בית

>

צבעים

>

מאמרים

>

גוונים של אפור - בטון או אפקט בטון?

גוונים של אפור - בטון או אפקט בטון?

ישנן אפשרויות שונות וחומרים מסוגים שונים שנועדו כדי ליצור את מראה הבטון הגס, ההולך ונהיה פופולארי יותר ויותר לקירות ורצפות בבית. מתי משתמשים בכל חומר ומה כדאי לדעת עליהם? הפרטים במאמר

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-09/02/2017 3 דק' קריאה

עם פתיחת שנת 2017 ציינו בטמבור מספר טרנדים מרכזיים לשנה הקרובה. אחד מהם הוגדר כטרנד ה- Bare Beauty. הכוונה היא להערכה מחודשת לחומרים במראה הטבעי שלהם – לבטון סדוק, לקמטים של גיל, לשיער אפור. הטרנד כולל כבוד מחודש למלאכת יד ולמגע אישי עם החומר. האופן בו הדבר מתבטא בתחום הצבעים הוא בצבעים עמוקים ועמומים או טקסטורות של טיח מינרלי במראה טבעי של בטון ואבן.

לדברי ניבה יחיאב, מנהלת תחום אדריכלים ועיצוב בטמבור, הבטון חווה תחיה מחודשת כבר כמה שנים ומגמה זו צפויה להימשך. "בשנות השמונים והתשעים חיפשנו מראה אחיד ופלסטי שבו הכל נוצץ וחדש. בשנים האחרונות יש שינוי הקשור למגמה אקולוגית, בחשיבה הרחבה", היא אומרת, "כיום ניתן לראות בחומרים חלודה, סדקים או שינוי גוון. מכאן נובע גם הרנסנס של מראה הבטון. הוא למעשה מייצג את המקום החשוף של החומר, את המראה הטבעי שלו".

כמה מילים כלליות על בטון:&הבטון הוא חומר משחתי המורכב מטיט, מים וחול במינונים שונים ומגיע לחוזק שלו על ידי התקשות פיזיקלית. בדרך כלל יציקת בטון תגיע למצב הקשה שלה 28 יום אחרי היציקה, בשל הריאקציה עם החמצן. בשלב זה המים שעורבבו עם הבטון מתאדים אך החומר עצמו מתחמם ויש צורך לקרר אותו. לכן נעשה תהליך הנקרא אשפרה, שהוא למעשה הרטבת הבטון על מנת לקרר אותו ולהבטיח שלא ייסדק ויגיע לחוזק המכאני הרצוי. כשמדובר בטיח מינראלי צמנטי המיועד לקירות חוץ, השכבה היא דקה (עובי של 2-3 מ"מ) מספיק לבצע אשפרה במשך יום-יומיים בלבד.

מוצרי טיח ליצירת מראה בטון

לטמבור ישנה סדרה של טוטאל לוק בטון שנועדה ליצירת מראה של בטון. מדובר במוצרי טיח שנועדו לציפוי קירות ורצפות במראה בטון. הסדרה כוללת 3 מוצרים: ערבה - טיח מינרלי לקירות פנים וחוץ, בטון אדריכלי s900 -  ציפוי צמנטי לתיקון והחלקת קירות ורצפות בטון וקריאטינה - ציפוי מינראלי לרצפות וקירות.

חשוב להדגיש כי כשמדובר במוצרי טיח, עדיף לתת לבעל מקצוע מיומן לבצע את העבודה, ולא לבצע אותה לבד. שימוש בטיח הוא סוג של מיומנות. עם זאת, אנחנו מפרטים כאן את שלבי העבודה עם החומרים, כדי שגם אם בעל מקצוע יבצע אותם, תוכלו לדעת מה לבקש ממנו לעשות ולפקח על עבודתו.

שליכט מינראלי צמנטי - ערבה. הטיח מגיע בצורת אבקה, לה מוסיפים מים בכמות הרצויה, לקבלת שמיכות משחתית. בשלב הראשון של העבודה מרטיבים את הקיר (כאשר מיישמים בקירות פנים יש ליישם שכבה ראשונה של יסוד קווארץ או נגבה). את השכבה הראשונה מורחים באמצעות מאלג' מלמטה למעלה, בשכבה דקה, בעובי הגרגיר. בהמשך יש להשתמש בספוג ויסקוזה ובתנועה סיבובית ליצור חספוס של השכבה הראשונה. לאחר מכן מיישמים שכבה שניה. אם רוצים שיהיה מהודק, לאחר יישום שתי השכבות לוקחים מאלג' נירוסטה נקי ועוברים בצורה של חצאי סיבובים על הקיר כדי להדק את החומר. אחרי שהחומר מתייבש מעט, מחליקים אותו שוב בעזרת המאלג'.  

הקריאטינה הוא חומר הנותן מראה של בטון מוחלק שניתן ליישום על קירות, רצפות, מדרגות ומשטחים שונים. כאשר מיישמים אותו על הריצוף צריך בשלב הראשון לחרוץ את הפוגות בין הקרמיקות ואז לשייף אותן, ולנקות את שאריות הרובה. אחרי השיוף יש למלא את הפוגות ושטחי הקרימיקה עצמה בצבע אפוקסי ולהמתין 24 שעות לייבוש מלא. בשלב הבא יש ליישם את הקריאטינה ולהחליק עם מאלג' נירוסטה. אחרי יבוש יש ליישם שכבה נוספת באותו האופן. עובי 2 השכבות לא צריך לעלות על 1.5 מ"מ. בשלב ה-3 יש ליישם שכבת הידרופלור בהתזה או רולר. יש להמתין 24 שעות לפני הדריכה.

אלדד שרידק

ציון 9.7 23 חוות דעת

עבד אבו זיד

ציון 9.27 22 חוות דעת

אורן שדה

ציון 10 3 חוות דעת

עומרי דוד

ציון 9.83 6 חוות דעת

קריאטינה

קריאטינה
 

נדגיש כי מוצרי הטיח מתאימים קודם כל לאזור החוץ, שם הדרישות הן מחמירות יותר, וכוללת למשל עמידה בקרני UV, חדירת מים ושינוי גוון. מוצרים המתאימים לחוץ יתאימו באופן טבעי גם לפנים הבית, מכיוון ששם הדרישות מחמירות פחות. חשוב להמתין 14 יום מיישום הטיח ועד יישום שכבת המגן. זאת על מנת לוודא שכל האדים מהחומר השתחררו. כמובן שבשל כך, אם צובעים קירות חוץ חשוב שלא לבצע זאת בימי גשם.

מראה בטון באמצעות צביעה

<צביעה רגילה שונה מעבודת טיח וטייח הוא מקצוע בפני עצמו השונה לגמרי מצבע. לדברי ניבה, עלתה דרישה של צבעים לחומר שיתן את אותו אפקט של בטון שניתן להשיג עם מוצרי הטיח - מבלי הצורך להתעסק עם טיח. כתוצאה מכך נולד מוצר "אפקט בטון", צבע דקורטיבי ליצירת גימור במראה בטון, המגיע במבחר גוונים. המוצר מייצר את אפקט ה"עננות" של הבטון באמצעות שיטת הצביעה. הצבע מיועד לקירות פנים בלבד כדי לתת את אותו אפקט של מוצרי החוץ, אך הוא קל יותר לשימוש. 

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או
דוגמא לאפקט בטון

אפקט בטון. צילום: אסף פינצ'וק

איך צובעים באפקט בטון? כדי לצבוע קיר בצבע של אפקט בטון עליו להיות נקי לגמרי, חלק ומוכן לצביעה. לאחר מכן יש ליישם שכבה ראשונה של צבע אקרילי לבן. בשלב הבא יש לערבב את צבע אפקט הבטון וליישם את השכבה הראשונה בעזרת רולר (מומלץ להשתמש ברולר קצוץ שיער יבש). יש להמתין כשעתיים בין השכבה הראשונה לשניה. בשכבה השנייה יש להשתמש בכמות גדולה יותר של חומר וליישם אותה באמצעות רולר. כשהחומר מהשכבה השניה רטוב יש לעבור עליו עם ספוג לח בצורה מעגלית. מומלץ לבצע את הפעולה במקטעים של כשני מ"ר כדי שלא יהיו בעיות חיבור. מראה הבטון יכול ליצור אפקט מרשים בסלון למשל, כקיר נושא, והוא מתכתב גם עם מגמה של חדירת חומרי החוץ לפנים הבית. מובן שלא חייבים לבצע את העבודה לבד וניתן להזמין שיפוצניק אמין לצביעת הקיר במקומכם. 

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה