בית

>

צבעים

>

מאמרים

>

עיצוב דירות קטנות

עיצוב דירות קטנות

עם העלייה המתמדת במחירי הנדל"ן בארץ, פתאום גם דירה של 60 מטרים ריבועיים קורצת ליותר ויותר משפחות על אף היותה קטנה וצפופה. איך מתמודדים עם הצפיפות? איך הופכים את המגבלה ליתרון ועוד בסטייל? קבלו כמה טיפים שישדרגו לכם את הדירה הקטנה.

מאמר מאת טמבור

פורסם ב-17/09/2015 6 דק' קריאה

על פי נתוני הלמ”ס, בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בביקוש לדירות קטנות בנות שלושה חדרים. בעבר, קבלנים נהגו לבנות בשכונות הפונות למשפחות צעירות דירות בנות ארבעה וחמישה חדרים אך כיום המצב התהפך ולמעשה, מסתבר כי דירות בנות שלושה חדרים בלבד, נמכרות הרבה יותר מהר מהגדולות יותר. אך לא רק דירות שלושה חדרים - עם עליית המחירים של הדירות בעיר והביקוש הרב שנותר למגורים במרכז, מחפשים יותר ויותר צעירים פתרונות מגורים קומפקטיים שיאפשרו להם להישאר במרכזי הערים מבלי לשלם את סכומי העתק הנדרשים לדירות גדולות. בשל כך, רבים מהם בוחרים לגור בדירות קטנות, ולעצב אותן באופן קומפקטי ויצירתי. איך מתמודדים עם הצפיפות? איך הופכים את המגבלה ליתרון ועוד בסטייל? קבלו כמה טיפים להתמודדות עם עיצוב דירות קטנות:

הגדרת צרכים

עיצוב דירות קטנות מתחיל עם אבחון הצרכים, הרצונות והטעם האישי של הדיירים. ייעודה של הדירה יכול אף הוא להשפיע על דרך עיצובו של הנכס. לדוגמה, אין ספק כי כאשר מדובר בדירה קטנה המיועדת לזוג צעיר, ייתכן בהחלט כי מלוא הדגש על העיצוב יהיה בסלון ובמטבח, כאשר חדרי השינה יתוכננו בהתאם (חדר גדול להורים וחדר קטן יותר לילד/ים). לעומת זאת, במידה והכוונה הנה להשכיר את הדירה לסטודנטים או שותפים, סביר להניח כי חדרי השינה יהיו גדולים יותר על חשבון הסלון.

ניסים פחימה

ציון 9.75 4 חוות דעת

עבד אבו זיד

ציון 9.27 22 חוות דעת

סטנסילב גלילוב

ציון 10 3 חוות דעת

בן בן שושן

ציון 9.57 17 חוות דעת

סלון

הגדלת סלון על חשבון חדרי השינה. צבעים בסיס בהירים ואקססוריז צבעוניים

בחירת צבעים

מעצבי פנים ממליצים בדרך כלל שלא להעמיס על החלל בחדרים ולשמור על קווים ישרים וצבעים בהירים. כמו כן, מומלץ גם לצבוע את הארונות והמטבח על פי גוון הקירות וזאת על מנת למנוע את הבלטתם כניגוד בחלל החדר. רצוי להעדיף רהיטים קלילים ובעלי צבע ניטראלי. מוטב שהארון יגיע עד התקרה כדי ליצור תחושת המשכיות. לגבי בסיס המיטה - מוטב שיהיה נקי ופשוט ככל הניתן. עיצוב דירה קטנה צריך להתבסס על שילוב בין רהיטים ניטראליים וקירות בהירים לצד אביזרים שיכולים להוסיף צבע וטקסטורה לחלל, כמו למשל כריות, שמיכות וכדומה. גם בכל הנוגע למוצרי טקסטיל כדי להקפיד על קו עיצובי דומה ולוודא שהווילונות עשויים מחומר בהיר ואוורירי.

אחד המיתוסים הגדולים והלא נכונים היא שחלל לבן מגדיל את החדר למרות שבפועל הוא ייתפס כקטן יותר אילו קיר אחד או אפילו שניים מתוכו יהיו צבועים בגוון אחר. השימוש בצבעים יכולים להעניק לדירה תחושה של מרחב ואופי (אם כי חשובה למנן ולהתאים נכונה את הבחירה בצבעים). באמצעות צביעת הבית אנו יכולים לשלוט על הנראות של החלל ולהדגיש את מה שאנחנו מעוניינים לתת לו יותר נוכחות בחלל.

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או
פינת אוכל בהירה

באדיבות טמבור

יצירת אשליית תקרה גבוהה

כדאי לשקול שימוש בטכנולוגיית "תקרה מתוחה". מדובר בטכנולוגיה מודרנית המאפשרת התקנת כיסוי לתקרה במגוון עיצובים, צבעים וחומרים, במטרה לקבל את תחושת הגובה הרצויה (הדבר נעשה באמצעות זכוכית, מראה או השתקפות). באשר לרצפה, גם כאן ניתן למצוא פתרונות יצירתיים ומדליקים. לדוגמה, ייתכן כי פרקט בצבעים בהירים יוכל לסייע ביצירת האפקט הדרוש בהתחשב בגודלה של הדירה.

ריהוט מודולארי

אין ספק כי עיצוב פנים של דירות קטנות צריך להתמודד עם ה"מכשול" העיקרי שהינו גודלו (או אם תרצו, קטנותו) של הנכס. בעניין זה, מלבד הקירות והחיפויים השונים, יש להתייחס גם לרהיטים והאביזרים המוצבים בחלל. כעת, נכנסים לפעולה רהיטים בעלי שימוש כפול (לדוגמה, ספה המשמשת גם כמיטה, שולחן אוכל הנטמע בקיר, שולחן עבודה בארון ועוד). עיצוב פנים באמצעות רהיטים מסוג זה יכול להביא לניצול חכם של השטח בכל זמן נתון. מיותר לציין כי עיצוב פנים, כאשר מדובר בדירה קטנה, איננו מושלם ללא בחירת "רהיטים חכמים". חשוב להדגיש כי הטכנולוגיה בתחום זה התפתחה באופן משמעותי בשנים האחרונות וקיימים כיום רהיטים חכמים המעניקים אף שימושים משולשים.

ריהוט מודולארי

רהיטים מודולאריים. תמונה באדיבות סטודיו XS

תאורה

דירות חשוכות נוטות להיראות קטנות מכפי שהן. לכן, כדאי לתת דגש מיוחד על נושא התאורה. את האור הטבעי שמגיע לבית כדאי לחזק באמצעות קירות בהירים ומקורות אור שונים, כמו למשל ספוטים ומנורות עומדות. כדאי להימנע משימוש בנברשות מאסיביות שעשויות להיראות תלושות בדירות קטנות, וכן ליצור תחושת עומס בחלל. מצד שני, אל תהיו מקובעים – השתמשו בכמה סוגי מנורות שונים – אהילים, מנורות קיר, מנורות תלויות, גופי תאורה לאורך הקיר – נסו ליצור חללים מעניינים שונים ומגוונים. פסים של תאורה מסוג לד מתחת לרהיטים הכבדים במטבח לדוגמה, יגרום להם לצוף בחלל ובכך תיצרו אשליה כאילו המטבח גדול ורחב ידיים.

דירה קטנה עם הרבה אור

דירה מוארת נראית גדולה יותר. עיצוב פנים: אסנת קציר. צילום: הלית קלכמן

הפרדה בין חללים

השלב הראשון בעיצוב דירה קטנה הוא "ניקיון" הדירה מהקירות הפנימיים ומהחלוקה שהופכת את הדירה לכבדה וקטנה ממה שהיא באמת. את ההפרדה בין החדרים בין החללים השונים ניתן ליצור על ידי וילון, פרגוד או קירות זכוכית שקופים שיעניקו תחושת מרחב. ניתן אף להשתמש במחיצות דקות העשויים מחומרים שונים כגון עץ, פלסטיק וזכוכית – שיכולים להוות גם כאמצעי לקישוט חלל החדר. גם ריהוט יכול לחצוץ בין חללים, כמו לדוגמה שימוש בספרייה גבוהה. ואגב כך, קבלו טיפ שימושי: אפשר להשתמש בקירות הזזה שנפתחים ונסגרים לפי הצורך ובכך יכולים להסתיר בקלות פינות שהן יותר מבולגנות בבית. גם משחק עם מבנה הקירות עצמו יכול לתרום למראה מרווח - קירות חלקיים שלא מגיעים לתקרה ויצירת נישות המעניקות תחושה של עומק יוכלו להתאים לדירה קטנה.

חללים משותפים

כאשר עוסקים בעיצוב דירות קטנות כדאי לשלב שימושים של חדרים שונים, ולייעד חלל מסוים לכמה שימושים אפשריים. כך למשל המטבח יכול להתחבר עם הסלון, חדר העבודה יכול להיות בתוך חדר השינה ובסלון יכולה להיות פינת אוכל. כשהדירה קטנה אנחנו מוותרים על ייעודים נפרדים ומשתדלים להתרכז בפונקציונליות.

פינת ישיבה במטבח

ניצול המטבח כפינת אוכל

פתרונות אחסון

חללים קטנים ודירות קטנות לא סלחנים לבלגן מכל סוג שהוא. אם בדירות מרווחות ניתן לפזר חפצים ולסבול מצב של בלגן קל הרי שבדירה קטנה הבלגן הקל יוצר כאוס גדול ותחושה של מחנק. דרך אחת לשמור על סדר בחפצים היא לדאוג שלא יהיו לנו חפצים רבים. פתרון זה עשוי  לעזור בחיובים של כרטיס האשראי אך לא תמיד קל ליישום בחיי היום יום. דרך נוספת לשמור על סדר - היא להשקיע בתכנון נכון של אחסון בבית. אחסון מעוצב ופונקציונלי הוא המפתח לשמירה של ניצול נכון של החלל, לשמירה על תחושת הקלילות וחיים נוחים. אין עיצוב נכון של בית קטן בלי להתייחס לנושא העיצוב.

פתרונות אחסון

פתרונות אחסון וניצול מקסימלי של החלל. תמונה באדיבות סטודיו XS

באחסון חישבו תמיד לגובה, אם זה בבניית של ארונות קיר או ספרייה חשוב לתכנן את הרהיטים הללו גבוהים ככל הניתן, אפילו את המיטה כדאי להגביה על מנת לנצל את השטח הגדול שנמצא תחתיה כדי לאחסן מצעים, בגדי חורף, נעליים ועוד. בנוסף, כדאי להשתמש ברהיטים שיש להם גם פונקציה נוספת של אחסון. ארונות קיר פרקטיים, ארגזים לצד המיטה שיכולים להוות גם כמקום ישיבה וגם כמקום אחסון, ספריה גדולה שתחצוץ בין חדרים ויחידות קלילות שניתן לשנע ממקום למקום.  

דירות קטנות המעוצבות בחכמה ובטוב טעם יכולות להיות פינות חמד נפלאות, ולעלות בהרבה על דירות מרווחות אך סתמיות. אם הדירה דורשת שינויים מרחיקי לכת יותר, ניתן גם לבצע שיפוץ: להחליף ריצוף, לשנות את חלוקת החדרים ולפתוח מרפסות כדי ליצור אווירה נעימה וקלילה בדירה שהחלה כצפופה ועמוסה.

מאמרים נוספים:

שיפוץ דירה קטנה

תכנון דירה קטנה

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה