פורום חוקים, תקנות ומשפט בבניה ושיפוץ הבית

פורום חוקים, תקנות ומשפט בבניה ושיפוץ הבית

מנוהל על ידי:
אוהד שפק, עורך דין
שאל בפורום
 • 11/12/2017 השתתפות בהוצאות השכן מלמטהיאיר ממטולה

  האם אני צריכה להשתתף בהוצאות השכן מלמטה גם אם בניתי על הגג שלו רק מרפסת?

  2 תשובות של מומחים
 • 11/12/2017 חריגת בנייה ל כ-40 שנהמני מירושלים

  רכשתי בית בקומת קרקע ויש לו יחידה נוספת שקיימת כבר כ-40 שנה)מתגורר כשנתיים.. חשוב לציין שלדיירים נוספים בבנין יש יח"ד . היחידות קיימות ללא היתר . האם דרך להכשיר את היחידה? אני חושש היות ונכנס שכן חדש מעלי שיש לו דרישה לבנות מעלי קומה נוספת,הוצאת מרפסת וגשר מעל החצר שלי. אם הגיש התנגדות חושש שיתלונן על היחידה.

  תשובה אחת של מומחה
 • 01/12/2017 חריגות בניהסוזי מאופקים

  בוקר טוב אנחנו גרים בדירת גן בבית משותף. לאחרונה החלטנו לשפץ את הבית ולהוסיף עוד 2 חדרים לבית, פנינו לעירייה על מנת להסדיר אישורים ונאמר לנו שכיוון שהקבלן ניצל את כל זכויות הבניה עלינו לחפש אדריכל ולהגיש דרכו בקשה להיתר בניה. התחלנו בחיפוש אדריכל ובמקביל גם את השיפוץ אתמול קיבלנו הוראה להפסקת עבודה, בשיחה עם מהנדס העירייה הובהר לנו שיש להם זכות להרוס לנו את התוספת ושאנחנו לא יכולים להמשיך עד שמתקבל אישור. העניין הוא שאנחנו לא גרים בבית אלא בשכירות זמנית להשיג אישור לוקח המון המון זמן מה גם שכל דיירי השכונה ביצעו שינויים כאלה ואחרים סגירת מרפסות פרגולות מחסנים ללא היתרים, מה ניתן לעשות? למי עליי לפנות על מנת לקבל אישור להמשיך לשפץ ובמקביל גם לדאוג לאישורים?

  3 תשובות של מומחים
 • 29/11/2017 בנייה על גגמשה מחיפה

  ברצוני לבנות על גג שבבעלותי בגודל 106 מטר. יש זכויות בנייה ל300 מטר. המטרה שלי זה לבנות יחידות קטנות מבנייה קלה לתיירים. האם אני חייב לבנות ממ"ד?

  3 תשובות של מומחים
 • 26/11/2017 הרחבת מרפסת תלויהיהודית ממודיעין

  האם יש צורך לשלם לתגידי המים תשלום על תוספת בנייה על הרחבת מרפסת תלויה בבניין רב קומות) מציינת שיש מרפסת ורק מרחיבים???????

  תשובה אחת של מומחה
 • 20/11/2017 פגיעה בזכויות קנייניות של השכנים בעקבות בניית ממ"דדני אלישי מירושלים

  האם זכויות עתידיות של שכנים עלולות להפגע עקב בניית ממ"דים? למשל במצב עתידי של פינוי בינוי עם שינוי בתב"ע, החלק היחסי של הדירות בעלות הממ"ד יהיה גדול מאשר מצב דומה של פינוי בינוי ללא בניית הממ"דים. לצורך העניין, אם במצב עתידי יתווספו 100 מ"ר לתב"ע, בהנחה של 10 דירות בבניין כל דירה תקבל 10 מ"ר. לעומת זאת, אם יהיו שלוש דירות עם ממ"ד בנוי של 10 מ"ר כ"א ולפיכך הזכויות שיתווספו הן 70 מ"ר - יתחלקו כל הזכויות בין כל בעלי הדירות אז יצא מצב בו בעלי הממ"דים "הרוויחו" 17 מ"ר לעומת 7 מ"ר שנוספו לדירות האחרות. ברור כי הוספת ממ"ד לא מצריכה שינוי בתב"ע אך האם בתרחיש עתידי תחושב התוספת שניתנה בתור ממ"ד כתוספת ש"הותרה" ותפגע בזכויות הקניין של הדיירים האחרים? כמו כן ברור שעבור הוצאת היתרים לממ"ד אין צורך באישור השכנים אולם האם הם יכולים לערער לבימ"ש ולבקש עיכוב/עצירה של הבנייה בטענה הזו של פגיעה בזכויותיהם?

  2 תשובות של מומחים
 • 08/11/2017 תוספת בניה לבניין קיים - מול קיר חיצוני של ממ"דרויטל מירושלים

  רציתי בבקשה לשאול האם ניתן לבנות תוספת בניה מול קיר חיצוני של ממ"ד/ מול חלון ממ"ד. הבית בקומת קרקע. יש כ- 20 מ"ר. כמה מטרים צריך להתרחק מהחלון של הממ"ד?השכנים בבניינים סמוכים בנו ללא היתר. אבל אנחנו רוצים לבנות בצורה חוקית ולהוציא היתר. השאלה האם ניתן למצוא פתרון לבניה בשטח שנמצא בצמוד לקיר ממ"ד (עם חלון) חיצוני? תודה רבה!

  3 תשובות של מומחים
 • 05/11/2017 הורדת קירות ובניית קירות בדירהמלי מיבנה

  שלום, אני בדרך לשיפוץ ורציתי לדעת מה התהליך ולמי עלי לפנות לקבלת אישורים לשינויים בבית

  2 תשובות של מומחים
 • 03/11/2017 חומה של שכן חדשמיכאל כהן מבאר שבע

  אני גר בבית פרטי שבנוי כבר 30 שנה ואנו 6 בתים שגובלים בשטח צבאי עם גדר מתכת שצהל התקין לפני 30 שנה עם פינוי צהל התחילו לבנות בתים חדשים שהם נמוכים כ3 מטר מהקרקע שלנו כל 4 הבתים אמרו לשכנים החדשים שהם לא משתתפים איתם בבנית גדר בטון חדשה היות ויש להם גדר וכך היה ואצלי הדייר החדש שבונה מאחוריי לא מסכים ורוצה שאני אשלם חצי על החומה למרות שאמרתי כמו אצל השכנים הוא אמר שיתבע אותי מיותר לציין שאני לא מעוניין בחומה ובגלל שהוא נמוך ממני גובה החומה מהבית שלו תהיה 4 מטר לערך ואורך 24 מטר שזוהי הוצאה גדולה בשבילי מה עושים והאם השכנים החדשים צודקים או שיש תקדים שאחרי 30 שנה שיש שכן חדש ולי ישנה גדר ואני לא רוצה לבנות אני לא צריך להשתתף

  תשובה אחת של מומחה
 • 28/10/2017 ריצוף גג בבית פרטירות מכפר סבא

  שלום, ריצפנו את הגג מעל סלון המגורים שלנו ופתחנו דלת, כך שנוצרה מרפסת בה אנחנו משתמשים.הדבר לא מופיע בהיתר הבנייה. כיצד ניתן להסדיר את התוספת? מה המשמעות מבחינה כספית? תודה.

  תשובה אחת של מומחה
 • 26/10/2017 גודל חניה בבית פרטיאפרים מדימונה

  שלום רב; אני גר בבית פרטי על שטח בעיר בדרום, בהיתר שקיבלתי מופיע לי חניה בתחומי המגרש ברוחב של 3 מטר, החניה הינה בין 2 קירות, בפועל בניתי ברוחב של 2.60 (מרחק בין 2 הקירות). פקחים מטעם העירייה הוציאו לי צו הפסקה מכיוון שזה סטייה מהיתר. אני לא מעוניין כרגע לשבור קיר, מה גם שאין לי רכב והשטח לא ישמש כחנייה כלל. האם ניתן איכשהו לאשר חניה בשטח פרטי ברוחב 2.60, ואם לא האם ניתן לאשר את השטח הזה בתור כניסה נוספת לבית ולא כחניה, ואז אין משמעות לרוחב. לתשובתכם המהירה אודה. אפרים

  תשובה אחת של מומחה
 • 25/10/2017 ניקוי לאחר העבודהרמי מבת ים

  האינסטלטור שהוזמן פתח סתימה מתחת לחלון המטבח שלי לאחר פתיחת הסתימה הוא השאיר את כל הלכלוך שסתם את הביוב מחוץ לפתח הביוב חשוף לכל ומתחת לחלונות הדיירים האם מותר להשאיר כך את פסולת הביוב בחצר הבית המשותף (הביוב שייך לבניין השכן,לידיעה.)

  3 תשובות של מומחים
 • 25/10/2017 ריצוף קומה בבנייןאביטל יקותיאל מרחובות

  מעוננינים לרצף קומה 1 בבניין הוועד נתן אישורוהאם אני זקוקה לדבר נוסף? אישור כלל הדיירים? או שאני יכולה להמשיךנ בפעולה ?

  תשובה אחת של מומחה
 • 21/10/2017 מרפסת שירות - סגירה לטובת הרחבת חלל הרחצה (בניין)חיים מנתניה

  שלום, אשמח להבין את רמת האיכות חוקיות בסגירת מרפסת שירות והפיכתו לחלק מחדר הרחצה. כיום יש חלל במרפסת שירות (היכן שתולים כביסה מהחלון, היכן שנמצא הדוד והמאיד של המזגן) שתחום בסופו ברשת (גריל) אלומיניום, אני רוצה להוריד את החלון לפתוח דלת ובעצם להזיז את כל הקיר קדימה עד 40 ס''מ מרשת האלומיניום. אשמח לדעת עד כמה הפעולה לא חוקית והאם יש בכלל אפשרות להסדיר נושא כזה מול העירייה. תודה.

  3 תשובות של מומחים
 • 20/10/2017 תוספת בניה על יסודות קיימיםנטע מעכו

  שלום רציתי לבדוק אם השכן מעליי ניצל את היסודות של הבניה שלי ועשה תוספת האם מגיע לי כסף והאם יש התיישנות לתבוע את התשלום הזה

  תשובה אחת של מומחה
בעלי מקצוע מומלצים שאל מומחים בפורום