בית

>

חברות פרקטים

>

מאמרים

>

התקנת פנל פרקט - איך מתקינים וכמה זה עולה?

התקנת פנל פרקט - איך מתקינים וכמה זה עולה?

פנל פרקט וספים הם שלב הסיום של התקנת הפרקט, אם כי הם יכולים לשמש גם אמצעי נחמד לחידוש מראה החדר ללא החלפה של הפרקט כולו. הם חיוניים בהתקנת פרקטים, מפני שלוחות הפרקט הם לרוב דקים יחסית למרצפות ואינם מגיעים עד הקיר ממש, אך גם בגלל שבעת הנחת פרקט, חייבים לשמור על מרחק של כ-8 מילימטרים בין קצה הפרקט לבין הקיר, כדי לאפשר לחומר להתרחב ולהתכווץ עם שינויים בטמפרטורות ורמת הלחות בחדר.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-17/05/2020 3 דק' קריאה

הם גם מסייעים למנוע מלכלוך, אבק ולחות להיכנס מתחת לפרקט מטעמים אלה ואחרים, הנחת פנלים לאחר התקנת פרקט היא חיונית.

אם כן, כיצד בוחרים פנלים מתאימים? כיצד מתקינים אותם וכמה עולה התקנת פנלים לפרקט בידי בעל מקצוע?

לפני התקנת פאנל פרקט חשוב שתדעו

  • כמו בכל השלבים המוקדמים יותר בהתקנת פרקט, גם התקנת פנלים וספים צריכה להיות מדויקת, מדודה ומתוכננת באופן יסודי לפני תחילת העבודה.
  • תפקיד הפנלים והספים הוא לקשר בין הפרקט לבין הקירות, או לבין משטחים שונים, למשל שטיח מקיר לקיר בחדר הסמוך, או ריצוף קרמיקה במסדרון.
  • את בחירת הפנלים וקנייתם יש לעשות ביחד עם קניית הפרקט, בעיקר מפני שחשוב להתאים את עיצוב הפנלים לעיצוב הפרקט.
  • ככלל, פנל פרקט עשוי מסיבית דחוסה (MDF) והם יכולים להיות אחידים בעוביים, או דקים בחלקם העליון ועבים בחלקם התחתון. פנלים אלה נקראים גם "פאנל רגל" ויש בתחתיתם חלל פנוי, דרכו אפשר להעביר חוטים וכבלים שכדאי לנצל לטובת התקנה אסתטית של מכשירי חשמל ותקשורת.
  • קיימים גם פנלים ממתכת, או עץ, אך הם פחות נפוצים.
  • אפשר לבחור פנלים בצבעים שונים, כך שאם תבחרו פרקט בגוון מסוים, תוכלו להתאים לו פנל בצבע זהה, או בצבע תואם.

הכנות לקראת התקנת פאנל פרקט

אם יש לכם בחדר פנלים ישנים, תצטרכו כמובן להסיר אותם לפני התקנת הפנלים החדשים. זאת ניתן לעשות בעזרת סכין יפנית, אותה יש להחדיר בין הפנלים הישנים לבין הקיר ולהרחיב את הרווח שבין השניים.

לאחר מכן יש להשתמש בשפכטל, כדי להמשיך ולהגדיל את הרווח בין הפאנל לקיר,  עד להתנתקות הפאנל הישן.

יש לבצע תיקונים בקיר ולהסיר את שאריות הדבק של הפנלים הישנים, עד לקבלת קיר חלק ונקי.

יש לצבוע את הקיר החשוף ולהמתין לייבוש הצבע לפני המשך התהליך.

את התקנת הפנלים ניתן לבצע רק לאחר שהפרקט כבר מותקן במלואו ויש שתי שיטות מקובלות לעשות זאת:

הדבקה עם אקדח דבק חם

לאחר שהפרקט מותקן כראוי, יש למדוד את הפאנל ולחתוך אותו לאורך הרצוי. כעת יש להצמיד את הפנל לקיר, בגובה הרצפה ולהדביק אותו בעזרת אקדח דבק חם. דבק חם מתייבש ומתקשה במהירות.

לכן יש לבצע את העבודה במהירות ובמיומנות - כדי שההדבקה תהיה אפקטיבית וכדי שהגימור יהיה מושלם. יש ליישם את הדבק ביד אחת ולהצמיד את הפנל ביד השניה, תוך הקפדה על דיוק, עד שמסיימים להדביק את הפנל לאורך כל הקיר.

אם מהירות העבודה מרתיעה אתכם, תוכלו להשתמש גם בדבקים כמו סיליקון, או דבק אקרילי, שמתייבשים לאט מאוד ומאפשרים הדבקה איטית ומחושבת יותר. בכל מקרה, בשיטת ההדבקה חשוב להקפיד על הדבקת הפנל לקיר בלבד ולא לפרקט, כדי לאפשר לפרקט להתרחב ולהתכווץ, בלי לפגוע בפנל.

במקרה של חדר עם קירות גבש או קיר עדין אחר

אם מדובר בחדר עם קירות גבס, או קיר עדין אחר, הדבקת הפנלים אינה השיטה המתאימה. במקרים כאלה יש להתקין את הפנלים באמצעות תפסני פנלים - אביזרים קטנים ממתכת, שאפשר להצמיד לקיר באמצעות הברגה פשוטה. חשוב לבחור את הסוג המתאים של פנלים, שיתאימו לשיטת ההתקנה. כמו בכל שלב אחר של התקנת פרקטים, גם בעת התקנת פנלים עם תפסנים, יש להקפיד על גובה אחיד לאורך כל הפאנל.

שימו לב

פינות החדר הן האזורים הרגישים ביותר בחדר ושם תידרשו למרב המיומנות והיכולת הטכנית שלכם, כדי להגיע למצב של התקנה איכותית וגימור נאה למראה.

לסיכום

הדגש העיקרי להתקנת פאנל פרקט זהה לזה של התקנת פרקטים - יש להקפיד על עבודה מדויקת ויסודית, כדי שתתקבל תוצאה יפה, עמידה ומקצועית למראה.

יחד עם זאת, מדובר בעבודה שדורשת מיומנות רבה וניסיון בעבודות דומות ולכן ההמלצה הגורפת היא לתת את המשימה לבעל מקצוע, במחיר מצחיק של 10-20 ₪ למ"ר.

מחפשים חברת פרקטים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה