכה שלה תורמת ליצירת אווירה נעימה וביתית, כמו שצריך להיות בכל מטבח.

הנמכת תקרה בסלון

החדר הייצוגי ביותר בבית לפעמים זקוק לשיפוץ קל, כדי לשפר את המראה שלו, לשפר את האקוסטיקה, או את הבידוד, לשלב גופי תאורה חדשים, או כדי להסתיר את הכבלים שהתקנתם כדי לחבר מערכת קולנוע ביתית חדשה.

כך או כך, הנמכת תקרה בסלון מספקת הזדמנות פז להעניק לסלון שלכם אופי חדש, עיצוב רענן ומראה אלגנטי, שאי אפשר להשיג בשום צורה אחרת.

יחד עם זאת, הנמכת תקרה בסלון נעשית לרוב כדי להוסיף גופי תאורה.

יש להקפיד להתקין מתג נפרד לכל אחד מגופי התאורה, מומלץ לבדוק הוספה של דימר, לעמעום נעים של האור וכן יש להקפיד לעבוד עם חשמלאי מקצועי, שיבצע את התקנת גופי תאורה בצורה בטיחותית, נקייה ואסתטית.

מחפשים קבלן גבס ולא מצאתם ?

או

הנמכת תקרה במקלחת

גם במקלחת אפשר לבצע הנמכת תקרה כדי להסתיר פגמים, להחביא חיבורים של גופי תאורה וצנרת, או כדי ליצור עיצוב חדש לחדר המפנק ביותר בבית.

לצורך ביצוע הנמכת תקרה במקלחת מגבס, אם אתם לא מעוניינים להשתמש בחומרים אחרים, תוכלו להזמין לוחות גבס ירוק, הנחשבים מעט יקרים יותר מגבס רגיל, אבל מספקים עמידות בפני מים ולחות ולכן מתאימים לחדרים רטובים.

הנמכת תקרה מעץ

אופציה פחות מוכרת במחוזותינו. אצלנו מעדיפים להשתמש בהנמכה מגבס, בשל המחיר הנמוך והעבודה הקלה, אבל אם אתם מחפשים תקרה במראה יוקרתי, חמים, טבעי, כפרי ומעוצב, הנמכת תקרה מעץ היא הפתרון עבורכם.

איכות התוצאה הסופית תלויה מאוד באיכות העצים המשמשים לבנייה, לצד איכות העבודה, רמת הגימור ועוד.

חשוב לציין כי עצים המשמשים לבניית הנמכה לתקרה בישראל הם איכותיים ועומדים בתקנים מחמירים, המבטיחים כי העצים טופלו בחומרים מעכבי בעירה וכי העצים מוגנים גם מפני מזיקים, לחות והפרשי טמפרטורה.

הנמכת התקרה לבד - זה כדאי?

כפי שניתן להבין, הנמכת תקרה, אף על פי שלעיתים מדובר על עבודה קטנה ופשוטה לכאורה, מחייבת התייחסות מקצועית, רצינית ויסודית ועל כן לא מומלץ לבצע אותה בכוחות עצמכם.

בעלי מקצוע שונים, שלוקחים חלק בעבודות להנמכת תקרה יכולים להעיד על החסרונות הרבים שיכולים לבוא לידי ביטוי כאשר מנסים לבצע את העבודה ללא המיומנות והניסיון הנדרשים:

 • פגיעה באסתטיקה של התקרה
 • התקנה לקויה של אלמנטים חשמליים, שיכולה להיות מסוכנת
 • התקנה לקויה של התקרה יכולה ליצור מפגע בטיחותי של ממש
 • שימוש בחומרי גלם לא תקינים עשוי ליצור תקרה לא יציבה, לא עמידה ואף לא חסינה בפני אש ולכן מסוכנת.

משום כך, ביצוע של הנמכת תקרה צריך להתבצע בידי בעלי מקצוע מנוסים ומיומנים בלבד.

איך שומרים על בטיחות התקרה

בעת הנמכת תקרה חייבים להתייחס לנושא הבטיחות, כדי למנוע נזקים לרכוש ואף פגיעה בנפש חו"ח. כדי להבטיח בנייה של הנמכת תקרה בטיחותית יש להקפיד על כמה דגשים:

עבודה עם בעל מקצוע מיומן בלבד

לא משנה אם אתם עושים הנמכה מגבס, או עץ, או כל חומר גלם אחר.

חוזק ועמידות התקרה צריכים להיות מקסימליים ולכן אתם חייבים להיעזר בבעל מקצוע, או שיפוצניק מיומן, שיש לו מספיק ניסיון וידע בתחום ולכן הוא יודע איך לבצע את העבודה בצורה נכונה.

חומרי גלם איכותיים

בחירת חומרי גלם עם תו תקן, שעברו בדיקות איכות, טיפולי להבטחת עמידות והוכרו באופן רשמי כחומרים איכותיים ובטוחים היא חובה במקרה הזה.

התקנה לפי הנחיות של מכון התקנים

הנמכת תקרה הכוללת בניה של קונסטרוקציה, צריכה להתבצע על פי הנחיות מכון התקנים כדי להבטיח התאמה מלאה של החלקים השונים והרכבה נכונה שלהם.

ליווי מהנדס במקרים מסוימים

במקרים שונים יש לקבל ייעוץ וליווי של מהנדס לצורך הנמכת תקרה, כמו למשל במוסדות ציבור ועסקים, אך גם במקרים נוספים. בדקו עם השיפוצניק שלכם אם יש צורך בליווי של מהנדס.

עבודה עם חשמלאי לפי הצורך

במרבית המקרים, הנמכת תקרה משלבת גם גופי תאורה, או מערכת מיזוג וכן אלמנטים חשמליים אחרים. בכל מקרה שבו מעורבים שינויים בחשמל לצד הנמכת התקרה, יש להזמין חשמלאי מוסמך לביצוע עבודות אלה.

איך מנמיכים תקרה

יש שיטות שונות להנמכת תקרה, כמו גם שיטות שונות לחומרי גלם שונים, אך יש כמה כללים קבועים:

 1. התקנה של תשתית, או קונסטרוקציה מתכת, עשויה מניצבים וברגים. אותם מבריגים אחד לשני ומצמידים לתקרה, כדי ליצור תשתית מתאימה להנחה של לוחות הגבס, או העץ לאחר מכן.
 2. בחירה של לוחות מתאימים לפי השימוש המיועד לתקרה, החדר בו היא נמצאת וכן הלאה.
 3. התקנה של הלוחות על גבי הקונסטרוקציה והצמדה שלהם בצורה בטיחותית
 4. צביעה של הלוחות בגוון הרצוי.

הנמכת תקרה לצורך בידוד אקוסטי מצריכה התייחסות מעט שונה, בעיקר בשל השילוב של חומרים מבודדים בין התקרה הקיימת לבין ההנמכה.

לאחר הרכבת התשתית, או הקונסטרוקציה, אשר להניח את הלוחות האקוסטיים ולהמשיך לפי השלבים המתוארים מעלה, או לשלב בין שתי השכבות חומרים מבודדים, כמו צמר סלעים למשל.

לסיכום

הנמכת תקרה יכולה לתרום לבית, או לעסק שלכם בהיבטים רבים כמו אסתטיקה, עיצוב, אווירה ועוד. זוהי עבודת שיפוצים הנחשבת פשוטה יחסית לביצוע, אך ההיבט הבטיחותי של הבנייה, לצד העבודה עם גופי תאורה וחשמל, שימוש בחומרי גלם איכותיים ושמירה על קו אסתטי, מחייבת עבודה עם קבלן גבס במידה ומדובר על הנמכת תקרה על ידי גבס, ובמידה ומדובר על ידי חומר אחר, אז על ידי בעלי מקצוע מנוסים ומיומנים עם הדרישה הנבחרת.

מחפשים קבלן גבס ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה