גרניט פורצלן: כל מה שיש לדעת על סוג האריחים הנפוץ I שיפוצים פלוס
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

גרניט פורצלן - כל מה שחשוב לדעת

אריחי גרניט פורצלן הם האריחים הנפוצים ביותר בישראל. לפניכם כל מה שצריך לדעת לפני רכישת האריחים כולל יתרונות וחסרונות, טרנדים ועלויות.

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-7 בספטמבר, 2011 (עדכון אחרון: 27/01/19)

אריחי גרניט פורצלן שייכים למשפחת אריחי הקרמיקה, אבל בגלל טכניקת היצור המיוחדת שלהם הם איכותיים ובעלי מקדם שחיקה גבוה יותר, מה שהופך אותם לבחירה המועדפת על כל המשפצים. אפילו בקרית הוותיקן, מקום מושבו של האפיפיור, הוחלט לשפץ את הבניינים העתיקים בריצוף גרניט פורצלן. ניתן ליצור כיום אריחי גרניט פורצלן במגוון מדהים ומפתיע של טקסטורות וצורות ואפשר לחקות מרקם של פרקט עץ, שיש, או אבן טבעית. ניתן ליצר אריחי גרניט פורצלן מבריקים או בגימור מט.

מה ההבדל בין קרמיקה לגרניט פורצלן

כאמור, אריח גרניט פורצלן הוא סוג של אריח קרמיקה אך חזק ממנו בהרבה. הסיבה העיקרית לכך טמונה בתהליך הייצור של האריח: לאחר שמערבבים את החומר הקרמי ממנו נוצר אריח גרניט פורצלן מוסיפים לתוכו צבע ושורפים אותו בטמפרטורה גבוהה מאוד של 1220 מעלות צלזיוס. כך מבטיחים גם אטימות מקסימלית של החרס וגם שהצבע יהיה יצוק לכל עובי האריח. בשל העובדה שמדובר באריח חזק ועמיד יותר, הוא מומלץ לשימוש לריצוף, בעוד שקרמיקה תתאים יותר לחיפוי קירות שם אין צורך בעמידות למשקלים גבוהים.

אריחים מצוירים
אריחי גרניט פורצלן מצוירים. באדיבות חלמיש

גרניט פורצלן - יתרונות וחסרונות

יתרונות חסרונות
ניתן לבצע איתו ריצוף בהדבקה אם בוחרים בו כדי לשמות חומר כמו עץ או שיש המראה פחות אותנטי
ריצוף עמיד לאורך זמן קיימים גם מוצרים לא איכותיים בשוק 
מתאים לבתים עם ילדים יש לשים לב שעל אריחים בגימור מבריק רואים יותר לכלוך והם עמידים פחות לשחיקה
יכול לדמות חומרים אחרים
קיים במגוון רחב של סוגים ועיצובים

סוגי אריחי גרניט פורצלן

היתרון העיקרי של ריצוף הגרניט פורצלן הוא חוזקו ולכן משתמשים בו במקום בו נדרש ריצוף חזק ואיכותי במיוחד. אריחי הגרניט פורצלן מיוצרים בשתי שיטות:

 • אריח עם גוף מלא – יקר, עבה, חזק ואיכותי במיוחד.
 • אריח עם חצי גוף – יותר זול ופחות חזק, מתאים בעיקר לציפוי קירות

ככל שאיכותו של האריח גבוהה יותר והוא עמיד יותר הוא גם יקר יותר. יש מקומות בהם יש חשיבות רבה לריצוף באריחים עמידים בפני שחיקה ורטיבות, למשל בריכות או מוסכים, ויש מקומות בהם ניתן להסתפק באריח פחות יקר כמו למשל בבניה או שיפוץ של  בתים פרטיים. קבלן שיפוצים מקצועי ידע באיזה אריחים לבחור ואיך להתאים את סוג האריח למשטח המרוצף. בגלל איכותם הגבוהה והמגוון העצום שלהם אפשר לרצף בגרניט פורצלן גם קירות ולאטום אותם בפני רטיבות והתקלפות, פתרון טוב מאוד למקלחות ולמקומות בהם הרטיבות והלחות היא בעייתית ברחבי הבית.

ריצוף בחדר אמבטיה
ריצוף בחדר האמבטיה. עיצוב: הילה ודן המאירי. צילום: עודד סמדר

גימורים של גרניט פורצלן 

 • אריח מלוטש - אפשר ללטש רק אריחי גרניט פורצלן איכותיים בעלי גוף מלא (full body).
  אחרי הליטוש האריח נעשה מבריק, שמשווה למשטח מראה מהודר ומיוחד. תהליך הליטוש הופך את האריח לבעל עמידות גבוהה יותר לשחיקה וגם משפר את כושר האטימות שלו.
  אריחי גרניט פורצלן מלוטשים עמידים אפילו בפני כימיקלים. זו הסיבה שהם מתאימים מאוד לריצוף של מבנים תעשייתיים כמו: מפעלי מזון ותרופות, מטבחים ומסעדות, מוסכים, מוסדות חינוך, קניונים ובריכות שחייה.
 • אריח מט - הגרניט פורצלן נשרף בתנור בטמפרטורה גבוהה ואחרי שהוא עובר בדיקת פגמים הוא נארז ונשלח ללא טיפול נוסף.
 • אריח מזוגג - לפני שהאריח מוכנס לתנור הוא מצופה בשכבת גלזורה - מעין אבקת זכוכית צבעונית. האריח יוצא מהתנור כשעליו דוגמת גלזורה שהוטבעה עליו.
 • לפטו – אריח גרניט פורצלן מזוגג מלוטש חלקית עד שהוא נעשה חצי מבריק ומזכיר בטקסטורה שלו שיש משופשף.  

איך לנקות אריחי גרניט פורצלן

 • שמירה על ריצוף - אחת העצות החשובות לשמירה על הריצוף היא שמירה על ניקיון בשלב העבודות. חשוב לדאוג שקבלן השיפוצים עובד בצורה נקייה. הלכלוך הנפוץ בשיפוצים הוא שאריות של רובה, דבק ומלט. כאשר הרצף מיישם את הארובה, הוא לא יכול למרוח אותו, ולהגיע לנקות ביום למחרת. חשוב לנקות מיד בספוג ומים - לא יאוחר מרבע שעה-20 דקות לאחר היישום. אם לא עושים זאת, יש להשתמש בחומרים ייעודיים, בהם אסור להשתמש פרק זמן מסוים אחרי יישום הריצוף, מה שמעכב את התהליך.
 • תחזוקת הרצפה - כדאי לדעת כי אבנים מבריקות דורשות תחזוקה תדירה ופעולות יותר מקצועיות. כדי לשמור על אריחים מכל סוג חשוב לשטוף את הרצפה במים וחומרי ניקוי פעם בשבוע בלבד. אם מעוניינים לשטוף יותר פעמים, ניתן לעשות זאת עם מים בלבד אבל לא בכמויות, אלא עם סמרטוט לח. חשוב מאוד לטאטא או לשאוב לפני השטיפה מכיוון שאבק הוא אחד החומרים השוחקים ביותר, במיוחד לאריחים מבריקים. חשוב מאוד להקפיד על בחירת חומר השטיפה. בכל מקרה עליו להיות ניטרלי, כלומר עם רמת ph 7. חשוב שלא להשתמש בחומרים המכילים וקסים או פולימרים, כאשר מדובר באריחים מסוג פורצלן או קרמיקה. ככלל, לאריחים מבריקים אסור להשתמש בחומרים עליהם כתובות הגדרות כמו: מבריק, מגן, מבשם או משמר. 
 • שיקום אריחים - פעולת שיקום האריחים מחדשת את הברק של האריח שנשרט ונשחק כתוצאה של אבק, שטיפות מרובות, תנועה ואיכות האריח. שיקום משטח יכול להתבצע אפילו אחרי כמה חודשים או שנה, אם רמת האריח אינה גבוהה. פעולות מקצועיות עם חומרים ייעדויים ומכוניות מיוחדות. זוהי פעולה יקרה העולה בסביבות 80-100 שח למטר.
 • תיקוני אריחים  - ברוב סוגי האריחים לא ניתן לתקן סדקים או שברים. אם מדובר באריח פורצלן מלוטש והוא נשבר או נסדק, ניתן ללטש אותו מחדש, תלוי בעומק הסדק. מדובר בפעולה מורכבת, ארוכה ויקרה, ומחירה תלוי בשטח המדובר, ובאופן הליטוש.

גרניט פורצלן דמוי שיש
גרניט פורצלן דמוי שיש. באדיבות חלמיש

טרנדים מובילים

 • גדלים לא סטנדרטיים - בחלמיש מספרים כי אחד הטרנדים העדכניים בריצוף בית הוא גודל האריחים. סטנדרט הגודל של אריחים בעבר היה 60 ס"מ על 60. כיום, ישנו שימוש נרחב באריחים של 80 ס"מ על 90 עד מטר. יש גם אפשרות של אריחים 60 ס"מ על 1.20 או 80 ס"מ על 1.60. ככל שהאריח גדול יותר הוא מרשים יותר, אך זה ישפיע על מחיר העבודה וכן על מחיר האריח.
 • אריחים דקים - כיום גם ניתן למצוא אריחים בעוביים שונים. עובי של אריח רגיל הוא בין 9 מ"מ לס"מ אחד. כיום, ישנם גם אריחים דקים במיוחד, בעובי של כ-3.5 מ"מ. היתרון שלהם הוא שהם מאפשרים יצירת אריחים גדולים יותר, שניתן להרים אותם ולעבוד עימם. כך ניתן למשל לייצר פלטות גדולות, של אפילו מטר על שלושה מטרים. ישנה גם אפשרות לעובי אריח של 6.5 מ"מ, אריח חצי דק, שגם הוא יאפשר גדלים לא סטנדרטיים של אריחים. חשוב לדעת שאת האריחים הדקים ניתן ליישם רק בהדבקה ולכן ניתן להשתמש בהם רק על ריצוף קיים ולא ביישום חדש של ריצוף. לעומת זאת, אריחי הפסיפס, שבעבר היו פופולאריים מאוד, נמצאים בירידה בביקוש.
 • אריחים מצויירים - טרנד חזק בתחום הריצוף הוא אריחים מצויירים בסגנון רטרו, המדמים את תל אביב הקטנה או את יפו של פעם. אריחים אלה דווקא לרוב אינם מגיעים בגדלים גדולים (מכיוון שהם מדמים את סוג הבלטות של פעם) ובאים בגדלים של 20 ס"מ על 20 ס"מ או 30 ס"מ על 30 ס"מ. לצידם מגיע טרנד המשושים והמתומנים - ריצוף באריחים בצורות גיאומטריות היוצרות דוגמאות שונות.

טווח מחירים

טווח מחירי הריצוף בגרניט פורצלן הוא רחב מאוד ונע בין 50 ש"ח למ"ר לסוג הפשוט ביותר ויכול להגיע גם עד ל-600 ש"ח למ"ר, שזהו למשל מחירם של האריחים הגדולים והדקים ביותר. מחיר ממוצע של אריח בגודל של 80 ס"מ על 80 ס"מ עומד בערך על 150-250 ש"ח למ"ר. מחיר העבודה יתחיל מ-190 ש"ח למ"ר, כאשר אם מדובר בעבודת ריצוף הכוללת עקירה ופינוי של הריצוף הישן, תהיה תוספת של כ-90 - 120 ש"ח.

תקנים לאבני גרניט פורצלן

מכון התקנים הישראלי קבע תקנים הקובעים את עמידות האריח לשחיקה כאשר האריח נבדק בטווח של 0 (הכי פחות עמיד) עד 5 (העמיד ביותר). טווח 0 מיועד רק לקירות ואינו נמצא בשימוש ברצפות. בבתי מגורים משתמשים בדרך כלל בסיווג 3 או 4.

בנוסף לכך, כל אריח נבדק לפי מידת העמידות להחלקה כאשר רמה של R9 היא רמת עמידות רגילה ו-R13 היא רמת עמידות גבוהה להחלקה. בחדרים רטובים ובריצוף חוץ מומלץ לבחור באריחים המסווגים כ-R 10 לפחות.

מכון התקנים ממליץ לבדוק על גבי אריזת הריצוף שמופיע שם היצרן, רמת העמידות בשחיקה, סוג א' או ב' ותאריך ייצור. כמו כן הם ממליצים לבדוק שלמוצר יש אישור של מכון התקנים.

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר להתייעצות עם נציג