בית

>

צבעים

>

מאמרים

>

צביעה אומנותית - סגנונות צביעה

תוכן עניינים

צביעה אומנותית - סגנונות צביעה

צביעה בימינו היא כבר לא מריחת צבע אחיד על הקירות. קיים מגוון רחב של אפקטים דקורטיביים שניתן ליישם לקירות ביתנו

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-17/10/2011 3 דק' קריאה

פעם, במאה הקודמת, צביעת הדירה כללה מגוון מצומצם מאוד של גוונים וסגנונות. את התקרות צבעו תמיד רק בלבן והקירות היו בדרך כלל לבנים או בגוונים בהירים דומים – לבן שבור, לבן ביצה, לבן שמנת והנועזים הוסיפו קיר אחד באפור בהיר או בצהוב. דירות נצבעו תמיד בצבעים סולידיים חלקים ומשעממים מאוד ומי שרצה להרגיש נועז וחדשני הוסיף פס כסף ברווח בין הקיר לתקרה. חדרי ילדים צבעו תמיד בצבעי פסטל עדינים, תכלת או ורוד, לפי מין הילד וגם זה רק כשהילדים היו צעירים, אחר כך הם הסתפקו בצבעים סולידיים כמו ההורים. 

סוגי צבעים וציפויים

כיום יש מבחר מבלבל של צבעים לבית מחומרים שונים הכולל צבעים אקריליים, תוספות של פיגמנטים, סוגי אבקות ותוספות של גרגרים ומינרלים. בין השאר, ניתן למצוא מגוון סוגי צבעים מקובלים כיום בחנויות לצבעים:

  • מרמורינו - טיח נושם שלא אוטם את הקיר על בסיס סיד המיועד לצביעת קירות פנימיים. נדבק היטב לקיר ולא מתקלף ואפשר ליצור בו טקסטורות רבות ומגוונות של צביעה על פי תנועות הטייח וסוג הכלי בו הוא עובד. ניתן לשלב בו תבליטי טיח או גבס, לקשט עם צורות שקועות, לצבוע אותו בטכניקת וואש - שכבה עליונה חצי שקופה ולהוסיף לו אבקת שיש, גריסי שיש או קריסטלים שיוצרים אפקטים אומנותיים.
  • סטוקו – טיח שיוצר אפקט של שיש. אפשר לצבוע קירות טיח או גבס בסטוקו והתוצאה המתקבלת היא חלקה ומבריקה. הסטוקו מונע הצטברות של לכלוך וכתמים והוא אידיאלי לצביעת מקומות רגישים ללכלוך.
  • פרסקו - טכניקה קדומה של ציורי קיר שהומצאה עוד בימי הרומאים. את הפרסקו צובעים על הטיח מיד אחרי שמורחים אותו ולפני שהוא מספיק להתייבש ובכך הציור הופך עמיד. יצירת פרסקו הוא תהליך יקר ואיטי המחייב מיומנות רבה ומתאים בעיקר למקומות ציבוריים.
  • אימפסטו - טכניקת צביעה שמבוססת על צבעים סמיכים הנצבעים בשכבות עבות. בדרך כלל משתמשים בטכניקת אימפסטו עם שבלונות וצובעים בו רק קטע של קיר כאפקט אמנותי.
  • וואש – שפירושו רחיצה, היא טכניקת צביעה בצבע שקוף למחצה שמוסיפה עומק וגיוון לצבע קיים.
  • סוויד – שפרושו זמש, הוא צבע אקרילי על בסיס מים. אפשר לצבוע בו בתוך הבית או מחוץ לו והוא מעניק לקיר טקסטורת זמש נעימה למגע.

סגנונות צביעה בעבר והיום

סגנון הצביעה השמרני של פעם התאים להיצע המצומצם של צבעים וגוונים שהיו בשוק, יכולת לקנות רק סיד או צבע פלסטי לבן שהוספת לו צבע לגיוון. הדעה המקובלת הייתה שקיר הוא רק רקע לא חשוב ודי אם יהיה בהיר ונקי, אין צורך בהשקעה מעבר לכך. בארץ הייתה רק חברה אחת שיצרה צבעים ולמי היה כסף לייבא צבעים מחו"ל? כיום המצב שונה, יש עוד חברות שמייצרות צבעים וניתן להשיג מבחר גדול של צבעים חלקם מקומיים וחלקם מיובאים. השתנתה הגישה השמרנית שרואה בקיר רקע ניטראלי ומעצבים  תוספים את הקירות כאלמנט עיצובי ואת הצבע והטקסטורה שלהם כחלק מעיצוב הבית. אם אתם מעוניינים בסגנון צביעה מיוחד, כדאי לוודא עם השיפוצניק שלכם לגבי התוספת במחיר, כדי שלא תהיינה הפתעות.

ניסים פחימה

ציון 9.75 4 חוות דעת

עבד אבו זיד

ציון 9.27 22 חוות דעת

סטנסילב גלילוב

ציון 10 3 חוות דעת

סטניסלב בינייב

ציון 9.35 40 חוות דעת

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה