שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע
מצא מומחה לפרוייקט שלך
פורום היתר בניה
נתי מבית אריה

היתר בנייה וממד

נתי מבית אריה
10/01/18

שלום, יש לי בית פרטי מיזה 28 שנה ביישוב במרכז הארץ. הבית נבנה עי חברת הפיתוח של המועצה. הבית בעל 4 קומות וכחלק מהחוזה איתם כשהם בנו את הבית הם בנו שתי קומות ראשונות גמורות ושתי הקומות העליונות בנו כ"מעטפת" לא גמורה בלי טיח וריצוף אך יש לציין שבקומות העליות היו חלונות פתוחים וגם שולם עליו ארנונה במשך כל השנים. אחרי כשנתיים סיימנו לבנות גם את שני הקומות העליונות ומשפחתי מתגוררת שם כל השנים. אחרי 28 שנה אני ואישתי רצינו לעשות שיפוץ בקומה התחתונה (לא שינוי מהותי, רק סגירת מרפסת. אין עמודי תווח אך שינוי חיצוני) לכן פנינו לראשות המקומית כדי לקבל היתר בניה ועדכון התוכניות וכו. כשהגענו למועצה ורצינו להתחיל בתהליך נאמר לנו שאנו צריכים להוסיף ממד ובנוסף אמרו שלא הוצאנו היתרי בנייה על השתי קומות העליונות וכי לפני התוכניות החדשות אנחנו צריך להוציא היתרי בניה על כל 2 הקומות העליונות כי הם אינם מאושרות. אך מופיעות בתוכניות המועצה.

איך יכול להיות שמשהו שהמועצה בנויה לא מאושר? ואין עליו היתר בניה? איך אני משלם על השטח ארנונה במשך 28 שנה ואין לי היתר בניה על השטח? יש לציין שבכל הרחוב הספציפי הזה ביישוב כל הבתים נבנו אותו דבר. כך שכנראה גם לשכני יש אותה בעיה אם יירצו למכור את הבית או להרחיב. זה הגיוני בכלל? בוא נגיד שאם אני רוצה לעשות את השיפוץ למטה ואני מגיש תוכנית חדשה, גם אם זה סגירת מרפסת, אז כנראה שהם יכולים לחייב אותי על הוספת ממד כתנאי לקבלת היתר בניה אבל אם איני רוצה לעשות את ההרחבה/שיפוץ/סגירת המרפסת ואנחנו רק רןצים לאשר את הקומות העליונות, האם הם (הועדה המקומית) יכולים לחייב אותי להוסיף ממד? האם התשובה משתנה כאשר מדובר בנכס מאחורי הקו הירוק? תודה על המענה

1 תגובות
מומחה
גידי ליברמן
אדריכל
11/01/18

היתר בניה וממד בבניה קיימת

היי נתי
ראשית כל אם שילמת ארנונה אז צריך להיות מסמך שמאשר שהמבנה קיים (היתר בנייה) מאחר ולצורך חישובי אגרות צריך לדעת כמה שטחיים קיימים כדי לחייב על פיו את סכום הארנונה, במידה והוועדה\ מועצה המקומית לא מכירה במבנה אשר אתם שילמתם עבורו כל השנים האלו אז ידכם על העליונה, על פי חוק הם צריכים להחזיר לכם את כל הארנונה ששילמתם "בשוגג" כל השנים האלו עבור מבנה שכפי שהם טוענים "אינו קיים מבחינתם" אופציה נוספת היא לעשות שיפוץ פנימי אשר אינו דורש אישור וועדה. כל שיפוץ אחר אשר יהיו בו תוספות וסגירת מרפסות יהיה מחויב לכלול גם ממ"ד.
בכל מקרה כמובן שצריך לבדוק את המקרה יותר לעומק מול המועצה. אתה מוזמן ליצור קשר ולברר איתי על התהליך והמשמעויות שלו.
בברכה
גידי ליברמן

האם כבר נרשמת לאתר שיפוצים פלוס?
מומחה בתחום?
מומחה רשום

כדי לזהות אותך, נשלח לך קוד אימות במסרון (SMS) לנייד - אותו יש להקליד בתיבה פה למטה.

עדיין לא מומחים בשיפוצים פלוס? הרשמו
רישום מומחה חדש

התגובה שלי
צרו קשר