בית

>

חברות דלתות

>

מאמרים

>

איך עושים חידוש ושדרוג לדלתות הבית? - טיפים והצעות מקוריות

איך עושים חידוש ושדרוג לדלתות הבית? - טיפים והצעות מקוריות

דלתות הבית שלכם כבר ישנות ובלויות? הגיע הזמן או לרכוש חדשה או טוב מכך - לחדש את הקיימת. חידוש דלת בבית על ידי טפטים או צביעה יכולה להיות משימה מהנה ויצירתית שתיצור עיצוב חדש ומעניין לביתכם

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-12/11/2012 4 דק' קריאה

למה צריך לעשות חידוש דלתות?

חידוש דלתות עושים משתי סיבות עיקריות - ממאפיינים בטיחותיים ודקורטיביים. דלתות כניסה במיוחד צריכות להיות בטוחות ולהגן עלינו מפני פולשים פוטנציאלים, דלת הכניסה מהווה חוצץ בין הסביבה החיצונית לסביבה הפנימית של ביתנו. גם דלתות פלדלת יכולות להיות רעועות עם השנים ודורשות חידוש או החלפה כאשר המנגנונים לא עובדים יותר או לא תקינים. אך חידוש דלתות נעשה לרוב יותר בעקבות הפן הדקורטיבי שבכך. אנו רוצים ליצור הן בדלתות הפנים והן בדלתות הכניסה שלנו מראה מיוחד ואסתטי שישקף את האופי שלנו ואת המצפה לאורח כשהוא חולף את הדלת המדוברת. דלתות בלויות וישנות שהצבע שלהן מתקלף ידרשו שיפוץ וחידוש דקורטיבי.

איך נחדש ונשדרג את דלתות הבית?

חידוש דלתות הבית הינה משימה שניתן לעשות באמצעות שיפוצניקים או במו ידינו. דלתות פנים הבית יהיו לרוב עשויות מעץ ואולי ישלבו חומרי גלם נוספים כגון זכוכית, אך נוכל למצוא גם דלתות אלומיניום ומתכת שהטיפול בהם הוא שונה. חידוש ושדרוג דלתות פנים הבית ודלתות הכניסה יכולה להיעשות באמצעים שונים. לא תמיד חייבים לרוץ לחנויות ולרכוש דלתות חדשות, נפרט להלן מספר שיטות מקוריות לחידוש הדלתות שלכם!

חידוש דלת על ידי הדבקת טפט

עולם הטפטים הפך להיות גדול ומפותח מאוד ונוכל למצוא כיום טפטים שמתאימים לקירות הבית, שמתאימים לרהיטים וגם לדלתות שלנו. אין דרך נפלאה יותר מחידוש דלת פנימית בבית מאשר הדבקה של טפט עליה. הטפט יכסה את כל הפגמים והצבעים הקודמים ויאפשר לנו ליצור מראה חדש ורענן לדלת. הדבקת טפטים על דלתות ביתנו ניתן לעשות גם במו ידינו, אך חשוב לעקוב אחר הצעדים הבאים ובמידה ואין בידכם את הכלים והיכולות עדיף להיעזר באיש מקצוע.

  • יש לבחור טפט שמתאים ברוחב שלו לדלת שרוצים לצפות כיוון ובחירת גליל צר תיצור רווחים שנראים לעין. דלתות מסוימות יהיו רחבות מדי וידרשו שתי יריעות לפחות. במקרים אלו יש להשאיר ס"מ אחד של חפיפה ואז להניח את הטפט וליצור אחידות במראה שלו.
  • את עבודת ההדבקה חשוב לעשות כשהטפט בשכיבה, כלומר, יש לפרק את הדלת מהצירים שלה.
  • לאחר פירוק הדלת נפרק גם את הידיות והאלמנטים שאיננו רוצים לצפות ובולטים מעל פני השטח.
  • ננקה ביסודיות את הדלת ונייבש אותה בכדי שהדבק ייתפס כראוי.
  • נגלול את הטפט על הדלת ונסמן את האורך הרצוי, ונגזור את הטפט בהתאם לגודל.
  • נתחיל בהדבקת הטפט על ידי הדבקת הקצה שלו בלבד ונמשיך לגלול אותו בזהירות תוך שימוש במרית פלסטיק. את כל העבודה הזו יש לבצע בעדינות רבה ויסודיות.
  • במידה ויש טעויות ניתן להסיר ולהדביק מחדש. אופציה נוספת היא לחורר את בועות האוויר שנוצרו באמצעות סיכה דקה ולהשטיח אותן עם סמרטוט.
  • מחברים בחזרה את הפרזולים ואת הדלת לציריה ונהנים מהתוצאה המרהיבה החדשה.

חידוש דלת על ידי צביעתה

רוב דלתות פנים הבית יהיו עשויות מעץ והצביעה שלו היא מאוד פשוטה כך שניתן לעשות זאת באופן עצמאי. עם זאת, במקרים מסוימים רצוי להיעזר באיש מקצוע כיוון ולא כל דלת פשוטה לצביעה כפי שזה נראה. רוב הדלתות שנרכשות יהיו כבר בעלות ציפוי שמן ובכדי ליצור צבע חדש ואיכותי לדלת נצטרך לבחור בפוליאור מסוג כלשהו על פי גוון רצוי. תהליך צביעת הדלת וחידושה דומה לתהליך הדבקת הטפט בשלביו הראשונים: מפרקים את הדלת ופרזוליה ומניחים אותה בשכיבה. לאחר מכן יש לנקות אותה מלכלוך באופן יסודי ולשייף אותה עם נייר ליטוש מס' 1 בכדי ליצור שטח נקי וחלק ככל האפשר. הליך השיוף יצור אבק רב וידרוש מאיתנו ניקיון נוסף בכדי שהאבק לא יידבק לצבע.
הפוליאור צריך להיות מדולל ביחס גבוה יחסית, לעיתים יותר מהנאמר על גבי האריזה. מריחת הצבע המדולל באצמעות רולר בפסים ישרים על גבי הדלת בשכבה דקה ובלי עצירה במהלך הצביעה יכין את הבסיס הראשוני הטוב. שכבת הצבע המדולל מטרתה ליצור היקשרות של הצבע הרצוי עם הדלת בהמשך הדרך. לכשהדלת מתייבשת צובעים אותה עם הפוליאור בדילול מופחת. נותנים לשכבת הצבע להתייבש ולקבל מרקם אחיד.
חשוב להדגיש כי התנועות נדרשות להיות ארוכות ורציפות בכדי לא ליצור משיחות מברשת או רולר באמצע הדלת. לאחר שהדלת מתייבשת, לפחות 24 שעות, ומתאווררת אפשר לפנות לצד השני שלה. בתום התהליך מחזירים אותה למקומה עם הפרזולים והצירים ונהנים מהדלת החדשה שלנו.

תחזוקה וניקיון דלתות הבית - למה זה חשוב כל כך לחדש אותם ולתחזק אותן כראוי? על כך בסרטון הוידאו הבא:

סרגיי גוק

ציון 9.78 19 חוות דעת

מחפשים חברת דלתות ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה