בית

>

מעצבי פנים

>

הום סטיילינג

>

פרזול - המדריך למשפץ

פרזול - המדריך למשפץ

ידיות, מגירות או צירים: אלמנטים של פרזול נמצאים בלא מעט מקומות בבית. לפניכם אינפורמציה שיכולה לסייע לכם בבחירת הפרזול לפני שיפוץ

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-06/07/2011 4 דק' קריאה

פרזול הוא שם כולל למוצרי המתכת בבית, המשמשים בעיקר לידיות, מתלים וצירי דלתות. במהלך שיפוץ הדירה יגיע הצורך בבחירת מוצרי פרזול בדרך כלל עם תכנון המטבח (לידיות, צירי הארונות או למגירות) או חלקים מסוימים בחדר האמבטיה וכן לעתים כחלק מבחירת הדלתות. בתחום הפרזול יש מגוון רחב והבדלים גדולים מאוד באיכות בין הפרזול הפשוט והסטנדרטי לבין הפרזול המתקדם. בהתאם, ישנו טווח מחירים רחב מאוד ויכול לנוע בין מאות שקלים לאלפי שקלים. תלוי בסוג הפרזול וביצרן.

פרזול למטבח

מגירות 

שני יצרני הפרזול המתקדמים והאיכותיים ביותר של מנגנוני מגירות הם אוסטריים, ונקראים בלום וגראס. מנגנוני מגירות של החברות הללו יכולים להחזיק משקל גבוה ומחזיקים זמן רב. עם זאת מחירם גבוה בהרבה מהסוגים האחרים, וכדאי לקחת זאת בחשבון. 
בעולם המגירות ניתן למצוא מגירות נשלפות, מגירות עם טריקה שקטה, מגירות עם מנגנון בלימה בטיחותי ועוד. ככל שהמגירה יותר משוכללת היא תהיה יקרה יותר. 
מסילת סטנדרט היא מסילת מתכת פשוטה עם שני גלגלים. יתרונה הוא מחיר נמוך. עם זאת מדובר במסילה שאינה מסוגלת לשאת משקל גבוה, השליפה אינה מלאה (קשה להגיע לחלק האחורי של המגירה), המגירה נופלת בקלות מהמקום ואין בלימה בטריקה. 
המסילות המתקדמות יותר נקראות מסילות "טנדם" (סוגים לדוגמה הם מוצרי חברת בלום: מובנטו, אינטיבו ואנטארו). מגיעות גם בצורה של מסילה נסתרת למגירת עץ או במסילה עם דפנות מתכת וזכוכית. היתרונות של המסילות הללו הם יכולת נשיאת משקל גבוה המגיע עד 65 ק"ג. בנוסף הן מגיעות לשליפה מלאה ובעלות בולמי טריקה.

צירים 

בתחום הצירים לדלתות הארונות במטבח ישנם סוגים שונים של צירים כאשר המתקדמים ביותר הם צירי "אינסטרה" של חברת בלום עם בולם טריקה בתוך הציר. בין אם עובדים עם נגר או מול חנות כדאי לבקש לראות דוגמה של מגירה ציר או קלאפה כדי להרגיש שהתנועה חזקה, שהבולם עושה את עבודתו כמו שצריך ושנוח לכם לעבוד עם המנגנון.

ידיות 

כיום ישנה נטייה לוותר על ידיות מתכת ולבחור במגירות עם ידיות סמויות התורמות למראה מודרני ונקי או לחלופין דווקא להדגיש את הידיות ולבחור בכאלה בעלות נוכחות למראה יותר כפרי או וינטג'י. גם בתוך תחום הידיות הטווח הוא רחב ותלוי ביצרן ובאיכות. למי שבוחר באופציה של ידיות מאסיביות בעלות נוכחות  ועובד עם נגר ישנה אפשרות להזמין חיקויים של ידיות מעוצבות מאתרים כמו אליאקספרס או איביי במחירים זולים יותר. החיסרון הוא כמובן היעדר אחריות על תיקון, אך ניתן להחזיר מוצרים פגומים ופעמים רבות גם לקבל החזר.

לילה צ'ולפא

ציון 10 4 חוות דעת

אלכסיי וסרגיי מולוצ'ניק

ציון 9.96 7 חוות דעת

דנה מורן

ציון 9.75 9 חוות דעת

רינת סלע ישראלי

ציון 9.91 19 חוות דעת

ארון אמבטיה כחול עם ידיות וינטג'.

ידיות וינטג' שהוזמנו מאליאקספרס

מחפשים הום סטיילינג ולא מצאתם ?

או

פרזול לדלתות פנים

צירים לדלתות פנים נחשבים גם הם חלק מתחום הפרזול, כאשר גם כאן ישנו טווח של אפשרויות שונות. הסטדנרטיים הם צירי ספר וצירי פייפ. ציר ספר הוא ציר המזכיר במראהו פתיחה של ספר. נחשב לציר חזק מאוד, שניתן לכוון עמו את הדלת. ציר פייפ הוא ציר המזכיר בצורתו מקטרת, משמש בעיקר בדלתות מתועשות ומתברג למשקוף ולדלת.

ציר סמוי - הציר הסמוי נכנס בתור הדלת והמשקוף ולא ניתן לראותו כאשר הדלת סגורה. בחירה בציר כזה כרוכה בתוספת תשלום. חשוב לציין כי מדובר בציר שאינו נראה כאשר הדלת סגורה מתוך החדר. מחוץ לחדר בכל מקרה לא ניתן לראות ציר כשהדלת סגורה וכשהדלת פתוחה עדיין ניתן לראות את הצירים.

אלמנט נוסף שניתן להוסיף לדלת הוא מנגנון נעילה מגנטית. מדובר במנעול המבוסס על מנגנון מגנטי כאשר בצד הדלת הפונה לחדר ישנה לשונית פרפר שמיועדת לנעילה, ומהצד השני חריץ שקוע. הדבר מאפשר נעילה שקטה.

פרזול לאביזרי אמבטיה

באמבטיה יש אלמנטים נוספים של פרזול מלבד הארונות ודלתות הפנים. ביניהם מוצרי רשת (לאחסון של סבונים, שמפו וכו'), מתלי מגבות ומתקני ייבוש מגבות או מחזיק לנייר טואלט. לפני שקודחים חורים בקיר ורוכשים מוצרי אמבטיה חשוב לקחת בחשבון שמדובר באזור רטוב. לכן יש צורך בבחירת מוצרים ייעודיים המותאמים ללחות, על מנת שלא יחלידו. מוצרים כאלה הם למשל מוצרים מנחושת עם ציפויי מתאימים כמו כרום או זהב.

חשוב לשים לב:

תחום הפרזול הוא תחום רחב אך פעמים רבות יבוא בשילוב עם חברת דלתות, מטבחים אונגרות. כדי לוודא שמוצרי הפרזול שבחרתם הם איכותיים כדאי -  כמו בכל תחום בעולם השיפוצים - לבקש תעודת אחריות ולשים לב שעובדים עם בעל מקצוע העובד עם היבואנים הרשמיים, כך שאם יש בעיה יש למי לפנות.

מחפשים הום סטיילינג ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה