בית

>

צבעים

>

מאמרים

>

איך נבחר צבע לבית? - על סוגי צבעים, מדללים וטרפנטין

איך נבחר צבע לבית? - על סוגי צבעים, מדללים וטרפנטין

כשנכנס לפרויקט של צביעת הבית ניתקל במגון רחב של מותגים, סוגי צבעים, מדללים, טרפנטין, צבעים אקרילים, צבעים פלסטיים ועוד מושגים שלא מוכרים לנו ויכולים לגרום לנו לבחור בצבע הלא נכון לבית. המאמר הבא יסקור את כל המושגים שאתם צריכים לדעת על עולם הצבע לפני שתרכשו צבע ותתחילו להבריש את קירות הבית

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-20/11/2012 4 דק' קריאה

כל פעם מחדש נשמע שצביעת הבית הוא פרויקט שאומנם נראה פשוט אך טומן בחובו עולם ומלואו ועדיף להיעזר באיש מקצוע לעבודות צביעה נרחבות. וטענה זו אכן נכונה ולא מופרכת כלל. עבודת הצביעה לא כוללת מריחת צבע פשוט על הקירות ולחכות שהוא יתייבש, נדרשת טכניקה מיוחדת לצביעה שתעניק תוצאה חלקה ושימוש בחומרים נלווים לצבע עצמו. לכל קבוצת צבעים יש שימושים שונים ותכונות שונות ולא פעם נצטרך להוסיף לצבע הבסיס חומרים נוספים שיהפכו את הצביעה לאסתטית ופרקטית כאחד.

אילו סוגי צבעים יש?

החלוקה הראשונית והבסיסית ביותר בכדי לענות לשאלה זו היא בין צבעים שמן המכונים צבעיים טכניים לבין צבעים סינתטיים שאינם טבעיים.

  • צבעים טבעיים - צבעי שמן נעלמים מקו האופק והשימוש בהם הולך ופוחת וזאת בעקבות החסרונות העיקריים שלהם: תהליך ייבוש איטי מדי וריח חריף חזק שדורש דילול בטרפנטין מינראלי. צבעי השמן עשויים משמנים טבעיים ומשרפים. כשמערבבים צבעי שמן עם טרפנטין מקבלים חומר גלם שהוא פחות נוח לעבודה ושמפיץ רעלים לאוויר. צבעי השמן פופולארים לחידוש רהיטים. בימינו מייצרים צבעי שמן שלא מכילים עופרת ועל כן השימוש בהם בטוח יותר. 
  • צבעים סיתנטיים - הצבעים הלא טבעיים מיוצרים משרפים סיתנטיים שאינם מהצומח כגון צבעים פלסטיים, אקריליים, פוליאוריטניים וכו'. השימוש הנרחב ביותר בצבע היום הוא בצבעים סינתטיים שדורשים דילול במים, בטרפנטין או ממיסים אחרים. מתוך רצון לשמור על הסביבה ירוקה נהוג להשתמש בצבעים על בסיס מים שהם נוחים לעבודה, לא מפיצים רעלים, מתייבשים במהרה וקלים לתחזוקה. לא נצטרך גם לסבול מריחות רעים וחריפים של חומרים מדללים.

כשצובעים את הבית יש לקחת בחשבון גם את גווני הקיר. צביעה בלבן היא לא בהכרח צביעה נדושה, היא מאפשרת ליצור גמישות רבה יותר בבחירת הרהיטים כפי שניתן לראות בתמונה הבאה שהיא אחת מעבודותיו של משרדו של אמיר שאול - עיצוב פנים.

ניסים פחימה

ציון 9.75 4 חוות דעת

עבד אבו זיד

ציון 9.27 22 חוות דעת

סטניסלב בינייב

ציון 9.35 40 חוות דעת

סטנסילב גלילוב

ציון 10 3 חוות דעת

באילו סוגי צבעים נבחר לצביעת ביתנו?

כאמור לעיל הבחירה לצביעת הבית תהיה לרוב בצבעים סיתנטיים ולא טבעיים כיוון והליך הייצור שלהם מבטל חסרונות רבים שיש לצבעי השמן ומאפשר עבודה נוחה ויעילה יותר. בין סוגי הצבעים הפופולריים ביותר לצביעת הבית ניתן למנות:

  • צבעים פלסטיים - צבעים פלסטיים משמשים לצביעת פנים הבית ומקורם בתחליב PVA שמאפיין גם את הדבק הפלסטי, ומכאן נובע השם של צבעים אלו. לצבעים פלסטיים יתרונון רבים: הם רחיצים וקלים לתחזוקה, הם "נושמים", מדוללים במים ומונעים שימוש בחומרים נלווים כמו טרפנטין, מתייבשים במהירות ומקנים מראה עיצובי בסגנון מאט בגימור גבוה. החיסרון העיקרי של צבעים פלסטיים הינה העובדה שהם לא מתאימים לתנאים חיצוניים כיוון ויכולת האטימה שלהם מוגבלת.
  • צבעים אקריליים - צבעים אקריליים הפכו להיות פופולאריים ביותר בצביעת הבית. צבע אקרילי מבוסס על שרף אקרילי שמדולל במים וניתן להשתמש בו לצביעת פנים וחוץ הבית כאחד. לפני שעושים שפריץ אקרילי למשל משתמשים בצבע אקרילי כצבע בסיס. הצבע מעניק יתרונות רבים וביניהם: עמידות בפני שינוי מזג אוויר וטמפרטורה (חשיפה לגשם ולקרני השמש, שינויי חום-קור), צבע "נושם" מאוד שמאפשר התאיידות של מים מקיר הבית ומניעה של טחב ועובש. כמו כן מאוד פשוט לצבוע באקרילים וזמן ההתייבשות שלהם קצר מאוד ובסופו מקבלים גימור מאט יפייפה. אחת הסיבות שהצבע האקרילי הפך להיות כה פופולארי היא הגמישות שלו שמאפשרת לסתום סדקים קטנים שנוצרים בקירות טיח בכל בית בישראל.
  • צבעי תחליב סיליקון - צבע נוסף בצבעים הסיתנטיים הוא תחליב סיליקוני המדולל במים. נהוג להשתמש בצבע זה לקירות חיצוניים או לקירות אמבטיה שדורשים צבע עם יכולת איטום גבוהה למים ולחות. למרות האטימות הגבוהה שלו בפנים מים הוא בעל יכולת נשימה גבוהה ועל כן מאפשר לאדי לחות להתאדות ולא להיתפס לקיר ולהחליש את יסודותיו. צבע זה מתאים לקירות בטון, טיח, אסבסט ועוד אך לא יתפרס על שיש , חרסינה, קרמיקה ודומיהם.
  • לכה - הלכה מוכרת כצבע השקוף האולטימטיבי שמעניק את אותו מראה מבריק מצד אחד ומצד שני בעלת יכולות פרקטיות רבות. קיימת לכה סיתנטית שהשימוש בה רב בעולם העץ והנגרות ונהוג להשתמש בה לחידוש ריהוט. הלכה הסיתנטית מאפשרת לתת גימור מבריק לרהיט ולשמור על איכות העץ. לכות פוליאוריטניות המכונות גם לכות דור גם הן משמשות לצביעה אך יותר בפן התעשייתי. לכות על בסיס מים הן פחות רעילות וידידותיות לסביבה וגם  מאוד נוחות לעבודה אודות ליכולת שלהם להתייבש במהרה ועל כן הן עדיפות, על אף המחיר היקר שלהם.
  • טרפנטין - צבעים מדוללים בטרפנטין כוללים צבעים סולוונטים, צבעים פוליאוריטנים וצבעים סינתטיים נוספים. הצבעים המדוללים בטרפנטין יהיו בעלות עמידות גבוהה מאוד בתנאים קשים ויתאימו גם לפנים הבית וגם לחוצו. המראה הסופי יהיה מבריק יחסית. השימוש בטרפנטין בעבר היה רב יותר אך המגמה להשתמש בצבעים מדוללים במים גדלה יותר והטרפנטין מתחיל לצאת מהתמונה אט אט.

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה