בית

>

צבעים

>

מאמרים

>

צביעת קירות חיצוניים לבית

צביעת קירות חיצוניים לבית

הצבע החיצוני של הבית הוא לא רק בחירה עיצובית וסגנונית. בחירה בצבע הנכון היא בעלת השפעות על אטימות הקירות, היווצרות סדקים, עמידות בפני גשמים בחורף ולחות וקרני שמש של הקיץ. קבלו את כל הטיפים החשובים לצביעת קירות הבית החיצוניים

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-12/11/2012 6 דק' קריאה

לצבע הקיר החיצוני של הבית יש תפקיד נכבד למדי. מעבר לכך שהוא משפיע מאוד על האסתטיקה הכללית של המבנה, עליו לסייע במניעת היווצרות סדקים וכן להגן על הקיר ממים. כל אלמנט בבניה המיועד לחלקו החיצוני של הבית צריך להיות עמיד וחזק כדי להתמודד עם השמש הישראלית הקופחת ועם ימי הגשם, שמצליחים איכשהו להפתיע מדי שנה בעוצמתם. אם אתם עומדים בפני עבודות צביעה בקירות החוץ או בפני בניית בית חדש, כדאי שתכירו את סוגי הצבע, ואת הנקודות החשובות בתהליך היישום. בכתיבת המאמר סייעה לנו חברת טמבור.

שלבי הכנה לצביעה חיצונית של קיר קיים

כאשר נרצה לצבוע בצביעה חיצונית קיר שכבר קיים, התשתית שעליה נרצה לצבוע יכולה להיות תשתית של שליכט צבעוני ישן, צבע חיצוני לבית חלק או שפריץ צמנט (בעיקר בבתים שנבנו מעל ל-15 - 20 שנה, בעל מראה של מעין טקסטורה קוצנית). על גבי תשתית זו תהליך הצביעה כולל כמה שלבים:

 • ניקוי התשתית - בשלב הראשוני מנקים את המבנה ושוטפים אותו בלחץ מים של 120 אטמוספירה. שלב זה חשוב מכמה סיבות:
 1. צבע קיר חיצוני ייצמד טוב יותר על תשתית נקיה.
 2. בתשתית נקיה נגלה פגמים כגון סדקים.
 3. הורדת חלקי טיח וצבע רופפים.
 • טיפול בסדקים - מומלץ לטפל בסדקים בחוץ באמצעות שפכטל גמיש למילוי סדקים. יש לפתוח את הסדק, להעמיק ולהרחיב. לצבוע בדפנות הסדק יסוד קושר מתאים עבור החומר ולמלא במילוי גמיש.
 • יישום יסוד קושר - בשלב הבא יש ליישם צבע יסוד (פריימר) לרב גמיש המדולל כ-25% טרפנטין. קיימים גם צבעי יסוד מדוללים במים, ולאחרונה יש להם עדיפות בקרב בעלי מקצוע בתחום. הצבעים הללו מחזקים את התשתית וגורמים להידבקות טובה מאוד של הצבע. לפני צביעת הצבע הנבחר יש להמתין לייבוש מלא של צבע היסוד.

ניסים פחימה

ציון 9.75 4 חוות דעת

עבד אבו זיד

ציון 9.27 22 חוות דעת

סטניסלב בינייב

ציון 9.35 40 חוות דעת

סטנסילב גלילוב

ציון 10 3 חוות דעת

בית לפני צביעה חיצונית

בית פרטי לפני צביעה


מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או
בית אחרי צביעה חיצונית

בית פרטי אחרי צביעה. בוצע על ידי יוסי נעמן 

סוגי צבעים ליישום חיצוני על הקיר

 • צביעה אקרילית לקירות חוץ - מי שמעוניין בצבע קיר חיצוני חלק ללא טקסטורה, יכול לבחור בצבע אקרילי המיועד לקירות חוץ. הצבע הרלוונטי מהסוג הזה של טמבור הוא סופרקריל מ.ד. והוא מגיע בכל גווני המניפה האפשריים.
 • ציפוי אקרילי גמיש - אפשרות נוספת לצביעה בקירות חוץ היא צבע גמיש המאפשר גישור על סדקים ברמות שונות של מרקמים, מחלק ועד מראה מגורען. החומר הרלוונטי של חברת טמבור מן הסוג הזה נקרא רב גמיש. זהו צבע חיצוני לבית בעל גמישות גבוהה, המגשר על סדקים של 2 מ"מ.
 • שליכט צבעוני - שליכט צבעוני הוא ציפוי פופולארי לחיפוי קירות חוץ. מספק הגנה נגד רטיבות ומגשר על הסדקים כ-1 מ"מ. ניתן לבחור במרקם חלק, מרקם בינוני או בגס ביותר מסומן כ- 10TM עד 70TM. בנוסף קיים שליכט אקרילי טרנו הנותן לקיר מראה טבעי.
 • שליכט מינרלי - שליכט מינרלי עשוי מחומרים טבעיים בתוספת פולימרים שונים. החומר הינו נושם, מתאים לחיפוי קירות חוץ. בעל מראה כפרי אותנטי. קיים ב-10 גוונים במראה בטון. זהו חומר אהוב מאוד על האדריכלים, המשתמשים בו בקירות חוץ וגם לעיצוב בקירות פנים.

שליכט אקרילי מול שליכט מינרלי. מה עדיף?

מאפיינים  שליכט אקרילי  שליכט מינרלי
טקסטורה טקסטורה מגורגרת. מתחיל מטקסטורה חלקה עדינה ועד גסה יותר טקסטורה מגורגרת. מתחיל מטקסטורה חלקה ועד גסה. מראה טבעי
גישור על סדקים מגשר על סדקים של 1 מ"מ לא מגשר על סדקים
גוונים גוונים לפי מניפות הגוונים קיים ב-10 גוונים
חומר נושם/ לא נושם חומר שאינו נושם חומר נושם

השליכט המינרלי הוא חומר טבעי וככזה הוא סופג אליו מים, אך הם גם יתאדו החוצה מכיוון שמדובר בחומר נושם. בבתים הצבועים בשליכט מינרלי לא יהיו בעיות של אדי מים על הקירות וכיוון שמים ייצאו החוצה. הבעיה נוצרת כאשר הרטיבות מגיעה עם חול או לכלוך. במקרה כזה המים אכן יתאדו אך השכבה תספוג לכלוך. לשליכט המינראלי יש גם חיסרון שהוא אינו גמיש ולכן יש סיכוי רב יותר שיווצרו בו סדקים. לשליכט המינראלי יש מראה מאוד אותנטי ומעניין ולכן אדריכלים ומעצבים ילכו עליו פעמים רבות. לשליכט האקרילי יש מראה קצת פחות טבעי אבל הוא צבע גמיש ועדיין מעניק מראה אותנטי של טקסטורה מגורענת.

סוגי צבעי חוץ

מאפיינים צבע אקרילי צבע אקרילי גמיש שליכט צבעוני (אקרילי)  שליכט מירלי
טקסטורה חלקה טקסטורה שאינה חלקה לגמרי (צבע בעל גוף) מגיע ברמות שונות של גירגור מגורגרת ברמות שונות מראה טבעי טקסטורה מגורגרת ברמות שונות
גישור סדקים לא מגשר על סדקים מגשר סדקים עד 2 מ"מ מגשר על סדקים עד 1 מ"מ לא מגשר על סדקים
גוונים מגיע בכל הגוונים מגיע בכל גווני המניפה מגיע בכל הגוונים 10 גוונים

אופן יישום הצבעים

 • צבע אקרילי (כמו סופרקריל מ.ד. של טמבור) - ניתן להשתמש במברשת רולר ובהתזה במכשיר איירלס.  בצביעת קיר חיצוני שפריץ צמנט מומלץ להשתמש בהתזה באיירלס או ברולר עם שיער ארוך.
 • צבע אקרילי גמיש (כמו מערכת רב גמיש של טמבור) - את המרקם החלק והמרקם החולי מומלץ לצבוע בעזרת רולר (מומלץ לדלל ב10% מים). את המרקמים דמויי שפריץ עדין מיושמים בלחץ אוויר עם אקדח מיוחד. יש ליישם את הצבע בכמויות הרשומות בדף הטכני של המוצר.
 • שליכט אקרילי צבעוני - על טיח חדש יש לצבוע שכבה של יסוד לשליכט אקרילי בגוון תואם מדולל כ-15% מים. על קירות ישנים צבועים יש לבצע שטיפה, הורדת טיח וצבע רופף. תיקוני פגמים וצביעת יסוד קושר. היישום ייעשה בלדג' מתכת ועבור הצבע ייעשה במלדג' פלסטי.

צביעה בבית שנבנה מאפס

יש לצפות את הקירות במערכת הטיח. כלומר:

 • שכבת הרבצה
 • שכבה מיישרת
 • יסוד לשליכט אקרילי בגוון תואם
 • שליכט אקרילי

אם יבחר צבע חלק לציפוי המבנה על שכבת הטיח המיישרת יש לבצע שליכט צמנט ואז לצבוע בצבע החלק הנבחר.

צביעת קירות חיצונית - לפני

בית לפני צביעה

צביעת קירות חיצוניים אחרי

בית אחרי צביעה. בוצע על ידי יוסי נעמן 

למה לשים לב מול בעל המקצוע?

למה חשוב לשים לב כאשר אנחנו עומדים לסגור עם צבעי או כבר עובדים מול בעל מקצוע כזה? חשוב לקחת כמה הצעות מחיר מצבעים שונים, ולהיזהר מהצעה נמוכה באופן משמעותי מהאחרות. אחרי שכבר בחרתם בצבע מומלץ, חשוב לוודא מראש שהוא עושה שימוש בצבעים בעלי תו תקן ושהוא מיישם אותם על פי התקן וההמלצות של החברה המייצרת. שימו לב שהעבודה כוללת בדרך כלל גם התקנת פיגומים, וחשוב לוודא עם הקבלן שההתקנה נעשית על פי התקן באופן הבטיחותי ביותר. חושבים לצבוע לבד? בשונה מצביעת הקירות הפנימיים, בקירות החיצוניים יש הרבה יותר מקום לטעויות, ועל העבודה להיעשות באופן המקצועי ביותר מכיוון שהצבע תורם גם לאיטום ולהגנה מפני סדקים. לכן, מומלץ להשאיר את הדבר לאנשי המקצוע בתחום.  

עלויות צביעת קירות חיצוניים

עלות צביעה בצבע אקרילי 60 - 70 ש"ח למ"ר
עלות שליכט צבעוני 80 - 150 ש"ח למ"ר
מחיר פיגומים למ"ר 25 ש"ח

רצוי לבצע את הצביעה עצמה בתקופות האביב או הסתיו, שאלה התקופות בהן יש זמן לייבוש השכבות, אין בעיה של גשמים או של שמש חזקה מדי שעלולה להזיק לחומרים. כדאי לקחת בחשבון את כל המרכיבים בבחירת סוג הצבע המתאים לצביעה החיצונית של הבית. שימו לב שמלבד נושא הנראות, כדאי לקחת בחשבון גם עמידות לאורך זמן והגנה נוספת ששכבת הצבע עשויה לספק למבנה. בחירה נכונה של חומרים ושל איש המקצוע ליישום תבטיח מראה אסתטי לצד הגנה על הבית לשנים רבות.

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה