בית

>

שיפוץ אמבטיה

>

איך בוחרים ריצוף לחדר האמבטיה?

איך בוחרים ריצוף לחדר האמבטיה?

חדר האמבטיה הוא חלל בעל תנאים סביבתיים מאתגרים, אך גם חדר בו ניתן להתפרע מבחינה עיצובית. איך בוחרים את הריצוף הנכון שישלב פונקציונליות עם אסתטיקה ומה חשוב לדעת לפני הרכישה? כל הפרטים במאמר.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-25/11/2012 7 דק' קריאה

חדר האמבטיה בבית הוא אחד החללים הכי שימושיים ופעילים שיש. מדי יום נצחצח שם שיניים, נתקלח, נתאפר ונתגלח. בניגוד לחדרי הבית האחרים, חלל האמבטיה צובר לחות ורטיבות רבה באופן יומיומי ועל כן הבחירה של כל חומרי הגלם שמרכיבים את האמבטיה תהיה מאתגרת למדי. הדלתות, הכלים הסניטריים, התאורה, המראות, הארונות וכמובן הריצוף צריכים להיות מותאמים לתנאים הייחודיים ששוררים בחדר האמבטיה. בחירת ריצוף לאמבטיה היא אחת הבחירות החשובות ביותר בתהליך שיפוץ חדר האמבטיה, אותו יש לעשות מתוך חשיבה מעמיקה על הצרכים והדרישות של החלל. סוגי האריחים המתאימים והנפוצים ביותר לחדר האמבטיה הם קרמיקה וגרניט פורצלן. בין השניים אין הבדל גדול, מלבד העובדה שאריחי הגרניט פורצלן (המהווים למעשה סוג של אריחי קרמיקה) מכילים חרסית ההופכת אותם לחזקים ועמידים יותר. אריחי גרניט פורצלן הם גם הפופולאריים ביותר לשימוש בבית כולו, מכיוון שהם יכולים להגיע במגוון רחב מאוד של טקסטורות, צבעים ועיצובים מאפשר להתאים אותן לכל חלל, ובנוסף הם פשוטים להתקנה וקלים לתחזוקה.

מה הם הדגשים החשובים בבחירת ריצוף לאמבטיה?

 • עיצוב - ישנם אינספור סגנונות עיצוב המתאימים לחדרי אמבטיה. מכיוון שמדובר בחדרים קטנים יחסית, מעצבים רבים אוהבים דווקא שם להתפרע ולהגשים פנטזיות עיצוביות יותר נועזות שפחות מתאימות לסלון או למטבח. הריצוף בחדר האמבטיה מהווה חלק משמעותי ביצירת המראה הכללי מכיוון שהוא מכסה שטחים נרחבים ולמעשה ממש מכתיב את הסגנון הכולל של החדר. אם עדיין לא בחרנו קו עיצובי לחדר האמבטיה, הריצוף יכול להוות עבורנו נקודת התחלה ממנה נצא לבחירות עיצוביות נוספות. לרוב, נהוג לבחור בריצוף בצבע ניטראלי יחסית אך לא לבן חזק שיכול להבליט לכלוך וכתמים. ניתן למצוא מגוון רחב של ריצוף לאמבטיה בגוונים ועיצובים שונים כך שהבחירה היא מאוד פתוחה ותלויה בטעם האישי והעיצוב הספציפי של חדר הרחצה. מכיוון שחלל האמבטיה לרוב יהיה קטן לא רצוי להשתמש בריצוף כהה שיקטין את החלל. כשמעצבים ריצוף לאמבטיה יש לקחת בחשבון את הצבעים של הכלים הסניטריים, הארונות, הקירות וכו' ולהתאים אותו.

תרוות עבד אלקאדר

ציון 9.58 28 חוות דעת

שחר רוטרמן

ציון 9.74 49 חוות דעת

דר לפיד

ציון 9.53 54 חוות דעת

יעקב גולן

ציון 9.29 47 חוות דעת

ריצוף בחדר אמבטיה

עיצוב: הילה ודן המאירי. צילום: עודד סמדר

מחפשים שיפוצניק לשיפוץ אמבטיה ולא מצאתם ?

או
 • איכות - ריצוף מסוג גרניט פורצלן הוא הנפוץ ביותר ובשוק קיים מגוון רחב של מוצרים, כאשר טווח האיכות והמחירים הוא גדול מאוד. בהתאם, גם שיפוץ אמבטיה יכול להתבצע ברמות גימור שונות. אם אתם מעוניינים בריצוף ישר ומדויק מומלץ להעדיף אריחים שעברו חיתוך בלייזר מכיוון שזו צורת החיתוך שמבטיחה גימור מיטבי וישר. תוכלו למצוא אריחי גרניט פורצלן מתוצרת אירופאית או מסין, כאשר מקבול לחשוב שהאריחים הסיניים הם פחות איכותיים. זה נכון בחלק מהמקרים, אך לא תמיד.

 • בטיחות - בחירת ריצוף לאמבטיה צריכה להיעשות תוך שיקולים בטיחותיים. מכיוון שבחדר האמבטיה יש נטיה ללחות ורטיבות הרצפה, חשוב למנוע מצב של החלקה. מידת ההתנגדות להחלקה של המרצפות מסומן ב-R כאשר הטווח נע בין 9 ל-13. בחדר האמבטיה מומלץ לבחור בריצוף שמגיע ל-R10 לפחות. אם אתם מעוניינים בקרמיקה בדוגמה זהה בקירות וברצפה, חשוב לוודא שמדובר באריחי קיר המתאימים גם לרצפה, ולא ליישם קרמיקה רגילה המיועדת לקירות מכיוון שהיא עשויה שלא לעמוד בתקנים נוגדי ההחלקה.  

 • פתחי ביוב וצנרות - חשוב מאוד לקחת בחשבון את פתחי הביוב והצנרות באמבטיה ולכלול אותם בחישובי הריצוף. נצטרך לבחור בריצוף גמיש דיו בכדי לחתוך אותו בצורה מדויקת ליד פתחי הביוב וליצור עיצוב שנעים לעין ולא מבליט או חורג מגבולות פתחי הביוב והצנרות.

 • חומר גלם עמיד - חומרי הבנייה בהם נעשה שימוש בחדר האמבטיה, ביניהם גם הריצוף, חייבים להיות עמידים. כך למשל לא נבחר ברצפת פרקט מעץ לאמבטיה כיוון ועץ סופג מים, נסדק ומתבלה במהרה. נצטרך לבחור ברצפה שמתאימה לתנאים המיוחדים של האמבטיה - רטיבות ולחות ושינויי חום-קור תמידיים. כמו כן הרצפה נדרשת לספוג כמה שפחות כתמים ולהיות פשוטה וקלה לתחזוקה וניקוי.

 • ריצוף בהדבקה מול ריצוף מאפס - ישנן שתי דרכים ליישום ריצוף: דרך אחת היא עקירה של הריצוף הקיים, יישום חדש של חול או שומשום וריצוף חדש.  הדרך השניה היא ריצוף בהדבקה, אז מודבק הריצוף החדש מעל הריצוף הקיים. מתי נבחר בריצוף חדש באמבטיה? אם נרצה לעשות שיפוץ כללי ומקיף בחדר הכולל גם החלפה של מערכת האיטום נהיה חייבים לעקור את הריצוף הקיים. אם מערכת האיטום חדשה יחסית ועדיין איתנה ניתן ללכת על ריצוף בהדבקה. המחיר ש לריצוף בהדבקה זול יותר אך הדבר אינו אפשרי כאשר ישנם אריחים עקומים או שבורים. בנוסף, אם הריצוף לא מוחלף בהדבקה בכל הבית נוצרת מדרגה בכניסה לחדר.

מה עוד חשוב לדעת?

שימו לב שאם אתם בוחרים בריצוף בגודל לא סטנדרטי, בצורות לא סטנדרטיות, או בעובי לא סטנדרטי אתם עשויים לשלם יותר על החומר וגם על העבודה. כדאי לוודא לפני שאתם מבצעים את הרכישה עם השיפוצניק שלכם אם ישנה עלות נוספת הקשורה ליישום הריצוף שבחרתם. בנוסף, שימו לב שבגדלים לא סטנדרטיים עשוי להיות יותר "פחת", כלומר אריחים שנחתכו כדי להתאים לפניות או זוויות שלא יוכלו להיות בשימוש יותר, ולכן בסך הכל יש לרכוש יותר חומר. בכל מקרה, מומלץ לרכוש כמות גדולה יותר מהאריחים שבחרתם כדי שיוכלו להיות לכם עתודות במקרה של אריח שנשבר בזמן היישום או בעתיד. כדאי לרכוש את הפאנלים חתוכים מראש כדי להבטיח חיתוך ישר ומדויק. הצמדת האריחים זה לזה בעת הבחירה יכולה לסייע לכם להבין אם ישנם עיוותים באריח, אך שימו לב שלא ניתן ליישם את האריחים ללא מרווח של לפחות 2 מ"מ בו מיושמת רובה. לכן, המראה של האריחים הצמודים הוא לא המראה הסופי שיווצר אצלכם בחדר האמבטיה. כדאי לוודא שאין הבדלי גוונים בין האריחים, ולבקש לראות כמה אריחים לפני הקניה כדי לקבל את התמונה הסופית.

מגמות בולטות בריצוף אמבטיה

 • ריצוף דמוי עץ, שיש או בטון - ישנם חומרים טבעיים שמתאימים פחות לחדר האמבטיה, מכיוון שחומרים טבעיים נוטים להיות בעלי יכולת ספיגה גבוהה, מה שבדיוק לא מומלץ בחדרים רווי לחות וזרימת מים. כדי לתת מענה לחובבי מראה של עץ, שיש, בטון או חומרים טבעיים אחרים, מיוצרים אריחי גרניט פורצלן המדמים את המראה של אותם החומרים, כך שניתן להיות בלי ולהרגיש עם.

ריצוף דמוי עץ.

 • צורות גיאומטריות - אחד הטרנדים החזקים של השנים האחרונות. מדובר באריחים בצורות משלושים, מעויינים, משושים וכו' שנותנים לחלל כולו מראה מעניין. האריחים הללו יכולים להתאים כריצוף לחדר שלם או כפס כחלק מקיר. אם אתם מעוניינים באריחים כאלה, שימו לב לדגש שציינו בנוגע לאופן היישום שלהם.

אריחים בצורות גיאומטריות

אריחים גאומטריים של אלוני 

 • ריצוף ומצויר - עוד אופנה של השנים האחרונות היא ריצוף מצויר, המשתלב היטב בחלל בסגנון וינטג' או בסגנון כפרי, ומשלים את הטון העיצובי שנותנים ארונות עם פיתוחים ופירזולים מיוחדים וצבעי בגווני תכלת.

אריחים מצוירים

 • אריחי תלת מימד על הקיר - אחד הטרנדים לחיפויי קירות הם אריחים תלת מימדיים, היוצרים צורה שיוצאת מהקיר. את המגמה הזו ניתן לראות גם בחדרי אמבטיה והיא מתאימה לעיצובים נועזים יחסית.

אריחי תלת מימד

 • סגנון אתני - אריחים בגווני תכלת עם הדפסים מיוחדים בסגנון אתני הם גם טרנד מעניין של התקופה האחרונה. לאריחים כאלה חשוב לשלב כלים סניטריים תואמים כדי ליצור שילוב מרשים.

אריחים אתניים

אריחים אתניים של חברת אלוני. צילום: יח"צ חו"ל

 • צבעי השנה - בכל שנה מודיעה חברת פנטון העולמית מהו צבע השנה, כאשר הלקוחות שחייבים תמיד להיות עם היד על הדופק ישמחו לשלב את הצבע בעיצוב הכללי של הבית שלהם. השנה הצבע הנבחר הוא קורל חי, מעין גוון כתום-ורדרד-זהוב. בשנה שעברה הצבע הנבחר היה אולטרה סגול, ולפניו ירוק. לא בטוח שמומלץ לשלב את הצבע דווקא בריצוף מכיוון שלא מדובר באלמנט שמוחלף כל שנה-שנתיים, אבל לא מזיק להכיר אותוואולי לשלב באופן אחר.  

קרמיקה בצבע השנה

אריחים בצבע קורל חי של אלוני. צילום: אסף לוי

ריצוף אמבטיה מחירים

מחירי אריחי גרניט פורצלן מ-50 עד 200 ש"ח ויותר
עלות עבודת ריצוף בהדבקה (ללא חומרים) 120 - 190 ש"ח למ"ר
עלויות ריצוף חדש כולל קירה ופינוי ריצוף ישן  180 - 300 ש"ח למ"ר
מחירי שיפוץ אמבטיה ללא חומרים 15,000 - 20,000 ש"ח

שימו לב שמחירי אריחי האמבטיה נעים בטווח רחב למדי, כאשר בקצה הנמוך נמצאים אריחים בגודל סטנדרטי ובאיכות נמוכה או סבירה, בקצה הגבוה נמצאים אריחים יוקרתיים בגדלים או עיצובים מיוחדים.

למה חשוב לשים לב בביצוע הריצוף באמבטיה? 

 • חשוב לדעת שבחדר האמבטיה הריצוף חייב להיות בשיפוע של אחוז אחד, כדי שהמים יזרמו לכיוון פתח הניקוז. חשוב לוודא שהשיפוצניק אכן מקפיד על כך.
 • אם הריצוף נעשה מאפס כולל החלפה של מערכת האיטום, חשוב לוודא שהאיטום נעשה על פי התקן. בנוסף, בפוגות (הרווחים שבין האריחים) מומלץ ליישם רובה אפוקסית אוטמת המתאימה לחדרים רטובים.
 • שימו לב שבעל המקצוע מיישם את הדבק על גבי כל האריח מכיוון שאם יש אזורים שבהם לא מיושם חומר, עשויים להיווצר בהם סדקים.

בכל מקרה, חשוב לבחור בקפידה את השיפוצניק לביצוע הריצוף בחדר האמבטיה, כדי להבטיח שהעיצוב המרשים שהיה לכם בראש יקרום עור וגידים בשטח. בעל המקצוע המתאים יוכל גם לייעץ לכם בבחירת החומרים הנכונים, כדי להגיע לתוצאה הרצוי עבורכם. 

מחפשים שיפוצניק לשיפוץ אמבטיה ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה