בית

>

צבעים

>

מאמרים

>

בונדרול - הקשר בין הקיר לצבע

בונדרול - הקשר בין הקיר לצבע

בונדרול הוא חומר יסוד על בסיס מים או על בסיס טרפנטין, שתפקידו לחבר בין תשתיות לבין צבע אקרילי. זהו חומר בעל תכונות ייחודיות שחשוב להכיר, כדי להבין מתי וכיצד נכון להשתמש בו. בדקנו עבורכם את כל הפרטים הקטנים וחזרנו עם מדריך פשוט להבנה וקל ליישום.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-20/04/2020 4 דק' קריאה

בונדרול - יתרונות, חסרונות ומאפיינים

  • גוון - בונדרול רגיל (יש גם סופר) הוא נוזל בגוון שקוף - חלבי ודליל יחסית
  • שימושים - החומר מתאים לשימוש פנימי בלבד, אינו עמיד לתנאי חוץ, מתאים לשימוש כהכנה לפני שימוש באפקטים מיוחדים של צבע, או לפני צביעת קירות בחומר אקרילי.
  • בונדרול מתאים כחומר מקשר בין תשתית מינרלית לבין חומר אקרילי בלבד.
  • החומר אינו יעיל לפני שפכטל, אך אפשר להשתמש בו כחומר מקשר בין שפכטל אמריקאי, למשל, לסיד סינטטי.
  • בונדרול מתאים במיוחד לצביעת קירות, כאשר התשתית מאוד רופפת, או שברירית, או אם קיבלתם דירה מסוידת ולא צבועה.
  • לאחר שימוש בשליכטה לבנה, או עבור לוחות גבס שלא נצבעו מעולם, חובה להשתמש בבונדרול, לצורך יישום יעיל ואיכותי של הצבע.
  • גם לפני צביעת קיר בטון - יש להשתמש בבונדרול, ישירות על גבי הקיר.
  • תכונות - בונדרול מאפשר יישום של צבע אקרילי על קיר עם טיח ומבטיח כי הצבע החדש לא יתקלף זמן קצר לאחר הצביעה.
  • זמן ייבוש - בונדרול נוטה להתייבש במהירות יחסית, מה שמאפשר לסיים את הצביעה ביעילות ומהירות.

למה חשוב להשתמש בבונדרול?

בונדרול או בונדרול סופר - כשמו כן הוא - זהו חומר שתפקידו "לקשור" את חומרי הטיח לחומרי הצבע, כדי להבטיח צביעה איכותית ועמידה לטווח ארוך.

חומרים מקשרים מכל הסוגים - "פריימרים" למיניהם, משמשים כבר שנים רבות כבסיס לצביעת קירות פנים, כדי להבטיח שלא ייווצרו קילופים וסדקים בצבע, לאחר שהתייבש.

בונדרול סופר, מעבר להיותו חומר קושר, ניחן גם ביכולת לחזק את תשתיות הקיר, במיוחד אם מדובר בתשתית שבירה וחלשה, תוך שהוא חודר אל התשתית, נקשר אליה ומחזק אותה.

לאחר מכן - אפשר לצבוע ללא חשש, בידיעה שהצבע יישאר עמיד, ללא קילופים וללא סדקים, לטווח ארוך.

בניגוד לבונדרול, המגיע בגוון שקוף - לבן, בונדרול סופר מגיע בגוון צהבהב. כדאי לוודא שאיש המקצוע שהזמנתם, אכן משתמש בחומר הנכון, אם החלטתם להזמין איש מקצוע כזה.

כך תכינו את הקירות לקראת צביעה

הכנה יסודית של קירות הבית לקראת צביעה, אינה מורכבת רק משימוש בבונדרול, או בפריימר אחר. זהו רק חלק אחד מתהליך ארוך, שמטרתו להבטיח צביעה איכותית ויפה, ללא סדקים וקילופים, לטווח ארוך.

תהליך צביעת קירות פנים מתחיל בניקיון, שבמהלכו יש לנקות היטב את הקירות, את פינות החדרים והחיבורים בין הקירות לתקרה, בעזרת מטאטא, או מברשת אבק, להסיר את האבק ואת קורי העכביש שנוצרו עם הזמן, לסלק שאריות חול, שומן ולכלוך, עובש, או כל דבר אחר שעלול להפריע ליישום איכותי ויעיל של הצבע.

אם הקיר שלכם סובל מקילופים - יש להסיר אותם עדינות וביסודיות, כדי שלא יפגמו בצביעה החדשה.

אם הקיר סובל מרטיבות - יש להמתין עד שיתייבש באופן מלא לפני תחילת העבודה.

כדאי לפנות את החדר מרהיטי וחצים יקרים, או לכסות אותם בניילון עבה ורחב, שיגן עליהם מפני נתזים של צבע.

לאחר מכן, יש לתקן פינות שבורות בקיר, לסתום חורים שנוצרו מקידוחים, מכות, מסמרים ועוד, כל אלה בעזרת חומרים מתאימים לכל שלב.

טיפול בסדקים ושברים בקירות, למשל, יש לבצע בעזרת תחבושת למילוי סדקים, אותה אפשר למצוא בכל חנות לחומרי בניין. בעזרת התחבושת, אפשר למלא את הסדקים, או השברים בקירות באמצעות חומר מיוחד, אותו מכסים לאחר מכן בתחבושת, שתפקידה למנוע את פתיחתם מחדש.

בשלב הבא, במקרה שמדובר בפרויקט צביעה מקצועי ויסודי, יש לפרק ממקומם את כל השקעים החשמליים, מפסקי תאורה וכל אביזר, או חפץ אחר שממוקם על הקיר.

לאחר מכן, אפשר למרוח את החומר שנקרא "בונדרול סופר", המשמש כחומר מחזק ומקשר עבור תשתיות בקירות הפנים.

בונדרול סופר מבטיח שלא ייווצרו קילופים וסדקים בקיר, גם לאחר הצביעה, בזכות תכונותיו המיוחדות, המאפשרות לו חדירה והתחברות לתשתית הקיר, לצורך חיזוק שלו.

את החומר יש לערבב היטב לפני השימוש וגם לאורך תהליך הצביעה. כפי שמצויין על האריזה - אין למהול את החומר במים, אלא יש להשתמש בו כפי שהגיע מהמפעל.

אופן היישום של החומר יכול להיות צביעה באמצעות מברשת, התזה, גלילה ועוד. מומלץ להתייעץ לטובת העבודה עם אנשי מקצוע מנוסים, הם יבחרו את שיטת הצביעה לפי מצב הקיר ובהתאם לצרכי החלל.

האם אפשר ליישם לבד בונדרול על הקיר לפני צביעה?

ככלל, עבודות צבע יכולות להיות מבוצעות על ידי חובבי שיפוצים, שאינם אנשי מקצוע, אך חשוב לזכור שהעסקת אנשי מקצוע מחזיקה ביתרונות ללא תחליף, ביניהם מהירות העבודה, אחריות על איכות העבודה, עבודה מקצועית ויסודית, שתחסוך לכם נזקים מיותרים, זמן וכסף בסופו של דבר.

במקרה של הבונדרול, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע, אם אתם מחליטים לבצע בעצמכם את העבודה, כדי להבטיח בחירה של סוג מתאים של חומר, בחירה נכונה של אופן הצביעה וכמובן שלבים נכונים של יישום החומר ושל הצבע, אותו יש ליישם אחריו.

לסיכום

בונדרול הוא חומר חיוני לתהליך צביעה תקין, איכותי ומקצועי, אך השימוש בו הוא חלק מתהליך שלם של הכנה לפני צביעת הקיר.

חשוב להשתמש בחומר לאחר שהתאמתם אותו למצב הקירות שלכם ובחרתם את שיטת הצביעה המתאימה ביותר. אם בחרתם לבצע את העבודה בכוחות עצמכם, חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים, שיוכלו לתת לכם הכוונה לגבי השלבים הרצויים לתהליך צביעה מוצלח.

אלדד שרידק

ציון 9.7 23 חוות דעת

עבד אבו זיד

ציון 9.27 22 חוות דעת

אורן שדה

ציון 10 3 חוות דעת

עומרי דוד

ציון 9.83 6 חוות דעת

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה