בית

>

קבלני בניה

>

מאמרים

>

בלוקים - כל מה שצריך להכיר

בלוקים - כל מה שצריך להכיר

בלוקים הם המרכיב החשוב והמרכזי בבניית בתים בישראל ולכן חשוב שיהיו איכותיים ובעלי תכונות מיוחדות שיבטיחו את  איכות בניית ושיפוץ הבית. כאשר מתכננים לבנות או לשפץ את הבית, בין שאר ההחלטות והבחירות, יש לבחור בסוג הבלוק בו רוצים להשתמש ולהתחשב בעלויות, באמינות ובאיכות של הבלוק.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-08/09/2011 3 דק' קריאה

סוגי הבלוקים העיקריים

בלוקים נמצאים בשימוש בני האדם עשרות אלפי שנים.
השימוש בבלוקים נעשה בגלל התכונות הטובות שלהם, התחזוקה שלהם מינימאלית, הבטיחות שלהם והכדאיות הכלכלית.
בלוקים מספקים לבית חוזק, נוחות תרמית, אקוסטיקה טובה והגנה מאש. הם עמידים בתנאי מזג אוויר קיצוניים ואורך חייהם ארוך מאד. בחירת הבלוק נעשית לפעמים מתוך שיקולים כלכליים אך בחירה נכונה תיעשה בהתאם לשיטת הבנייה. קיימים סוגי בלוקים מרכזיים ועיקריים, בלוקים שחורים, לבנים, סיליקט ותרמי (פומיס).

הבלוק הסטנדרטי - הבלוק שחור

בלוק הסטנדרט שכולנו מכירים עשוי מתערובת של חול, חצץ דק ובטון.
הכנת בלוקים אלה נעשית על ידי יציקת התערובת לתבניות אשר מקנה להם את צורתם. בלוקי הבטון עוברים תהליך של אשפרה שהוא מכלול של תהליכים כימיים ופיזיקאליים וזאת על מנת לשפר את תכונות המוצר ובכדי לזרז את התהליך בו מגיע המלט לניצול מלא בתערובת ולחוזק מרבי. הבלוק השחור משמש לרוב את הבונים או המשפצים למחיצות בבנייה. בלוקי הבטון מצטיינים בכושר הדבקה גבוה לחומרי טיח וטיט ומחירם נמוך יחסית וקל לעבוד איתם. בלוק שחור מועדף על ידי שיפוצניקים בבניה עצמית צמודת קרקע, בפרויקטים קטנים ושיפוצים.  מחירו של בלוק שחור נע בסביבות ה – 5 ₪ לבלוק.

הבלוק לבן

הבלוק הלבן הוא לבנה קלה שניחנה ברמה תרמית ואקוסטית גבוהה ועמידות בפני מים ואש.
בלוק לבן עשוי מחול, בטון, מים, סיד וחומר התפחה המתפיח את החומר לנפח כפול.  את התערובת שופכים לתבנית גדולה ולאחר מספר שעות, חותכים את החומר למידת הבלוק הרצויה באמצעות חוט או מסור פלדה. שיפוצניקים רבים מעידים על כך שזהו בלוק שקל לעבוד איתו, הוא מתאים לעיצוב קירות,כי קל לנסרו, ולבניית מחיצות פנים וחוץ. בלוק לבן  משמש גם לבנייה של קירות הבית. מחירו של בלוק נע בין 9-20 ₪ בהתאם לגודלו.

בלוק סיליקט

אלו בלוקים שמורכבים כמו לגו, זכר ונקבה. הם קלים מאוד להתקנה בשטח. עשויים מסיד, חול, בטון, מים וחומר התפחה, על מנת לייצר בלוק סיליקט, יוצקים לתבנית לפי מידת הבלוק והוא עובר תהליך אשפרה. בגלל הצורה המיוחדת של הבלוק הוא נוח וקל לשיפוצניק.
הבלוקים הם בעלי בידוד אקוסטי גבוה עקב המשקל הרב שלהם והם יקרים מאד. בבלוק סיליקט לרוב משתמשים במבני תעשייה ובגדרות אקוסטיים לאורך הכבישים ובין החצרות. מחירו של בלוק סיליקט יכול לנוע בין 180-350 ₪.

בלוק תרמי - פומיס

בלוק תרמי הוא בלוק תרמי איכותי, חזק, וירוק. חומר הגלם העיקרי ממנו עשויים הבלוקים הוא הפומיס, חומר הנוצר מהתקררות מהירה של הלבה של הרי הגעש. הלבה שהתקשתה כולאת בתוכה אוויר רב וכך נוצרים מעין כיסי אוויר שיוצרים את שכבת הבידוד בבלוק. בתוספת חומרי בטון מתקבל בלוק קל מבודד, חזק ואיכותי יותר. השימוש בבלוק פומיס בבנייה הוא כתוסף ביצירת לבני בניין ולוחות בטון. נקבוביותו הופכת את הפומיס למסנן טבעי ברמה גבוהה והוא משמש גם לקישוט בעיצוב נוף ובגינון. מחירו של בלוק פומיס יכול לנוע בין 6-12 ₪, בהתאם לגודלו וסוגו של הבלוק.

דר לפיד

ציון 9.53 54 חוות דעת

רוני קנופלר

ציון 9.96 19 חוות דעת

מחפשים קבלן בניה ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה