בית

>

חשמלאים

>

שאלה : הבדל בין לוחות חשמל

הקלידו כאן שאלה ותקבלו תשובה מהמומחים שלנו

שאלו שאלה

הבדל בין לוחות חשמל

פורסם על ידי גיל
02/01/23

שלום לכולם ! אני לא מבין כמעט שום דבר בחשמל אבל ברצוני לשאול משהו שחשוב לי לדעת. אני מצרף כאן 2 תמונות של לוחות חשמל - מהדירה שאני עוזב ומהדירה שאני נכנס אליה. שתי הדירות בערך אותו גודל בבניינים ישנים. ברצוני לדעת כמה אמפר יש לי בבית בכל אחד מהמקומות. וכן מה המשמעות של זה שבאחד הלוחות יש 11 מפסקים ובשני רק 8. תודה מראש !


6 תגובות

בלוח בתמונה העליונה גודל החיבור 25 אמפר. אם תסתכל בצד ימין יש מפסק 32 אמפר (c32) ששמו במקום המפסק שצריך להיות (25 אמפר) שזאת קומבינה אסורה! ויש חשמלאים שמתחכמים ומאפשרים ללקוח עוד 7 אמפר ואסור לעשות זאת. צריך להחזיר ל מפסק ראשי 25 אמפר מספר המעגלים הוא 8 ולא 11 מאחר והפחת והראשי אינם מעגלים יוצאים. בדירה השניה לא מופיע ראשי ויתכן שהוא מורכב ליד הלוח (לא רואים בתמונה) אני מניח שגם הדירה הזאת 25 אמפר. מספר המעגלים היוצאים לדירה הוא 6. בכל מקרה ממליץ לך להביא חשמלאי שיחליף את הלוח בדירה שנכנסת אליה. מבטחים מאוד ישנים.


קודם כל תודה על התשובה המהירה. המשך שאלה - 1) בתמונה התחתונה לא צילמתי מפסק ראשי כי לא מצאתי. עכשיו אני כבר לא שם לבדוק שוב אבל האם ייתכן שאין מפסק ראשי ? 2) מה ההבדל בין 6 ל-8 מעגלים יוצאים ?


תחפש את המונה. הוא אמור להיות ליד הלוח. בין המונה ללוח צריך להיות ראשי. אם אינו קיים והולך ישירות ללוח מתחבר לפחת הרי שזה לא תקין. מדובר בלוחות שממוקמים מחוץ לדירה ובארון אמור להיות מונים.


אסביר מה ההבדל בין כמות המעגלים. קח דוגמה של 2 דירות שהם אותו גודל חיבור 25 אמפר. נניח שבדירה אחת 2 מעגלים על כל הדירה הרי שאתה מוגבל מבחינת שימוש בצרכנים ושקעים שהרי המפסקים של המעגלים היוצאים "יקפצו" לעומת דירה עם 6 מיגלים למשל שאתה יכול להשתמש ביותר שקעים וצרכנים פר מעגל אבל אתה מוגבל מבחינת הראשי שיהיה לו קשה לעמוד בעומס הכללי. ואכן שים לב שבדירה עם ה 8 מעגלים התחכמו והגדילו את הראשי ל 32 ( שהוא חיבור לא חוקי) אמפר על מנת שיעמוד בעומס.


קודם כל תודה רבה על התשובות הן עזרו לי מאוד להבין מה קורה. היום בדקתי שוב את הארון חשמל - אין שום מפסק ראשי בין הלוח לבין המונה ! מדובר בדירה שאליה אני נכנס ואני אזמין חשמלאי בהקדם כדי שיטפל בזה. אני נזכר במעורפל שלפני כ-20 שנה כבר גרתי בדירה שלא היה בה מפסק ראשי. יום אחד החשמל קפץ ולא עבד גם אחרי שהרמתי את הפקק. החשמלאי שהזמנו הסביר שנשרף נתיך בארון הראשי של הבניין בגלל שלא היה בדירה מפסק ראשי. בקשר ל-"קומבינה" של 32 אמפר. כאמור אני לא מבין שום דבר בחשמל ורק אתמול גיליתי שמדובר ב-"קומבינה". הייתה בדירה בעיה שכשהיו מפעילים כמה מכשירי חשמל ביחד (למשל דוד חשמל+קומקום חשמלי) החשמל היה נופל. החשמלאי שהוזמן לפני הרבה שנים החליף את המפסק ולא אמר שום דבר על זה שזה לא חוקי או אסור. בכל מקרה אני יוצא מהדירה בקרוב אבל הייתי רוצה לדעת למה זה אסור. האם לא חוקי או מסוכן או סיבה אחרת ? כי הבנתי שמדובר בתופעה מאוד נפוצה.


לחברת חשמל מספר גודל חיבורים: 25, 40, 63 והלאה. בהתאם לכך היא מתקינה פיוזים. למשל עבור גודל 25 אמפר הפיוז של חברת חשמל אמור להיות 35 אמפר. התקנה של 32 אמפר מקטינה את הסלקטיביות ביניהם. ויתכן לעיתים שהפיוז ישרף לפני שימוט המפסק הראשי. לכן אין לחברת חשמל לחל"ב (חיבורים לבתים) גודל חיבור 32 אמפר