בית

>

צבעים

>

מאמרים

>

צביעת קירות ותקרות - עשה זאת בעצמך

צביעת קירות ותקרות - עשה זאת בעצמך

פסח מתקרב אבל גם בימים כסדרם, צביעת קירות הבית היא אחת הפעולות הזולות ביותר בחידוש וריענון מראה הבית והיא גם קלה לביצוע. קחו לעצמכם סוף שבוע וצבעו בעצמכם או בעזרת הילדים את הבית - כך תחסכו את העלויות של בעל מקצוע וגם תקבלו הזדמנות ללכלך את הידיים בעצמכם

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-18/03/2012 9 דק' קריאה

צבע חדש בבית תמיד נותן תחושה של התחדשות ורעננות. למזלנו, זהו אחד הסעיפים הזולים ביותר והקלים ביותר לביצוע עצמאי. באמצעות הכנה טובה וכמה טריקים מקצועיים תוכלו לצבוע את התקרה או את קירות הבית ולהגיע לתוצאות מצויינות, לקראת חג הפסח הבא עלינו לטובה.

כמובן שהדבר הראשון שמתחילים בו הוא ניקיון המשטח והחלקתו. צביעה על גבי אבק או לכלוך תחליש את האחיזה של הצבע בקיר וגם תגרום להופעת בליטות וזיזים על גבי הקיר בסוף הצביעה. אם המשטח מאובק, היעזרו במטאטא: נקו את המברשת שלו וטאטאו את הקיר או את התקרה. העבירו סמרטוט יבש בסוף, כדי להוריד שאריות אבק מהמשטח לפני הצביעה.

אם אתם גם צובעים משקופי דלתות וחלונות, עשו זאת לפני שאתם מתחילים בצביעת הקירות והתקרה. רק כשאתם בטוחים שהצבע על המשקופים התייבש לחלוטין, הדביקו עליהם ועל כל מה שבולט מפני הקיר (מתגים, מזגן, שקעים וכו'), נייר דבק שיגן מפני טפטופים של צבע מצביעת הקירות והתקרה. הסירו את נייר הדבק מיד בסיום צביעת הקירות – הצבע שמטפטף על נייר הדבק עשוי להקשות מאוד את ההסרה שלו לאחר הייבוש, ולהשאיר כתמים לא רצויים.

כל משטח שנצבע לראשונה זקוק קודם גם לשכבת פריימר. פריימר מהווה בסיס אשר מבחינה כימית מאפשר צימוד טוב וחזק עם הצבע, מסייע בהסתרת הצבע הקודם (במיוחד אם מדובר על צבע בהיר על גבי כהה), מאפשר ליצור משטח אחיד ובסופו של דבר מביא לתוצאה טובה יותר.

השימוש בפריימר תלוי בשני גורמים: במשטח שמתכוונים לצבוע ובסוג הצבע שמשתמשים בו. כדי להבין אם אתם זקוקים לשכבת פריימר התייעצו עם המומחים שלנו בפורום צבע.

בניגוד לצבע הסופי, צביעת פריימר לא חייבת להיות מדוייקת אולם היא כן צריכה להיות יסודית ולכסות את המשטח כולו מבלי לפספס נקודות. התחילו עם התקרה ואז המשיכו לקירות.

יש לצבוע באותו הסדר שבו יישמנו את הפריימר – תחילה תקרה ואחר כך קירות. הדבר נכון גם למספר שכבות: תמיד עובדים במעגליות כך שהחלק שאותו צבענו ראשון בשכבה הראשונה, יהיה גם הראשון בשכבה השנייה של הצבע. אם בחרנו בפריימר מאיכות גבוהה והפער בין הגוון לפני הצביעה והגוון של הצבע החדש לא משמעותי, ייתכן שלא נזדקק ליותר משכבת צבע אחת.

צביעת פינות

לפני שמתחילים לצבוע את התקרה או את הקיר עם מברשת גדולה או עם רולר, ראשית יש לטפל בפינות הקיר – הזווית שבין כל שני קירות או בין קיר ותקרה. משתמשים במברשת 5-7 ס"מ ומתחילים לצבוע ממרחק של 15 ס"מ מכל צד, פנימה אל תוך הפינה.

אם אתם משתמשים בצבע שמתייבש יחסית מהר, כנראה שתוכלו לצבוע את כל הפינות בחדר ואז לעבור לצביעת הקירות. לעומת זאת, צבעים שלוקח להם זמן רב להתייבש ישאירו פס מכוער אם יתייבשו לפני צביעת הקיר ולכן אם אתם משתמשים בצבע כזה, צבעו את הקירות בזמן שהצבע של הפינות עדיין רטוב. כלומר: מסיימים פינה אחת ומיד אחר כך צובעים את שני הקירות בשני צידיה.

אם אתם משתמשים באותו הצבע לתקרה ולקיר הרי שעליכם לצבוע את הפינות של התקרה עם הקירות באותו אופן שהייתם צובעים פינה של קיר עם קיר. אם אתם צובעים את התקרה בצבע אחר, התחילו בצביעת התקרה ואז עברו לצביעת הקירות.

שימו לב שצריך לנהוג באותו האופן לגבי משקופים, מזגנים, מדפים, או כל אובייקט שנמצא על הקיר: לוקחים מברשת קטנה יחסית וצובעים בעדינות מסביב לפני שמתחילים לעבוד עם רולר או מברשת צבע גדולה ורחבה.

ניסים פחימה

ציון 9.75 4 חוות דעת

עבד אבו זיד

ציון 9.27 22 חוות דעת

סטניסלב בינייב

ציון 9.35 40 חוות דעת

סטנסילב גלילוב

ציון 10 3 חוות דעת

מברשת צבע צרה לצביעת פינות

איך משתמשים ברולר?

אם בחרתם להשתמש ברולר לצביעה, עשו זאת כמובן אחרי שעשיתם צביעת פינות. המטרה היא למרוח את הצבע באמצעות הרולר ולהגיע למיזוג מקסימלי בין הצבע של האזורים שצבענו במברשת ובין הצבע שיישמנו עם רולר. התוצאה הרצוייה היא משטח חלק והומוגני ללא הבדלי גוון.

בעבודות צבע קטנות של חדר אחד או שניים, משתמשים במגש צבע (שמגיע בד"כ עם הרולר) אבל אם אתם עומדים בפני צביעה של בית שלם גדול, אפשר לשקול להשתמש בדלי גדול ורחב או גיגית – כך גם אפשר לערבב צבע משני דליים או יותר מבלי לפחד מהבדלי גוונים במקורות השונים. הבעיה בצביעה עם רולר מתוך דלי צבע או גיגית דורש מכם לייצר משטח מרושת ברשת עדינה שיוצב מעל הגיגית ויאפשר לכם לגלגל עליו את הרולר כדי להפיל צבע עודף. לפיכך, עדיף להשתמש במגש הצבע שמגיע עם הרולר ולמלא שוב ושוב בהתאם להיקף עבודת הצבע.
לרוב, קנייה של דלי צבע סטנדרטי ושימוש במגש הצבע שמגיע עם הרולר מספיק ועושה את העבודה. למי שאינו מנוסה בעבודות צבע, השימוש במגש הצבע מקל ומפשט את העבודה.

רולר צביעה מתחלק למספר סוגים של כיסויים (שרוולים), המוכרים ביניהם הם: כיסוי פרווה וכיסוי ספוג וכדאי להתייעץ בפורום לגבי איזה סוג כיסוי מתאים לאיזה סוג של צביעה.
אם זה עתה קניתם רולר פרווה חדש, יש להסיר ממנו את המוֹך באמצעות נייר דבק. רולר ספוג לא דורש כל הכנה לפני הצביעה.

באם אתם משתמשים במגש צבע או בדלי, הספיגו את הרולר בצבע עד לגבול הטפטוף כך שכשתרימו אותו לאוויר הוא לא יטפטף או אולי יפיל טיפה או שתיים.

בשימוש במגש צבע, מלאו את החלק התחתון שלו עד לגובה המשטח המחוספס, טבלו את הרולר בצבע, הרימו את הרולר לאוויר ותנו לצבע לטפטף לתוך החלק התחתון. לאחר שהרולר סיים לטפטף, גלגלו אותו על המשטח המחוספס הלוך ושוב כדי להשיג פיזור אחיד של הצבע על גבי סיבי הרולר.

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או
רולר צבע

איך לצבוע תקרה עם רולר?

אם אתם לא בטוחים באם להשתמש ברולר או במברשת צבע רחבה בצביעת הקירות, הרי שכשמדובר על צביעת תקרה, התשובה די ברורה: שימוש ברולר מחובר למקל.

צביעה במברשת או ברולר ללא מקל בעמידה על סולם לא רק שתגרום לכם לסיים עם צוואר תפוס, אלא גם תעייף אתכם ותהיה מאוד קשה מכיוון שיהיה עליכם לרדת מהסולם, להזיז אותו ולעלות שוב, בכל פעם שתסיימו מקטע.
עבודה עם מקל מאריך ורולר נותנת לכם זווית גדולה יותר כך שאתם רואים את התמונה הכללית, ומעבר לכך – תוכלו לעמוד בזווית שצבע לא יטפטף לכם על הפנים – מה שבטוח יקרה בעבודה עם סולם.
טיפ: לא צריך לקנות מקל רק כי המוכר מציע לכם. נתקו את המקל של המטאטא ובסוף העבודה החזירו אותו.
טיפ 2: באם אתם קונים מקל או משתמשים בזה של המטאטא, השתמשו רק במקל עץ ולא במקל מתכת חלול – סביר שהוא יישבר בעבודה בזווית רחבה.

התחילו בפינה וגלגלו את הרולר באיטיות כשאתם מתחילים עם המימד הצר של התקרה (הפאה הקצרה יותר במרובע). צבעו בצורת Mעל מקטע בגודל של כמטר רבוע אחד והחליפו את כיוון הצביעה כדי למלא את החללים שטרם צבענו. המשיכו באותו האופן, במקטעים של מטר רבוע אחד בכל פעם, תוך כדי שאתם מפזרים את הצבע בצורה אחידה ככל האפשר וטובלים את הרולר בצבע במידת הצורך.

כשסיימתם לצבוע את כל התקרה, גלגלו את הרולר מצד לצד לרוחב התקרה ולאחר מכן לאורכה בתנועות ארוכות ורציפות. אל תטבלו את הרולר בצבע לפני שלב זה!

איך לצבוע קיר באמצעות רולר?

גם כאן, נראה שרולר יעשה לכם עבודה קלה והוא עדיף על פני מברשת צבע.

טבלו את הרולר בצבע, תנו לו לטפטף וגלגלו אותו על פני המשטח המחוספס של מגש הצבע (כמו שתואר מעלה).
התחילו בפינה עליונה ובצורות Mעל פני מקטעים של מטר רבוע, גלגלו את הרולר לאט מבלי לנתק מגע מהקיר. בכל פעם שאתם מגיעים לסוף ה-M, הרימו את הרולר מהקיר ושנו את "כיוון האות", כלומר: אם צבעתם קודם בצורת M, עכשיו צבעו בצורת Wכדי למלא את החללים שטרם נצבעו. שימו לב לא לתת לרולר להתגלגל כשאתם מרימים אותו מהקיר כדי לא לפגוע באחידות של כמות הצבע על חלקי הכיסוי.

המשיכו בצביעת הקיר מצד לצד ומלמעלה למטה במקטעים שווים ובטכניקה זהה. כשסיימתם לצבוע את הקיר כולו, גלגלו את הרולר בתנועות ארוכות ורציפות על לרוחבו ולאורכו של הקיר כדי להעלים את סימני ה"תפר" של הרולר שנותרו מהצביעה שעשיתם קודם.

איך להשתמש במברשת?

בעבור מומחה צבע וותיק או קבלן שיפוצים מהסוג הישן, אין דבר שיכול להחליף את המברשת הטובה והישנה – לא רולר ולא צביעה בריסוס. אם אתם גם מהמאמינים בדיסציפלינה זו אך אינכם שייכים לקטגוריית המומחים, ישנן מספר טכניקות שיעזרו לכם להגיע לתוצאות טובות בצביעה באמצעות מברשת.

עוד לפני שאתם טובלים את המברשת בצבע, יש להכין אותה לצביעה ולהסיר ממנה שיערות מנותקות ולכלוכים. שפשפו את המברשת הלוך וחזור על ידכם ונערו אותה היטב. לכלוך ושערות שיישארו על המברשת, יעברו בשלב הצביעה לקיר ויביאו לגימור דל.

בשימוש במברשת חדשה, התחילו בערבוב של הצבע באמצעות המברשת בתנועות סיבוביות – פעולה זו תעזור להפריד את השיערות זו מזו וכך לאפשר אחיזה טובה יותר של צבע במברשת. טבלו את המברשת בצבע בתנועות אנכיות (מעלה-מטה) עד לעומק של שליש מאורכה של המברשת. חזרו על פעולת הטבילה שלוש פעמים.

כדי לוודא שהמברשת לא ספוגה בצבע עודף, הכו אותה בתנועת הצלפה בצד הדלי, אם מצליחים, אז אפילו מבלי שתיגע בדפנות הדלי. בכל מקרה, אל תורידו את הצבע באמצעות תנועות של הברשה על דפנות הדלי מכיוון שזה יסיר יותר מדי צבע ואפילו עשוי לגרום לשיערות להידבק זו לזו.

רק אחרי שסיימתם עם צביעת הפינות, התחילו לצבוע במקטעים של מטר רבוע. אחזו את המברשת כך שהיד עוטפת את ידית המברשת: האצבעות נמצאות במרחק שווה זו מזו על הידית מצד אחד, והאגודל נמצא מהצד השני, על בסיס המברשת (החלק שאליו מחוברות השיערות).
בניגוד לאחיזה רגילה (כשהאגודל חובק את הידית), אחיזה זו מאפשרת לכם לשלוט בזווית של המברשת מבלי לשנות את זווית הזרוע כולה.

החזיקו את המברשת בזווית של 45 מעלות ומרחו צבע בתנועת הברשה על המקטע הראשון. בסוף כל תנועת הברשה, יש לשחרר קצת מהלחץ של המברשת על הקיר בהדרגתיות עם התנועה עד לסופה. הברישו בכיוון ההפוך אל החלק שקיבל יותר צבע בתנועה הקודמת כדי למנוע סימני חפיפה בין מקטעים. כשאתם מסיימים מקטע של 1 מ"ר, עברו למקטע הבא וצבעו קצת מעבר למקטע החדש בחלק הנושק למקטע הקודם – בשיטת "טלאים": כל מקטע "עולה" מעט על המקטע שקדם לו.

אם אתם משתמשים בצבע מבריק, סיימו את הצביעה במקטע המרוחק ממקור התאורה העיקרי של החדר מכיוון שיהיה קשה להסתיר את סימני המברשת שיישארו, עדינים ככל שיהיו, כשהם נמצאים ממש מול מקור אור.
ניתן לטשטש את סימני המברשת באמצעות הברשות קלות ועדינות מאוד של המברשת כשהיא איננה ספוגה צבע, על גבי המשטח, קצת לפני שהצבע מתייבש.

טיפ אחרון לסיום

אחרי שלמדתם את הטכניקה ואתם יודעים לצבוע קירות ותקרות בעצמכם, כדאי לדַמות את העבודה באמצעים וירטואליים לפני שמתחילים למרוח את הצבע על הקיר.
חברות הצבע המובילות נירלט וטמבור שתיהן מציעות כלים באתרי האינטרנט שלהן המאפשרים לעיין במניפת הצבעים של החברה ולהתרשם מהגוונים השונים.

יתר על כן, גם מערכת הדמיית החדרים של נירלט וגם מערכת חדרים בעיצוב אישי של טמבור מציעות לכם מגוון עיצובים מוכנים של חדרים בהם תוכלו להחליף את הצבעים בלחיצת עכבר ואפילו להעלות למערכת תמונה של החדר שלכם ולהחליף צבעים כדי להתרשם ממגוון הצבעים והסגנונות העומדים לרשותכם. כך, תוכלו להיות בטוחים יותר שעשיתם את בחירת הצבע הנכונה,לצורך חידוש הבית לקראת פסח (או בכל יום אחר בשנה).

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה