מודד בשיפוץ
שיפוצים פלוס

מתי נפנה למודד בשיפוצים?

משפצים? לא בטוח ששמעתם על תפקידו של המודד בשיפוץ כללי, אך פעמים רבות הוא חלק חשוב בשלב שרטוט התכנית האדריכלית. כל מה שיש לדעת על תפקיד המודד בשיפוץ

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-21 בינואר, 2018

בשלבים הראשונים של השיפוץ הכללי, עוד לפני גיבוש התכנית האדריכלית, ולעיתים עוד לפני בחירת קבלן השיפוצים המתאים, נצטרך למדוד בצורה מדויקת את מידות הבית. לצורך כך, יתכן שיהיה צורך בהזמנת מודד לביצוע מדידת שטח הדירה. שלב המדידה הוא השלב ההתחלתי ביותר בכל בנייה או שיפוץ. הנכס חייב לעבור מדידה כדי לקבל את התמונה המדויקת על מצבו. ניתן להמשיל זאת למשל לעבודה שאתם צריכים להגיש באוניברסיטה. לפני הכל, תתחילו בתחקיר ואיסוף אינפורמציה על הנושא עליו אתם כותבים. המדידה היא דומה לשלב התחקיר ואיסוף הנתונים על המבנה.

ברוב הפעמים, כשאנו מעוניינים לשפץ דירה ישנה נוציא את התכנית שלה מהעירייה או מהגורם שבנה את הבניין. אז בשלב זה אתם ודאי שואלים, אם יש כבר בידינו תכנית קיימת של הדירה, מדוע יש צורך במדידה? ובכן, הסיבה לכך היא שאותן תכניות אינן תמיד רלוונטיות. ראשית, בתהליך הבניה ישנם טריקים שונים בהם נוקטים קבלנים בניה כדי לקבל היתר על התכנית ואחרי קבלת ההיתר והביקורת מבצעים שינויים, פותחים קירות וכדומה. בנוסף, מבנה עובר תזוזות באופן טבעי לאחר בנייתו. עוד מרכיב שיכול להשפיע על שוני המצב בשטח מהתכנית הוא שינויים ושיפוצים שנעשו על ידי הדיירים ולא תועדו. בשל כל הסיבות הללו לא ניתן לבנות - תרתי משמע - על המסמך המקורי שקיים בעירייה, ונצטרך לבצע מחדש מדידת שטח של הדירה.

נציין גם כי כאשר אדריכל רוצה לבנות תכנית הוא יעשה זאת בתוכנה ייעודית עבור כך, דוגמת אוטוקאד למשל. עבור כך הוא יצטרך קובץ ממוחשב של התכנית. קובץ כזה לא קיים בעירייה ולכן יש צורך בקובץ ממוחשב של המצב בשטח, שיאפשר לבנות על בסיסו את התכנית החדשה. זו עוד סיבה בגללה בשלב זה רצוי לבצע מדידת שטח דירה.

תכנית מדידה של דירה
תכנית מדידת מצב קיים של דירה


אז האם כדאי פשוט לקחת סרט מדידה ולמדוד את הדירה? פחות. היתרון במדידה מקצועית הוא שהמודד מייצר תכנית חתכים מפורטת ויוצר מיפוי מפורט של השטח הקיים. כך מתקבלת תמונה מפורטת ומדויקת יותר ממדידה פשוטה של מידות הנרשמות על דף.

המודדת אנסטסיה גרין מספרת שבדרך כלל לקוחות אינם מודעים מראש לעובדה שעליהם לקחת מודד מקצועי לצורך מדידת שטח דירה. "בדרך כלל הם פונים למעצב, והוא שולח אותם אלי", היא מסבירה, "גם אם הלקוחות באים עם תכניות קבלן עדכניות יחסית, מלפני 5 שנים או 6 שנים, ואפילו אם הבניין שלהם בבנייה והם מקבלים מהקבלן תכניות - עדיין הרבה מעצבים ישלחו אותם אלי".

לדברי גרין, המעצבים נוטים לשלוח את הלקוחות למודד מקצועי גם בדירות החדשות מכיוון שגם שם יש נטיה לאי דיוקים משמעותיים למדי בתכניות שמספק הקבלן. "לאחרונה מדדתי דירת קבלן עבורה הדיירים טרם קיבלו מפתח. שלחתי את התכניות למעצבת והיא שאלה אותי: 'תגידי, הבית התכווץ?'", היא מספרת, "יש הפתעות במדידות ולכן רצוי לקחת מודד. יש מצבים שמדובר ב-2 - 3 ס"מ אבל יש גם סטיות שמגיעות לחצי מטר".

בית בקיסריה עם קשתות
בית בקיסריה הכולל קשתות, זוויות וקירות מעוגלים המחייבים מדידה מקצועית

תכנית מדידה
תכנית מצב קיים של הבית בקיסריה

איך מתבצעת מדידת שטח דירה?

מדידת שטח דירה המתבצעת על ידי מודד מבוצעת עם מכשור לייזר אלקטרוני, בעזרת קרן לייזר שיודעת אם למדוד מרחק או מרחק פלוס זווית, שהוא למעשה וקטור. אוסף הקורדינטות שמקבל המודד מייצרות את מארג המיקום של כל האלמנטים בנכס, כמו למשל מיקומי קירות, פתחים וכדומה. כל המידות מצטרפות זו לזו ליצירת התכנית כולה.

מכשור הלייזר האלקטרוני של מודד מקצועי שונה מזה בו משתמש מעצב פנים או אדריכל. מעבר לפקודות הסטנדרטיות במכשיר של האדריכלים בלייזר בו משתמשים המודדים יש פקודות המאפשרות מדידות בתלת מימד, קוטר של עמוד, שיפוע של גג או אורך קיר מעוגל.

בחלק מהמקרים יבקש האדריכל או מעצב הפנים תכנית מדידה הכוללת גם חשמל ותאורה, במסגרת תכנית זו מסמן המודד כל שקע, מפסק ויציאת גוף תאורה בדירה הקיימת.

מדידה כולל תכנית חשמל
תכנית מדידה של חשמל ותאורה

כמה זמן אורכת מדידה של דירה?

מדידת שטח דירה סטנדרטית אורכת בין שעה וחצי לשעתיים. מדידה הכוללת חשמל ותאורה יכולה לקחת כשלוש שעות. כאשר מדובר בדירה פשוטה למדידה התהליך יכול לקחת אפילו חצי שעה, למרות שמדובר במקרים נדירים יחסית. כיצד ניתן להעריך כמה זמן תארך מדידת שטח הדירה? תלוי ברמת מורכבות הבניה. אם הדירה שלכם כולל מפלסים רבים, נישות, זוויות, קשתות ארונות קיר או קירות מעוגלים היא תהיה מסובכת יחסית למדידה ותארך זמן רב יותר. מדידת שטח דירה קטנה יחסית, הבנויה ללא אלמנטים מיוחדים תיארך זמן מועט יותר. מה קורה אם בוחרים שלא לבצע מדידה מדויקת? חשוב לדעת שככל שהמדידה מדויקת, העבודה בשטח תהיה יותר מדויקת. רצוי שלא לוותר על השלב הזה ולבצע אותו כהלכה.

במקרים בהם אדריכל או מעצב מעורב בתכנית, האם אפשרי שיעשה את המדידות בעצמו?

בעיקרון, ישנם הרבה מקרים בהם אדריכל או מעצב פנים המבצע את שלב התכנון בתהליך השיפוץ מבצע את המדידה בעצמו. עם זאת, כאשר מדובר בשיפוץ מורכב של הרבה חללים וצורות גאומטריות שאינן מקבילות זו לזו לאדריכל אין כלים מתאימים למפות את הנכס ולכן יש צורך בהזמנת מודד. בנוסף, לאדריכלים ומעצבים אין בדרך כלל את הציוד הדרוש ולרוב גם לא את הזמן לבצע את המדידה בעצמם. 

עלויות מדידת דירה על ידי מודד מקצועי

העלויות משתנות לפי מורכבות הפרויקט. בדירה ממוצעת היא תהיה סביב 10-12 ש"ח למטר. מחירי חללים מסחריים שונים ואם יש שטחים גדולים המחיר יכול לרדת אפילו ל-5 ש"ח למטר. כאשר יש חללים מורכבים המחיר יכול להגיע ל-14-15 ש"ח למטר.

נסכם כי רצוי להכיר ולהבין את תפקידו של המודד בתהליך של מדידת שטח דירה. שלב התכנון בשיפוץ כללי הוא שלב משמעותי מאוד. כמה שהתכנון יהיה מדויק יותר מבחינת הגדרת המצב הקיים, הצרכים בשיפוץ, התכנית האדריכלית החדשה, התקציב וכתב הכמויות  - כך תגדילו את הסיכוי שקבלן השיפוצים המבצע את הפרויקט יעשה זאת בצורה המדויקת ביותר ותימנעו מהוצאות לא רצויות בתהליך השיפוץ הכללי.  

בעלי מקצוע מומלצים
צרו קשר