בית

>

חשמלאים

>

שאלה : חשמל בחדר רחצה - האם חוקי/תקני להעביר כבילת חשמל ברצפת חדר הרחצה מתחת לאמבטיה? ושקעי כח בחלל האמבטיה

הקלידו כאן שאלה ותקבלו תשובה מהמומחים שלנו

שאלו שאלה

חשמל בחדר רחצה - האם חוקי/תקני להעביר כבילת חשמל ברצפת חדר הרחצה מתחת לאמבטיה? ושקעי כח בחלל האמבטיה

פורסם על ידי אלי ז
24/03/24

במסגרת שיפוץ כולל לדירה, בו גם מתבצעת הגדלת חיבור לתלת פאזי, הקבלן העביר וביטן כבילת חשמל מתחת לרצפת חדר הרחצה, באלכסון. הכבילה עוברת ממש מתחת למיקום המיועד לאמבטיה וממשיכה הלאה לחדר אחר. 1. האם זה חוקי/תקני? לא הצלחתי למצוא תשובה חד משמעית. 2. בביקורת חברת החשמל לאישור התלת פאזי - האם זה נושא שבודקים אותו ויכול לפסול? בנוסף, מתוכננים שקעי כח למייבש ומכונת כביסה במרחק 35 ס״מ מהאמבטיה. האמבטיה והשקעים נמצאים באותו חדר, באותו חלל, אך יש ביניהם קיר מפריד חלקית שרוחבו כרוחב האמבטיה. המרחק בין קצה האמבטיה לשקעים - 35 ס״מ (כאשר ביניהם כאמור הקיר). האם תקני?


4 תגובות

שלום, בריא זה לא הכי אך כל עוד הכבילה בצנרת ומבוטנת הרי שמדובר בהתקנה סמויה ואין עניין לא חוקי. בודק חברת חשמל אינו מגיע לרזולוציה של התקנות צנרת בתוך הקירות, תקרות ורצפה לכן גם החשמלאי המבצע המלווה את הבדיקה חותם כחלק מהאחריותו שלו. לפי תקנות החשמל למעגלים סופיים שקעים (מוגנים) יותקנו באיזור 3. איזור 3: "החלל הנתחם בין איסור 2 לבין שטח שבמרחק אופקי של 2.4 מטרים, או עד לקיר או מחיצה קבועה אחרת, לפי הקרוב ביותר, עד לגובה 2.25 מטרים". במידה ובנה קיר עד לגובה זה שהוא קבוע (לא דלת הזזה של אמבטיה) המכסה בצורה נאותה ועונה על הדרישה זה תקין. בנוסף בהתאם לתקנות אלן, מכונת כביסה דורשת מעגל סופי! כוונה מעגל שתחילתו בלוח וסופו בשקע המיועד רק לה! רבים מהקבלנים מביאים מעגל כך ומתקינים שקע כפול למייבש ולמכונה וזה אינו תקין.


תודה רבה


מה הציל זה הקיר בן האמבטייה למכונות ולכן מותר . ממולץ על שקעי כח מוגני מים . לנושא חשמל ברצפה יש לשאול חשמלאי מוסמך בכפוף לחוק החשמל לדעתי אלכסון אסור זה בטוח