תכנון ועיצוב תאורה בשיפוץ
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

תכנון ועיצוב תאורה בשיפוץ

איך ניגשים לשילוב התאורה בעיצוב ובשיפוץ? כל הדגשים החשובים לתכנון התאורה וקניית הגופים המתאימים, כולל מקרה שיפוץ לדוגמה

מאמר מאת זוהר לבנון
הנדסאי אדריכלות

פורסם ב-24 באפריל, 2018

בחירה ועיצוב נכון של התאורה בבית יכולה להשפיע משמעותית על המראה הסופי של הבית אחרי השיפוץ. לעתים, שילוב של תכנית תאורה מדויקת וחכמה עם גופי תאורה מתאימים גונבת את ההצגה משאר האלמנטים בבית ומשדרגת פלאים את התוצאה הסופית עליה עמלתם יחד עם קבלן השיפוצים. איך ניגשים לתכנון התאורה, מהם הדגשים לבחירת גופי התאורה וכיצד הם משתלבים בעיצוב? האדריכל והמעצב זוהר לבנון מסביר ומדגים:

העמדת ריהוט

בחירת התאורה בבית מתחילה מתכנית העמדת הריהוט. בשלב התכנון יש לסדר את הפונקציות השונות בבית, כך שיתאימו לצרכי הדיירים. האם מדובר במשפחה שמארחת הרבה? האם יש חשיבות לאזורים לגיבוש משפחתי? מהם הדגשים החשובים לדיירים: האם בזמן הפנוי הם צופים בטלוויזיה, קוראים או עובדים? כל אלה מכתיבים שימושים שונים בחלל ומתוכם העמדת הריהוט. עוד לפני תכנון ובחירת התאורה חשוב לדעת היכן ימוקם כל רהיט, כולל ספות, שולחנות ואפילו ארונות. לא נרצה שהתאורה תטיל צל על הארון, כך שלא נוכל לראות מה נמצא בפנים. לכן, הכרחי לדעת היכן נרצה למקם את פריטי הריהוט שלנו.

הגדרת מוקדי ההארה

אחרי שהוגדרו מיקומי הרהיטים, יש להגדיר את המוקדים הדורשים הארה, וכן להגדיר את סוג הארה הנדרשת. זה מתחיל בהגדרת העוצמה שנגזר מאופי החלל - אם הוא מוגדר לאירוח העוצמה תהיה גבוהה, חלל אינטימי דורש הארה יותר מתונה. בנוסף, נגדיר עד כמה חשוב לנו מראה גוף התאורה. במחסן, למשל, נבחר גוף תאורה פשוט. בסלון נבחר גוף תאורה מרשים.

סלון עם גוף תאורה גדול

קביעת סגנון

סוגי גופי התאורה קשורים גם לסגנון העיצובי שהוגדר לחלל. חלל מודרני מכתיב גופי תאורה מינימליסטיים יותר ומאסיביים פחות. לעיצוב כפרי או וינטג' ניתן לבחור בגופי תאורה בעלי נוכחות רבה יותר, המשתלבים עם המראה הכללי.

החלפת מערך התאורה

כאשר אנו ניגשים לשינוי כולל במערכת התאורה עומדות בפנינו שתי אפשרויות: החלפת גופי תאורה בלבד, אשר יכולים לשמש כפריטים עיצוביים או לבצע הנמכה כללית בגבס המגדירה מחדש את מערך התאורה כולו ויוצרת עניין עיצובי בחלל. כך ניתן לפזר את התאורה בצורה נכונה יותר, ולשלב ספוטים, תאורה נסתרת ועוד.  כאשר מדובר בדירה בה יש בעיות עם המיקומים הקיימים של גופי התאורה - זהו הפתרון האידאלי. החלופה לכך הינה חציבה העשויה להיות בעייתית כי לעתים ישנן תשתיות קיימות בתקרה, ומדובר בעבודה בעלת עלות גבוהה. אם נרצה לשנות לגמרי את כל מערך התאורה בבית במסגרת השיפוץ, האפשרות של הנמכת גבס עם גופי תאורה שקועים היא האופציה בעלת העלות המינימליסטית ביותר, שנותנת את את התוצאה הטובה ביותר.

גופי תאורה במטבח

איכות גופי התאורה

חשוב שלא להתפשר על גופי תאורה. לרוב המוצרים הסינים הזולים, למשל, מחזיקים מעמד פחות זמן. כדי לוודא קבלת אחריות על השנאים מהספק. מומלץ לעבוד עם ספק מוכר או על ידי הלקוח, על ידי קבלן השיפוצים או על ידי האדריכל או המעצב. בדרך כלל במקרה הזה - המחיר היקר לרוב מעיד על איכות, כאשר ניתן למצוא מוצרים טובים במחירים שאינם מופקעים. לרוב, אם נרצה להתהדר בפריטים ייחודיים המחיר לרוב יהיה יקר יותר.

דוגמה לעיצוב תאורה מחודש במסגרת שיפוץ בדירה בחולון

מדובר במשפחה בת 6 נפשות הכוללת 4 ילדים צעירים. המשפחה אוהבת מאוד לארח והמטבח מהווה מרכז חשוב בבית. מדובר בדירת 4 וחצי חדרים בגודל 100 מטר, בבניין שנבנה בשנות ה-90. במצבה ההתחלתי הדירה הייתה חשוכה ולא מרווחת. פינת האוכל היתה קטנה, המטבח היה בחדר סגור וכלל הרבה חלל לא מנוצל.

בשלב הראשוני שונתה חלוקת החללים כך שהמטבח יהיה פתוח וייראה ישר מהכניסה. פינת האוכל קיבלה מקום מרכזי ומיוחד עם קיר דקורטיבי, והנמכת תקרה עם תאורה סמויה, שהיוותה גם פתרון למיזוג האוויר. על הריצוף הקיים הודבק ריצוף גרניט פרוצלן מבריק בהדבקה בגודל של 80 על 80. בחדר האוכל חופה הקיר בבריקים מאבן טבעית מנוסרת.

אחד האלמנטים הבולטים בשיפוץ הוא השימוש בהנמכות גבס בשילוב עם תאורה. למשפחה היה חשוב לבחור בתאורה עדכנית, שלא תבלוט ולא תפריע לחלל. בגלל שהדבקת הריצוף גם כך "גנבה" מהגובה נעשתה הנמכת תקרה של עד 9 ס"מ קו תחתון. באמצעות התאורה הובלטו אזורים אותם היה חשוב ללקוחות ולמתכננים להדגיש:

 "ניתוק" התקרה (יצירת אפקט תקרה צפה) באזור הטלוויזיה לכיוון הפרוזדור יצר הדגשה של האזור. שני "ניתוקי" תקרה (הנותנים אפקט של תקרה צפה מכיוון שאינה צמודה אל הקיר) בפרוזדור הדגישו את העומק של החלל.

תאורה באזור הטלוויזיה

כדי להדגיש את פינת האוכל נעשה שימוש בגוף תאורה עגול ושטוח מלד. אליו התווסף פס ספוטים מהסלון הממשיך ברמז מול שתי נקודות א-סימטריות מאזור הטלוויזיה. מפינת האוכל עד לתוך המטבח נוספו ספוטים מלד המייצרים חיבור של כל האלמנטים. בתוך המטבח הספוטים הופכים לתאורת עבודה מעל משטחי העבודה.

תאורה באזור פינת האוכל

תאורה באזור פינת האוכל

מעל האי נוספה תקרה תלויה עם תאורה נסתרת, וספוטים שיוסיפו תאורה איכותית לעבודה על האי או לאכילה מהירה.

תאורה במטבח

בסלון נוצרה תעלת תאורה עם כיסוי פרספרקס בצורת ו"ו אשר מוסיפה את הטאץ' הייחודי לאזור ומולה נוצרה תעלה שקועה עם ספוטים הזורקים אור ממוקד וחם על האלמנטים הדורשים הדגשה כמו השולחן ויצירות אמנות על הקיר. התאורה מבדילה את האזור של הישיבה ומוסיפה לו ייחודיות מעבר לשאר הבית.

תאורה בסלון

באזור הוויטרינה נוסף "ניתוק" נוסף בתקרת הגבס המסתיר את החיבורים של הווילון, וכך הווילון יורד בקו ישר ומרכך את האור העוצמתי הנכנס מהחוץ.

תאורה בוויטרינה

תהליך בניית תכנית התאורה בשיפוץ

תהליך העבודה על התאורה בדירה החל אחרי בניית הסקיצות של החלוקה מחדש של חללי הבית ותכנית ההריסה של הקירות שיצרו העמדה חדשה של המטבח, פינת אוכל והסלון. הלקוחות והאדריכלים שקדו על תכנית התקרות במקביל לתכנית הריהוט. בשלב הזה, ממבט ממעלה ניתן היה לראות אילו אזורים כדאי להדגיש ובאילו אופנים כדאי להוסיף אלמנטים שיחימאו לבית. זאת על ידי פיזור התאורה מעל הפונקציות השונות ובקצבים מסוימים, תוך שמירה על אסתטיקה. כך יצרו בעלי הבית הארה בעוצמה עליה החליטו.

כאשר האדריכל או המעצב מתבונן בתכנית תקרה ותאורה הוא מגדיר כיצד הוא מפזר את גופי התאורה, היכן יש צורך בהדגשה, ואיפה נרצה שיהיה שילוב של אפשרויות שונות למועדים שונים  - תאורה פונקציונלית בשילוב עם אפשרות לתאורה עמומה יותר למשל. למשל לאירוח נרצה תאורה בעוצמות חזקות ולבילוי שקט בבית נרצה תאורה רגועה.

תאורה והנמכות גבס - בעלי מקצוע

את העבודה מבצע איש הגבס בשילוב עם החשמלאיואיש מיזוג האוויר. התיאום שלהם הוא באחריות קבלן השיפוצים. אם מדובר בשיפוץ בהיקף קטן יותר שבו אין קבלן כדאי מאוד להקפיד על תיאום ואם צריך אפילו לתאם מראש פיקוח על ידי המתכנן. במקרה הזה, העבודה על הנמכות הגבס בשילוב עם התאורה לקחה בפרויקט הזה כעשרה ימים מתוך החודשיים וחצי של הפרויקט כולו.

התהליך מתנהל בשטח בשלושה שלבים: בשלב הראשון החשמלאי מניח תשתית, מחבר מפסקים ומסדר את לוח החשמל. בו זמנית איש המיזוג מבצע את ההכנות שלו. השלב הבא הוא התקנה של תקרות הגבס, כולל שפכטל וצבע. השלב האחרון הוא התקנת התריס החיצוני של מיזוג אוויר והתקנת גופי התאורה עצמם.

האדריכל או המעצב מלווים את הלקוחות ברכישת גופי תאורה בהתאם אם הלקוחות מגדירים זאת. האדריכל בחר עבורם את מרבית גופי התאורה  ושאר התאורה הפחות חשובה הלקוחות רכשו בנפרד לפי הנחייה. כפי שניתן לראות, התאורה בפרויקט הזה היא גולת הכותרת, היוצרת מראה מודרני ומדויק, משחקי אור והדגשות של ארכיטקטורה וחללים שונים. 

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר