גרניט פורצלן: תהליך הייצור, יתרונות אריחי גרניט פורצלן וסוגים שונים של האריחים
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

גרניט פורצלן: תהליך הייצור, יתרונות אריחי גרניט פורצלן וסוגים שונים של האריחים

אריחי גרניט פורצלן הם בעלי איכות גבוהה וכושר עמידות המאפשר ריצוף של משטחים חיצוניים ומשטחים פנימיים.

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-7 בספטמבר, 2011

אריחי גרניט פורצלן שייכים למשפחת אריחי הקרמיקה, אבל בגלל טכניקת היצור המיוחדת שלהם הם איכותיים ובעלי מקדם שחיקה גבוה יותר מאריחי קרמיקה, מה שהופך אותם לבחירה המועדפת על כל המשפצים. אפילו בקרית הוותיקן, מקום מושבו של האפיפיור, הוחלט לשפץ את הבניינים העתיקים בריצוף גרניט פורצלן.

איך מייצרים אריחי גרניט פורצלן?

לאחר שמערבבים את החומר הקרמי ממנו נוצר האריח מוסיפים לתוכו צבע ושורפים את האריח בטמפרטורה גבוהה מאוד של 1220 מעלות צלזיוס. כך מבטיחים גם אטימות מכסימלית של החרס וגם שהצבע שלו יהיה יצוק לכל עובי האריח.
ניתן ליצור כיום אריחי גרניט פורצלן במגוון מדהים ומפתיע של טקסטורות וצורות ואפשר לחקות מרקם של פרקט עץ, שיש, או אבן טבעית. ניתן ליצר אריחי גרניט פורצלן מבריקים או במרקם מט.

יתרונותיהם של אריחי גרניט פורצלן

בניגוד לאריחי הקרמיקה, אריחי הפורצלן חזקים והחיתוך שלהם מדויק מאוד מה שמאפשר לרצף להסתפק ברובות (פוגות) צרות מאוד של 3 מ"מ בלבד.
כשמשפצים בית ישן ניתן להדביק אריחי גרניט פורצלן על הריצוף הקיים ובכך לחסוך את מחיר עבודת פירוק הריצוף הישן. אפשר לרצף בהם משטח בטון או להניח אותם על חול דחוס, כל מקרה לגופו, תלוי בהחלטת בעל הבית והמשפץ. בכל מקרה חשוב מאוד שהרצף יהיה בעל מקצוע מיומן שמכיר את החומר ויודע לעבוד איתו. חשוב להשתמש בדבק מתאים, ולהקפיד על הנחת רובה על בסיס בטון או דבק אפוקסי כדי להימנע ממקרים של שקיעת הריצוף, התרוממות אריחים וחדירת מים.

סוגי אריחי גרניט פורצלן

היתרון העיקרי של ריצוף הגרניט פורצלן הוא חוזקו ולכן משתמשים בו במקום בו נדרש ריצוף חזק ואיכותי במיוחד. אריחי הגרניט פורצלן מיוצרים בשתי שיטות:

  • אריח עם גוף מלא – יקר, עבה, חזק ואיכותי במיוחד.
  • אריח עם חצי גוף – יותר זול ופחות חזק, מתאים בעיקר לציפוי קירות

ככל שאיכותו של האריח גבוהה יותר והוא עמיד יותר הוא גם יקר יותר.
יש מקומות בהם יש חשיבות רבה לריצוף באריחים עמידים בפני שחיקה ורטיבות, למשל בריכות או מוסכים, ויש מקומות בהם ניתן להסתפק באריח פחות יקר כמו למשל בבניה או שיפוץ של  בתים פרטיים.
קבלן שיפוצים מקצועי ידע באיזה אריחים לבחור ואיך להתאים את סוג האריח למשטח המרוצף. בגלל איכותם הגבוהה והמגוון העצום שלהם אפשר לרצף בגרניט פורצלן גם קירות ולאטום אותם בפני רטיבות והתקלפות, פתרון טוב מאוד למקלחות ולמקומות בהם הרטיבות והלחות היא בעייתית ברחבי הבית.

גימורים של גרניט פורצלן 

  • אריח מלוטש - אפשר ללטש רק אריחי גרניט פורצלן איכותיים בעלי גוף מלא (full body).
    אחרי הליטוש האריח נעשה מבריק, שמשווה למשטח מראה מהודר ומיוחד. תהליך הליטוש הופך את האריח לבעל עמידות גבוהה יותר לשחיקה וגם משפר את כושר האטימות שלו.
    אריחי גרניט פורצלן מלוטשים עמידים אפילו בפני כימיקלים. זו הסיבה שהם מתאימים מאוד לריצוף של מבנים תעשייתיים כמו: מפעלי מזון ותרופות, מטבחים ומסעדות, מוסכים, מוסדות חינוך, קניונים ובריכות שחייה.
  • אריח מט - הגרניט פורצלן נשרף בתנור בטמפרטורה גבוהה ואחרי שהוא עובר בדיקת פגמים הוא נארז ונשלח ללא טיפול נוסף.
  • אריח מזוגג - לפני שהאריח מוכנס לתנור הוא מצופה בשכבת גלזורה - מעין אבקת זכוכית צבעונית. האריח יוצא מהתנור כשעליו דוגמת גלזורה שהוטבעה עליו.
  • לפטו – אריח גרניט פורצלן מזוגג מלוטש חלקית עד שהוא נעשה חצי מבריק ומזכיר בטקסטורה שלו שיש משופשף.  
חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר