בית

>

חשמלאים

>

שאלה : מתח בהארקה בשקע

הקלידו כאן שאלה ותקבלו תשובה מהמומחים שלנו

שאלו שאלה

מתח בהארקה בשקע

פורסם על ידי א
14/03/23

שלום רב, החלפתי שקע אצל שכן ובאמצעות מברג טסטר גיליתי שיש לו מתח בהארקות בבית... למיטב ידיעתי זהו מצב לא תקין. גם הפאזה בשקע שהחלפתי הייתה הפוכה ולכן אני מסיק שהאדם האחרון (לפני שנים) שעבד על החשמל כנראה לא היה מקצועי. הדירה ישנה, האם זה נחשב משהו מסוכן שמצריך בדיקת חשמלאי? ממה יכולה לנבוע הבעיה הזאת? חיפשתי מעט בגוגל ולא מצאתי תשובה ברורה לצערי... בתודה רבה לעונים :)


4 תגובות

טסטר זה לא כלי בדיקה רק נותן אינדיקציה. צריך להביא חשמלאי שיבדוק לו את ההארקה בבית. יתכן שאינה תקינה


ברור שהטסטר הוא לא כלי בדיקה ורק לשם האינדיקציה... בדקתי גם עם רב מודד ויש מתח מהארקה של 100-110V בינה לבין הניוטרל... בקיצור הארקה מן הסתם לא תקנית... אני המלצתי לו להזמין חשמלאי לבדוק את האקרה. שאלתי היא אם זה מצב מסוכן? האם זה שיש קצר עם הארקה מונע ממנה להגיב טוב? זה יכול גם לגרום למכשירים לעבוד פחות טוב? כי נראה שהכול עובד אצלו רגיל בדירה... מה ההשלכות של דבר כזה?


שלום, אם אינך חשמלאי לא ממליץ לך להחליף שקע. כאשר הארקה אינה טובה ולא בעלת הערך האוהמי הדרוש המצב יכול להיות מסוכן. מפסקים בלוח נועדו להגן על מוליכי המעגל בעוד שממסר פחת בבית נועד להגן נגד התחשמלות. במקרים קיצוניים שאין בכלל הארקה והערך האוהמי שלה גבוה מאוד יתכן מצב שהממסר פחת לא יגיב בכלל במקרה של פריצה לגוף חשמלי ומפל מתח של 230 וולט. מספיק זרם של 20 מילי אמפר שגוף האדם מתחיל כבר להיות מושפע. ואם הפחת עצמו כבר לא ממש מתפקד המצב ממש לא טוב. הארקה מצויינת מורידה את מתח המגע למתח נמוך מאוד. לכן חובה הארקה תקינה. לגבי תפקוד מכשירים אין ממש השפעה בתפקודם למעט מכשירים אלקטרונים עם קבלי סינון המחוברים לאדמה העלולים להיות מושפעים. אך בגדול אין השפעה רק המון מהמקרים שאדם במיוחד שהוא יחף ונוגע במכשירים בעלי מעטה חיצוני מתכתי ירגישו זרמים קטנים. המצב הכי גרוע כאשר אין הארקה ואדם מתקלח כאשר הדוד דולק.


תודה רבה מאוד על התשובה המפורטת :)