בית

>

צבעים

>

מאמרים

>

בחירת צבע לבית: טיפים ורעיונות בבחירת הצבעים לפני צביעת הבית

תוכן עניינים

בחירת צבע לבית: טיפים ורעיונות בבחירת הצבעים לפני צביעת הבית

לפני צביעת דירה? בחירת צבע לבית או לחדר מסוים כרוכה במחשבה, תכנון והבנה. לצבע יש משמעויות רבות היכולות להשפיע על האווירה ומראה הבית.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-14/05/2011 4 דק' קריאה

כשמדובר בצביעת קירות הבית האפשרויות הן כמעט אינסופיות. אתה עומד מול קטלוג הצבעים ומרגיש כמו צבי העומד באמצע הכביש ונלכד באור הפנסים ואז ברגע של ייאוש אתה מחליט לוותר על הרעיון, לצבוע את הבית בגוונים ואתה רוצה לצעוק "לבן" ואז נזכר שגם ללבן יש בערך מיליון גוונים...
אם בכל זאת החלטת לא להתפשר על ה"לבן" הסטנדרטי ולעשות משהו מיוחד וצבעוני, ננסה במאמר זה לתת כמה טיפים ו"עשה לא תעשה" חשובים שיעזרו לך בבחירת הצבע.

  • תאמינו או לא, הצבע יכול לשפר את "התפקוד" של חדר. יש  מחקר שמראה שאם אדם עיוור נכנס לחדר אדום הוא ירגיש חמימות יותר מאשר בחדר לבן למרות שהטמפרטורה זהה. מסקנה: אנשים חשים את הצבע בחדר. זו הסיבה שבמסעדות למשל, צובעים בצבעים "חמים" כמו אדום וצהוב, כי זה מוסיף לאווירה ומעורר את התיאבון., צבעים קרים לעומת זאת, כמו כחול וסגול, מקטינים את התיאבון. מומחים ממליצים לצבוע את החדרים הפנימיים בצבעים חמים עמוקים כגון קקאו או ירוק, את המטבח בצבעים חמים כמו אדום וצהוב ובאמבטיה צבעים קרים כגון כחול.
  • תמיד מומלץ להסתכל על מה שמסביב. אם הרצפה היא רצפת פרקט, חשוב לקחת בחשבון מהו צבע הפרקט. עץ לא תמיד מתאים לכל הצבעים. בד"כ, צבעי העץ הם צבעים חמים ועל כן נצבע את החדר בצבעים "קרים".
  • אם אנו צובעים מטבח והמטבח בצבע "דובדבן" חשוב לתת על זה את הדעת כי צריך למצוא צבע מספיק עז שיכול להתחרות עם "הדובדבן" וכן הלאה...
  • נהוג לחלק את עולם הצבעים לשני מושגים עיקריים -  צבעים "קרים" וצבעים "חמים". הצבעים הקרים מתבטאים בגווני כחול, סגול, אפור, כסף והחמים בגווני אדום, כתום, צהוב, ירוק. כשמם כן הם - צבעים שמשדרים יותר חום וצבעים שמשדרים יותר רוגע וקור. למה חשוב לדעת את זה? מכיוון שהתכונה הבסיסית של הצבע יכולה להשפיע על מראה החדר. במצבים מסויימים יתאימו הצבעים החמים ובאחרים יתאימו דווקא הקרים, הכל תלוי באווירה שאנחנו רוצים ליצור בחדר.

צביעת חדר לא חייבת להיות אחידה - ניתן להשתמש בגוונים מסוימים שמוצאים חן בעינינו ולפזר אותם בהתאם בחדר. כמו בדוגמה הבאה של עיצוב חדר ילדים של חברת kandesign.

ניסים פחימה

ציון 9.75 4 חוות דעת

עבד אבו זיד

ציון 9.27 22 חוות דעת

סטניסלב בינייב

ציון 9.35 40 חוות דעת

סטנסילב גלילוב

ציון 10 3 חוות דעת

צביעת חדר שינה לילדים

מתי נשתמש בצבעים קרים ומתי נשתמש בצבעים חמים?

אור זה משהו שמאד משפיע על נראות הצבע בעיני המתבונן. הכוונה היא, שצבע מסויים באור שמש, יראה בגוון שונה אם אותו צבע יהיה בצל. כך לדוגמא, אם תצבעו את החדר בצבע מסויים, התקרה תהיה בגוון מעט שונה משאר החדר כי היא מוצלת יותר. כמו כן, גם גודל החדר וגודל הקיר משפיעים על נראות גוון הצבע. 
בד"כ, חדרים הפונים צפונה יהיו מוצלים יותר מה שיגרום לצבע לקבל גוון "קר" וגם את זה צריך לקחת בחשבון.

צבעים כהים יגרמו לקירות להיראות קרובים יותר אחד לשני ובעצם ייצרו תחושה של צמצום. לעומת זאת צבעים בהירים גורמים לחדר להיראות גדול ומרווח יותר.
השאלה היא כמובן, איזה תחושה אתם רוצים ליצור? אם אתם רוצים לשוות לחדר מראה מרווח, כדאי, לא רק לצבוע בצבעים בהירים, אלא לשנות את הגוון מעט בין קיר אחד למשנהו כי זה יוצר תחושה של עומק ומרווח. אם אתם רוצים לשוות למסדרון לדוגמא מראה צר לפני הכניסה ל"אולם הגדול", אז כדאי לצבוע בצבעים "קרים".

לצערינו, לא מעטות הפעמים שבהן אנו נכנסים לחנות צבע ורואים צבע מסויים בקטלוג שעל פניו נראה מושלם, אך לאחר הקניה מגיעים הביתה התוצאה בפועל נראית רחוקה ואף מאכזבת. הסיבה היא, בגלל הפרופורציה והגודל של החדר בשילוב עם תאורה מסויימת משנה את נראות הצבע בעיני המתבונן.

אז איך בכל זאת אנו מוצאים את הצבע המושלם והמתאים ביותר עבורינו?

דבר ראשון צריך להיות סבלניים! התהליך יכול לקחת זמן אבל זה שווה את זה.
מומלץ להתחיל לאסוף צבעים שונים שנראים לכם בגוונים שונים.
האיסוף יכול שיהא מתוך קטלוגים שקיבלת בחנויות (חשוב לרשום מאחורי הצבע אותו בחרתם בקטלוג את שם החנות שתדע לאן לחזור במידה ותבחר בו).
אפשר גם לקחת ממש בגד מסויים שאתם אוהבים את הצבע שלו, חתיכות של אריחים שטיחים, בדים, וילונות שאתם אוהבי או שכבר נמצאים בחדר ועם פריטים אלה ניגשים לעשות שופינג.
לאחר שקיבלתם מושג והחלטתם על כיוון, כדאי לבקש לקחת דוגמיות של כמה צבעים שנראים לכם (זה מקובל היום בחנויות צבע), לחזור עם זה הביתה לועשות "ניסויים" על הקיר.

כמה טיפים חשובים:

  • חשוב להתייחס לפריטים הקיימים כבר בחדר כגון שטיח וילונות אריחים וכו' .
  • לעשות מדידה לחדר ולבוא עם הנתונים לחנות בכדי שידעו לתת לכם את כמות הצבע הנכון. מומלץ תמיד לקחת 25% יותר, גם שלא בטעות יחסר וגם בשביל תיקונים בעתיד.
  • תמיד כדאי להתייעץ עם מקצוענים (בד"כ תמצאו כאלה בחנות הצבעים ).
  • בעיה שציינתי קודם - התקרה תמיד תצא כהה יותר מהקירות בגלל שהיא מוצלת יותר אז אם חשוב לכם שלא יראו את ההבדל, אפשר לדלל את צבע התקרה בצבע לבן (כ 25% לבן) או מראש  לקנות את צבע התקרה כבהיר יותר.

בהצלחה!

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או

מחפשים צבעי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה