בית

>

קבלני גבס

>

מאמרים

>

לוחות גבס: סוגי לוחות הגבס ושימושיהם

לוחות גבס: סוגי לוחות הגבס ושימושיהם

ישנם לא מעט סוגי לוחות גבס בשוק, כאשר לכל אחד מהם שימוש מסויים וייחודי לו. במאמר זה נסקור בפניכם את הסוגים השונים של החברות השונות, ונפרט מהם השימושים העיקריים של לוחות אלה

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-28/01/2016 11 דק' קריאה

לא במקרה הפך הגבס לאחד החומרים החביבים על קבלני הבניה. לחומר הלבן מספר יתרונות ההופכים אותו לנוח ופשוט לעבודה: הגבס הוא חומר גמיש, מאפשר עבודה מהירה, ניתן להחלפה בקלות ונוח לצביעה. לוחות גבס מאפשרים רמת גימור ברמה גבוהה וכן מאפשרים רמות שונות של בידוד. ישנם סוגים שונים של לוחות גבס, בהם משתמשים בהתאם לצורך: החדר הספיציפי לו הוא מיועד, רמת הבידוד שרוצים להגיע אליה, רמת העמידות לאש או למים ועוד.
איך מתאימים את סוג לוח הגבס לחדר המיועד ולשימוש הנכון? הפירוט שלפניכם יסייע לכם להתמצא קצת יותר בכל עולם הגבס:

חברות למוצרי גבס

ישנן שתי חברות עיקריות המשווקות מוצרי גבס בישראל: אורבונד וטמבור. כדאי לברר עם קבלן השיפוצים עם איזו חברה הוא עובד, כדי לוודא שלחומרים אכן יש תו תקן. אם הקבלן שלכם עובד עם אחת החברות הגדולות אתם יכולים להיות רגועים ולדעת שלחומרים הללו תווי תקן מהמחמירים ביותר. כדאי להישמר מבעלי מקצוע שעובדים עם חברות לא מוכרות מכיוון שלא תמיד אפשר לדעת מיהן ואם הן עומדות בתקנים.
לשתי החברות סוגי לוח דומים, למרות שכל אחת גם מציעה מוצרים ייחודיים משלה. ראשית, נתייחס למשותף לכל החברות, כאשר אלה גם הלוחות המשמשים באופן תדיר יותר את קבלני הבניה:

סוגי לוחות גבס עיקריים

אם בעבר הכרנו את לוחות הגבס הנורמטיביים שגוונם אפור-לבן והם מהווים את הבסיס לבנייה בגבס, הרי שהיום ניתן למצוא מגוון רחב של לוחות גבס וחומרי גלם שמאפשרים לנו להשתמש בגבס לשימושים שונים - בחדר האמבטיה למשל נדרשת עמידות גבוהה בפני לחות ומים, במשרדים קיימת דרישה להקמת תשתית שתהיה עמידה באש ותאט את הליך ההתלקחות וכן הלאה. לוחות הגבס החדשים הם בשורה מבורכת בעולם הבנייה והשיפוצים ומאפשרים להקים במהרה מחיצות, קירות, קרניזים ונישות שלא יהיו רק אסתטיים אלא גם פונקציונאליים ברמה אחת מעל.

לוח גבס רגיל

לוח שצבעו לבן. מיועד למחיצות בין חדרים, חיפוי קירות כתחליף לטיח, חיפוי תקרות, ייצור קרניזים ופרטי סף מיוחדים. 

לוח גבס ירוק

אחת ההמצאות היותר יעילות וחכמות בעולם הגבס הוא לוחות גבס ירוקים. לוחות אלו, כשמם כן הם, מגיעים בגוון ירוק שיכול לשמש לנו סממן שאנחנו אכן בוחרים את לוחות הגבס הנכונים. לוח גבס ירוק מטרתו להיות עמיד בפני מים.  לוחות הגבס הירוקים עברו טיפול מונע בפני מים ובליבת לוח הגבס מוחדר וקס מיוחד - מבנה זה מאפשר ליצור את העמידות בפני לחות. יש להדגיש כי לוחות גבס ירוקים עמידים בפני מים אינם מתאימים לבניית קירות חיצוניים, כלומר לוח הגבס לא יהיה עמיד בפני מגע ישיר עם מים. לוחות אלו נוצר ונועדים בעיקר לחללים פנימיים שנוטים ליצור לחות מגוברת כמו חדר האמבטיה או אזורים מסוימים במטבח. אם אתם רוצים ליצור מחיצה מעניינת בחדר האמבטיה שתפריד בין חלק הרחצה לשירותים אפשר להשתמש בלוחות גבס ירוקים אך חשוב ורצוי לחפות אותם בקרמיקה בכדי לשמור על עמידותם לאורך זמן, שכן כאמור - הם עמידים בפני לחות ולא בפני מגע ישיר עם מים. לוחות גבס ירוקים מגיעים בעובי של 12.5-16 מ"מ.

אורן שדה

ציון 10 3 חוות דעת

קובי יניב

ציון 8.5 19 חוות דעת

שחר חדד

ציון 9.25 14 חוות דעת

עבדאללה ותד

ציון 9.74 21 חוות דעת

לוחות גבס אדומים

לוחות אלו מגיעים בגוון ורוד-אדמדם ומכניסים להם תוסף מיוחד שהופך אותם לעמידים יותר בפני אש. לוחות גבס אדומים מגיעים בדרגות עמידות שונות, דבר שרצוי לבדוק לפני שרוכשים אותם. במשרדים קיימת דרישה נפוצה מאוד לבניית תשתית שתהיה עמידה בפני אש ושם יפרטו לכם איזו דרגה ידרשו מכם ותוכלו לבחור את לוח הגבס בהתאם.

לוח גבס ורוד

משמש למבנים הדורשים עמידות משופרת באש. משמש ליישום מחיצות הפרדה מעכבות אש.

לוחות דיימונד

לוחות חזקים בעובי של 18 מ"מ בעלי כושר נגיפה גבוה במיוחד. לוחות אלו עמידים בפני מים ובפני אש והשימוש העיקרי שלהם הוא במקומות ציבוריים בהם הסיכוי למכות חזקות הוא גבוה יותר. כך למשל נהוג להשתמש בלוחות דיימונד בגני ילדים, בתי אבות, בתי חולים, בתי ספר וכו'.

לוח סאונד בורד

לוחות מיוחדים המיוצרים בחברת אורבונד ומאפשרים לבנות יחידת רמקולים מאחורי הקיר כך שהיא תהיה נסתרת מהעין מצד אחד ומצד שני תיצור אקוסטיקה נפלאה.

לוח גבס עמיד במים ודוחה רטיבות בעל עמידות מיוחדת לאש

בחברת אורבונד הלוח בצבע ירוק אך יש לו סימון מיוחד. בחברת טמבור הוא בצבעי ורוד וירוק. משמש למבנים הדורשים שילוב של עמידות במים ובאש. 

לוח גבס רגיל או עמיד במים עם רדיד אלומיניום בגב הלוח

מיועד  לחיפוי פנימי של קירות חיצוניים.

לוח גבס רגיל/ עמיד במים/ עמיד אש עם רדיד אלומיניום ולוח קלקר

עמיד במים ועם עמידות משופרת לאש. בגב הלוח פוליסטרן מוקצף (קלקר) שנועד כדי לשפר את הבידוד התרמי. משמש בעיקר לבידוד תרמי בחיפוי פנימי של קירות מעטפת בניין.

מחפשים קבלן גבס ולא מצאתם ?

או

קיים מגוון רחב מאוד של לוחות גבס ומעבר לאלו הצוינו לעיל ניתן למצוא גם לוחות צמנט בעלי חוזק גבוה מאוד לרטיבות שניתן למקם גם מחוץ לבית ולאפשר מגע ישיר עם רטיבות, בניגוד ללוחות גבס הירוקים הרגילים. גבס מחורר הפך להיות גם לוח פופולארי שמאפשר גם מראה דקורטיבי יותר וגם יצירת אקוסטיקה מעולה. אם אנחנו שואפים ליצירת בידוד אקוסטי ותרמי גבוה יותר נוכל להשתמש בלוחות גבס מצופים שמשלבים קלקר או אלומיניום יחד עם הגבס בכדי ליצור אפקט זה.
עולם לוחות הגבס ממשיך להתפתח מדי יום וניתן למצוא מגוון רחב של לוחות גבס שיוכלו להתאים לכם לכל מטרה.

סוגי לוחות גבס נוספים

חברת אורבונד

חברת אורבונד הישראלית, הייתה עד לפני מספר שנים היצרנית והמשווקת היחידה של מוצרי הגבס בישראל ועד היום היא החברה הגדולה ביותר בארץ המתרכזת בעיקר בגבס. 
הגבס ממנו מיוצרים הלוחות של אורבונד נחצב ביוון ובקפריסין, וישנם מספר לוחות גבס שונים אותם מייצרת ומשווקת החברה כאשר המרכזיים בהם הם לוח הגבס הלבן הרגיל, לוח גבס ירוק המשמש לחדרים רטובים ולוח גבס ורוד המשמש למבנים הדורשים עמידות משופרת באש. הלוחות מגיעים בעובי של 6.5 מ"מ עד 18 מ"מ.

בחברה משווקים גם לוחות נוספים: לוח גבס עמיד במים ודוחה רטיבות בעל עמידות מיוחדת לאש, לוח גבס עם רדיד אלומיניום ולוח גבס עם רדיד אלומיניום ופוליסטרן מוקצף המיועדים לחיפוי פנימי של קירות חיצוניים. 
בנוסף לכך, משווקים בחברה את לוח Fire Plus, לוח בעל עמידות מוגברת לאש ולוח Diamond - לוח עמיד אש, מתאים לאזורים רטובים, בעל בידוד אקוסטי חזק ועמיד בפני נגיפה. עוד לוחות ייעודיים הם לוח Safe Board המתאים למוסדות רפואיים ולהגנה בפני קרינה ולוח Sound Board - רמקולים הצמודים ללוח גבס ייעודי.

לוחות גבס

לוח גבס סטנדרטי של חברת אורבונד

  • לוח Fire Plus - לוח מיוחד בעל ליבת גבס המכיל מוספים נוגדי בערה. מתאים למקומות בהם יש צורך בעמידות רבה לאש כמו פיר מעלית, תעלות מיזוג אוויר, קירות אש, תקרות וכו'.
  • לוח Diamond - עמיד אש, מתאים לאזורים רטובים, בעל בידוד אקוסטי חזק ועמיד בפני נגיפה. מתאים למקומות הדורשים קירות חזקים ועמידים במיוחד כמו בתי חולים, גני ילדים ואוניברסיטאות. 
  • לוח X-RAY - לסיכוך בפני קרני רנטגן - לוח גבס חסין אש בשילוב לוח עופרת בעוביים של 0.5 מ"מ עד 3 מ"מ המבטיח כושר הגנה בפני קרינה בהספק של עד 300 קילו וואט.
  • לוח Safe Board - מתאים למוסדות רפואיים ולהגנה בפני קרינה. ליבת הלוח עשויה גבס ובריום סולפט.
  • לוח Sound Board - משמש לפיזור קול בחללים סגורים כמו אולמות קולנוע או חדרי ישיבות.

חברת טמבור 

  • Silver Board  - לוח גבס דחוס בעל מסה מרחבית גבוהה, בעל התנגדות אקוסטית גבוהה ומיועד לשימושי פנים הדורשים רמת שירות גבוהה כמו בתי ספר וכו'.
  • Super Board - לוח גבס חזק ועמיד לשימוש חיצוני, ללא נייר, מחופה יריעת סיבי זכוכית משני צידיו.
  • Fire Defender - לוח מגן אש בעל ליבת גבס דחוסה במיוחד הכוללת תוספים מעכבי בערה. הלוח ללא נייר ומכוסה יריעת סיבי זכוכית.

עובי לוח גבס

עובי לוח הגבס הוא פקטור משמעותי ויכול לשנות את ייעודו (פנים וחוץ למשל). אצל כל החברות לוחות הגבס מגיעים גם בגדלים וגם בעוביים שונים. הלוחות של טמבור הם בעובי של 6 מ"מ ועד 18 מ"מ. באורבונד העובי מתחיל מ-6.4 מ"מ עד 30 מ"מ. בדרך כלל מקובל בישראל להשתמש בלוחות בעובי של 12.7 מ"מ למחיצות פנים, אם כי ההמלצה של חברת טמבור היא להעדיף עובי של 15.9 מ"מ. 
כל החברות גם מוכרות את המוצרים הנלווים הנדרשים כדי ליישם את הגבס. כולן מציעות גם המלצות ספצפיות לגבי אופן היישום של הלוחות וקיבועם באופן האופטימלי. מכיוון שגבס הוא חומר קל ליישום, ישנם אנשים המעדיפים לנסות ולהקים קירות גבס בעצמם, וניתן לעשות זאת בעזרת המדריכי המפורטים באתרי האינטרנט של חברות הגבס. אבל גם אם אתם לא מתכוונים לבנות קיר כזה בעצמכם, עדיין כדאי להציץ כדי לראות במה מדובר, ואולי אפילו להבין קצת בתחום כדי לוודא שהקבלן עושה את עבודתו נאמנה. 

המלצות לחתך קיר

הקיר הסטנדרטי יורכב מלוח אחד מכל צד בעובי של 12.5 מ"מ, עם בידוד בדחיסות של 24 קילו למטר קוב של צמר סלעים או צמר זכוכית. הקיר האידאלי יורכב משני לוחות מכל צד, כאשר כמות הלוחות והרכב הבידוד תלויים במטרה לשמה הוקמה המחיצה. חשוב למשל, לאטום פתחי חשמל במידה וישנם כאלה בקיר. בנוסף, כאשר מתכננים חתך קיר כמובן שחשוב לקחת בחשבון את הפתחים המתוכננים בקיר. באופן טבעי, קיר ברמת בידוד גבוהה בו מוצבת דלת יבודד הרבה פחות ויש לקחת זאת בחשבון בתהליך התכנון.

דגשים להרכבת קיר

קירות הגבס מיושמים על גבי הריצוף וניתן ליישם אותם על גבי כל תשתית קשיחה ומפולסת: עם הרכבת הקונסטרוקציה, יש להתקין פס הפרדה ואיטום גמיש בין שלד הפח של המחיצה ובין התשתית אליו היא מתחברת.
את המסילה התחתונה יש להבריג לרצפה, ואת החלקים המאונכים של הקונסטרוקציה יש לחתוך בגובה המתאים. הניצבים בקיר הנעוצים במסילות יהיו במרחק של עד 60 ס"מ זה מזה. בחדרים רטובים המרחקים בין מרכזי הניצבים לא יעלו על 40 ס"מ. את הלוח יש ליישם במרחק של סנטימטר וחצי מהרצפה, כאשר במרווח נכנס חומר איטום ועליו פאנל.

תלייה על גבס

על קיר גבס ניתן לתלות גם דברים כבדים למדי, והאופן בו עושים זאת משתנה בהתאם למשקל של האלמנט אותו מתכוונים לתלות. למשקלים נמוכים ניתן להשתמש בדיבלים רגילים לגבס. למשקלים גבוהים יותר ישנו דיבל מיוחד הנקרא דיבל כחול, והוא מסוגל להחזיק משקלים של 60 ועד ל-100 קילו. הדיבלים הייעודיים לגבס יושבים על הלוח עצמו ולא מתחברים לקונסטרוקציה. העיקרון מאחוריהם הוא שהם לא יושבים בנקודה אחת אלא נפתחים ויושבים על שטח פנים רחב יותר. למשקלים כבדים יותר ישנם מתקני תלייה ייעודיים לאביזרי אינסטלציה או לבניית ארון, אותם צריך לשים מבעוד מועד בקונסטרוקציה, בשלב הבנייה. מובן שגם אם הדבר לא נעשה ניתן לפתוח את הקיר ולהוסיף את המתקן המבוקש.

מתקני תליה

מתקני תליה לגבס של חברת אורבונד

יישום על לוח גבס

על לוח גבס ניתן ליישם כל מה שרוצים, כמעט ללא מגבלות. המגבלה היחידה בתחום היא בשילוב חומרים צמנטים עם הגבס, מכיוון שהצמנט "שותה" את המים של הגבס. אם למשל, מעוניינים ליישם טיח גבס על אלמנט צמנטי, חובה להשתמש בפריימר. גם לפני הדבקת אריחים יש ליישם פריימר לפני הדבק.

לוח גבס עמיד באש - יש חיה כזו?

לאור צורך ודרישות חדשות שהתעוררו בשוק הבנייה, נולד מוצר טוב יותר גם לקבלן וגם ללקוח. הכירו: לוח גבס חדש שעמיד לאש, ה-Firedefender של טמבור: פיתוח וייצור כחול לבן.

משה יעקבי, אדריכל טמבור גבס, עונה על שאלות

לטמבור פיתוח חדשני בתחום הגבס - לוח ה-firedefender. מה הצורך בו?

לאחרונה עברה החלטה מחודשת של הרשויות, ובראשן מערך הכבאות וההצלה הישראלי, להחמיר את התקנים לעמידות נגד אש בחומרי בנייה. התקן המחודש דורש עד שעתיים של עמידות אש במבנים ציבוריים. לוח מגן אש חדש של טמבור בשם firedefender, הוא פיתוח בלעדי וייצור כחול לבן המאפשר להמשיך להשתמש בחומרים קלים כמו גבס לבנייה וירוקה וגם בטיחותית. בעבר בכדי להגיע לתוצאה הרצויה, הפתרון היה לצרף ארבעה לוחות שונים של גבס 'ורוד' שהוא חסין אש אך זה לא פשוט בכלל, בייחוד באזורים צרים כמו פיר מעלית. מתוך הדרישה החדשה שהשוק הציב, נולד מוצר חדש וטוב יותר והוא לוח המגן firedefender.

הלוח מיועד למקומות בעלי דרישות גבוהות לעמידות באש כמו מבני ציבור, מוסדות חינוך, דרכי מילוט, חיפוי קונסטרוקציות, בתי חולים, בתי מלון, מבנים המיועדים להתקהלות ועוד. ניתן להשיג את הלוח בשני עוביים 18 מ"מ או 24 מ"מ, וכאשר  מצרפים את שניהם ניתן לצלוח את רף השעתיים- לאחר בדיקה שנערכה במכון התקנים הלוח עמד בשעתיים וחצי של אש.

תוצאות בדיקת תו תקן של עמידות באש

תוצאות בדיקת תו תקן של עמידות באש, מתוך אתר טמבור
 

כיצד הלוח עומד בשעתיים וחצי של בעירה?
הסיבה שה-firedefender הוא חומר לא דליק, היא שאין בו חומרי נייר כמו בלוח גבס רגיל. התחליף לנייר הוא ליבת גבס דחוסה במיוחד. נוסף על כך הלוח מצופה יריעה של סיבי זכוכית ויש בו תוספים של מעכבי בעירה.

לאיזה יישומים משמש הלוח?
השימושים בלוח מגן אש החדש הם מגוונים ולא מוגבלים, ממש כמו כל לוח גבס אחר. כמובן שמומלץ להשתמש במקומות בהם יש סכנה של אש או שהתקנות דורשות זאת.

שימושים שונים ל- firedefender

שימושים שונים ל- firedefender, מתוך אתר טמבור

לוח מגן אש בשילוב פתחי שירות

ללוחות ניתן להתאים פתחי שרות עמידים לאש עבור מחיצות עשויות אלומניום בנוסף לפיתוח של לוח הגבס, ניתן למצוא דרך חברת טמבור שני פתחי חירום על בסיס פח, מחברת Rug semin, שגם איתם הגיעו לתוצאות מדהימות של מעל שעתיים עמידות באש.

פתחי שירות עמידים באש

פתחים עמידים באש תוצרת Rug semin, מתוך אתר טמבור

כיצד נוודא שהקבלן מיישם את לוחות הגבס לפי התקן?

ישנו קורס ספציפי לגבס עבור קבלני בנייה ושיפוצים אך הוא לא מחייב, וקבלן בנייה המבצע עבודות גבס הוא לאו דווקא קבלן שעבר את הקורס. אפשר לחפש מראש קבלן שעשה קורס ייעודי או פשוט לוודא עם הקבלן שהוא מיישם את לוחות הגבס על פי התקן או על פי מפרטי אורבונד, שהם מעט מחמירים יותר. ניתן גם לעגן זאת בחוזה העבודה. אפשר לבדוק עם הקבלן עם איזו חברת גבס הוא עובד, וכאשר מדובר בחברות הגדולות ניתן לדעת בוודאות שהמוצר הוא בעל תו תקן. לאורך הדרך ניתן גם לפנות לחברת אורבונד לייעוץ ולהכוונה מקצועית.

מחפשים קבלן גבס ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה