בית

>

חברות דלתות

>

מאמרים

>

מילוי כוורת לדלתות פנים

מילוי כוורת לדלתות פנים

בבואכם לבחור דלתות פנים לבית, למשרד, או לכל צורך אחר, תגלו שהשוק מוצף. אינספור יצרנים, מחירונים שונים, עיצובים מכל הסוגים ורמות שונות של איכות. קשה לדעת אם היקר ביותר הוא גם הטוב ביותר ומה כדאי לבחור. לפני שמחליטים, כדאי להכיר את הפרמטרים השונים לבחירת דלתות פנים, ביניהם סוג המילוי של הדלת. כדי להבין את העניין טוב יותר, נתחיל עם הסבר קצר על מבנה דלתות פנים.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-24/11/2019 5 דק' קריאה

חשוב להכיר - מבנה דלתות פנים

כדי שתצליחו להבין את המושגים השונים המייצגים את החלקים השונים של דלתות הפנים, חשוב להבין קודם כל את המבנה הבסיסי של רוב דלתות הפנים.

דלתות פנים שאינן עשויות מעץ מלא, או ממתכת, יהיו בנויות מכמה חלקים, או שכבות:

  1. מסגרת הדלת - ברוב המקרים תהיה עשויה מעץ, או מחומר משולב בעץ, דבק ופולימרים - במקרים של דלתות עמידות למים. למה חשוב לשים לב? שימו לב שהחלק התחתון של המסגרת, זה שנוגע ברצפה, יכיל חומרים עמידים למים, כדי במקרה של שטיפת רצפה, או הצפה, או דלת למקלחת - לא יגיעו המים אל חלקה הפנימי של הדלת וינפחו אותו.
  2. כיסוי הדלת - מעל מסגרת הדלת והמילוי שלה, נהוג להשתמש בכיסוי, שנקרא ג'קט. הג'קט עשוי מ MDF, או HDF. החומרים האלה אינם עמידים בפני מים. למה חשוב לשים לב?  חשוב מאוד שהחלקים החיצוניים של הדלת יהיו ציפוי, או צבע עמיד בפני מים, כדי להגן על החלקים הפנימיים של הדלת.
  3. ציפוי הדלת - הציפוי מעניק לדלת את המראה הסופי שלה וכן מסייע להגן עליה מפני מים. קיימים בארץ מספר סוגים של ציפויים לדלתות, שיש להם משמעות לעיצוב של הדלת וכן לרמת העמידות שלה, לרמת הבידוד שהיא מספקת, למשקל של הדלת ועוד. למה חשוב לשים לב? חשוב לבחור ציפוי מתאים, שיספק את התכונות הדרושות לדלת ושיתאים גם לתקציב שלכם.

סוגים שונים של מילוי לדלתות פנים

 מילוי הדלת הוא החומר שנמצא בין הדפנות של הדלת ומעניק לה יכולת בידוד אקוסטי, או בידוד מפני חום וקור, עמידות בפני מים ומזיקים, קובע את משקלה ועוד. בחירת המילוי לדלת משפיעה על מחירה ועל איכותה הסופית של הדלת. חשוב להתאים את סוג המילוי לסוג הציפוי, למסגרת ולייעוד של החדר. קיימים שני סוגים עיקריים למילוי דלתות פנים:

  • המילוי הנפוץ ביותר בישראל בשנים האחרונות הוא מילוי מסוג פלקסבורד. הוא נחשב למילוי האיכותי ביותר בגלל יכולת הבידוד הגבוהה שלו - מפני רעשים (בידוד אקוסטי) ומפני חום וקור (בידוד תרמי). הוא גם נחשב לבעל עמידות גבוהה בפני מים, אך יש הגורסים שדווקא מילוי פלקסבורד פחות מבודד מבין סוגים אחרים של מילוי ואין ספק שחסרונותיו הבולטים הם במשקלו הכבד יחסית לסוגי מילוי אחרים ומחירו היקר.
  • מילוי כוורת - מלוי שעשוי מקרטון בצורת משושים, המזכירים צורת כוורת. מילוי כוורת מיוצר ברמות שונות של צפיפות ועובי. זהו מילוי ותיק ומוכר, שעד לפני כמה שנים נעשה בו שימוש נרחב בארץ והוא היה סוג המילוי העיקרי לדלתות פנים בישראל.  הוא נחשב לפחות איכותי ממילוי הפלקסבורד למשל, אך יש בעלי מקצוע שיעידו, כי הם מעדיפים להשתמש דווקא במילוי הכוורת ושאופן הייצור שלו בישראל הוא שמעניק לו את איכותו הירודה ולא סוג החומר. אפשר למצוא מילוי כוורת לדלתות, המיוצר באירופה למשל, שנחשב לאיכותי יותר ממילוי הפלקסבורד. אז מהו מילוי כוורת?  ייתרונו המרכזי של מילוי כוורת הוא במשקלו הקל. הוא עשוי מקרטון ולכן משקלו קל מאוד, מה שהופך אותו למתאים מאוד לחדרי ילדים - שם הבטיחות היא נושא קריטי וחשוב שדלת הכניסה לחדר תהיה קלה לפתיחה ולסגירה, אך גם כדי שאם חלילה תיסגר הדלת על אצבעותיו הקטנות של ילד, היא לא תגרום לנזק ניכר. משקלה הקל של הדלת מקל גם על הצירים ושומר שהם לא יישברו. החלפת צירים לדלתות עשויה להיות מורכבת - בעיקר אם בחרתם צירים סמויים, או סוג אחר של צירים מיוחדים ולכן חשוב שהדלת תתאים לסוג הצירים ולא תהרוס אותם. הסברה הרווחת היא כי דלתות במילוי כוורת אינן עמידות בפני מים ומתנפחות במגע עם מים, אך למעשה דלת שיש לה ציפוי איכותי, המונע חדירת מים, תהיה מוגנת בחלקה הפנימי וגם לוחות ה MDF, או הג'קט של הדלת - לא יתנפחו במגע עם מים. לכן הבחירה החשובה במקרה הזה, תהיה בחירת הציפוי ולאו דווקא בחירת המילוי. דלתות פנים במילוי כוורת מספקות בידוד טרמי (מפני חום וקור) במידה מספקת ויתרונותיהן הבולטים הם - מחיר נמוך, משקל קל, התקנה מהירה וקלה והתאמה לחדרי ילדים.

סוגים נוספים של מילוי לדלתות פנים

  • מילוי פוליאריתן מוקצף – פוליאריתן מוקצף הוא חומר פלסטי המבודד מבחינה תרמית (מבודד מפני חום וקור) אך לא מבחינה אקוסטית(לא מבודד מפני רעשים). זהו חומר מילוי המתאים במיוחד לדלתות עשויות מפולימר, או דלתות סטנלי.
  • דלתות עץ מלא - דלתות שכל הרכיבים שלהן עשויים מעץ מלא. יתרונן העיקרי הוא במראה הטבעי שלהן, המשתלב במיוחד עם בתים בסגנון עיצוב כפרי, אך הן יקרות במיוחד וסובלות מרגישות למים ולמזיקים, זקוקות לתחזוקה שוטפת וכבדות במיוחד.
  • דלתות זכוכית - לרוב מדובר בדלתות משולבות באלמנט זכוכית עיצובי. הן בדרך כלל עמידות מאוד, עשויות מזכוכית מחוסמת ויתרונן העיקרי במראה היוקרתי שלהן ובכך שהאור חודר דרכן אל החדרים ויוצר תחושה של מרחב בבית. יחד עם זאת הן יקרות מאוד יחסית לרוב דלתות הפנים.

מה עוד חשוב לבדוק כשבוחרים דלתות פנים?

בחירת המילוי המתאים לדלת חייבת להיות מגובה בבחירה של רכיבים נוספים מתאימים:

  1. משקופים - פעמים רבות, כאשר משקיעים משאבים ואנרגיה בבחירת דלת איכותית ועמידה בפני מים, שוכחים לעשות את אותו הדבר לגבי המשקוף. משקוף שאינו עמיד בפני מים, או מזיקים, ייהרס בקלות ויגרור התעסקות והוצאות גבוהות בשל החלפה ותיקון. חשוב לבדוק איזה משקוף אתם מקבלים עם הבית ומומלץ לבקש מיצרן הדלתות שיכין לכם גם משקופים תואמים ויתקין אותם במקומם.
  2. ציפוי לדלתות פנים - סוגי הציפוי הנפוצים הם- למינציה - ציפוי זול ונפוץ בעל עמידות נמוכה, למינטו - ציפוי קצת יותר יקר וכבד, בעל עמידות גבוהה, ציפוי פורמייקה - סוג ישן יחסית של ציפוי, המשמש בעיקר בבניית רהיטים ומתאים לדלתות מסוגים מסוימים, ציפוי פורניר - ציפוי יוקרתי ויקר, המעניק לדלת מראה של עץ טבעי, אך גם יכולת עיצוב גמישה ומגוונת.

לסיכום

דלתות פנים צריכות לתת לכם מענה לשלל תפקידים - שמירה על פרטיות, יצירת בידוד אקוסטי (שמירה על השקט), יצירת בידוד תרמי (בידוד מפני חום וקור) וחשוב לא פחות - תרומה ניכרת וחיובית לעיצוב הבית.

מילוי הדלת אמנם אינו נראה לעין ואין לו חשיבות רבה בעיצוב הדלת, אך הוא משפיע על הבידוד, על המשקל ועל העמידות של הדלת כולה. אם תבחרו בצורה חכמה ומושכלת את כל חלקי דלתות הפנים לבית שלכם, סוג המילוי ישתלב נכונה גם הוא בשאר הפרמטרים ויעניק לכם דלת פנים איכותית, שתשרת אתכם היטב לאורך זמן.

סרגיי גוק

ציון 9.78 18 חוות דעת

מחפשים חברת דלתות ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה