תמ"א 38: תוכנית מתאר ארצית מס' 38 תוכננה לאפשר חיזוק מבנים קיימים
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

תמ"א 38: תוכנית מתאר ארצית מס' 38 תוכננה לאפשר חיזוק מבנים קיימים מפני רעידת אדמה

תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה הולכת ותופסת תאוצה מדי יש. מדוע יש צורך בחיזוק זה וכיצד תמ"א 38 מעודד קבלנים לכך?

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-25 במאי, 2011 (עדכון אחרון: 28/07/19)

תמ"א, ראשי תיבות של תוכנית מתאר ארצית, מס' 38, תוכננה על מנת לאפשר חיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה. התקן אשר מסדיר בנייה שעמידה בפני רעידות אדמה נכנס לתוקפו רק ב1975, על פי ההערכות מבנים שהוקמו לפני שנת 1980 אינם עמידים בפני רעידת אדמה חזקה. התוכנית נועדה לעודד בעלי דירות וקבלנים לחזק מבנים מפני רעידות אדמה על ידי מתן פטורים והקלות מס משמעותיות. כמו כן, התוכנית מאפשרת הוספת קומה אחת או יותר למבנה הקיים, מרפסות או חדרי בטחון וכך הופכת את ההשקעה לכדאית וכלכלית.

מדוע יש צורך בחיזוק מפני רעידות אדמה?

תמ"א 38 תוכננה בעקבות חשש אמיתי לרעידת אדמה אשר תגרום נזק לרכוש ועשויה לגבות חיי אדם. מדינת ישראל נמצאת באזור רגיש מבחינה סיסמוגרפית ובעבר, אכן הורגשו בה רעידות אדמה חזקות. כאמור, רוב בנייני המגורים שנבנו לפני 1980, לא יעמדו ברעידת אדמה. מדוע אם כך לא לחייב כל בעל בניין מגורים או ועד בניין משותף לחזק את המבנה, מדוע יש צורך בתוכנית המעודדת את החיזוק? התשובה לכך פשוטה, על מנת לחזק מבנה מפני רעידות אדמה יש להשקיע לא מעט כסף, אשר ספק אם בעלי דירות או בניינים יוכלו לגייס.

כיצד תמ"א 38 מעודדת קבלנים ובעלי דירות לשתף פעולה?

כאמור, התוכנית מאפשרת מתן הקלות מס משמעותיות ופטורים מאגרות. כמו כן, על פי התוכנית ניתן להוסיף קומה נוספת (או יותר) לבניין קיים, מעלית, מרפסת או חדר בטחון לכל דירה בבניין. קבלנים רבים מציעים לבעלי דירות בבניין שעומד בקריטריונים של תמ"א 38, בנוסף לחיזוק המבנה על פי התמ"א גם לשפץ אותו, להוסיף מרפסת או חדרי בטחון וכדומה. בתמורה לכך, הקבלן בונה קומות נוספות ושומר את הזכות על הדירות החדשות. הדיירים הקיימים מקבלים בניין משובץ, מחוזק מפני רעידות אדמה ואילו הקבלן מקבל דירות חדשות למכירה.

אילו מבנים עומדים בקריטריונים של תמ"א 38?

ניצול של תמ"א 38 אפשרי למבנים שנבנו על פי היתר בנייה שהונפק לפני שנת 1980 ואינם עומדים בתקן 314 לבניית מבנים עמידים לרעידות אדמה. התמ"א אינה ניתנת לניצול עבור מבנים שפטורים מן התקן כגון מבנים בני קומה אחת עד שתיים ששטחם קטן מ 400 מ"ר. כמו כן, תמ"א 38 אינה תקפה לגבי מבנים ללא דיירים קבועים כגון מחסנים למשל. התמ"א אינה תקפה גם לגבי מבנים שנידונו להריסה. 

שאלות נוספות? שאלו וקבלו תשובות של מומחים:

שאלו את המומחים בפורום

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר להתייעצות עם נציג