בית

>

קבלני בטון

>

מאמרים

>

בומנייט - בטון מוטבע לריצוף חוץ

תוכן עניינים

בומנייט - בטון מוטבע לריצוף חוץ

דמוי אבן טבעית, אבנים משתלבות מראה בטון ואפילו עץ - הכל אפשרי עם בומנייט. קבלו את טכניקת הבטון המוטבע לריצוף חוץ

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-26/07/2011 5 דק' קריאה

 בטון הוא חומר חזק המשמש כאחד מחומרי הבניה הבסיסיים. הוא עשוי מצמנט, חול, חצץ ומים. בעבר, הוא היה חומר שתפקידו העיקרי היה "מאחורי הקלעים" ולא היו לו שימושים דקורטיביים בפני עצמו. המצאה שנולדה בשנות השישים, הבומנייט, הפכה אותו לחומר פופולרי ודקורטיבי, כזה המשמש כתחליף לריצוף או לחיפוי קירות.

הראשון שעלה על הרעיון שישנה אפשרות לעטר את הבטון לפני התייבשותו ולשנות לחלוטין את מראהו היה קבלן הבטון האמריקאי בראד באומן. הוא עיטר בטון בשנות השישים באמצעות תבניות ממתכת, והקים את חברת בומנייט שהחלה לבצע עבודות של בטון מוטבע. מאז ועד היום, בטכניקת בטון שהשתכללה עם השנים, ניתן לדמות מגוון של סוגי ריצוף באופן מרשים: אריחי אבן טבעית מסוגים שונים, ריצוף גרניט פורצלן דק, לבנים אדומות, מראה של דק עץ, צורות גיאומטריות, קווים מעוגלים, אבנים משתלבות ועוד. בשוק קיימות עשרות דוגמאות שונות המתאימות לבטון מוטבע, המתאימות לריצוף חוץ (זאת לעומת החלקת הבטון, שנעשית כיום גם בחללים פנימיים). שוחחנו עם קבלן הבטון ציון טרבלסי, שסיפר לנו מהן העובדות החשובות שיש לדעת:

אחמד טאטור

ציון 9.51 22 חוות דעת

רם אסא

ציון 8.97 18 חוות דעת

שאדי מחאמרה

ציון 9.2 5 חוות דעת

בטון מוטבע במראה אבן

בומנייט - איך זה עובד?

התהליך מתחיל ביצירת יציקת בטון מבטון מיוחד הנקרא "משופר החלקה", זהו חומר חזק יותר, ובו כמות גדולה יותר של צמנט וכמות גדולה יותר של חול. את הבטון מפלסים לגובה הנדרש כאשר בשל העובדה שבטון מוטבע הוא משטח שמתאים לאזורי חוץ, עליו להיות עם שיפוע תקני של 2 אחוזים, כדי שלא יצטברו עליו מים.

לאחר היציקה ממתינים אנשי המקצוע לייבוש הבטון, כאשר עליו להיות יבש ברמה של 80 עד 90 אחוז. זמן הייבוש משתנה בהתאם לעונות השנה, כאשר החומר משופר ההחלקה מתייבש מהר יותר מבטון רגיל. בדרך כלל, אם תחילת העבודה על היציקה הייתה בשעות 7 - 8 בבוקר, תחילת העבודה על ההטבעה תהיה סביב 12 עד 14 בצהריים.

מחפשים קבלן בטון ולא מצאתם ?

או
בטון מוטבע בגימור מבריק

לפני שלב ההטבעות מפזרים בעלי המקצוע אבקה מיוחדת המהווה חומר שחיקה - חומר החודר לשכבה העליונה של הבטון ומייצר שכבת שחיקה שתקשר בין הבטון לבין הצבע. לאחר מכן מפזרים את הצבע באופן ידני על כל מטר רבוע בין 2 ל-4 קילו ומחליקים עם מאלג' גדול שמחדיר את החומר ויברציונית לשכבה העליונה.  

בשלב הבא נעשות ההטבעות באמצעות תבניות מיוחדות עשויות גומי, בדוגמאות שונות על פי בחירה מראש. ההטבעות הן אלה הנותנות לבטון את הטקסטורה הרצויה: דמוי עץ, אבן, בצורות גיאומטריות וכו'.

בשלב הבא נעשים חיתוכים. הסיבה שיש צורך בחיתוך הבטון היא שמדובר בחומר בעל נטייה להיסדק. לאחר שהוא מתייבש הוא מתייבש, כאשר החומר משופר ההחלקה, דווקא בגלל שהכמות המלט בו היא גדולה יותר, מתכווץ יותר מהרגיל, כאשר מידת ההתכווצות תלויה בטמפרטורה ובתנאי השטח.

כדי לפתור את הבעיה יש צורך בשלב החיתוך - יום אחרי פעולת היציקה וההטבעות (ועד 48 שעות אחרי) יש להגיע לשטח ולבצע חיתוכים בבטון באמצעות מכשיר לחיתוך בטון, שמייצר קווים ישרים. בעל מקצוע מנוסה ומיומן יידע היכן לחתוך, כאשר מדובר בחתך של כ-5 ס"מ שמונע את היווצרות הסדק. בדרך כלל החיתוכים הללו אינם בולטים לעין, אך ישנם לקוחות המעדיפים לוותר עליהם, מכיוון שלא מפריע להם שייווצרו סדקים בבטון.

השלב האחרון בתהליך הוא יישום סילר על גבי המשטח. את הסילר יש ליישם שובא לאחר הסיום, כאשר כל החומרים והמלחים יוצאים החוצה. הסילר מגיע בגימורים שונים - מאט או מבריק, ותפקידו להגן על המשטח.

בטון מוטבע דמוי עץ

בטון מוטבע - מחיר

טווח המחירים תלוי במצב המשטח עליו רוצים לבצע את העבודה, ונקבע על פי המטראז' ותנאי השטח. המחיר הזול ביותר מתחיל ב-180 ש"ח למ"ר ויכול להגיע עד 350 ש"ח. המחיר מטפס כאשר השטח אינו מיושר ויש צורך בעבודות עם מכשיר בובקאט, ליישר ולהדק את האדמה. הידוק האדמה הוא אחד האלמנטים החשובים עבור בסיס יציב - חייבת להיות קרקע יציבה להנחת הבטון. אם מתבצעת חפירה עם בובקאט ללא יישום משטח שומשום והידוק, ונרצה לצקת בטון על המשטח אז רוב הסיכויים שאחרי כמה חודשים יווצר חלל מתחת למשטח והוא ייסדק. את העבודה מבצעים בדרך כלל על משטחים גדולים של החל מ-60 מ'. עבודה של 10 - 20 מטר תעלה יותר פר מ"ר בשל השטח הקטן.

תחזוקת בטון מוטבע

אחת לכמה שנים, תלוי משטח הבטון המוטבע נמצא בשמש או בצל, יש למרוח עליו סילר. זוהי פעולה שניתן לבצע לבד בדרך כלל, אם כי כדאי להתייעץ עם בעל המקצוע שביצע את המשטח. אם יש שומנים על גבי המשטח יש לנקות היטב עם מים וסבון ולתת למשטח להתייבש. לאחר מכן ליישם סילר על השכבה היבשה.

בטון מוטבע דמוי אבן

יתרונות וחסרונות של בטון מוטבע

הבטון הוא חומר חזק במיוחד ולכן מדובר במשטח עמיד מאוד שאינו נשחק בקלות. בשונה מריצוף, אין אפשרות לאריחים שעלולים להתעקם או להישבר או לחלופין - לצמחים שיכולים לצמוח בין האריחים. בנוסף, בשל העובדה שמדובר בפיגמנטים המוחדרים לתוך החומר, הצבע אינו דוהה. בשל העובדה שמדובר בבטון, הריצוף מתאים גם למגרשי חניה ומשטחים שנדרשים לשאת משקל גבוה. חיסרון בולט של החומר הוא שמדובר בחומר סופג. לכן, חשוב מאוד לתחזק את המשטח וליישם עליו סילר, כדי למנוע מכתמים להיספג עליו.

מראה בטון

בעלי מקצוע המבצעים עבודות של בטון מוטבע

בעלי מקצוע המבצעים עבודות של בטון מוטבע ובטון מוחלק הם קבלני בטון המומחים בתחום. בשלב בו מחפשים בעל מקצוע מתאים, חשוב לקבל כמה הצעות מחיר מבעלי מקצוע שונים וללכת לראות עבודות קודמות שלהם, כדי לעשות את הבחירה בצורה מושכלת על סמך נתונים רבים ככל האפשר.

בטון מוחלק יכול לתת מענה עבור מי שמחפש ריצוף חוץ מרשים, מהיר וחזק. אך כמו כל תחום הסובב סביב שיפוצים ובניה, חשוב להשקיע בבחירת איש המקצוע המתאים, שיעשה את עבודה טובה, כזו שתחזיק מעמד זמן רב. 

בתמונות: עבודות בטון מוטבע של ציון טרבלסי

מחפשים קבלן בטון ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה