בית

>

תאורה לבית

>

אורים ותומים: אפקטים מיוחדים בתאורה

תוכן עניינים

אורים ותומים: אפקטים מיוחדים בתאורה

עם השפעות מעולם התיאטרון והאמנות ניתן למצוא כיום גופי תאורה פורצי גבולות. כך ניצור פריסת תאורה בעלת אפקט בלתי נשכח

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-29/11/2017 3 דק' קריאה

לתכנון נכון של התאורה בתהליך של שיפוץ ועיצוב מחודש יש השפעה משמעותית על ביותר על האווירה והמראה הסופי של הבית. בחירה מעניינת של גופי תאורה, בשילוב עם אפקטים מיוחדים וסוגי הנורות הנכונים יכולים להקפיץ את מראה החלל כולו, ולאסוף את כלל האלמנטים האחרים בעיצוב לכדי מראה מרשים אחד. בשל הבנת החשיבות של התאורה (הכרוכה גם בהשקעה כספית לא מעטה) ניתן לראות בשנים האחרונות עיצובים של גופי תאורה המייצרים אפקטים יוצאי דופן, לצד השפעות מעולמות אמנותיים שונים החודרים לתחום הביתי. כך למשל, אפקטים דרמטיים בתאורה הלקוחים מעולם התאטרון ניתן למצוא כיום גם בעיצוב תאורה בבתים פרטיים.

תרוות עבד אלקאדר

ציון 9.58 28 חוות דעת

שחר רוטרמן

ציון 9.74 49 חוות דעת

יעקב גולן

ציון 9.29 47 חוות דעת

דימיטרי קוסטנקוב

ציון 9.89 14 חוות דעת

גוף תאורה מאסיבי ולידו יצירות אמנות.

באדיבות אליתה ליוינג. קרדיט: יח"צ

לדברי לירן אלקולומברי, מנהל השיווק של קמחי תאורה, ניתן ממש להקביל בין עולם התאורה בתיאטרון לבין התאורה הביתית. אחד המקומות בהם נעשה בבתים פרטיים שימוש בטכניקות מהבמה היא בתכנון תאורה באופן בו צלליות היוצרות דוגמאות שונות על הקיר, מוסיפות למראה העיצוב הכללי ומוסיפות לו פן דרמטי למדי. האפקט מתגבר עוד יותר כאשר גוף התאורה נמצא בתנועה. לצלליות ניתן להוסיף אפקט מנוגד של קרני אור שיוצרות צורות מיוחדות באזור מסוים ומדגישות אותו. אמצעי נוסף להדגשה מאותה המשפחה ניתן להשיג גם באמצעות אלומת אור, ממש כמו ספוט המתמקד על שחקן המבצע מונולוג בתיאטרון. לדברי שירלי דן מ"דן אדריכלים". האלומה מוסיפה לאפקט דרמטי ומדגישה חפצי נוי או כל אלמנט שנרצה בתוך העיצוב הכולל, כאשר הדבר ניתן גם לשינוי ומשחק בין דגשים על אלמנטים שונים.

מחפשים חברת תאורה ולא מצאתם ?

או
גופי תאורה תלויים שיוצרים צללים.

באדיבות קמחי תאורה. קרדיט ליח"צ
גוף תאורה בניגוד עם חושך שיוצר אפקט דרמטי.

תכנון ועיצוב: שירלי דן. צילום: גלעד רדט

סביב אותה שאיפה לאפקט דרמטי, בקמחי תאורה ניתן למצוא השנה גופי תאורה בעלי אפקט של החלפת צבע. כל גוף תאורה כזה הוא דינמי ומסתובב תוך כדי החלפת צבעים. הדבר יוצר אפקט בלתי שגרתי, המתאים במיוחד לאירועים מיוחדים.

גופי תאורה בצורות מיוחדות ובצבעי כתום וכחול.

באדיבות קמחי תאורה. קרדיט: יח"צ

במקביל להדגשה וליצירת אפקטים מרשימים בחלל, התאורה יכולה לעשות את הדבר ההפוך ולשמש אותנו בהסתרת אלמנטים בעייתיים בבית. כך לדברי קרן ברנדס, מעצבת הבית של חברת חותם - עיצוב חובק עולם. לדבריה, חוטים מיותרים, צנרת, תשתיות חשמל או כל אלמנט בעייתי בחלל יכול להיות מוסתר באמצעות גוף תאורה עומד ואור עמום. האפקט המתקבל הוא חמים ביתי ורומנטי ועל הדרך - מעמעם את הדגש על החלקים הבעייתיים.  

תאורה מעומעת על שידה.

חותם - עיצוב חובק עולם. צילום: עידו סקעת

גם חלקים בעייתיים בתקרה שלא נרצה לכסותם באמצעות הנמכה (במקרה שהחלל גם כך נמוך או בשל תקציב מצומצם), נוכל לטשטש על ידי צביעה ותליית גוף התאורה ממש על האלמנט הבולט ובכך לטשטש אותו.

איזה סוג של אפקטים יתאים לכל חדר בבית? האפקטים המיוחדים מתאימים בעיקר לחדרי שינה, שם גם כדאי לשמור על האפשרות לעמעם או להגביר את התאורה לפי הצורך, וניתן להתפרע וליצר מראה מיוחד באמצעות תאורה צבעונית. בסלון - כדאי לרוב לבחור באור רך וצהוב ובגופי תאורה דומיננטיים פחות. אם התקציב מצומצם, כדאי להתמקד בגוף תאורה מרשים אחד בלבד, ואותו לשים דווקא בפינת האוכל.

גוף תאורה עגול ומרשים בפינת האוכל.

תכנון ועיצוב: לוי חמיצר אדריכלים. צילום: איתי בנית

מעצבי פנים: רוצים שנעשה כתבה על פרוייקט שלכם? צרו קשר

מחפשים חברת תאורה ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה