שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע
מצא מומחה לפרוייקט שלך
פורום היתר בניה
שירה מירושלים

בניית מ'מ"ד תת קרקעי

שירה מירושלים
07/10/18

שלום,

אנחנו גרים בדירת קרקע ללא מ''מ"ד. בכל האזור שלנו אין ממ"דים לשימוש הציבור (לפחות לא כאלו הקרובים אלינו). כל זכויות הבניה נוצלו כבר בעבר עוד לפני שנכנסנו לגור בבית.

האם נוכל לחפור מתחת לביתנו כדי לבנות ממ"ד? יש לציין כי יש לנו מחסן רשום בטאבו הנמצא מתחת לבית.

האם הדבר יצריך את אישור השכנים?

אם כן, אם מדובר ב"בניין רכבת" האם אצטרך את אישור כל השכנים (כ60 שכנים) או רק את אישורם של השכנים מאותה הכניסה?

תודה

3 תגובות
08/10/18

בנית ממ"ד

שלום שירה,

אין צורך באחוזי בניה כדי לבנות ממ"ד משום שאינו נכלל באחוזי הבניה. את הממ"ד אפשר להצמיד לבנין ויתכן ששכנים נוספים יצטרפו אליכם ויבנו גם הם תוספת לדירה כך שיווצר מגדל ממ"דים. שימי לב ששטח הממ"ד יכול להגיע רק עד 12.5 מ"ר בלי שיחושב באחוזי הבניה.
יש לקבל את הסכמת השכנים של הכניסה כי משתמשים בשטח משותף - בחצר. בשאר הכניסות תולים מודעה או שהעיריה שולחת הודעות בדואר רשום. זהו הנוהל המקובל ברוב העיריות.

בברכה
דבורה

וקסברג אדריכלות יצירתית להגדלת תשואה מנדל"ן
אדריכל
10/10/18

בנית ממ"ד או מקלט

כפי שדבורה רשמה, לא צריך זכויות בניה בשביל לבנות ממ"ד. מותר לבנות אחד כזה בשטח של 12.5 מ"ר ברוטו כולל קירות ולעיתים אפשר לקבל טיפה יותר מזה אם יש צורך במיגון מחוץ לדלת.
לגבי חתימות שכנים - לפי מה שאני מכירה כן צריך להחתים את כל הבניינים הצמודים 75% מכלל הדיירים, כיוון שאתם ככל הנראה יושבים על חלקה אחת. אם אתם לא יושבים על חלקה אחת יתכן ולא תצטרכי.
ישנם מיקרים בהם העירייה מסתפקת בחתימת הועד של הבנין הסמוך לאחר שהתקיימה ישיבת ועד בנושא ומסרה הודעה לשכנים ולא בתליית מודעה.
לגבי תת קרקעי או מעל הקרקע - בניה תת קרקעית תהיה יקרה יותר ולא משתלמת, תוכלו לבנות את זה מעל הקרקע בלי בעיה ואף יתכן שתוכלו לבנות בקצה המגרש משהו משותף לכל השכנים עם דלת ממוגנת.
אעלה כאן נקודה מאוד חשובה שלא שאלת עליה - אם הבנין שלכם נבנה לפני שנת 1980 מה שסביר להניח בבנייני רכבת, לא יהיה כדאי להוציא היתר לממ"ד אחד אלא כדאי לפנות לקבלן ולשכנע את השכנים לבצע תמ"א 38 או להמתין לפינוי בינוי. הסיבה היא שברגע שהוצאתם היתר חדש תתבטל האפשרות לעשות תמ"א 38 וזה יכול להרוס הזדמנות עסקית לקבל ממ"דים לכל הבנין ללא עלות מצידכם.
על כן, יש סיכוי שהשכנים לא יסכימו לחתום לך על הבקשה ויגישו התנגדות.
ככל שנראה לי , יתכן שאולי יש פירצה בחוק זה ואם מדובר רק בממ"ד אולי יותירו לכם להשתמש בזכות העתידית לתמ"א 38 אך אני לא בטוחה בקשר לכך. אם תרצי לשאול בטלפון משהו ספציפי יותר ולקבל הפנייה לקבלן המתעסק בתמ"א 38 אשמח שתתקשרי,  לילך

בניית ממדי"ם
עופרים הנדסה ובנייה בע"מ | מנהל ממ"ד בניית ממדי"ם
קבלן ממ"ד
23/01/19

ממד לא צריך אחוזי בנייה אם יש לך מקום לבנות אפשר לקבל היתר בנייה אנחנו מטפלים גם בהיתרים בנייה וגם בבניית הממד

האם כבר נרשמת לאתר שיפוצים פלוס?
מומחה בתחום?
מומחה רשום

כדי לזהות אותך, נשלח לך קוד אימות במסרון (SMS) לנייד - אותו יש להקליד בתיבה פה למטה.

עדיין לא מומחים בשיפוצים פלוס? הרשמו
רישום מומחה חדש

התגובה שלי
צרו קשר