בית

>

צבעים

>

מאמרים

>

כל מה שצריך לדעת על שליכט צבעוני

כל מה שצריך לדעת על שליכט צבעוני

יש לו שם מעט מוזר, אך זה לא מפריע לו להיות להיט בתחום חיפויי החוץ - קבלו את השליכט הצבעוני. במאמר שלפניכם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שאתם בוחרים בו לשיפוץ שלכם

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-09/11/2016 6 דק' קריאה

אחד הפתרונות הפופולריים ביותר בימים אלה לחיפוי קירות חוץ, אותו ניתן לראות כמעט בכל מקום, הוא השליכט הצבעוני. נעזרנו בחברת NO BRAND כדי לקבל את כל הפרטים שחשוב לדעת על החומר, יישומו, יתרונותיו וחסרונותיו. אם אתם לפני שיפוץ דירה או בניה ומנסים להחליט לגבי גימור חוץ, סביר שתמצאו את המידע הזה שימושי במיוחד.

מה זה שליכט צבעוני?

שליכט צבעוני הוא למעשה שכבה גמישה המיושמת בעיקר על קירות חיצוניים. תפקידה של השכבה הוא למנוע סדקים העלולים להיווצר מתזוזות של הקרקע (מה שלא ניתן למנוע כשמיישמים צבע רגיל על קיר חיצוני) בנוסף, תפקידה הוא גם לשמור על הקיר מפני חדירת מים. יתרון נוסף הוא טישטוש בעיות או תקלות בקיר. צבע רגיל בגה עלול להדגיש "בורות" או פגמים שלא נרצה לראות על הקיר, כאשר החומר יגרום למראה של קיר חלק. עוד יתרון הוא יצירת טקסטורה מיוחדת, המזכירה אבן. החומר עצמו עשוי מתערובת אקרילית על בסיס מים, המשוריינת בסיבים ומועשרת בסיליקון. בבית שעבר חורפים וקיצים במשך למעלה מ-12 שנים שבמהלכם הוא לא נצבע בצבע חוץ מיוחד או עבר ציפוי כלשהו, הטיח מתחיל להתפוצץ ולהיסדק. לאט לאט הקילופים הופכים לסדקים עמוקים ומתפוררים, מתחילה חדירה של רטיבות לתוך הבית ואז הנזק הוא כפול. לכן, חשוב לחדש את הציפוי החיצוני של הבית ושליכט צבעוני נותן מענה מצוין להגנה מפני פגעי מזג האוויר.

סוגי טקסטורות וצבעים 

ישנן רמות שונות של טקסטורה אפשרית, הנקבעת לפי עובי הגרגרים בתערובת. ישנם גרגירים בעובי של מ"מ אחד, או גרגירים של 2 מ"מ. ככל שהגרגר עבה יותר, הטקסטורה תראה גסה יותר, אך גם שכבת ההגנה על הקיר תהיה עבה יותר. כאשר מעוניינים בטקסטורה עדינה ובגרגרים של מילימטר אחד כדאי לקחת בחשבון שהעניין בא על חשבון עובי השכבה. גרגירים עבים יוצרים הגנה כפולה וחזקה יותר. עוד יתרון של גרגרים עבים הוא טשטוש אפקטיבי יותר של פגמים בקיר. כאשר הגרגירים הם דקים יותר, עם פגיעת קרני השמש בקיר ניתן לראות עליו את הפגמים. ניתן לגוון את החומר בצבע לפי המניפות המקובלות בשוק של נירלט ו- טמבור, כאשר עם בחירת הגוון חשוב לוודא שהם עמידים לקרינת UV, זאת כדי  שלא יידהו בשמש. 

אלדד שרידק

ציון 9.7 23 חוות דעת

עבד אבו זיד

ציון 9.27 22 חוות דעת

אורן שדה

ציון 10 3 חוות דעת

עומרי דוד

ציון 9.83 6 חוות דעת

איך מיישמים את החומר?

השליכט הצבעוני מיושם על גבי טיח כאשר ישנם כמה סוגים שונים של טיח הנמצא בשימוש: טיח שחור רגיל, טיח "הרבצה" שעמיד מאוד נגד רטיבות אך יקר יותר וטיח עם קלקר בעל תכונות בידוד משופרות. לפני היישום חשוב בראש ובראשונה להכין תשתית אופטימלית, והטיח עליו החומר מיושם צריך להיות ישר ככל האפשר. לפני יישום החומר יש למרוח פריימר. את כמות הפריימר נהוג למרוח בכמות של 50, מקסימום 60 מ"ר לגלון. כדאי לשים לב שבשלב הזה קבלן השיפוצים או הפועל מטעמו המבצע את העבודה אינו מוהל את הפריימר במים, דבר הנעשה לפעמים כדי לחסוך בעלויות, אך פוגע באיכות העבודה ועמידות החומר. הפריימר מיושם על הקירות באמצעות רולר או בהתזה. לאחר היישום יש להמתין 24 שעות או עד ייבוש סופי. אחרי 24 שעות של המתנה יש לבדוק פשוט באמצעות נגיעה אם הפריימר יבש לגמרי. אם עדיין לא התייבש לגמרי יש להמתין עד ייבוש מלא.

חובה לשים לב שבעל המקצוע מערבב את השליכט לפני השימוש, כדי להבטיח אחידות של החומר ושהגריגירים לא שקעו מטה. את החומר עצמו מיישמים במריחה עם מאלג' ושפשוף, המזיז את הגרגרים ויוצר את הטקסטורה. שיטת היישום היא של מריחה-שפשוף-מריחה-שפשוף. הזמן הממוצע בין מריחה לשפשוף יהיה בין דקה אחת לשתיים. חשוב להקפיד שהפועל ימרח את החומר עד עובי הגרגר ולא שכבה עבה יותר.

חשוב להקפיד שהחומר בו נעשה שימוש הוא בעל תו תקן של מכון התקנים. ישנו תקן לסדיקה של 1 מ"מ, כלומר שהחומר אמור להתמודד עם סדקים בעובי של מ"מ אחד. ישנם חומרים העומדים בתקן של 2 מ"מ, מה שאומר שביכולתם להתמודד עם תזוזה של 2 מ"מ בקיר. חשוב לציין כי מעטים הספקים שיש להם שליכט העומד בתקן של 2 מ"מ, אך מדובר בחומר איכותי יותר.

כדאי לבחור בחומר המיוצר בחברה גדולה בישראל, כדי שיהיה מפעל קרוב שיוכל לתת פיתרון במידה ויש בעיה. כדאי לדרוש אחריות על המוצר. בשוק נהוג לתת אחריות של  5 שנים. האחריות מתייחסת לטיב החומר ולא  לטיב הביצוע כלומר, האחריות מתאימה למקרים בהם יש דהייה של הצבע או שהוא נופל מהקיר. כדאי לבקש אחריות נוספת מהקבלן, עבור בעיות הנוגעות ביישום החומר עצמו.  בנוסף, חשוב לוודא שלבעל המקצוע יש ביטוח על הפיגומים, למניעת אסונות.

הדרך המקובלת ליישום שליכט צבעוני היא יישום פריימר ומעליו את השליכט אולם נציין כי חברות שונות המשווקות את החומר ממליצות לעתים גם על יישום שכבת דבק גמישה מעל הפריימר עם רשת אינטרגלס, כדי ליצור שכבת הגנה נוספת לקיר. המשמעות היא כמובן תוספת של תשלום: עלות פח דבק היא 150 ש"ח לפני מע"מ (מתאים ל-20 מ"ר) ומחיר רשת אינטרגלס הוא 70 ש"ח לפני מע"מ (כמות המספיקה ל-50 מ"ר).  מובן שיש גם תוספת מחיר על העבודה, אך התמורה היא קיר חזק הרבה יותר. נקודה נוספת נוגעת לבתים הנמצאים בקרבת חוף הים - מומלץ לדרוש חומר שליכט על בסיס סיליקון, המונע ממלחים לחדור אל הצבע. מדובר בתוספת של 30 ש"ח לגלון של חומר.

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או
שליכט צבעוני בבית משותף

 

היכן משתמשים בשליכט צבעוני?

מעבר ליתרונות החומר כשכבת חוץ למבנה, ישנו גם שימוש בקירות פנים. הסיבה היא שמדובר במוצר דקורטיבי המהווה תחליף זול לאבן, כך שלמשל נעשה בו שימוש בקיר דקורטיבי בסלון או בחדרים רטובים (כי כאמור, מדובר בחומר עמיד במים).  נציין כי ישנם  גם צבעים עם טקסטורות שמיועדים לפנים הבית: ביניהם למשל טיח דקורטיבי או טיח סטוקו, המורכב ממשחה העשויה מדבק, שיש גרוס וצבעים מיוחדים היוצר מראה דמוי שיש; ישנו אפקט קסיופאה או ונוס, צבעים הכולל שברי זכוכית קטנים שמפוזרים בהתזה על הקיר הצבוע ויוצרים אפקט נצנוץ ועוד...

זמני אספקה והשלמות עבודה

החומר עשוי תערובת המורכבת בין השאר מחומרים מינרליים, כלומר - חומרים טבעיים. המשמעות היא שעלולות להיות תנודות קלות בגוון לכן, כדאי להזמין את כל החומר בפעם אחת, ולא בשני משלוחים שונים. ניתן להזמין 95 אחוז מהחומר ולהשאיר 5 אחוזים נוספים לקירות נסתרים מהעין, במקרה שתהיה סטייה בגוון. חשוב לציין שלא ניתן לתקן תקלות נקודתיות ואם יש בעיה יש צורך לבצע את כל המקטע שוב.

שליכט צבעוני בבית פרטי

 

מחירים 

שליכט צבעוני נחשב למוצר גמר, ולכן מקובל שהלקוח יקנה את החומר, אם כי הדבר עשוי להשתנות, בהתאם להסכם עם קבלן הבניה או קבלן השיפוצים. חשוב לדעת כי ניתן לדרוש מהחברה המשווקת כלי עבודה לטייחים ללא תוספת תשלום, כך מקובל כיום.

מחיר חומר מחירי החומרים נעים בין 125 ש"ח ל-135 ש"ח לפני מע"מ לגלון של 24 קילו. טווח המחירים תלוי בגוון, העולה ככל שהגוון כהה יותר.כמות כזו מספיקה ל-8 מ"ר.
מחיר פריימר 145-155 ש"ח לפני מע"מ, המחיר תלוי בגוון וכן בכמות הכללית שנקנית (המחיר לגלון יהיה זול יותרככל שקונים יותר). לגלון של חומר הספק של 60 מ"ר.
מחיר עבודה 80 עד 130 ש"ח למ"ר (ללא מע"מ).

חלופות 

חלופה אחת לחיפוי חוץ כיום היא האבן. ישנם בניינים ובתים פרטיים רבים בהם ניתן לראות שילוב של שליכט עם חיפוי אבן, כאשר ישנם מקומות שמסובך לעבוד עם אבן, ולכן השליכט הצבעוני הוא הפתרון המתבקש. ישנם מקרים מסוימים בהם גם לא מומלץ לחפות באבן, כמו במקרים של לוחות המשמשים לבניה קלה. בנוסף, חיפוי באבן הוא יקר בהרבה, ולכן הבחירה נובעת פעמים רבות מהבדלי המחירים. יש אפשרות נוספת שזה צביעה של הבית בצבע חיצוני משוריין ובכך לחזק את תשתית הבית למשך עשר שנים לפחות. התהליך הזה יותר זול מהשליכט ב60% והוא מיועד לאנשים שאין להם יכולת לבצע שליכט אבל עדיין רוצים לחזק ולשמור על הבית.

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה