בית

>

חברות פרקטים

>

מאמרים

>

מה עדיף - פרקט עץ או פרקט למינציה?

תוכן עניינים

מה עדיף - פרקט עץ או פרקט למינציה?

אחת השאלות הראשונות שיעמדו בפנינו ברכישת פרקט לבית היא בחירה בפרקט עץ או פרקט למינציה. אין פה בחירה נכונה או שגויה - כיוון ומדובר בהחלטה אינדיווידואלית. במאמר הבא נסקור את היתרונות והחסרונות של רצפת פרקט עץ לעומת למינציה

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-12/11/2012 5 דק' קריאה

כעושים שיפוץ לבית אחד האלמנטים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון הוא בחירת הריצוף המתאים. רצפת הפרקט עשתה שמות בישראל בשנים האחרונות והפכה להיות עדיפות גבוהה מאוד בקרב הקהל הישראלי. המקור של רצפת הפרקט הוא בארה"ב ואירופה שם חיפשו רצפה שתאפשר לבודד את הקור בחורף העז, אך בישראל דווקא המראה החמים והביתי שרצפת עץ מעניקה לחלל הפך אותה לכה פופולארית.
בבואנו לבחור רצפת פרקט לבית נגלה שנפרש בפנינו מגוון רחב של אפשרויות אך ההתלבטות העיקרית תהיה בין רצפת עץ אמיתי לרצפת פרקט למינציה. כשזה נוגע לריצוף פרקט ניתקל ב3 סוגי רצפות עיקריות:

 • ריצוף מעץ מלא טבעי המכונה גם רצפת עץ גושני המיוצרת משכבות רבות של עץ אמיתי ואיכותי.
 • ריצוף פרקט רב-שכבתי או דו-שכבתי שעשוי מ2-3 שכבות של עץ קל יותר, זול יותר אך איכותי יותר מפרקט למניציה.
 • פרקט למינציה הינה האופציה השלישית והפופולארית ביותר - פרקט זול מאוד שעשוי מחומרים סינטטים ולא מעץ. פרקט למינציה עשוי מHDF - מעין קרטון דחוס שעל גביו מודבקת דוגמת העץ שמעניקה אשליה של רצפת פרקט. הלמינציה הינו תהליך של ניילון שמתבצע גם על רצפת הפרקט ומסייע לשמור על עמידותה לאורך זמן.

עם כן, ההתלבטות העיקרית כשזה נוגע לבחירה ברצפת פרקט לבית תהיה - בחירה בפרקט למינציה סינטטי או בריצוף פרקט מעץ טבעי, כגון רצפת עץ מלא או פרקט רב/דו-שכבתי? על כך נעסוק במאמר הבא.

האם כדאי לבחור ברצפה מעץ אמיתי?

בחירה ברצפה מעץ אמיתי תהיה מתאימה לאלו שהתקציב שלהם גבוה יותר לריצוף הבית ומעוניינים בחומר גלם איכותי שיחזיק לאורך שנים ויאפשר ליטוש חוזר ונשנה. נפרט להלן את היתרונות של רצפה מעץ אמיתי ולמה כדאי לבחור דווקא אותה:

 • לא ניתן להתווכח על המראה שרצפת פרקט מעץ אמיתי יוצרת לעומת למינציה. כאשר חומר הגלם איכותי המוצר איכותי ורואים את זה בעין.
 • רצפת פרקט מעץ תאפשר ליצור בידוד מחום וקור ולאפשר לנו ללכת יחפים ברחבי הבית בנעימות בלי לקפוא מהקור שריצופים אחרים צוברים אליהם בדרך כלל.
 • אורך החיים של רצפות עץ הוא גבוה יותר. אודות לאופציה ללטש ולחדש רצפות אלו ולחשוף שכבה חדשה של עץ ניתן להחזיק ברצפות אלו לאורך שנים, כפי שנראו ביום הראשון להתקנתם.
 • אם תבחרו ברצפת עץ בגימור לכה תוכלו לזכות ברצפה חלקה שפשוט מאוד לתחזק ולנקות אותה, שעמידה בפני מכות ושריטות וכן בפני חומרים כימיקליים למיניהם. פרקט עץ בלכה יהיה זול יותר מפרקט עץ בשמן. מצד שני, לא תוכלו לתקן נזקים מקומיים במידה וידרשו ונדרש טיפול מקצועי מעת לעת.
 • אם תבחרו ברצפת עץ בגימור שמן תוכלו לקבל את המראה של העץ הטבעי וכן להנות מעמידות בפני שריטות, דחיית מים וחומרים כימיקלים ולתחזק אותו לבד ללא סיוע של איש מקצוע. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי המרקם של הרצפה יהיה מחוספס, שהתחזוקה היא רבה יותר והעלות יקרה יותר.

למרות היתרונות הרבים של רצפת פרקט מעץ אמיתי קחו בחשבון שהמחיר שלה יהיה בהתאם והיא הרבה יותר יקרה מפרקט למינציה. מעבר לכך היא עלולה להיות רגישה לשריטות וכתמים, תלוי אם היא מצופה בשמן או לכה.
המשקל של לוחות העץ כבד וההובלה יכולה להיות מסובכת יותר. כמו כן, לא רצוי להתקין רצפת פרקט מעץ אמיתי בבית עם בעלי חיים או ילדים קטנים שעלולים לגרום לשריטות באופן מהר, שכן מאוד בעייתי לעשות תיקון מקומי ברצפת פרקט מעץ אמיתי.

האם כדאי לבחור בפרקט למינציה?

נכון להיום פרקט למינציה הוא הבחירה הרווחת בקרב הקהל הישראלי וזאת בעקבות היתרונות הרבים שהוא מספק ללקוחותיו:

 • בניגוד לרצפת עץ אמיתי שמבחר הצבעים והסגנונות מוגבל, בפרקט למינציה הגוונים, הדוגמאות והצבעים מגיעים במבחר אינסופי כיוון ומדובר בדוגמא שמודפסת על גבי הפרקט.
 • המראה שפרקט למינציה יוצר הוא חלק ואחיד, אלא אם כן תרצו פרקט במרקם מחוספס שזה גם אפשרי למצוא.
 • רמת השחיקה של פרקט למינציה נקבעת על ידי מדד AC, אם אתם רוצים לעשות פרקט לבית רצוי לבחור במדד 4AC או 5AC לפחות. מדד זה מראה עד כמה הפרקט עמיד לשריטות וכתמים ומה היא רמת השחיקה שלו. פרקטים מלמינציה ידועים בעמידות שלהם כיוון והם מיוצרים באופן תעשייתי.
 • לוחות פרקט למינציה הם קלות להובלה.
 • אם צריך לעשות תיקון מקומי בפרקט זו לא בעיה בפרקט למינציה.
 • ההתקנה של פרקט למינציה הינה בשיטת ההנחה הצפה כך שבכל עת ניתן לפרק ולהתקין את הפרקט מחדש בקלות. יש הבוחרים להתקין את הפרקט לבד כיוון ומדובר בעבודה יחסית פשוטה לאלו עם ידי זהב.
 • המראה של פרקט למינציה, בניגוד לפרקט עץ, נשאר קבוע ולא מתבלה או מושפע ממזגי אוויר, לחות וכו'.
 • פרקט למינציה הוא זול מאוד ומאפשר לכל אחד ליצור רצפה דמוית עץ אצלו בבית או במשרד.
 • מכיוון שהוא לא נשרט בקלות ניתן להתקין אותו גם בבית עם בעלי חיים.
 • תוכלו למצוא פרקטים מיוחדים שעמידים ללחות ורטיבות שמתאימים לחדר הרחצה.

גם לפרקט למינציה יש חסרונות משלו שהופכים אותו לפחות רלוונטי בחללים מסוימים. כך למשל, אם הפרקט שלכם נשחק אין אופציה ללטש ולחדש אותו - תצטרכו לרכוש חדש. המראה של רצפת למינציה לעולם לא ישתווה לרצפת פרקט, ואין מה לעשות בנושא הזה. פרקט למינציה הוא לא בעל תכונות בידוד של חום וקור כמו פרקט מעץ ואורך החיים שלו מוגבל, תלוי ביצרן שלו ובאופן התחזוקה. פרקט למינציה דיי רגיש למים ועל כן יש לנקות אותו באמצעות מטלית לחה ולייבש אותו במהרה.

אז מה עדיף - פרקט למינציה או פרקט עץ?

לאחר שפרשנו את היתרונות והחסרונות של כל רצפת פרקט הבחירה בידכם. אם אתם אוהבי בע"ח ורוצים לשמור על איכות הרצפה שלכם לאורך זמן אולי עדיף לבחור בלמינציה ולא להתעסק עם תיקון שריטות. אם אתם עושים פרקט לבית ותרצו שהוא יאריך שנים עדיף לבחור בפרקט עץ מלא ולא פרקט סינטטי למינציה שמתאים יותר למשרדים. אם אתם מוגבלים מאוד בתקציב אז פרקט למינציה הוא דיי זול, אך אם אתם רוצים להשקיע לטווח הארוך עדיף פרקט למינציה. הבחירה היא אינדיווידואלית והיא בהתאם לאופי של דיירי הבית/המשרד שמעוניינים בהתקנת הפרקט והצרכים שלהם.

מחפשים חברת פרקטים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה