בית

>

חברות דלתות

>

מאמרים

>

סוגי סגירות שונות לדלתות פנים

סוגי סגירות שונות לדלתות פנים

דלתות פנים הן עולם שלם בפני עצמו. אינספור בחירות שאפשר לעשות, כשבוחרים דלתות פנים לבית, הופכות את בחירת דלתות הפנים לפרויקט של ממש, שכדאי להתכונן לקראתו, לקרא מידע בנושא ולהגיע עם כמה שיותר ידע – מה שיעזור לכם לבחור את הדלתות המתאימות לכם ביותר. אם בעבר אפשר היה לבחור דלתות פנים מתוך מגוון מוגבל מאוד של חומרי גלם, היום אפשר לבחור סוגים שונים של ציפוי, סוגים שונים של מילוי, עיצובים שונים, צבעים שונים, ידיות ומזוזות שונות ואפילו - סוגים שונים של סגירה לדלת. אז איך בוחרים נכון? לפניכם מדריך קצר.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-24/11/2019 4 דק' קריאה

מה חשוב להגדיר לפני שבוחרים דלתות פנים?

דלתות פנים משמשות את רוב האנשים בביתם, אך גם במשרדים, חדרים שונים במפעלים, בתי ספר, בתי מלון ועוד. לכל אחד מהשימושים השונים לדלתות פנים, יש עיצוב מתאים, חומרי גלם מתאימים וגם סוגי סגירה שונים.

בין אם אתם מתכננים שיפוץ כללי לבית, זקוקים להחלפה של דלתות הפנים בלבד, או בונים ממבנה חדש לגמרי, חשוב להגדיר שלושה פרמטרים לקראת בחירת דלתות פנים:

  1. גודל הפתח - גובה ורוחב, שאליו יש להתאים את גודל הדלת, יכול להשפיע באופן טבעי ומהותי על מחיר הדלת, מפני שיש גודל סטנדרטי ומקובל לדלתות פנים, אך ככל שגודל הדלת קטן יותר, או גדול יותר מהגודל הסטנדרטי והמקובל, כך יעלה בהתאמה גם המחיר שלה והיא תיחשב לדלת בהזמנה מיוחדת.
  2. כיוון הפתיחה של הדלת - לתוך החדר, לתוך המסדרון, או לשני הצדדים, ימינה, או שמאלה וכו'. כיוון הפתיחה משמעותי לעיצוב הבית ולנוחות השימוש בדלת. כיוון פתיחה שאינו פרקטי, יהפוך את הדלת לפריט שאינו נוח לשימוש ויתכן שתאלצו לפרק את הדלת, להזמין דלת חדשה ולהרכיב את הדלת מחדש כדי לתקן את הבעיה.
  3. צורת הפתיחה של הדלת - דלת נגררת עם מסילה חיצונית, דלת ציר, דלת, כפולה, דלת הזזה עם כיס פנימי בקיר, ועוד. צורת הפתיחה של הדלת יכולה לקבוע את החומר ממנו היא עשויה וכך להשפיע גם על מחיר הדלת. כך למשל, דלתות הזזה  הן יקרות יותר מדלתות אחרות ברוב המקרים.

סוג הסגירה של הדלת תלוי בחלקים נוספים של הדלת

ברגע שתבחרו את צורת הסגירה לדלתות הפנים שלכם, תצטרכו לתת את הדעת לכמה נושאים נוספים, שתלויים בסוג הסגירה, או שסוג הסגירה תלוי בהם. להלן חלק מהם:

  1. מנגנוני נעילה לדלתות פנים:  קיימים שני סוגים עיקריים של מנגנוני נעילה. הראשון שבהם הוא המנגנון המוכר והוותיק - לשונית שיוצאת מהדלת לתוך חור במשקוף עם סיבוב המפתח ומאפשרת פתיחה של הדלת באמצעות מפתח בלבד. מנגנון חדש יחסית, שתופס את מקומו של מנגנון הלשונית והופך לנפוץ מאוד עם השנים, הוא המנגנון המגנטי. במנגנון המגנטי, הלשונית לא נכנסת ויוצאת עם השימוש בידית, אלא כאשר הדלת נסגרת עד הסוף. המגנט הנמצא במשקוף מושך את הלשונית החוצה מהדלת ומאפשר סגירה שקטה ובטוחה, ללא סכנה של פתיחה לא מכוונת, אם הדלת לא נעולה.
  2. צירים לדלתות פנים: לדלתות פנים, שאינן דלתות הזזה, יש מספר סוגי צירים. הצירים הרגילים, הנקראים גם "צירי ספר" על שם המראה המזכיר ספר כשהדלת פתוחה, הם צריים המגיעים באופן אוטומטי עם הדלת - אםא אם תזמינו מראש סוג אחר. את צירי הספר רואים מתוך החדר גם כשהדלת סגורה, ודאי גם כשהיא פתוחה, אך כיום אפשר למצוא גם צירים סמויים, בתוספת מחיר לא גדולה, שאי אפשר לראות אותם כשהדלת פתוחה. היתרון העיקרי של סוג הצירים הזה הוא כמובן אסתטי, אך יש עוד סוגי ציירים, שכדאי להכיר, לשימושים שונים- למשל צירים גדולים במיוחד לשימוש בדלתות כבדות, צירי פייפ, שמוברגים לתוך הדלת ומתאימים לדלתות כבדות, או כצירים סמויים, צירים נשלפים - המאפשרים שליפה של הדלת כלפי מעלה עם השארה של הציר במקומו, ללא צורך בהברגה של הציר לצורך תיקון של הדלת וכן הלאה.
  3. משקופים לדלתות פנים: כשמקבלים בית, גם אם הוא בית חדש, מקבלים אותו בדרך כלל עם משקופים בפתחי החדרים - אפילו אם אין דלתות. זהו סטנדרט נהוג, שאינו מתאים לכל סוג של דלת. אם אתם רוצים דלת מעוצבת, מחומר מיוחד, חשוב שתזמינו מיצרן הדלתות גם משקוף תואם, שאותו יש להרכיב על פתח החדר, לפני התקנת הדלת. בעבר היה נהוג בעיקר השימוש במשקופים מעץ מלא. משקופים אלה אינם עמידים במיוחד בפני מזיקים ובפני מים ולכן עם השנים נעשה שימוש נרחב דווקא בחומר פולימרי לייצור משקופים. חומר בעל עמידות גבוהה במיוחד בפני פגעי שונים, שגם קל לעצב ולהתאים אותו לסוגים שונים של דלתות.

לסיכום: בחירה נכונה של סגירה לדלתות פנים

צורת הפתיחה של הדלת היא משמעותית וחשוב לבחור אותה בהתאם לגודל החדר, למבנה המסדרון וליעוד של החדר.

כך למשל ייתכן שכדאי לבחור עבור המטבח דלת הנפתחת פנימה וגם החוצה, כדי שיהיה קל להיכנס ולצאת מהמטבח עם ידיים עמוסות בצלחות וכלי מטבח.

דלת נגררת, או דלת הזזה, יכולה להיפתח אל תוך כיס עם מסילה בלתי נראית בתוך הקיר, או אל מסילה הצמודה לקיר, שאינה נסתרת ויש לכך השלכות מבחינה עיצובית.

דלת ציר, היא הנפוצה והפשוטה ביותר, אך גם כאן יש לתת את הדעת על בחירת האפשרות הנכונה - לבחור ציר מתאים לדלת, ציר שהעיצוב שלו מתאים לסגנון העיצובי של הבית, או בכלל לבחור ציר נסתר, שייתן את מלוא הבמה לדלת עצמה וישאיר מראה נקי ומודרני לחדר.

בחירה נכונה של כל האלמנטים המרכיבים את הדלת, יכולה לעשות את ההבדל בין דלת שתחזיק מעמד ותשרת אתכם היטב לאורך שנים, לבין דלת בעייתית, לא נוחה ולא פרקטית, שתאלץ אתכם לרוץ אחרי אנשי המקצוע ולהחליף את המוצר היקר שכבר רכשתם ושילמתם עליו במיטב כספכם.

מומלץ לערוך סקר שוק ולהתייעץ עם אנשי המקצוע, כדי לוודא שעשיתם את הבחירה הנכונה.

סרגיי גוק

ציון 9.78 19 חוות דעת

מחפשים חברת דלתות ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה